اخبار عمومی

دلیل رشد قیمت بیت کوین چیست؟ بیانیه مشترک نهادهای آمریکایی چگونه بر بازار اثر گذاشت؟

فدرال رزرو، وزارت خزانه‌داری و شرکت بیمه سپرده فدرال روز گذشته در بیانیه مشترکی از تضمین سپرده‌های بانک سیلیکون ولی خبر دادند. بر اساس این بیانیه، سپرده مشتریانی که به طور کامل تحت پوشش بیمه سپرده فدرال نیستند به آنها بازگردانده خواهد شد.

به گزارش کریپتوپوتیتو، در واکنش به بیانیه اخیر، قیمت بیت کوین از ۲۲‌٬۰۰۰ دلار فراتر رفت و استیبل کوین USDC بار دیگر، پگ ۱ دلاری خود را به دست آورد.

بر اساس بیانیه مشترک فدرال رزرو آمریکا، وزارت خزانه‌داری و شرکت بیمه سپرده فدرال، سپرده تمامی مشتریان تا پایان امروز به آنها بازگردانده خواهد شد. گفتنی است هیچ اقدامی در قبال ضرر سهام‌داران بانک سیلیون ولی و برخی از افرادی که اوراق بدهی این بانک را دریافت کرده‌اند انجام نخواهد شد. علاوه بر این، مدیران ارشد این بانک نیز عزل شده‌اند. همچنین اقدامات مشابهی در مورد بانک سیگنچر (Signature) که در وضعیتی شبیه به بانک سیلیکون ولی قرار داشت، انجام می‌شود.

در این بیانیه آمده است:

این گام تضمین می‌کند سیستم بانکی آمریکا به ایفای نقش‌های حیاتی خود در حفاظت از سپرده‌ها و فراهم کردن دسترسی مالی برای خانوارها و کسب‌و‌کارها به شیوه‌ای که باعث رشد اقتصادی قوی و پایدار منجر شود، ادامه خواهد داد.

متن کامل بیانیه مشترک فدرال رزرو، وزارت خزانه‌داری و شرکت بیمه سپرده فدرال به شرح زیر است:

بیانیه فدرال رزرو
بیانیه مشترک فدرال رزرو، وزارت خزانه‌داری و شرکت بیمه سپرده فدرال

بیانیه زیر توسط جنت ال. یلن وزیر خزانه‌داری، جروم اچ پاول رییس هیئت مدیره فدرال رزرو و مارتین جی گرونبرگ رئییس شرکت بیمه سپرده فدرال منتشر شده است:

امروز در حال انجام اقدامات قاطعی برای محافظت از اقتصاد آمریکا با تقویت اعتماد عمومی به سیستم بانکی خود هستیم. این گام تضمین می‌کند سیستم بانکی آمریکا به ایفای نقش‌های حیاتی خود در حفاظت از سپرده‌ها و فراهم کردن دسترسی مالی برای خانوارها و کسب‌و‌کارها به شیوه‌ای که باعث رشد اقتصادی قوی و پایدار منجر شود، ادامه خواهد داد.

پس از دریافت توصیه‌های هیئت‌های شرکت بیمه سپرده فدرال و فدرال رزرو و مشورت با رییس جمهور، یلن، وزیر خزانه‌داری دستور اجرایی را تصویب کرد که شرکت بیمه سپرده فدرال را قادر می‌سازد تا به طور کامل تمامی سپرده مشتریان بانک سیلیکون ولی واقع در سانتا کلارا کالیفرنیا را بازپرداخت کند. سپرده‌گذاران از دوشنبه ۱۳ مارس (۲۲ اسفند) به تمامی پول خود دسترسی خواهند داشت. ضرر و زیان ناشی از تصمیم‌گیری در رابطه با بانک سیلیکون ولی برعهده مالیات دهندگان نخواهد بود.

علاوه بر این، استثنائی در رابطه ریسک سیستمیک مشابه در مورد بانک سیگنچر واقع در نیویورک که امروز توسط مراجع ایالتی بسته شد اعلام می‌کنیم. کلیه سپرده‌گذاران این بانک به پول خود دسترسی پیدا خواهند کرد. همانند بانک سیلیکون ولی، هیچ ضرری متوجه مالیات‌دهندگان نخواهد شد.

از سهام‌داران و برخی از دارندگان اوراق بدهی بدون وثیقه حمایت نخواهند شد. مدیران ارشد بانک سیلیکون ولی عزل شده‌اند. هرگونه خسارت وارده به صندوق بیمه سپرده برای حمایت از سپرده‌گذارانی که تحت پوشش بیمه نبودند، طبق قانون با ارزیابی ویژه بانک‌ها جبران خواهد شد.

در نهایت، هیئت فدرال رزرو روز یکشنبه اعلام کرد بودجه اضافی را در اختیار موسسات سپرده‌گذاری واجد شرایط قرار می‌دهد تا بانک‌ها اطمینان حاصل کنند می‌توانند تمامی نیاز سپرده‌گذاران خود را برآورده کنند.

سیستم بانکی آمریکا تا حد زیادی به دلیل اصلاحاتی که پس از بحران مالی صورت گرفته و تضمین‌های بهتری را برای صنعت بانکداری ایجاد کرده است، انعطاف‌پذیر و استوار باقی مانده است. این اصطلاحات به همراه اقدامات امروز نشان‌دهنده تعهد ما به انجام اقدامات لازم برای اطمینان از امنیت پس‌انداز سپرده‌گذاران است.

تعداد بسیار زیادی از سرمایه‌گذاران مطرح، از بیل آکمن (Bill Ackman) گرفته تا مارک کیوبن (Mark Cuban) در روزهای گذشته از دولت آمریکا درخواست کردند تا از تبعات ورشکستگی بانک سیلیکون ولی جلوگیری کنند. شرکت سیرکل، صادرکننده استیبل کوین USDC نیز خواستار کمک دولت شد. همانطور که گزارش دادیم، ۳.۳ میلیارد دلار از ذخایر شرکت سرکل در بانک سیلیکون ولی نگهداری می‌شود.

جرمی الیر (Jeremy Allaire)، مدیرعامل شرکت سرکل در واکنش به بیانیه اخیر اعلام کرد تمامی ذخایر پشتوانه استیبل کوین USDC در امنیت کامل قرار دارند و از انتقال قریب‌الوقوع سپرده‌های بانک سیلیکون ولی به بانک نیویورک ملون خبر داد. به گفته الیر، عملیات مربوط به نقدینگی استیبل کوین USDC فردا همزمان با بازگشایی بانک‌ها از سر گرفته خواهد شد.

در حال حاضر، استیبل کوین USDC در حوالی ۰.۹۹۴۳ دلار معامله می‌شود و تقریبا پگ ۱ دلاری خود را پس گرفته است. این استیبل کوین روز جمعه پس از انتشار اخبار ورشکستگی بانک سیلیکون ولی قیمت ثابت دلاری خود را از دست داده بود. قیمت بیت کوین نیز در واکنش به اخبار اخیر، رشد کرد و برای اولین بار از روز پنجشنبه به بالای ۲۲٬۰۰۰ دلار بازگشت.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا