اخبار خارجی

مدیرعامل صرافی ترکیه‌ای Thodex دستگیر و به ۴۰٬۰۰۰ سال زندان محکوم شد

بنیانگذار صرافی ترکیه‌ای تودکس (Thodex) که سال گذشته با ۲ میلیارد دلار از وجوه کاربران، از این کشور فرار کرده بود، بالاخره دستگیر و به حدود ۴۰٬۵۶۴ سال محکوم شد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از تامز هاردور، سال گذشته کلاهبرداری‌های بسیار زیادی در فضای رمزارز اتفاق افتاد که مجموع آنها به ۷.۷ میلیارد دلار رسید. برخی کلاهبرداران هزاران دلار و برخی میلیون‌ها دلار به سرقت بردند. اما بیشترین رقم مسروقه احتمالا به فاروق فاتح اوزر (Faruk Fatih Özer)، بنیانگذار صرافی تودکس مربوط است. این شخص در آوریل ۲۰۲۱ (فروردین) حدود ۲ میلیارد دلار از وجوه ۴۰۰٬۰۰۰ مشتری صرافی خود را به سرقت برد و از این کشور فرار کرد.

پس از یک سال، فاروق فاتح اوزر در آلبانی به دستور پلیس بین‌الملل بازداشت شد. ظاهرا پلیس آلبانی موفق شده تا این کلاهبردار را در شهر ولوره (Vlorë)، سومین شهر مهم این کشور پیدا کند. هویت فاتح اوزر با آزمایش‌های بیومتریک تایید شده است.

در حالی که برخی از کارکنان صرافی Thodex در همان زمان سرقت (آوریل ۲۰۲۱) بازداشت شدند، پروسه تعقیب و دستگیری اوزر بیش از یک سال ادامه داشت و اکنون او و سایر بنیانگذاران این صرافی هر کدام با ۴۰٬۵۶۴ سال زندان روبه‌رو هستند.

صرافی تودکس کار خود را از سال ۲۰۱۷ آغاز کرد و پیش از سرقت در بهار ۲۰۲۱، حدود ۷۰۰٬۰۰۰ مشتری داشت. محبوبیت ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر با توجه به کاهش ارزش لیر در ترکیه، افزایش یافته است. با این حال، دولت ترکیه اوایل سال ۲۰۲۱ تصمیم گرفت، قوانین شدیدتری برای سرکوب صنعت رمزارز وضع کند.

منبع
tomshardware

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا