اخبار خارجی

۱ ژانویه ۲۰۲۰؛ آیا کریگ رایت در این تاریخ ۱ میلیون بیت کوین را آزاد می کند؟

هفته آینده کریگ رایت کلیدهای دسترسی به بیش از یک میلیون بیت کوین را دریافت خواهد کرد. جامعه ارز دیجیتال منتظر این است که ببیند آیا کریگ رایت که خود را ساتوشی ناکاموتو می‌خواند می‌تواند به وعده های خود عمل کند یا خیر. بیت کوین های آزاد شده که بیش از ۸ میلیارد دلار ارزش دارد می‌تواند کل بازار ارز دیجیتال را با ریزش مواجه کند.

باز شدن تولیپ تراست (Tulip Trust) در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۲۰

کریگ رایت دانشمند ارشد در nChain و حامی اصلی BSV از سال ۲۰۱۸ در صدر اخبار حضور داشته است. هرچند وی که خود را ساتوشی ناکاموتو می‌خواند باید منتظر به پایان رسیدن حضور خود در عرصه صنعت ارزهای دیجیتال در شروع سال آینده باشد.

رایت درگیر پرونده قانونی با همکار سابق خود دیو کلیمن بوده است. گفته می‌شود که رایت به همراه کلیمن در روزهای اولیه ارزهای دیجیتال، بیش از یک میلیون بیت کوین استخراج کرده اند. املاک کلیمن از رایت شکایت کرد و نیمی از بیت کوین های استخراج شده را پیروز شد که ارزش آن معادل با ۸ میلیارد دلار است.

هرچند رایت مدعی شد که نمی‌تواند به این سرمایه دسترسی داشته باشد زیرا در تولیپ تراست، صندوقی واقع در کشور سیشل نگهداری می‌شود. اما علیرغم از دست دادن کلیدهای لازم برای دسترسی به این سرمایه، رایت مدعی است که کلیمن فردی را استخدام کرده بود که این کلیدها را در تاریخ ۱ ژانویه به رایت برگرداند.

با وجود اینکه فقط یک هفته به پایان سال جاری باقی مانده است، جامعه ارز دیجیتال بسیار مشتاق است که مشاهده کند داستان رایت درباره این پیک چگونه خواهد بود. اگر کلیدهای مورد نظر به رایت تحویل داده شود، رایت مالک ۱.۱ میلیون بیت کوین به ارزش بیش از ۸ میلیارد دلار خواهد شد.

رایت مسیر را برای مقصر کردن کلیمن هموار کرده است

اگرچه جامعه BSV خود را آماده انقلابی در ارز دیجیتال کرده است، اما بخش عمده ای از این جامعه به حفره هایی در داستان رایت اشاره کرده اند.

تنها مدرکی که از ادعای رایت مبنی بر دریافت کلیدها حمایت می‌کند، ایمیلی در سال ۲۰۱۱ از جانب دیو کلیمن است. این ایمیل طی پرونده رایت و کلیمن ایجاد شده است و ادعا شده است که کلیمن تنها فرد مورد اعتماد برای دریافت ۱.۱ میلیون بیت کوین از جانب رایت است. این سرمایه که در آن زمان ۱۰۰,۰۰۰ دلار ارزش داشت، در صندوقی نگهداری می‌شود که حداقل توسط سه نفر مدیریت می‌شود و این تعداد افراد هرگز بیش از ۷ نفر نخواهند بود.

هرچند صحت این ایمیل نیز مورد بحث است. یکی از اصلی ترین نکات که باعث به وجود آمدن شک و شبهه شده است، استفاده از کلمه ساتوشی در متن است. این اصطلاح اولین بار در سال ۲۰۱۳ و طی نشست های جامعه در خصوص نامگذاری کمترین مقدار بیت کوین بیان شده است.

هم چنین به نظر می‌رسد رایت شرایط را به گونه ای رقم زده است که در صورت پیدا نشدن پیک مورد نظر حامل کلیدها، وی تقصیرها را از شانه خود بردارد. رایت در شهادت خود در دادگاه بیان کرد وی دستورالعمل استخدام پیک را به کلیمن آموزش داده است اما هرگز تایید نکرد که آیا پیکی استخدام شده است یا خیر.

اگرچه این داستان درباره پیک مورد نظر قبل از آن بیان شد که رایت خود را ساتوشی ناکاموتو بخواند، اما به نظر می‌رسد نظر قاضی پرونده این است که تمام این سخنان ادعای پوچ و توخالی است.

قاضی بروس رینهارت (Bruce Reinhart) در ماه آگوست گفته بود:

رفتار دکتر رایت طی یاد کردن شهادت، به عنوان کسی که حقیقت را می‌گوید من را تحت تاثیر قرار نداد.

احتمال آنکه این داستان به حقیقت بپیوندد بسیار اندک است اما به هرحال یکم ژانویه ۲۰۲۰ به روز بسیار مهمی برای صنعت ارز دیجیتال تبدیل شده است. BSV تخت تاثیر بسزایی قرار خواهد گرفت در حالی که سایر بازار نیز با دانستن این موضوع که یک میلیون بیت کوین به زودی وارد صرافی ها نخواهد شد، اعتماد خود را مجددا به دست می‌آورد.

منبع
cryptoslate

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا