اخبار بیت کوین

دلیل ریزش قیمت بیت کوین چه بود؟ (۲۹ اسفند ۱۴۰۲)

در ادامه روند اصلاحی قیمت بیت کوین در روزهای اخیر، بیش از ۶۴۰ میلیون دلار از این ارز روز گذشته از ETF اسپات شرکت گری اسکیل خارج شد که بیشترین میزان خروجی از زمان آغاز به فعالیت این صندوق‌ها محسوب می‌شود. همزمان با این اتفاق، فروش سنگین یک نهنگ در صرافی بیتفینکس باعث شد قیمت بیت کوین برای دقایقی به ۸۹۰۰ دلار کاهش یابد. فشار فروش اخیر در مجموع باعث شد تا قیمت بیت کوین به کانال ۶۴٬۰۰۰ دلاری وارد شود.

به گزارش میهن بلاکچین، صندوق ETF شرکت گری اسکیل روز گذشته جمعا ۶۴۲.۵ میلیون دلار خروجی داشت. همزمان، داده‌ها نشان می‌دهد ETF اسپات بیت کوین شرکت فیدلیتی دیروز تنها ۵.۹ میلیون دلار ورودی داشته که پایین‌ترین سطح از ۱۱ ژانویه (۲۱ دی ۱۴۰۲)، زمان آغاز فعالیت ETFهای اسپات محسوب می‌شود. خروجی بالا از ETF گری اسکیل و ورودی سرمایه پایین به ETF فیدلیتی در مجموع به خروج ۱۵۴.۳ میلیون دلاری سرمایه از کل ETFها منجر شد.

جزییات ورودی و خروجی ETFهای اسپات بیت کوین - منبع: FarSide
جزییات ورودی و خروجی ETFهای اسپات بیت کوین – منبع: FarSide

در واکنش به تقاضای پایین و فشار فروش دوباره از سوی سرمایه‌گذاران ETF گری اسکیل، قیمت بیت کوین ۵٪ کاهش یافت و به ۶۴٬۸۷۳ دلار رسید. در حال حاضر فاصله بیت کوین از اوج ۷۳٬۷۹۷ دلاری خود به بیش از ۱۰.۵٪ رسیده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته – منبع: TradingView

تحلیلگران معتقدند کاهش جریان ورودی به ETFها، نزدیک شدن به هاوینگ چهارم و جلسه فردای فدرال رزرو برای نرخ بهره از جمله دلایل ریزش قیمت بیت کوین در روزهای گذشته محسوب می‌شود.

همانطور که گزارش دادیم، بیت کوین در حال حاضر به «منطقه خطر» وارد شده که از نظر تاریخی در چرخه‌های گذشته، همواره با اصلاح قیمت چشمگیر همراه بوده است. تحلیلگران معتقدند علیرغم رکوردشکنی بیت کوین پیش از هاوینگ، همچنان رفتار چرخه‌ای این ارز دیجیتال پابرجاست و ممکن است شاهد اصلاح بیشتر قیمت در روزهای آتی باشیم.

علیرغم افزایش خروجی از ETFها و کاهش ورودی سرمایه، برخی از تحلیلگران همچنان نسبت به فعالیت این صندوق‌ها خوش‌بین هستند.

گرنت انگلبارت (Grant Englebart)، نایب رییس شرکت سرمایه‌گذاری کارلسن گروپ (Carlson Group) در گفتگویی با بلومبرگ خاطرنشان کرد تعدادی از مشتریان این شرکت تصمیم به تخصیص سرمایه به ETFهای بیت کوین گرفته‌اند و به طور میانگین ۳.۵٪ از پورتفولیوی خود را به این صندوق‌ها اختصاص داده‌اند.

اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر بلومبرگ نیز در واکنش به این مصاحبه، خاطرنشان کرد صحبت‌های انگلبارت با اظهاراتی که شرکت‌های پشت ETFهای اسپات شنیده مطابقت دارد. به گفته این شرکت‌ها، در حال حاضر تنها تعداد انگشت شماری از پذیرندگان اولیه، بخش قابل توجهی از پورتفولیوی خود را به ETFهای بیت کوین اختصاص داده‌اند.

بالکوناس افزود:

در حال حاضر تنها تعدادی از پذیرندگان اولیه در ETFها سرمایه‌گذاری می‌کنند و بخشی از پورتفولیوی خود را به آن تخصیص می‌دهند.

به گفته بالکوناس، هنوز مشاوران مالی ETFها را به مشتریان خود توصیه نکرده‌اند اما انتظار می‌رود به مرور این اتفاق رخ دهد.

ماجرای سقوط وحشتناک قیمت بیت کوین در بیتفینکس چه بود؟

شب گذشته، در اتفاقی عجیب، در حالی که بیت کوین در تمام صرافی‌ها بالاتر از ۶۷٬۰۰۰ دلار معامله می‌شد، در صرافی بیتفینکس برای مدت کوتاهی به ۸۹۰۰ دلار سقوط کرد.

بر اساس داده‌های تریدینگ ویو، سقوط آزاد قیمت بیت کوین در صرافی بیتفینکس در ساعت ۲۲:۴۰ به وقت UTC آغاز شد و در عرض دو دقیقه به ۸۹۰۰ دلار رسید که پایین‌ترین قیمت از اوایل سال ۲۰۲۰ است. البته قیمت خیلی زود افزایش یافت و در عرض ۱۰ دقیقه به بالای ۶۷٬۰۰۰ دلار برگشت.

ریزش سنگین بیت کوین در صرافی بیتفینکس - منبع: TradingView
ریزش سنگین بیت کوین در صرافی بیتفینکس – منبع: TradingView

به نظر می‌رسد فروش سنگین یک نهنگ در صرافی بیتفینکس علت اصلی این اتفاق بوده باشد. به گفته کارشناسان بازار، ظاهرا این نهنگ بیش از ۸۵۰ واحد بیت کوین با ارزشی بالغ بر ۵۵.۴۹ میلیون دلار را به فروش رسانده و قیمت را کاهش داده است.

به دنبال این ریزش سنگین، صرافی بیتفینکس اعلام کرد در حال بررسی سفارشات بزرگ است و خاطرنشان کرد این اتفاقات به هیچ وجه روی بازار مشتقات این صرافی تاثیر نگذاشته است:

ما در حال بررسی فعالیت‌های غیرمعمول شامل یک سفارش فروش بزرگ در بازار اسپات در چند ساعت گذشته هستیم. این روی هیچ یک از بازارهای مشتقات ما و شاخص‌های قراردادهای مشتقه ما تاثیری نمی‌گذارد. پلتفرم ما مثل گذشته به فعالیت خود ادامه می‌دهد و همه وجوه در امنیت قرار دارند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا