اخبار بلاکچیناخبار آلتکوین

هلیوم طرح آزمایشی اینترنت نامحدود با ۵ دلار را ارائه کرد؛ رستاخیز HNT؟

تیم توسعه شبکه هلیوم به صورت آزمایشی طرح جدیدی برای اینترنت نامحدود غیرمتمرکز را در شهر میامی آمریکا معرفی کرده است. بر اساس این طرح، کاربران تنها با پرداخت ماهیانه ۵ دلار به شبکه 5G دسترسی داشته و به صورت نامحدود می‌توانند از آن استفاده کنند.

به نقل از کریپتواسلیت و به گفته توسعه‌دهندگان هلیوم، این گام استراتژیک نشان‌دهنده ماموریت آنها در دسترسی همه به اینترنت ارزان قیمت است.

وجه تمایز هلیوم از سایر ارائه‌دهندگان اینترنت، مدل پوشش شبکه (network coverage) منحصر به فرد آن است. در این مدل، شبکه 5G شرکت T-Mobile با شبکه غیرمتمرکز نودهای هلیوم ترکیب شده و امکان ارائه اینترنتی ارزان قیمت به کاربران فراهم می‌شود. در حال حاضر، قیمت ۵ دلاری این طرح  ۹۵٪ پایین‌تر از سایر طرح‌های اینترنتی است.

راز چنین قیمت پایینی در مفهوم «پوشش اینترنتی پویا» شبکه هلیوم نهفته است. در پروژه هلیوم، به جای استفاده از شبکه‌ شرکت‌های مختلف، از شبکه‌ای از افراد استفاده می‌شود و با استفاده از همین روش، اینترنت نامحدود با قیمتی پایین در دسترس همگان قرار می‌گیرد. در تصویر زیر، موقعیت هات اسپات‌های هلیوم در سراسر جهان نمایش داده شده است.

نقشه موقعیت مکانی هات اسپات‌های هلیوم در سراسر جهان - منبع: Helium Explorer
نقشه موقعیت مکانی هات اسپات‌های هلیوم در سراسر جهان – منبع: Helium Explorer

در شبکه هلیوم، افراد می‌توانند با به اشتراک گذاشتن داده‌های موقعیت مکانی خود، به گسترش بیشتر شبکه کمک کنند. در ازای مشارکت در شبکه، این کاربران توکن‌های HNT دریافت می‌کنند.

در حال حاضر تعداد هات اسپات‌های هلیوم در سراسر جهان به یک میلیون عدد رسیده است و از میان آنها ۸۰۰۰ هات اسپات 5G در بیش از ۱۵۰۰ شهر آمریکا وجود دارد.

همانطور که پیش‌تر گزارش دادیم، شبکه هلیوم در سال جاری با رای ۸۱% جامعه خود به بلاکچین سولانا مهاجرت کرد؛ مهاجرتی که مسیر کنونی پروژه را به طور قابل توجهی شکل داده است. هلیوم اعلام کرد این مهاجرت به منظور افزایش ثبات و مقیاس‌پذیری و کاهش کارمزد تراکنش‌ها انجام شده است.

طرح اینترنت نامحدود ۵ دلاری هلیوم بدون شک نقطه عطف مهمی برای این پروژه محسوب می‌شود و ممکن است آینده ارتباطات و اینترنت را تغییر دهد. علاوه بر این، ترکیب منحصر به فرد شبکه‌های غیرمتمرکز و تکنولوژی بلاکچین می‌تواند در آینده جای مدل‌های سنتی مخابرات و اینترنت را بگیرد.

تحلیل نویسنده: چالش راه‌اندازی یک شبکه 5G برد کوتاه مخابراتی آن است بنابراین برای پوشش‌دهی یک منطقه باید دکل‌های مخابراتی متعددی را فراهم آورد. به نظر می‌رسد تیم هلیوم در نظر دارد تا دیتاها را از طریق آنتن‌های اختصاصی و خانگی خود به شکل واسطه بین ۲ دکل مخابراتی جا به جا کند تا بدین صورت این چالش برطرف شده و هزینه پوشش‌دهی پایین بیاید.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا