اخبار عمومی

سیستم پرداخت آنی FedNow راه‌اندازی شد؛ گامی به سوی رمزارز بانک مرکزی آمریکا؟

سرویس FedNow در روز پنجشنبه هفته گذشته به‌طور رسمی راه‌اندازی شد تا بالاخره سیستم پرداخت آنی را وارد بزرگ‌ترین اقتصاد جهان، یعنی آمریکا کند و شهروندان این کشور را مانند بسیاری از کشورهای دیگر، از تاخیرهای یک روزه و یا حتی چند هفته‌ای در تراکنش‌هایشان نجات دهد. هرچند که برخی از تحلیلگران باور دارند سرویس مذکور اولین گام آمریکا برای راه‌اندازی یک رمزارز بانک مرکزی محسوب می‌شود؛ بانک مرکزی این کشور چنین ادعاهایی را رد کرده است.

به نقل از کوین‌دسک، فدرال رزرو آمریکا در روز پنجشنبه به طور رسمی سرویس پرداخت آنی جدید خود به اسم «FedNow» را افتتاح کرد تا به‌طور قابل‌توجهی سرعت ارسال پول در این کشور را افزایش دهد.

این بانک اعلام کرده است که ۳۵ بانک و نهاد اعتباری در برنامه مذکور مشارکت کرده‌اند. جی‌پی مورگان چیس (JPMorgan Chase)، ولز فارگو (Wells Fargo) و ۱۶ موسسه دیگر هم از پردازش پرداخت‌های آن پشتیبانی خواهند کرد که طبق گفته‌های فدرال رزرو، باعث می‌شود کاربران آن‌ها به موقع به چک‌های حقوقی و فاکتورهای خود دسترسی داشته باشند.

این مسئله تغییر بزرگی نسبت به شرایط فعلی آمریکا محسوب می‌شود؛ چراکه در حال حاضر پرداخت‌های ارسال‌شده از طریق سیستم بانکی این کشور ممکن است ساعت‌ها یا روزها طول بکشد تا از یک نهاد به نهاد دیگر برسد. از طرفی، بقیه کشورها از قبل به پرداخت‌های آنی روی آورده‌اند. جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو، در این باره گفته است:

فدرال رزرو سرویس FedNow را برای کمک به انجام پرداخت‌های روزمره کاربران طی سالیان آینده و افزایش سرعت و راحتی این پرداخت‌ها ایجاد کرده است.

سرویس FedNow عملکردی دارد که طرفداران کریپتو و بلاکچین مدت‌ها از آن دفاع می‌کردند؛ آسان‌تر کردن انتقال پول. بنابراین، این سرویس می‌تواند اصطکاک بیشتری بین بخش مالی سنتی و اکوسیستم رمزارزها ایجاد کند؛ آن هم در زمانی که قانون‌گذاران آمریکایی سیاست‌های تهاجمی‌تری را برای محدود کردن صنعت کریپتو برداشته‌اند.

با این وجود، برخی از کاربران با انتقاد از FedNow اعلام کرده‌اند که این سرویس قرار است پل بین شرایط فعلی و دلار دیجیتال آمریکا باشد. البته فدرال رزرو در ۱۰ جولای (۱۹ تیر) این مسئله را رد و اعلام کرده‌ بود که FedNow به برنامه‌های احتمالی این کشور برای راه‌اندازی رمزارز بانک مرکزی ربطی ندارد.

FedNow به دلار دیجیتال ربطی ندارد

هرچند افرادی مثل جنت یلن (Janet Yellen)، وزیر خزانه‌داری آمریکا، اعلام کرده‌اند که آمریکا باید رمزارزهای بانک مرکزی را در نظر بگیرد؛ فدرال رزرو اعلام کرده است:

سرویس FedNow به هیچ رمزارزی مرتبط نیست. سرویس FedNow نه نوعی ارز است و نه برای حذف هر نوع پرداختی، از جمله پول نقد راه‌اندازی شده است.

این بانک تاکید کرده است که خدمات جدید آن در ۲۴ ساعت شبانه روز کار خواهد کرد. هرچند که FedNow همچنان از بانک‌های تجاری به‌عنوان واسطه استفاده می‌کند، مقامات فدرال رزرو اعلام کرده‌اند که این سرویس در چند ثانیه پرداخت‌های کاربران خود را پردازش می‌کنند. گفتنی است که بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان در حال حاضر از چنین روشی استفاده می‌کنند؛ اما خدمات مربوط به سیستم تهاتر خودکار موجود در آمریکا به‌صورت یک روزه انجام می‌شود یا اینکه چند روز تا چند هفته برای نقد کردن چک تاخیر دارد.

مقامات آمریکایی از جمله جروم پاول، قبلاً گفته بودند که آمریکا به یک شبکه پرداخت آنی نیاز دارد تا به بخش خصوصی و استیبل کوین‌هایی مثل «Diem» (که قبلا «Libra» نام داشت) و توسط شرکت متا (فیسبوک سابق) و مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) راه‌اندازی شده بود، نیاز نداشته باشد. با این وجود، بعضی از تحلیلگران همچنان باور دارند که این پلتفرم گامی به سوی رمزارز بانک مرکزی آمریکا است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا