اخبار عمومی

حکم نهایی ترافورم لبز و دوکوان صادر شد؛ ۴.۵ میلیارد دلار جریمه

دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در ناحیه جنوبی نیویورک، حکم نهایی را علیه ترافورم لبز (Terraform Labs) و دوکوان (Do Kwon) یکی از بنیانگذاران آن، صادر کرد. به این ترتیب، شکایت کمیسیون SEC از دو کوان و ترافرم لبز حل‌وفصل شد. این حکم متهمان را به دلیل نقض قوانین اوراق بهادار مجرم شناخته و مجازات‌ها و محدودیت‌های شدیدی را برای فعالیت‌های آتی آنها اعمال می‌کند. گفتنی است حکم نهایی به پیشنهاد SEC صادر شده و ترافورم لبز نیز در نهایت با آن موافقت کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، این جریمه‌ها در مجموع به مبلغ تقریبا ۴.۵ میلیارد دلار است. بر اساس پرونده دادگاه ۱۲ ژوئن (۲۳ خرداد)، این مبالغ شامل ۳.۶ میلیارد به عنوان جبران کسب درآمد نامشروع، ۴۶۷ میلیون دلار از بابت تصدیق بلاتصور (Prejudgment Interest) و ۴۲۰ میلیون دلار جریمه مدنی است. تصدیق بلاتصور یعنی بدون رسیدگی در مورد پرونده‌ای قضاوت شود.

تکلیف دوکوان چه شد؟

دوکوان به طور مشترک و منفرد مسئول پرداخت ۱۱۰ میلیون دلار از جریمه کسب درآمد نامشروع و ۱۴.۳ دلار تصدیق بلاتصور و ۸۰ میلون دلار جریمه مدنی است. وی جدا از این مبالغ، باید ۲۰۴.۳ میلیون دلار نیز به عنوان جبران خسارت بپردازد.

علاوه بر این، دوکوان باید دارایی‌های مختلف از جمله منافع مالکیت در توکن‌های PYTH و سایر دارایی‌های خود را به صندوق مربوط به ورشکستگی Terraform منتقل کند. این دارایی‌ها برای برآورده کردن جریمه‌های پولی مورد استفاده قرار می‌گیرند و قرار است از طریق یک صندوق تراست بین سرمایه‌گذاران آسیب دیده توزیع شوند.

همچنین، این حکم ترافورم لبز و دوکوان را از نقض مقررات ضد تقلب تحت بخش ۱۰ (ب) قانون بورس و بخش 17 (a) قانون اوراق بهادار منع می‌کند.

علاوه بر این، ترافورم لبز و دوکوان را برای همیشه از انجام معاملات در اوراق بهادار ثبت نشده، تراکنش دارایی‌های کریپتو که اوراق بهادار هستند یا ترغیب دیگران به تراکنش این دارایی‌ها و دیگر محدودیت‌های مرتبط منع می‌کند.

این محدودیت‌ها تنها به ترافورم اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های خاصی را در رابطه با پرونده ورشکستگی خود انجام دهد. این شرکت می‌تواند با تأیید دادگاه، رمزارزها را در دارایی‌های ورشکستگی خود واریز کند، باید کلیدهای کیف پول را از بین ببرد و در صورت لزوم توکن‌ها را بسوزاند. همچنین می‌تواند به اشخاص ثالث اجازه دهد که در پلتفرم‌های آن برداشت کرده، آن استیک (Unstake) کنند و بازگشایی موقعیت‌ها را انجام دهند.

این حکم همچنین دوکوان را به طور دائم از فعالیت به عنوان یک کارمند یا مدیر هر شرکتی مربوط به اوراق بهادار منع می‌کند.

SEC در این باره بیان کرد که این جریمه قابل توجه با تحمیل راهکارهای جبرانی و تنبیهی به عظمت این کلاهبرداری اشاره دارد. این مبلغ برای قربانیانی که میلیاردها دلار در هنگام سقوط این استیبل کوین، از دست دادند، جبران عظیمی را فراهم می‌کند. این حکم با هدف ارسال پیامی بازدارنده به کسانی است که درگیر رفتارهای نادرست هستند و تلاش می‌کنند از قوانین فدرال اوراق بهادار فرار کنند.

SEC در فوریه ۲۰۲۳، ترافرم و کوان را به خاطر سقوط استیبل کوین الگوریتمی UST متهم کرد. این استیبل کوین یک سال قبل سقوط کرد و SEC ادعا داشت که این شرکت سرمایه‌گذاران را فریب داده و گمراه کرده است. پیش از این، هر دو طرف بر سر مبالغ جریمه بحث می‌کردند و وکلای ترافرم و کوان جریمه‌های نزدیک به ۱ میلیون دلار را پیشنهاد کردند در حالی که SEC پیشنهاد ۵.۳ میلیارد دلاری را ارائه کرده بود.

کوین بیس این تسویه حساب را محکوم کرد

خبر این تسویه حساب، توجه جامعه کریپتو به خود جلب کرده است. پال گروال (Paul Grewal) یکی از مدیران کوین بیس از نتیجه این پرونده انتقاد به مزایای آن برای SEC اشاره کرد.

گروال گفت که این نتیجه «فقط SEC را به یک طلبکار بدون وثیقه تبدیل می‌کند»، به این معنی که این آژانس از طریق پرونده ورشکستگی ترافورم لبز بودجه دریافت خواهد کرد. او افزود که این کمیسیون به دو کوان دستور داده که «۷ میلیون دلار دارایی را تحویل دهد».

گروال گفت:

این کار هیچ کمکی به قربانیان این کلاهبرداری نمی‌کند. این روشی برای تنظیم‌گری نیست.

در همین حال، رایان سلکیس (Ryan Selkis)، مدیرعامل مساری (Messari) نیز مبلغ تسویه حساب را محکوم کرد و گفت که این مبلغ باید به صندوق بازپرداخت به قربانیان برود. او افزود که هر نتیجه دیگری باید منجر به این شود که گری گنسلر، رییس SEC «تا آخر عمرش به زندان بیفتد».

اکثریت این مبلغ تسویه حساب نصیب SEC به عنوان طلبکار بدون وثیقه خواهد شد. با این حال، سرمایه‌گذاران آسیب دیده دارایی‌های خاصی را دریافت خواهند کرد که دوکوان به Liquidating Trust منتقل می‌کند.

منبع
کریپتو اسلیت

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا