اخبار عمومی

قوانین جدید حسابداری در آمریکا راه را برای اضافه کردن رمزارز به ترازنامه شرکت‌ها باز می‌کند

هیئت استانداردهای حسابداری مالی آمریکا (FASB) روز گذشته به اتفاق آرا، قوانین جدیدی را برای شرکت‌هایی که در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند تصویب کرد. بر اساس این قوانین، شرکت‌های هولدر ارزهای دیجیتال از سال ۲۰۲۵ می‌توانند «ارزش منصفانه» دارایی‌های دیجیتال خود را در گزارش‌های حسابداری منتشر کنند. این موضوع که مدت‌ها از سوی مایکل سیلور، بنیان‌گذار مایکرواستراتژی، پیگیری می‌شد، راه را برای اضافه شدن بیت کوین و سایر رمزارزها به ترازنامه شرکت‌ها باز می‌کند و شرکت‌های بیشتری این امکان را پیدا می‌کنند که مانند مایکرواستراتژی، بیت کوین خریداری کنند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، FASB سازمانی است که استانداردهای حسابداری را برای شرکت‌هایی که از اصول GAAP آمریکا پیروی می‌کنند مشخص می‌کند. این هیئت اولین بار در ماه مارس پیشنهاد تغییر قوانین مربوط به نگهداری از ارزهای دیجیتال توسط شرکت‌های آمریکایی را ارائه داد و پس از آن، این پیشنهاد روز گذشته مورد بحث قرار گرفت و به رای گذاشته شد.

ارزش منصفانه یا Fair value، راهی برای ارزش‌گذاری است که قیمت تخمینی یک دارایی را بر اساس وضعیت فعلی بازار و سایر عوامل تعیین‌کننده مشخص می‌کند. FASB پیش از این در ماه اکتبر سال گذشته به صورت آزمایشی ارائه ارزش منصفانه دارایی‌های دیجیتال در گزارش‌های حسابداری را آغاز کرده بود.

پیش از این شرکت‌ها ملزم بودند ضرر تحقق نیافته ناشی از ریزش ناگهانی قیمت دارایی‌های دیجیتال را حتی اگر قیمت آنها دوباره بهبود یافته باشد در ترازنامه‌های خود گزارش کنند. با این حال، در روش حسابداری جدید شرکت‌ها می‌توانند رشد ناشی از افزایش قیمت دارایی‌های دیجیتال را نیز در ترازنامه خود ثبت کنند. به عبارت دیگر به دنبال تصویب این قانون، شرکت‌ها می‌توانند از این به بعد ارزش منصفانه دارایی‌های دیجیتال خود را در گزارش‌های خود اعلام کنند.

کریستین بوتسان (Christine Botosan)، یکی از اعضای FASB در این رابطه گفت:

این که فرصتی پیدا کنیم که بتوان با آن هزینه‌ها را کاهش داد و سودمندی اطلاعات را زیادتر کرد خیلی اتفاق نمی‌افتد. وقتی چنین فرصتی پیش بیاید، رای دادن به آن بسیار آسان خواهد بود.

قانون جدید نه تنها بر صرافی‌های ارز دیجیتال مثل کوین بیس، بلکه بر شرکت‌های بزرگی مثل مایکرواستراتژی و تسلا که مقادیر زیادی بیت کوین دارند نیز تاثیر می‌گذارد. مایکل سیلور (Michael Saylor)، رییس هیئت مدیره شرکت مایکرواستراتژی در توییتی در این رابطه نوشت:

گزارش ارزش منصفانه در حال آمدن به سمت بیت کوین است. این ارتقا در قوانین حسابداری FASB مانع بزرگی که جلوی پذیرش بیت کوین را می‌گرفت را از بین می‌برد.

به منظور انطباق با این تغییرات، در ترازنامه‌ها ارزهای دیجیتال تحت عنوان «دارایی‌های نامشهود» درنظر گرفته خواهند شد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا