اخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار عمومی

« دیکتاتور بزرگ » روی نسخه جدید اتریوم دخالتی نداشته است!

به تازگی توسعه دهندگان اتریوم لیست EIP ها و تغییراتی که قرار است روی هاردفورک اتریوم انجام شود را منتشر کرده اند. ویتالیک بوترین ؛ بنیانگذار اتریوم در همین راستا اعلام کرده است که این تغییرات بدون کوچکترین دخالت از طرف « دیکتاتور بزرگ » بوده است.

ویتالیک درمورد یکی از بزرگترین آپدیت های اتریوم با نام استانبول که تغییرات زیادی را برای اتریوم به همراه خواهد آورد؛ پستی در توییتر خود منتشر کرد و گفت:

«یادآوری میکنم این تغییرات بدون هیچ دخالتی از طرف دیکتاتور بزرگ تایید شده است. گس زیادی برای شبکه نیاز است تا تعادل شبکه حفظ شود و این دری برای ورود تکنولوژی خلاقانه  ZKP/rollup L2 است.»

اینکه چرا وبتالیک خود دیکتاتور بزرگ نامیده است؛ برمیگردد به صحبت های نوریل روبینی؛ منتقد این حوزه که مدتی پیش در مصاحبه خود در کنفرانسی؛ ویتالیک بوترین را دیکتاتور بزرگ نامید و گفت تمام تصمیمات اتریوم توسط او گرفته می شود.

ویتالیک با این توییت قصد داشت تا به همه ثابت کند در تیم اتریوم هیچ دیکتاتور بزرگی وجود ندارد و تمام تصمیمات به صورت غیرمتمرکز گرفته میشود و نمیتوان با این موضوع که او بنیانگذار اتریوم است؛ اتریوم متهم به متمرکز بودن کرد.

قبل از صحبت های روبینی و نقد او به ویتالیک؛ شخصی داخل توییتر از ویتالیک پرسید که در نهایت او کی قرار است پروژه اتریوم را رها کند و این پاسخی است که ویتالیک به این شخص داد:

این موضوع در روند پیشرفت قرار دارد؛ بسیاری از تحقیقات و بررسی های لازم توسط دنی رایان و دراکف  جاستین (از توسعه دهندگان اتریوم) انجام شده است. البته اگر من همین فردا هم از اتریوم جدا شوم؛ شبکه بدون هیچ تغییری به مسیر خود ادامه خواهد داد. این را هم بگویم که جدا شدن به معنی این است که کاری کنم که شبکه به من نیازی نداشته باشد نه به این معنی که به طور کل ناپدید شوم.

پاسخ ویتالیک واضحا این موضوع را میرساند که نمیتوان به مدل حاکمیت اتریوم نقد متمرکز بودن را وارد کرد و این تیم برخلاف بسیاری دیگر از پروژه های مشابه اتریوم؛ غیرمتمرکز اداره می شود. ویتالیک از همان سال های ابتدایی خلق شبکه اتریوم؛ روی نسخه ۲ این شبکه و آپدیت هایی مانند سرنیتی؛ شاردینگ؛ PoS ومدل جدید ماشین مجازی (eWASM) کار می کرده است.

اما واکنش تیم اتریوم به خطاب کردن دیکتاتور بزرگ توسط خود ویتالیک؛ کاملا برعکس و جالب بود. Péter Szilágyi که رهبر تیم توسعه دهندگان و بنیاد اتریوم است؛ بعد از این پست در توییتر خود اینطور واکنش نشان داد:

«دوست دارم که به همه یادآوری کنم عدم دخالت از طرف دیکتاتور بزرگ یک ویژگی مثبت نیست. V (ویتالیک) یک نابغه است و من ترجیح میدهم او همراه اتریوم باشد تا به دلایل سیاسی شبکه را ترک کند.»

هاردفورک استانبول اتریوم

همانطور که قبل تر هم ذکر کردیم؛ طی نشستی که تیم توسعه دهندگان اتریوم در ۱۵ اکتبر (۱۰ روز پیش) داشتند؛ تمام EIP هایی که قرار است در هاردفورک پیاده سازی شود به تایید نهایی رسید و لیست این تغییرات منتشر شد. این تغییرات قرار است در ۲ فاز انجام شود که فاز اول شامل پیاده سازی ۶ EIP است و فاز دوم شامل پیاده سازی پروتکل ProgPOW است که قرار است مانع کامل از استخراج اتریوم با اسیک ها شود.

رهبر بنیاد اتریوم همچنین اعلام کرد تغییرات ذکر شده در حال حاضر روی شبکه تست راپستن (Ropsten) پیاده سازی شده و در حال بررسی و آزمایش می باشد. این پیاده سازی با هدف سهولت کلاینت های اتریوم مانند پریتی است که به صورت موازی هم زمان آنها هم خود را با تغییرات جدید سازگار کنند.

منبع
cryptoglobe

ساناز وفی

از بچگی گیمر بودم و دنیای بازی برام جذاب بود. بزرگتر که شدم با همون نگرش دنیای فانتزی، مهندس هوافضا شدم و همیشه دنبال کشف دنیاهای جدید بودم. بر خلاف خیلی از اهالی کریپتو، سال ۲۰۱۶ با اتریوم وارد دنیای بلاکچین شدم و یکی از اصلی‌ترین مباحث مورد علاقه من اکوسیستم اتریوم، اتریوم و لایه‌دوم‌ها ست.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا