آیا توسعه‌های اخیر در فضای فینتک بر آینده ما تاثیر خواهند گذاشت؟

صنعت فینتک (fintech) سریعا در حال تغییر است و محبوبیت تکنولوژی بلاک چین و ارز‌های دیجیتال در حال افزایش است. چاپ بی‌رویه پول از جانب حکومت ایالات متحده باعث شده که توجه بسیاری به دارایی‌های دیجیتال مخصوصا بیت کوین جلب شود. کارآفرینان، شهروندان، سرمایه‌گذاران، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و غیره، همگی باید به پیشرفت‌های صورت گرفته در این فضا توجه داشته باشند.

ایده‌های قدیمی در کنار فناوری‌های جدید مانند فینتک

ایده دفتر کل برای ثبت رویداد‌ها و تراکنش‌ها از دیرباز مورد توجه بوده است و اینک تکنولوژی بلاک چین این ایده قدیمی را با فناوری‌های جدید مانند فینتک ترکیب کرده است. هدف اصلی فناوری دفتر کل ثبت وقایع و تراکنش‌ها به گونه‌ای است که توسط تعدادی طرف توزیع شده تایید شود و امکان جعل و تقلب کاهش یابد.

تکنولوژی بلاک چین از این طریق می‌تواند نیاز به اعتماد و واسطه را از میان بردارد و تعداد زیادی از صنایع و برنامه‌ها را به همدیگر مرتبط کند.

پیش‌زمینه‌ای در مورد دارایی‌های دیجیتال

بیت کوین و دارایی‌های دیجیتال چیز‌هایی هستند که مانند طلا و دیگر کالا‌ها، برای مردم ارزش دارند. اما دارایی‌های دیجیتال را بر خلاف طلا می‌توان برای هر کسی در جهان به صورت آنی ارسال کرد و یا به صورت لحظه‌ای آن را از هر کسی دریافت کرد.

نیاز به بیت کوین و دارایی‌های دیجیتالی مانند ارز‌های دیجیتال صادر شده توسط بانک‌های مرکزی، ریشه در میل علاقه‌مندان کامپیوتر در قرن ۲۱ دارد و این افراد نگرش جدیدی به نسبت اقتصاد دارند.

کنگره و بانک مرکزی ایالات متحده در مسیر پذیرش دلار دیجیتال و فینتک

فینتک تکنولوژی بلاک چین ارز دیجیتال بیت کوین دارایی دیجیتال دلار دیجیتال استیبل کوین

تعدادی از افراد برجسته دموکرات و جمهوری‌خواه در کنگره ایالات متحده، خواستار ایجاد دلار دیجیتال هستند. این افراد بانک مرکزی ایالات متحده (Bank of America) را تشویق به ایجاد دلار دیجیتال می‌کنند و معتقدند که در آینده ارز‌های دیجیتال صادر شده توسط بانک‌های مرکزی در کشور‌های مختلف جهان رایج خواهد شد و ایالات متحده نیز نباید از این کاروان عقب بماند.

آنها معتقدند که عقب ماندن ایالات متحده از این قافله، باعث به خطر افتادن نفوذ دلار می‌شود. این افراد در نامه‌ای به بانک مرکزی در سال ۲۰۱۹، خواستار ایجاد دلار دیجیتال شدند. بانک مرکزی نیز در جواب آنها ابراز داشت که مسئله ارز دیجیتال ملی را مورد بررسی دقیق قرار خواهد داد.

بانک مرکزی ایالات متحده ابراز داشته بود که عجله بسیاری از کشور‌های دیگر برای صدور ارز‌های دیجیتال با پشتیبانی بانک مرکزی به دلیل فقدان سیستم‌های پرداختی دیجیتال سریع و قابل اعتماد است.

محبوبیت یافتن دلار دیجیتال

بر خلاف رویکرد کُندی که بانک مرکزی ایالات متحده در این زمینه اتخاذ کرده است، بسیاری از رهبران مالی خواستار تسریع روند بررسی دلار دیجیتال هستند. این افراد معتقدند که دلار دیجیتال نیاز به واسطه را از میان بر می‌دارد و سیستم متمرکز کنونی را که احتمال شکست آن زیاد است، از میان برمی‌دارد.

تکنولوژی بلاک چین، ارز‌های دیجیتال و فینتک از منظر این افراد بسیار مشکل‌گشا هستند و می‌توانند در سیستم مالی ایالات متحده تحول ایجاد کنند؛ سیاستمداران، استاد‌های دانشگاه، رهبران فینتک و بسیاری از ماموران دولتی، در حال پیشبرد بحث و گفتگو‌ها در زمینه دلار دیجیتال و استفاده از فناوری‌های نوین هستند.

کرونا قانون‌گذاری در مورد دلار دیجیتال را تسریع کرد

بحران کرونا نیاز به دلار دیجیتال را بار دیگر مطرح کرد و قوانینی در این رابطه در ماه‌های گذشته پیشنهاد شد. بسیاری استفاده از دلار دیجیتال را برای ارسال بسته حمایتی دولت ایالات متحده به مردم بسیار مفید می‌دانستند و معتقد بودند که دلار دیجیتال انجام چنین کار‌هایی را آسان خواهد کرد.

البته پذیرش فناوری‌های جدیدی مانند فینتک و تکنولوژی بلاک چین به آسانی صورت نمی‌گیرد و در پیشنهاد‌های داده شده اخیر نیز به استفاده از ارز‌های دیجیتال در بستر بلاک چین تاکید نشده است؛ بلکه این قوانین پیشنهادی از استفاده از یک سیستم متمرکز و تحت کنترل بانک مرکزی سخن به میان آورده‌اند.

اگرچه قانون‌گذاری در مورد دلار دیجیتال هنوز در حال جریان است، اما پیشرفت‌های اخیر نشان داده که توجه مسئولان ایالات متحده به تکامل دارایی‌های دیجیتال جلب شده است.

به عنوان مثال، در یکی از این قوانین پیشنهادی اظهار شده که دلار دیجیتال در کنار ضرب پول فیزیکی باید موجود باشد. در اینجاست که توجه‌ها به سمت استیبل کوین‌ها جلب می‌شود که این کوین‌ها را می‌توان با دلار و یا چیز‌های دیگری پشتیبانی کرد.

ایده دلار دیجیتال و استفاده از ارز‌های دیجیتال می‌تواند زندگی بسیاری از آمریکایی‌ها را که فاقد خدمات بانکی هستند تحت تاثیر قرار دهد. این افراد با استفاده از دلار دیجیتال می‌توانند به راحتی از مساعدت‌های دولتی استفاده کنند. شواهد نشان می‌دهد که بانک مرکزی سعی در دیجیتالی شدن دارد و احتمالا این امر بسیار زود‌تر از آنچه که انتظار می‌رود، به وقوع خواهد پیوست.

استفاده‌ها و منافع دارایی‌های دیجیتال

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

بسیاری از هواداران بیت کوین، ارز‌های دیجیتال و فینتک ، به خبر صادر شدن دلار دیجیتال واکنش مثبت نشان داده‌اند. از نظر این افراد، دلار دیجیتال به معنی پذیرش بیشتر دارایی‌های دیجیتال از جمله بیت کوین و ارز‌های دیجیتال است. دلار دیجیتال و یا هر چیز مشابه آن، می‌تواند مزایا و فواید زیر را به همراه داشته باشد:

  • استفاده از دلار دیجیتال باعث کاهش فساد و کلاه‌برداری می‌شود. امروزه نگرانی‌های زیادی در مورد سوء‌استفاده از وام‌ها و تسهیلات دولتی وجود دارد و این نگرانی بعد از بحران سال ۲۰۰۸ بسیار شدید شده است. با استفاده از دلار دیجیتال می‌توان به پیگیری امور پرداخت و مطمئن شد که از این تسهیلات و کمک‌ها برای امور غیر ضروری و نامربوط استفاده نخواهد شد.
  • با استفاده از دلار دیجیتال می‌توان بهتر به جمع‌آوری داده پرداخت و این باعث می‌شود که تقاضا بهتر درک شود و صادر کردن پول و قوانین مربوطه به صورت مناسب انجام شود.
  • ارز‌های دیجیتال غیر متمرکز و مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین، باعث کاهش خطر تورم خواهند شد. این ارز‌ها قدرت را از دستان بانک مرکزی و یا یک ملت و حکومت خاص بیرون می‌آورند و یک موجودیت خاص نمی‌تواند به میل خود اقدام به صدور پول کند؛ این قضیه مخصوصا در مورد ارز‌های دیجیتالی که دارای سقف مشخصی برای صدور هستند، بسیار مشهود است. ارز‌های دیجیتال غیرمتمرکز، باعث مشارکت افراد بیشتری خواهند شد؛ مخصوصا افرادی که در مناطق روستایی و یا مناطق کم ثبات زندگی می‌کنند.
  • استفاده از ارز‌های دیجیتال باعث سادگی در معاملات بین المللی می‌شود و افراد فاقد تسهیلات بانکی و یا افراد کشور‌های دارای اقتصاد ضعیف می‌توانند در این معاملات شرکت کنند. این باعث می‌شود که اقتصاد جهانی دارای انعطاف‌پذیری بیشتری شود و در مقابل رویداد‌هایی مانند بیماری‌های همه‌گیر مقاومت بیشتری داشته باشد.
  • رشوه و فساد از موانع اصلی مشارکت در معاملات بین المللی هستند که ارز‌های دیجیتال و فناوری‌های نوینی مانند فینتک می‌توانند در این زمینه بسیار کمک کنند. درست است که از ارز‌های دیجیتال می‌توان برای فعالیت‌های مجرمانه و اقدامات تروریستی استفاده کرد، اما با استفاده از قوانین موجود در این زمینه‌ها و اعمال این قوانین در زمینه ارز‌های دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین، می‌توان این مشکلات را تا حدود زیادی حل کرد. شفافیت فراهم آمده در اثر استفاده از این ارز‌ها، می‌تواند تا حدود زیادی رشوه و فساد را از میان بردارد.
  • به مرور زمان دورکاری و کار در منزل افزایش پیدا می‌کند و این نگرانی‌هایی را در زمینه افزایش جرایم اینترنتی مطرح می‌کند. با توجه به این که زیرساخت بسیاری از دفتر‌های کار خانگی ضعیف است، احتمال سوء‌استفاده مجرمان اینترنتی زیاد است؛ ارز‌های دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین می‌توانند در این زمینه بسیار کمک کنند و امنیت لازم را تامین کنند.

برتری فنی و مالی فینتک و ارزهای دیجیتال

همچنان که کشور‌های دیگری مانند چین اقدام به بررسی و راه‌اندازی ارز‌های دیجیتال ملی می‌کنند، فشار‌ها بر حکومت ایالات متحده نیز افزایش پیدا می‌کند و تقاضای دلار دیجیتال نیز در این راستا مطرح شده که به نوعی تقاضایی منطقی است.

اعضای کنگره ایالات متحده در مورد دارایی‌های دیجیتال در دو دسته تقریبا برابر جای گرفته‌اند. دسته‌ای از این افراد طرفدار ارز‌های دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین هستند و دسته دیگر مخالف این فناوری و طرفدار نظارت بانک مرکزی هستند.

البته فراموش نکنیم که پذیرش فناوری‌های جدید مانند فینتک زمان می‌برد و در آغاز با موانعی روبرو خواهد بود. اینک بحران کرونا موقعیتی مناسب را برای قانون‌گذاران، کارآفرینان و افراد مربوطه ایجاد کرده تا به فکر استفاده از فناوری‌های نوین برای تضمین اقتصاد آینده باشند. اقتصاد آینده را می‌توان با استفاده از فناوری‌هایی مثل فینتک ، انعطاف‌پذیر و مقاوم کرد.

حرفه‌ای‌های سرمایه‌گذاری، به دارایی‌های دیجیتال و فینتک علاقه دارند

توسعه‌هایی که اخیرا در زمینه صنعت فینتک و ارز‌های دیجیتال صورت گرفته است، در همراهی با بحران اخیر و چاپ تریلیون‌ها دلار پول از جانب ایالات متحده، باعث متمایل شدن سرمایه‌گذاران حرفه‌ای به ارز‌های دیجیتال و دارایی‌هایی مانند بیت کوین شده است. این سرمایه‌گذاران دیگر به نوسانات کوتاه مدت بیت کوین توجه ندارند و آن را به عنوان نوعی سرمایه‌گذاری بلندمدت و ذخیره ارزش پذیرفته‌اند.

امروزه تعدادی از سرمایه‌گذاران نگران پایان نفوذ دلار هستند و با توجه به وجود موانعی مانند چین و همچنین چاپ زیاد دلار، احتمال آن می‌رود که در آینده افراد به دارایی‌هایی مانند بیت کوین و طلا متمایل شوند. فضای دارایی‌های دیجیتال در چند ماه گذشته بسیار رشد کرده است و احتمال رشد و پیشرفت بیشتر آن نیز می‌رود.

نظر شما چیست؟ صنعت فینتک و ارز‌های دیجیتال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا حکومت‌ها سرانجام تکنولوژی بلاک چین را خواهند پذیرفت؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


54321
امتیاز کاربران

منبع cointelegraph wikipedia
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر