مبتدی آموزشیمقالات

بحران مالی ۲۰۰۸ پیش درآمدی برای شکل گیری بیت کوین + ویدیو

شکل گیری بحران مالی ۲۰۰۸ دلایل متفاوتی داشت که باعث دگرگونی عظیمی در جهان شد. این بحران مالی ، تمام موسسات مالی و بانک‌ها را در معرض ورشکستگی قرار داد؛ به طوری اعتماد مردم به این سیستم‌‌ها را کاهش داد و موجب شکل‌گیری بین کوین شد. در این مقاله اشاره مختصری به تمام این جریان و ایجاد بیت کوین خواهیم داشت.

یکی از مواردی که جرقه بحران مالی را در سال ۲۰۰۷ زد، حباب مسکن آمریکا بود.

حباب مسکن آمریکا از سال ۲۰۰۰ شکل گرفت و در بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ به اوج خود رسید. در آن زمان بانک‌ها با تبلیغات زیاد، مردم را به گرفتن وام و خرید مسکن ترغیب می‌کردند.

بانک‌ها نرخ بهره وام‌ها را کاهش داده و شرایط وام‌دهی را آسان کرده بودند. آنها وعده افزایش قیمت مسکن را می‌دادند؛ به طوری که تقاضای خرید مسکن در آمریکا بسیار بالا رفت و حباب مسکن شکل گرفت.

با شکل گیری حباب مسکن، قیمت خانه در آمریکا به اوج رسید و در سال ۲۰۰۶ این حباب شکست. بحران مالی به همراه بحران بازار مسکن ایجاد شد و تهدیدی برای فروپاشی اقتصادی بود.

در ویدیو زیر می توانید کاملا با روند بحران مالی و پیدایش بیت کوین آشنا شوید:

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

بحران مالی آمریکا

بحران مالی ۲۰۰۷ با خود بیکاری زیادی را به همراه آورد. بسیاری از مهندسان ساخت و ساز شغل خود را از دست دادند و این امر به دیگر ارگان‌ها نیز سرایت کرد. ساخت و ساز در آمریکا با رکود شدید مواجه شد و تنها در این کشور بیش از ۸ میلیون نفر بیکار شدند و تقریبا ۲.۵ میلیون کسب و کار از بین رفت.

با بیکار شدن مردم، بسیاری توان پرداخت وام‌های خود را نداشتند و با این اوصاف بانک‌ها نزدیک به ۴ میلیون خانه را به تصرف خود درآوردند. بانک‌ها وام‌هایی که به مردم داده بودند را نمی‌تواسنتند دریافت کنند و چندین بانک نظیر برادران لمن (Lehman Brothers) ورشکست شدند. به دنبال این بحران مالی، بانک‌های دیگر نیز در شرف ورشکستگی قرار گرفتند.

اوراق بهادار مربوط به مسکن کاهش شدیدی یافت، همچنین اوراق بهادار جهانی در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ با کاهش شدیدی مواجه شد و سهام وال استریت کاهش یافت.

نابرابری درآمدهای مالی بسیار چشمگیر بود؛ این امور همگی باعث بحران مالی در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ شد که تمام این موارد اعتماد مردم را نسبت به بانک و دولت که حامی بانک‌ها بود را کاهش داد.

دولت‌ها در سال ۲۰۰۹ با کمک مالی به سیستم‌های بانکداری ، مانع از ورشکستگی آنها شدند و بار دیگر به کمک آنها آمدند. بحران مالی در سال ۲۰۰۹ کم کم به پایان رسید؛ اما تاثیراتی نظیر بیکاری به همراه داشت که تا سال ۲۰۱۶ ادامه داشت.

ساتوشی ناکاموتو و بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو به منظور مقابله با این بحران مالی و دگرگونی سیستم‌های متمرکز مالی نظیر بانکداری‌ها، وایت پیپر بیت کوین را در سال ۲۰۰۸ معرفی کرد. او با عرضه بیت کوین در سال ۲۰۰۹، در جنسیس بلاک بیت کوین پیامی مخفی را گنجاند تا نشان دهد یکی از ستون‌های نظام سرمایه یعنی نظارت بانکداری را هدف گرفته است.

در این پیام آمده است: روزنامه تایمز تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹: “صدراعظم در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها”

در واقع کنار گذاشتن سیستم بانکداری و متمرکز مدنظر ساتوشی ناکاموتو بود؛ زیرا در تمام مدت بحران مالی ۲۰۰۷ دولت به کمک بانک‌ها آمده بود و حمایت اندکی از مردم کرده بود.

بیت کوین یک سیستم همتا به همتا و غیرمتمرکز است. غیرمتمرکز یعنی این که هیج سازمان یا دولتی بر روی آن کنترل ندارد. اما بانک‌ها این چنین نیستند. بانک‌ها توسط دولت و بانک مرکزی کنترل می‌شوند. بیت کوین یک دفترکل توزیع شده به نام بلاک چین دارد که طبق قوانین و اصول خاصی اجرا می شود.

همچنین بیت کوین متن باز است و هر توسعه‌دهنده‌ای که قصد رشد و توسعه پروتکل این کوین را داشته باشد، می‌تواند به راحتی در توسعه آن کمک کند؛ اما سیستم‌های بانکداری همه تحت کنترل بانک مرکزی و در نهایت دولت هستند.

از آنجایی که بانک‌ها و دولت‌ها کنترل پول‌های سنتی را بر عهده دارند، هر زمان که اراده کنند می‌توانند پول چاپ کنند و اگر پول در گردش هر کشور افزایش یابد، دوباره اقتصاد با بحران مواجه می شود.

اما درباره بیت کوین باید بگوییم که تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد و تنها همین مقدار کوین وجود دارد که همین امر نشان می‌دهد که بیت کوین همیشه ثابت است و مانع از بحران مالی می‌شود.

بیت کوین به این منظور عرضه شد تا نشان دهد سیستمی است که قصد دارد ایرادهای سیستم مالی را رفع کند. با این حال، این ارز دیجیتال روند خوبی را پیش گرفته است و حال باید منتظر ماند و دید که این کوین تا چه میزان می‌تواند سیستم‌های سنتی و غیر قابل اعتماد را کنار بزند.

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۴/۵

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا