تحلیل تکنیکالاخبار بیت کوین

چند ساعت تا جلسه فدرال رزرو و تعیین نرخ بهره آمریکا؛ احتمال بازگشت نوسانات به بازار

قیمت بیت کوین در ماه اکتبر نزدیک به ۳۰٪ افزایش یافت و بالاترین کلوز ماهیانه خود از ماه می ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) را ثبت کرد؛ اتفاقی که باعث شده است بار دیگر امید به بازار رمزارزها بازگردد. در عین حال، تا ساعاتی دیگر (۲۱:۳۰ به وقت تهران) جلسه کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در رابطه با تعیین نرخ بهره برگزار خواهد شد و پس از آن جروم پاول (Jerome Powell) رییس فدرال رزرو در کنفرانس مطبوعاتی (۲۲:۳۰ به وقت تهران) به سوال خبرنگاران پاسخ خواهد داد؛ اتفاقاتی که می‌توانند در کوتاه‌مدت بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند.

به نقل از کوین تلگراف و بر اساس داده‌های کوین گلس، ماه اکتبر از لحاظ عملکرد ماهیانه بیت کوین در سال ۲۰۲۳، پس از ژانویه با ۳۹.۶٪ رشد، با ۲۸.۵٪ افزایش قیمت در رتبه دوم قرار گرفته است و انتظارات از Uptober (ترکیبی از دو کلمه Up و October) به معنای اکتبر صعودی را برآورده کرده است.

عملکرد بیت کوین در ماه‌های مختلف
عملکرد بیت کوین در ماه‌های مختلف – منبع: Coinglass

آیا روند صعودی بیت کوین ادامه خواهد یافت؟

معامله‌گری با نام بلانتز (Bluntz) با اشاره به شکسته شدن ناحیه محدوده به رنج بیت کوین در تایم فریم‌های بالا از احتمال تداوم روند صعودی خبر داد و نوشت:

من معتقدم وضعیت فعلی شبیه به اکتبر ۲۰۲۰ و آوریل ۲۰۱۹ خواهد بود.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ هفته - منبع: Bluntz/X
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ هفته – منبع: Bluntz/X

پس از این دو تاریخ، بیت کوین فاز صعودی جدید خود را آغاز کرد و چند ماه به افزایش قیمت ادامه داد.

در همین حال، تحلیلگری با نام مستاش (Moustache) از سیگنال صعودی اندیکاتور TK Crossover خبر داد. جالب اینکه در گذشته هر بار این اندیکاتور سیگنال صعودی داده بازار بیت کوین با رشد همراه شده است.

توییت مستاش
منبع: X

به گفته این تحلیلگر، اندیکاتور TK Crossover که نام خود را از دو خط روند Tenkan-sen و Kijun-sen ابر ایچیموکو گرفته همزمان با کلوز اخیر کندل ماهانه دوباره سیگنال صعودی صادر کرده است. این سیگنال تنها یک بار در هر چرخه صادر می‌شود.

علیرغم پیش‌بینی‌های صعودی، تحلیلگران پلتفرم متریال ایندیکیترز (Material Indicators) معتقدند مومنتوم صعودی بیت کوین نسبت به ماه گذشته کاهش یافته است. این پلتفرم در توییتی در این رابطه نوشت:

هنوز منتظر آزمایش دوباره ۳۳،۰۰۰ دلار هستیم، اگرچه ممکن است این اتفاق تا زمان تلاش بیت کوین برای شکستن مقاومت ۳۶،۰۰۰ دلاری رخ ندهد.

همه نگاه‌ها به جلسه FOMC است

با توجه به جلسه کمیته بازار آزاد فدرال و همچنین انتشار برخی از داده‌های مهم اقتصادی، همچنان احتمال بازگشت نوسانات به بازار وجود دارد.

در حال حاضر، انتظار می‌رود نرخ بهره در سطوح فعلی ثابت نگه داشته شود. داده‌های فدواچ نیز نشان می‌دهد به احتمال بیش از ۹۷٪، نرخ بهره در همان سطح ۵.۵۰٪ بدون تغییر باقی خواهد ماند.

نمودار فدواچ
نمودار فدواچ – منبع: CME Group

همچنین، امروز آمار اقتصادی مهمی از جمله شاخص تغییرات اشتغال بخش خصوصی و غیرکشاورزی آمریکا، شاخص PMI تولیدی و آمار فرصت‌های شغلی و گردش نیروی کار (JOLTS) منتشر خواهد شد. کریپتو تونی (Crypto Tony)، تحلیلگر مطرح معتقد است جلسه امروز و داده‌های اقتصاد کلان می‌تواند بر پرایس اکشن بیت کوین تاثیر بگذارد و نوسانات بیشتری را به همراه داشته باشد.

وی در این رابطه گفت:

من شخصا انتظار توقف افزایش نرخ بهره را دارم. بنابراین، پیش‌بینی می‌کنم سطح ۳۶،۰۰۰ دلار آزمایش شود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا