اخبار آلتکوین

استیبل کوین‌های USDC و DAI دی‌پگ شدند [زنده]

امروز صبح استیبل کوین USDC در پی انتشار خبر ورشکستگی بانک سیلیکون ولی (SVB) دی‌پگ شد و در دقایقی تا ۸۰ سنت نیز سقوط کرد. استیبل کوین DAI نیز با وضعیت مشابهی رو به رو شد و تا ۸۵ سنت نزول کرد. هر ۲ این استیبل کوین‌ها اکنون در محدوده ۹۰ سنت به سر می‌برند و هنوز موفق به برگرداندن میخ قیمتی خود روی ۱ دلار نشده‌اند.

در این مطلب به پوشش زنده اخبار پیرامون USDC و DAI می پردازیم.

این خبر به منزله ایجاد فاد و ترس نیست و صرفا پوششی از اخبار پیرامون این اتفاق است.

[دوشنبه ۲۲ اسفند] استیبل کوین USDC به ارزش ۱ دلاری خود بازگشت

پس از آنکه جرمی آلر (Jeremy Allaire) مدیرعامل سیرکل در توییتی اعلام کرد که ۱۰۰٪ ذخایر USDC در امنیت کامل به سر می‌برند، قیمت یو اس دی کوین تقریبا به یک دلار بازگشت. متن کامل این خبر را در اینجا مطالعه کنید.

[یکشنبه ۲۱ اسفند] بیانیه سیرکل منتشر شد

شرکت سیرکل پس از سقوط بانک سیلیکون ولی، اعلام کرد در صورتی که ۳.۳ میلیارد دلار رزروی که در این بانک داشته است را به صورت کامل دریافت نکند، می‌تواند میزان کسری پشتوانه USDC را تامین کند. سیرکل در پستی اعلام کرد که همچنان پایبند به استیبل کوین USDC است و از منابع این شرکت برای تامین پشتوانه آن استفاده خواهد کرد. متن کامل این خبر را در اینجا مطالعه کنید.

[۱۶:۰۰] دی‌پگ شدن USDD و FRAX

 • استیبل‌کوین‌های الگوریتمی ترون و فرکس فایننس یعنی USDD و FRAX نیز به دلیل اینکه بخشی از ذخایر خود را به شکل USDC نگهداری می‌کردند، دی پگ شدند و تا حوالی ۹۰ سنت کاهش ارزش پیدا کردند.

[۱۵:۰۰] پروپوزال فوری میکر دائو برای حذف USDC

 • میکر دائو به عنوان صادر کننده اصلی DAI پروپوزالی را به شکل فوری به رای گذاشته است تا برای جلوگیری از دی‌پگ شدن این استیبل کوین۷ دارایی های پرریسک مانند USDC را از لیست توکن هایی که می‌توان با آن DAI مینت کرد، حذف کند. در حال حاضر میکر دائو حدود ۳ میلیارد دلار USDC به عنوان ذخایر در اختیار دارد و پیش‌بینی می‌شود این پروپوزال ۱۲ ساعت دیگر اعمال شود.

[۱۵:۰۰] ۴ میلیون دلار لیکوییدی بر اثر دی‌پگ شدن USDC

 • داده‌های پلتفرم کوین‌گلس نشان می‌دهد که در در جریان دی پگ شدن USDC تا حوالی ۸۰ سنت، حدود ۴ میلیون دلار سرمایه به صورت غیرمنصفانه در جریان پوزیشن‌های معاملاتی لیکویید شده است.

[۱۴:۰۰] افزوده شدن معاملات اهرم دار USDC به بیتمکس

 • صرافی بیتمکس زوج USDC به تتر را در لیست معاملات فیوچرز خود افزود. کاربران می‌تواند پوزیشن‌های خود را تا اهرم ۱۰ باز کنند.

[۱۴:۰۰] حمایت احتمالی ویتالیک بوترین از USDC

 • ویتالیک بوترین خالق اتریوم، تعداد ۲۴,۰۰۰ توکن RAI را به حدود ۵۶,۰۰۰ واحد USDC تبدیل کرد. RAI استیبل کوین الگوریتمی پلتفرم رفلکسر محسوب می شود و در گذشته مورد حمایت ویتالیک قرار گرفته بود. هنوز تایید نشده که این عمل به خاطر حمایت ویتالیک از USDC صورت گرفته یا خیر.

[۱۳:۰۰] ضرر ۲ میلیون دلاری یک تریدر از USDC

 • در جریان دی‌پگ شدن USDC، فردی قصد تبدیل ۲ میلیون دلار دارایی خود از USDC به تتر را داشته است که به خاطر هجوم بالای افراد به استخر ان و فراموش کردن گذاشتن اسلیپیج برای سواپ خود، این مقدار با ۰.۰۵ واحد تتر مبادله شده است.

[۱۳:۰۰] حذف USDC از پلتفرم کامپوند

 • نسخه دوم بازار دیفای کامپوند، وام‌دهی و وثیقه‌گذاری با استفاده از USDC را به حالت تعلیق درآورد.
 • ورشکستگی بانک سیلیکون ولی: 
  بانک سیلیکون ولی (SVB) شانزدهمین بانک تجاری در ایالات متحده محسوب می‌شود که تعداد زیادی از شرکت‌های کریپتویی در این بانک سپرده دارند. اما تاثیرگذارترین آن‌ها ذخایر شرکت سیرکل در این بانک محسوب می‌شود. سیرکل شرکت صادرکننده استیبل کوین USDC است که در حال حاضر حدود ۴۰ میلیارد دلار از این استیبل کوین صادر کرده است. بخشی از پشتوانه این استیبل کوین در این بانک قرار داشته است و وضعیت سیلیکون ولی منجر به عدم دسترسی سیرکل به ذخایر خود در این بانک شده است. کما اینکه امروز صف بلندی از طلبکاران در مقابل این بانک تجمع کرده‌اند تا دارایی‌های خود را بیرون بکشند. این موضوع این ترس را بین هولدرهای USDC انداخت که این استیبل کوین در خطر دی‌پگ شدن قرار دارد.
  در ساعت‌های آینده در مطلبی جداگانه به بررسی و پوشش خبری وضعیت بانک سیلیکون ولی خواهیم پرداخت.
 • دی‌پگ شدن USDC:
  صبح امروز همین اتفاق نیز افتاد و USDC دی‌پگ شد. نمودار زیر ارزش این استیبل کوین را در مقابل دلار در صرافی بیت‌استمپ نشان می‌دهد. در دقایقی ارزش USDC حتی به ۰.۸۰ دلار نیز رسید. اکنون این میزان به حوالی ۹۳ سنت رسیده است.
نمودار ارزش USDC در مقابل دلار صرافی بیت‌استمپ منبع: تریدینگ ویو
نمودار ارزش USDC در مقابل دلار صرافی بیت‌استمپ منبع: تریدینگ ویو
 • واکنش سیرکل به موضوع:
  شرکت سیرکل، صادرکننده USDC، در توییتی به این واقعه واکنش نشان داد. سیرکل اعلام کرد که بانک سیلیکون ولی تنها یکی از ۶ بانکی بوده که با این شرکت در تعامل بوده است و تنها حدود ۲۵٪ از ذخایر دلاری USDC در این بانک نگهداری می‌شده است. شایان ذکر است ذخایر ۴۰ میلیارد دلاری USDC به شکل سبدی از دارایی‌ها است که بخشی از آن پول نقد است.
 • میزان ذخایر USDC در سیلیکون ولی:
  سیرکل در ادامه در توییت دیگری اعلام کرد که تنها حدود ۳.۳ میلیارد دلار از ذخایر USDC در سیلیکون ولی نگهداری می‌شده است و سیرکل نیز مانند سایر طلبکاران این بانک، در انتظار تعیین تکلیف وضعیت آن است.
 • واکنش کوین‌بیس به دی‌پگ شدن USDC:
  صرافی کوین‌بیس نیز که به نوعی شریک شرکت سیرکل محسوب می‌شود، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد تبدیل USDC به دلار در این صرافی برای امروز و فردا بسته خواهد بود. این صرافی افزود که با توجه به تعطیلی آخر هفته بانک‌ها این موضوع اهمیت زیادی ندارد زیرا در شرایط عادی نیز امکان بازخرید این استیبل کوین در این‌ روزها نیز وجود نداشت. کوین‌بیس افزود که دارایی کاربران همچنان امن است و هنوز امکان برداشت USDC از این صرافی برای کاربران در دسترس است.
 • غیرفعال شدن تبدیل USDC در بایننس:
  صرافی بایننس نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که امکان تبدیل برخی از زوج ارزها را تا ساعت ۱۷:۳۰ به تهران موقتا غیرفعال کرده است. یکی از این زوج‌ها USDC به تتر بود که مهم‌ترین گزینه تبدیل کاربران برای کاهش ریسک خود در این جریان بود.
 • دی‌پگ شدن DAI:
  همزمان با اعلام خبر ورشکستگی سیلیکون ولی، استیبل کوین DAI نیز دی‌پگ شد. این استیبل کوین توسط پروتکل دیفای MakerDAO مدیریت می‌شود. پشتوانه DAI سبد متنوعی از دارایی‌ها و رمزارزها است اما بخش قابل توجهی از آن به شکل USDC بود. نمودار زیر قیمت DAI در برابر دلار را در صرافی بیت‌استمپ نشان می‌دهد که در دقایق تا نزدیک ۸۵ سنت سقوط کرد. در حال حاضر این استیبل کوین در حوالی ۹۳ سنت معامله می‌شود.
نمودار ارزش DAI در مقابل دلار صرافی کوین‌بیس منبع: تریدینگ ویو
نمودار ارزش DAI در مقابل دلار صرافی کوین‌بیس منبع: تریدینگ ویو

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا