استخراج

راهنمایی جامع برای انتخاب دستگاه ماینر اسیک (ASIC)

یکی از عوامل تاثیر گذار بر میزان درآمد استخراج ارزهای دیجیتال، دستگاه ماینری است که برای این کار انتخاب می‌شود. ارزهای دیجیتال با استفاده از توان محاسباتی پردازنده‌هایی مانند: CPU، کارت گرافیک (GPU)، مدارهای مجتمع قابل برنامه‌ریزی (FPGA) و مدارهای مجتمع با کاربری مشخص یا همان اسیک (ASIC) ها، استخراج یا ماین می‌شوند. البته امروزه اکثر ارزهای دیجیتال قابل استخراج، به دلیل ظرفیت پردازش و کارآیی بالاتر دستگاه‌های ASIC، تنها با این نوع دستگاه‌ها قابل استخراج هستند و استفاده از سایر موارد برای استخراج این نوع ارزهای دیجیتال، سودی به همراه نخواهد داشت. البته برخی ارزهای دیجیتال مانند مونرو (Monero) دارای الگوریتم‌های ضد اسیک هستند و کماکان با GPU قابل استخراج هستند. اما به دلیل کاربرد بیشتر دستگاه‌های اسیک در فرآیند استخراج، قصد داریم در این مقاله شما را با عواملی که برای انتخاب یک دستگاه اسیک خوب، باید مدنظر قرار بگیرند، آشنا کنیم.

انتخاب الگوریتم

ماینر T2T

هر دستگاه اسیک (ASIC) همانطور که از نام آن مشخص است، برای انجام یک الگوریتم خاص طراحی شده است و کاربرد دیگری ندارد. هر کدام از ارزهای دیجیتال قابل استخراج، یک الگوریتم مخصوص به خود را دارند مثلا الگوریتم ماینینگ بیت کوین SHA 256 است و الگوریتم استخراج اتریوم Ethash است. در واقع دستگاهی که برای انجام یک الگوریتم طراحی شده است، توانایی انجام الگوریتم‌های دیگر را ندارد، مثلا یک دستگاه اسیکی که برای الگوریتم SHA 256 طراحی شده است (مانند AntMiner S9) ، فقط میتواند برای استخراج ارزهای دیجیتالی که از این الگوریتم استفاده می‌کنند (مانند بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین SV) به کار رود و توانایی استخراج ارزهای دیجیتالی که دارای الگوریتمی غیر از SHA 256 هستند را ندارد. پس در گام اول شما با انتخاب الگوریتم ماینینگ مد نظرتان، در واقع تعیین می‌کنید که دستگاه شما قادر به استخراج چه ارزهایی خواهد بود.

میزان سوددهی استخراج هر کدام از کوین‌ها بسته به قیمت و میزان سختی شبکه آن کوین متغییر است. یکی از ابزارهای مناسب برای بررسی سود‌ده‌ترین کوین‌ها بر اساس الگوریتمشان سایت Whattomine است. در این سایت ابتدا از بالای صحفحه باید نوع دستگاه را انتخاب کنید (ASIC یا GPU) و بعد با فعال کردن هر الگوریتم و وارد کردن پارامترهای مربوط به آن، ببنید کدام کوین‌های دارای آن الگوریتم، برای استخراج سود بیشتری به همراه دارند.

نکته دیگری که برای انتخاب الگوریتم و کوین برای استخراج باید مد نظر قرار دهید آن است که کوین در آینده قصد مهاجرت از فرآیند اجماع اثبات کار (POW) به سایر الگوریتم‌های اجماع مانند POS را نداشته باشد (مانند اتفاقی که در مورد اتریوم قرار است بیفتد). مورد بعدی هم این است که برخی کوین‌ها بعد از مدتی تصمیم به استفاده از الگوریتم‌های ضد اسیک مانند آنچه در مورد Monero وجود دارد، می‌گیرند که این مورد هم می‌تواند منجر به غیر قابل استفاده شدن دستگاه اسیک شما برای استخراج آن کوین می شود.

محاسبه میزان سود‌دهی دستگاه‌های اسیک

بعد از انتخاب الگوریتم و کوین هایی که از طریق آن می‌توانید ماین کنید، قدم بعدی که شاید بتوان گفت مهمترین عامل تصمیم‌گیری در خصوص انتخاب دستگاه ماینر است، محاسبه میزان سوددهی دستگاه هایی است که برای آن الگوریتم طراحی شده‌اند. عواملی که در این بین نقش دارند عبارتند از هش ریت یا توان محاسباتی دستگاه (واحد آن بر اساس الگوریتم متغییر است) و میزان مصرف برق دستگاه (بر حسب وات). طببیعی است که هرچه توان محاسباتی دستگاه بیشتر باشد و مصرف برق آن کمتر باشد، سود‌دهی دستگاه بیشتر می‌شود. اما از سوی دیگر، معمولا دستگاه‌هایی که راندمان بالاتری دارند، به دلیل تکنولوژی جدیدتر، قیمت بیشتری هم دارند.

بهترین کار برای انتخاب دستگاهی با بیشترین میزان سود‌دهی، محاسبه و مقایسه‌ی مدت زمان بازگشت سرمایه اولیه هر کدام از اسیک‌هاست. برای انجام این کار ابتدا باید از یک ماشین حساب ماینینگ مانند آنچه در سایت‌های Cryptocompare و یا Whattomine ، برای محاسبه میزان سوددهی هر دستگاه استفاده کنید. بعد از آن با توجه به میزان درآمد روزانه دستگاه و پولی که برای خرید آن دستگاه باید پرداخت کنید، می‌توانید مدت بازگشت سرمایه (ROI) را محاسبه کنید. به این ترتیب، به زبان ساده، شما محاسبه کرده‌اید که هر دستگاه ASIC چند روزه پول خود را در می‌اورد. ROI مهمترین عامل تصمیم گیری در انتخاب دستگاه ماینر است.

میزان مصرف برق

 این مقاله راهنمایی جامع در خصوص عواملی است که برای انتخاب یک دستگاه اسیک (ASIC) مناسب، باید مد نظر قرار بگیرد.

عامل مهم بعدی آن است که انشعاب برق شما توانایی پشتیبانی از چه میزان جریانی را دارد. و با آن میزان آمپر، برق حداکثر چه تعداد دستگاه را می‌توان تامین کرد. با تقسیم کردن وات مصرفی دستگاه بر ولتاژ برق، میزان آمپر هر دستگاه محاسبه می‌شود. به این ترتیب می‌توانید ببینید که برق شما حداکثر چه تعداد از یک نوع دستگاه را می‌تواند پشتیبانی کند. شما می‌توانید به جای چند دستگاه پر مصرف که ROI کمتری دارند، از تعداد بیشتری دستگاه کم مصرف‌تر که کمی ROI بالاتری دارند، استفاده کنید.

راندمان دستگاه

همانطور که گفته شد با پیشرفت تکنولوژی ساخت ریزپردازنده‌های به کار فته در دستگاه‌های ASIC، راندمان خروجی آنها نیز افزایش می‌یابد. به عنوان مثال هرچه سایز این ریز پردازنده‌ها کوچکتر باشد، میزان برق مصرفی برای تولید توان محاسباتی کاهش می یابد و سرعت پردازش یا هش‌ریت آن افزایش می‌یابد. اسیک‌های نسل جدید دارای ریزپردازنده‌هایی با سایز ۷ نانومتر هستند که قادر به تولید هش ریت بالا و مصرف برق پایین تر نسبت به نسل های قبلی هستند. راندمان دستگاه هم رابطه مستقیم با میزان درآمد ناشی از استخراج با آن دستگاه دارد. اما دستگاه‌های جدیدتر که فناوری جدیدتر هم دارند، معمولا گران‌تر هستند و به هزینه اولیه بیشتری نیاز دارند. اما باید در نظر داشت که با گران شدن تعرفه برق، قطعا دستگاه‌های با راندمان پایین (مانند دستگاه Whatsminer M3) دیگر سود‌آور نخواهند بود.

برند دستگاه

 این مقاله راهنمایی جامع در خصوص عواملی است که برای انتخاب یک دستگاه اسیک (ASIC) مناسب، باید مد نظر قرار بگیرد.

تقریبا تمام دستگاه‌های اسیک موجود در ایران از برندهای چینی هستند. اما در این بین برخی از کارخانه‌های سازنده قدمت بیشتری دارند و ماینرها معتقدند که محصولات آن‌ها کیفیت و عمر مفید بیشتری دارند. از شناخته شده‌ترین برندهایی که در این حوزه فعال هستند می‌توان به نام‌هایی مانند Canaan، Ebang، Bitmain و … اشاره کرد.

آکبند بودن دستگاه

بسیاری از دستگاه‌هایی که در بازار ایران موجود هستند دستگاه‌های کارکرده یا استوکی هستند که قبلا در کشورهایی مانند چین، از آن‌ها استفاده شده است و بعد از کاهش میزان سود‌دهی آن‌ها در این کشورها، به ایران وارد شده‌اند. دلیل آن هم این است که این دستگاه‌ها به دلیل قیمت برق پایین در کشورمان، علیرغم سایر کشورها، کماکان سود‌ده بوده‌اند. حتی متاسفانه، بعضا این دستگاه‌ها به عنوان دستگاه نو هم فروخته می‌شوند. دستگاه‌های ماینر با توجه به آنکه ۲۴ ساعته در حال فعالیت هستند و گرمای زیادی هم تولید می‌کنند، استهلاک بالایی دارند و عمر مفید آنها شاید از ۲ تا ۳ سال تجاوز نکند. بنابراین ترجیح بر استفاده از دستگاه‌های آکبند است. هر چند که روشی تضمینی برای تشخیص نو بودن دستگاه‌ها وجود ندارد، اما پیشنهاد می‌شود که قبل از خرید، هش‌بوردهای دستگاه را بررسی نمایید و ترجیحا مدل‌های جدیدتر که احتمال کاکرده بودن آن‌ها کمتر است، را انتخاب نمایید.

سلامت دستگاه اسیک

 این مقاله راهنمایی جامع در خصوص عواملی است که برای انتخاب یک دستگاه اسیک (ASIC) مناسب، باید مد نظر قرار بگیرد.

همانطور که گفته شد این دستگاه‌ها معمولا استهلاک و عمر مفید کوتاهی دارند. همچنین در برخی موارد دستگاه‌ها در هنگام انتقال دچار ضربه و آسیب‌دیدگی می‌شوند. برای اطمینان از سالم بودن دستگاه که شامل فن‌ها، برد اصلی، هش‌بردها، چیپ‌ها، منبع تغذیه و کابل‌ها می‌باشد، حتما قبل از خرید تک‌تک این موارد را چک کنید و از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل نمایید.

میزان گرما و صدای تولیدی اسیک

تمام دستگاه‌های اسیک گرما و صدای بسیار زیادی تولید می‌کنند، اما میزان این گرما و صدای تولیدی در هرکدام از آن‌ها متفاوت است. به خصوص در مورد گرما، هر چه میزان حرارت تولیدی اسیک کمتر باشد، به خصوص در فارم‌ها، هزینه‌های مربوط به تهویه و خنک‌سازی دستگاه‌ها کاهش می‌یابد.

قیمت و موجود بودن در بازار

و اما آخرین نکته‌ای که در خصوص انتخاب یک دستگاه ASIC باید مدنظر داشته باشید، موجود بودن آن دستگاه در بازار ایران است. بسیاری از دستگاه‌ها به دلیل آنکه کمتر مورد توجه ماینرهای ایرانی هستند، وارد نمی‌شوند و یا به دلیل محدود بودن تعداد آن‌ها قیمت‌هایی، بسیار بالاتر از قیمت‌های جهانی دارند.

 

آخرین به روز رسانی:‌ ۱۳۹۹/۵/۳۰

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا