اخبار آلتکویناخبار بیت کوینتحلیل اقتصادی

رشد قیمت بیت کوین؛ فدرال رزرو نرخ بهره را ۰.۲۵٪ افزایش داد

افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، تاثیر چشمگیری بر بیت کوین و سایر دارایی‌های پرریسک داشته است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، فدرال رزرو اعلام کرد که نرخ بهره ۰.۲۵٪ افزایش می‌یابد و از صفر به محدوده ۰.۲۵٪ الی ۰.۵٪ می‌رسد. این اولین بار از ماه دسامبر ۲۰۱۸ تاکنون است که بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را افزایش می‌دهد.

فدرال رزرو در بیانیه خود اعلام کرد:

تورم هم‌چنان در حال افزایش است و بر عدم توازن عرضه و تقاضای ناشی از شیوع ویروس کرونا، افزایش قیمت انرژی و افزایش کلی قیمت‌ها تاثیرگذار است. تاثیرات حمله نظامی روسیه به اوکراین و رویدادهای مرتبط با آن بر اقتصاد آمریکا نامشخص است، اما احتمالا فشار بیشتری بر تورم وارد می‌کند و بر فعالیت‌های اقتصادی تاثیرگذار خواهد بود.

فدرال رزرو هم‌چنین اعلام کرد که در یکی از نشست‌های آتی، ترازنامه خود را کاهش می‌دهد، اما مشخص نکرده است که آیا این موضوع در نشست ماه می رخ می‌دهد یا خیر.

افزایش نرخ بهره که توسط کمیته بازار آزاد فدرال تایید شده، پس از افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ماه فوریه به ۷.۹٪ صورت گرفته است. گفتنی است این سطح CPI، بالاترین سطح در چهار دهه اخیر محسوب می‌شود و بسیاری از اقتصاددانان پیش‌بینی کرده‌اند که تورم هنوز به بالاترین سطح خود نرسیده است. در روز سه‌شنبه، وزارت کار آمریکا گزارش داد که شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) در ماه فوریه ۱۰٪ افزایش یافته و به بالاترین سطح خود رسیده است.

معامله‌گران کریپتو به دقت بیانیه فدرال رزرو را مورد بررسی قرار داده‌اند. چشم‌انداز تاثیر مجموعه افزایش‌های نرخ بهره و کاهش ترازنامه، مانع و دلیل کاهش قیمت رمزارزها و به ویژه بیت کوین عنوان شده است.

باب لاچینو (Bob Laccino) استراتژیست ارشد شرکت Path Trading Partners قبل از انتشار بیانیه فدرال رزرو بیان کرد:

به نظرم بازار به افزایش نرخ بهره واکنش نشان نخواهد داد، بلکه به گفته‌های داخل بیانیه یا کنفرانس خبری در خصوص تغییر برنامه زمانبندی خروج از طرح تسهیل کمی، واکنش شدیدی نشان می‌دهد.

لاچینو افزود:

بازارهای بورس ضربه چندانی از افزایش نرخ بهره نمی‌بینند و از آنجایی که همبستگی بیت کوین و نزدک هم‌چنان قوی است، پیش‌بینی می‌کنم که این شرایط به طور کل برای بازار رمزارزها نیز صادق باشد.

پس از اعلام تصمیم فدرال رزرو، قیمت بیت کوین کمتر از سطح ۴۰,۰۰۰ دلار قرار داشت. اما قیمت بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته با ۴ درصد افزایش به ۴۱۰۰۰ دلار رسید و همچنان در این سطح در حال نوسان است. ارزش بازار رمزارزها نیز به ۱.۹۰۳ تریلیون دلار رسید. سایر آلتکوین ها رشدی بیشتر از ۴٪ را تجربه کرده‌اند. در میان ۵۰ رمز ارز برتر بازار با بیشترین ارزش بازار، آوالانچ با ۱۱٪ و سندباکس با ۱۷٪ بالاترین رشد قیمت را تجربه کرده‌اند.

معامله‌گران احتمالا منتظر بودند که مشاهده کنند آیا فدرال رزرو تصمیمی محتاطانه اتخاذ می‌کند یا تصمیمی سختگیرانه. در این خصوص، CME FedWatch Tool نشان می‌دهد که نیمی از معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند فدرال رزرو در نشست ماه می، نرخ بهره را ۰.۲۵٪ افزایش می‌دهد و نیمی دیگر نیز افزایش ۰.۵٪ را انتظار دارند.

فدرال رزرو علاوه بر تصمیم و بیانیه روز چهارشنبه، گزارش پیش‌بینی‌ اقتصادی سه ماهه خود را برای افزایش نرخ بهره منتشر کرد.

انتظار می‌رود شاهد هفت دوره افزایش ۰.۲۵٪ نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ باشیم. در نتیجه، نرخ بهره به ۲.۸٪ می‌رسد. این مقدار تقریبا ۱ درصد بیشتر از پیش‌بینی‌ سه ماه قبل است.

اعضای کمیته هم‌چنین رشد تولید ناخالص داخلی کمتری را برای سال ۲۰۲۲ پیش‌بینی کرده‌اند. در نتیجه، پیش‌بینی آنها از ۴٪ به ۲.۸٪ کاهش یافته است.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا