اخبار عمومی

شکایت کمیسیون SEC از دو کوان و ترافرم لبز؛ تبعات این اقدام چیست؟

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) چند روز پیش رسما از شرکت ترافرم لبز و دو کوان، بنیان‌گذار آن به دلیل نقض قوانین اوراق بهادار و کلاهبرداری شکایت کرد. با این حال، یکی از وکلای شرکت دلفی لبز معتقد است شکایت از شرکت ترا و دو کوان را می‌توان نقشه راه این کمیسیون برای حذف سایر استیبل کوین‌ها درنظر گرفت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش کوین تلگراف، کمیسیون SEC در روز ۱۶ فوریه (۲۷ اسفند) در بیانیه اعلام کرد دو کوان و شرکت ترافرم به عرضه و فروش «دسته‌ای از دارایی‌های رمزنگاری شده بهادار» اقدام کرده که بسیاری از آنها تراکنش‌های ثبت نشده هستند. این آژانس به استیبل کوین الگوریتمی ترا یو اس دی (USTC) و رمزارز شبکه آن یعنی لونا کلاسیک اشاره کرده است.

در متن شکایت ۵۵ صفحه‌ای کمیسیون بورس به تبلیغ و بازاریابی پلتفرم انکر (Anchor) که سود ۲۰٪ روی سپرده‌گذاری USTC ارائه می‌کرده است، اشاره شده است. همچنین این شکایت، دو کوان و ترافرم لبز را به گمراه کردن سرمایه‌گذاران نسبت به ثبات استیبل کوین ترا متهم کرده است.

بیانیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا و شکایت از دو کوان و ترافرم لبز
منبع: توییتر

شکایت کمیسیون SEC از ترا، نقشه راهی برای حمله به سایر استیبل کوین‌ها است

گابریل شاپیرو، مشاور شرکت سرمایه‌گذاری دلفی لبز روز ۱۶ فوریه در توییتی خاطرنشان کرد استدلال حقوقی کمیسیون بورس در پرونده شکایت علیه شرکت ترافورم لبز و دو کوان، بیش از حد موشکافانه است.

کمیسیون بورس در شکایت خود شرکت ترا و دو کوان را به سازمان‌دهی کلاهبرداری چند میلیارد دلاری ارزهای دیجیتال از طریق یک استیبل کوین الگوریتمی و عرضه اوراق بهادار ثبت‌نشده متهم کرده است. با این حال، شاپیرو معتقد است این پرونده، صرفا نقشه راه این کمیسیون برای شکایت از سایر شرکت‌های استیبل کوینی در آینده است.

شاپیرو در واکنش به ادعای کمیسیون بورس مبنی بر اوراق بهادار بودن استیبل کوین USTC شبکه ترا که پیش از این UST نام داشت گفت:

کمیسیون بورس ادعا خواهد کرد یکپارچه‌سازی، تبلیغات، بازاریابی، معاملات تجاری و … در ساخت اکوسیستم‌های استیبل کوین‌ها، کسب سود از طریق شخص ثالث (اشاره به چهارمین مورد تست هاوی) است و می‌تواند به سوددهی از طریق استیبل کوین‌ها منجر شود.

به گفته این وکیل، کمیسیون بورس از ۴ نسخه آزمون هاوی استفاده کرده تا استدلال کند USTC، لونا کلاسیک و رپد لونا همگی طبق قوانین آمریکا، اوراق بهادار محسوب می‌شوند.

کمیسیون بورس آمریکا همچنین معتقد است شرکت ترافورم لبز با راه‌اندازی پروتکل میرر (Mirror)، قوانین اوراق بهادار را نقض کرده است. میرر پروتکلی است که به کاربران امکان توکنیزه کردن دارایی‌های مختلف از جمله سهام را ارائه می‌کند.

به گفته شاپیرو، SEC برای اولین بار در بازار رمزارزها معتقد است توکن MIR که برای معاملات در پروتکل میرر استفاده شده است اوراق بهادار محسوب می‌شود. علاوه بر این، این کمیسیون برای اولین بار یک توکن رپدشده (wLUNA) را زیر مجموعه اوراق بهادار محسوب کرده است.

رایان شان آدامز (Ryan Sean Adams)، مجری پادکست Bankless نیز نظری مشابه با شاپیرو دارد. به گفته آدامز، در صورتی که کمیسیون بورس در این پرونده پیروز شود، راه برای برخورد با دیگر شرکت‌های صادرکننده استیبل کوین آسان‌تر خواهد شد.

اکوسیستم ترا در ماه می سال ۲۰۲۲ دچار فروپاشی شد. این فروپاشی، با از دست رفتن پگ دلاری استیبل کوین الگوریتمی USTC آغاز شد و در نهایت، به دلیل ارتباط قیمت لونا کلاسیک با این استیبل کوین، قیمت LUNC عملا به صفر سقوط کرد و به رکود گسترده‌تر در بازار رمزارزها منجر شد. ماجرای سقوط ترا را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید.

مقامات کره جنوبی چند ماهی است که حکم بازداشت دو کوان، بنیانگذار پروژه ترا را صادر کرده‌اند. با این حال کسی از محل اختفای وی اطلاعی ندارد. البته گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر مخفی شدن وی در صربستان وجود دارد. در اوایل ماه فوریه (بهمن) دو دادستان کره جنوبی برای یافتن کوان به ایالت بالکان سفر کردند. با این حال، سفر آنها برای یافتن بنیانگذار ترا ناموفق بود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا