اخبار بلاکچین

بررسی تاریخ هاوینگ ارزهای دیجیتال مختلف

شمارش معکوس برای هاوینگ بیت کوین آغاز شده و کمتر از ۱۴ روز دیگر، این اتفاق رخ خواهد داد. هاوینگ بیت کوین هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد و پاداش استخراج را نصف می‌کند، اتفاقی که همواره قیمت این ارز دیجیتال را افزایش داده است. اما بیت کوین تنها شبکه بلاکچینی نیست که از هاوینگ برای کنترل تورم عرضه خود استفاده می‌کند.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به گزارش میهن بلاکچین، شبکه‌های بلاکچینی مختلفی از جمله فورک‌های بیت کوین مثل بیت کوین کش و بیت کوین گلد از مکانیسم هاوینگ بهره می‌برند. علاوه بر این، اتریوم کلاسیک و دش نیز هر چند سال یکبار عرضه خود را کاهش می‌دهند. در این مطلب، تاریخ هاوینگ پروژه‌های مختلف را بررسی می‌کنیم.

بیت کوین (BTC)

بدون شک با شنیدن نام هاوینگ، ذهن همه به سمت بیت کوین می‌رود. در حال حاضر کمتر از ۱۴ روز تا هاوینگ بعدی بیت کوین باقی مانده و انتظار می‌رود این رویداد در ارتفاع بلاک شماره ۸۴۰٬۰۰۰ رخ دهد و طی آن پاداش هر بلاک از ۶.۲۵ واحد BTC فعلی به ۳.۱۲۵ واحد برسد.

تاریخ احتمالی هاوینگ بعدی بیت کوین: ۲۰ آپریل ۲۰۲۴ (۱ اردیبهشت ۱۴۰۳)

ای‌کش (XEC)

ای‌کش، فورکی از بیت کوین کش است، به عبارت دیگر، فورکِ فورکِ بیت کوین محسوب می‌شود. این ارز دیجیتال مثل بیت کوین و بیت کوین کش عرضه‌ای ثابت دارد و عرضه خود را طبق هاوینگ کنترل می‌کند. با این حال، برخلاف بیت کوین و سایر فورک‌های بیت کوین، از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند.

به دنبال هاوینگ بعدی ای‌کش، پاداش بلاک در این بلاکچین از ۶.۲۵ میلیون XEC به ۳.۱۲۵ میلیون واحد کاهش خواهد یافت.

تاریخ احتمالی هاوینگ بعدی ای‌کش: ۱۱ آپریل ۲۰۲۴ (۲۳ فروردین ۱۴۰۳)

بیت کوین گلد (BTG)

بیت کوین گلد یکی از بزرگترین هارد فورک‌های بیت کوین است که در اواخر سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد. یکی از اصلی‌ترین اهداف بیت کوین گلد، تغییر الگوریتم استخراج بیت کوین و دموکراتیزه کردن فرآیند ماینینگ بود به طوری که فرآیند ماینینگ در تجهیزات تخصصی نتواند سریع‌تر از رایانه‌های معمولی انجام شود. به عبارت دیگر، هدف بیت کوین گلد،‌ بازگرداندن قدرت استخراج به دست کاربران عادی بوده است.

از آنجایی که بیت کوین گلد یکی از فورک‌های شبکه بیت کوین است، مشابهت‌های زیادی با این ارز دیجیتال دارد و از هاوینگ برای کنترل تورم عرضه خود استفاده می‌کند. این چهارمین هاوینگ بیت کوین گلد است و طی آن پاداش هر بلاک از ۶.۲۵ واحد BTG به ۳.۱۲۵ واحد کاهش می‌یابد.

تاریخ احتمالی هاوینگ بعدی بیت کوین گلد:‌ ۲۳ آپریل ۲۰۲۴ (۴ اردیبهشت ۱۴۰۳)

اتریوم کلاسیک (ETC)

به عقیده برخی از طرفداران قدیمی دنیای کریپتو، تنها یک اتریوم وجود دارد و آن اتریوم کلاسیک است. ماجرای راه‌اندازی اتریوم کلاسیک به سال ۲۰۱۶ و هک قراردادهای هوشمند دائو برمی‌گردد. پس از این هک، گروهی تصمیم به فورک شبکه اتریوم و بازگردانی تراکنش‌های هکرها گرفتند. این فورک در نهایت به تولد اتریوم امروزی منجر شد و شبکه قدیمی با نام اتریوم کلاسیک به کار خود ادامه داد.

بر خلاف اتریوم، اتریوم کلاسیک هنوز از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند و وابسته به فعالیت ماینرهاست. پاداش استخراج در شبکه اتریوم کلاسیک هر ۵ میلیون بلاک یک بار یعنی هر دو سال، ۲۰٪ کاهش می‌یابد. این بار نیز قرار است پاداش بلاک اتریوم کلاسیک از ۲.۵۶ واحد ETC به ۲.۰۴۸ واحد برسد.

آخرین کاهش پاداش بلاک اتریوم کلاسیک در تاریخ ۲۵ آپریل سال ۲۰۲۲ (۵ اردیبهشت ۱۴۰۱)‌ رخ داد و این چهارمین رویداد کاهش عرضه خواهد بود.

تاریخ احتمالی کاهش پاداش بعدی اتریوم کلاسیک: ۳۰ می ۲۰۲۴ (۱۰ خرداد ۱۴۰۳)

دش (DASH)

ارز دیجیتال دش ترکیبی نوآورانه از کد بلاکچین بیت کوین و لایت کوین است که روی سه مسئله حریم خصوصی، نظارت و سرعت تراکنش‌ها متمرکز شده است. دش یکی از اولین کوین‌های حریم خصوصی بازار محسوب می‌شود و با ترکیب کوین داخلی، ردیابی تراکنش‌ها را تقریبا غیرممکن می‌کند.

همانطور که گفتیم، دش فورکی از بیت کوین و لایت کوین است، بنابراین مشابه این دو شبکه بلاکچینی، از فرآیندی مشابه با هاوینگ برای کاهش پاداش بلاک استفاده می‌کند. پاداش بلاک در بلاکچین دش هر ۲۱۰٬۲۴۰ بلاک، یعنی تقریبا هر ۳۶۵ روز یک بار رخ می‌دهد و طی آن پاداش ۷.۱۴٪ کاهش می‌یابد. در حال حاضر پاداش هر بلاک دش ۲.۴۸۷۳۴ واحد است که پس از ۷ امین فرآیند کاهش پاداش به ۲.۳۰۹۷۴ واحد کاهش می‌یابد.

تاریخ احتمالی کاهش پاداش بعدی دش: ۱۰ جولای ۲۰۲۴ (۲۰ تیر ۱۴۰۳)

فلاکس (FLUX)

فلاکس نسخه واقعا غیرمتمرکزی از سرویس ابری آمازون (AWS) است و برای پیاده‌سازی و اجرای برنامه‌های مقیاس‌پذیر بلاکچینی طراحی شده است. این پروژه ابتدا زل‌کش (ZelCash) نام داشت اما در ماه مارس سال ۲۰۲۱ به فلاکس تغییر نام داد.

شبکه فلاکس فورکی از بلاکچین زی‌کش است و از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند و وابسته به فعالیت ماینرهاست. مشابه با زی‌کش، فلاکس نیز هاوینگ دارد و این فرآیند هر ۶۵۵٬۳۵۰ بلاک، یعنی تقریبا هر ۲.۵ سال رخ می‌دهد. این سومین هاوینگ فلاکس است و طی آن عرضه از ۳۷.۵ واحد FLUX به ۱۸.۷۵ واحد کاهش می‌یابد.

تاریخ احتمالی هاوینگ فلاکس:‌ ۱۳ آگوست سال ۲۰۲۵ (۲۲ مرداد ۱۴۰۴)

زی‌کش (ZEC)

زی‌کش یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌‌شده‌ترین کوین‌های حریم خصوصی بازار است و نانشاس بودن تراکنش‌ها را اولویت اصلی خود قرار داده است. زی‌کش، یکی از فورک‌های بلاکچین بیت کوین است و مشابه با این ارز دیجیتال عرضه ۲۱ میلیون واحدی دارد. مشابه با بیت کوین، پاداش بلاک زی‌کش هر چهار سال یکبار نصف می‌شود. هاوینگ بعدی زی‌کش سومین هاوینگ تاریخ این بلاکچین است و پاداش بلاک را از ۱.۵۶۲۵ واحد ZEC به ۰.۷۸۱۲۵ واحد کاهش خواهد داد.

تاریخ احتمالی هاوینگ زی‌کش: ۷ نوامبر ۲۰۲۵ (۱۶ آبان ۱۴۰۴)

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا