اخبار خارجی

اعلام نرخ تورم آمریکا تا ۲ روز دیگر؛ روند قیمت بیت کوین چگونه تغییر می‌کند؟

هشداری که در خصوص هدف فدرال رزرو برای تسریع طرح افزایش سختگیری خرید دارایی‌ها عنوان شده بود با افزایش سه نوبتی نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ همراه شده است و تحلیل‌گران معتقدند این امر می‌تواند به کاهش قیمت بیت کوین منجر شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، الکس کروگر (Alex Krüger) موسس شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری Aike Capital گفته است اگر اطلاعات تورم آمریکا که در روز چهارشنبه منتشر خواهد شد،‌ نرخ تورم بیشتری نسبت به مقدار پیش‌بینی‌‌شده را نشان دهد، ممکن است قیمت بیت کوین تا ۳۰,۰۰۰ دلار نیز کاهش یابد.

انتظار می‌رود که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در سال جاری و تا ماه دسامبر ۷.۱٪ و ماهانه نیز ۰.۴٪ افزایش یابد. افزایش این شاخص نشان می‌دهد که چرا مسئولان فدرال رزرو به دنبال تسریع طرح عادی‌سازی سیاست پولی خود هستند.

طبق اطلاعات منتشرشده در تاریخ ۷ ژانویه، موضوع دیگری که به این طرح کمک و از آن پشتیبانی می‌کند، عادی‌سازی بازار کار است که شامل افزایش درآمد و کاهش نرخ بیکاری است.

تورم سرفصل آمریکا - کاهش قیمت بیت کوین
تورم سرفصل آمریکا

بیت کوین اکنون یک دارایی کلان است و معامله‌گران در تغییر نقدینگی با آن برخورد متفاوتی دارند. با کاهش نقدینگی، بازیگران بزرگ و مهم این عرصه به فروش بیت کوین می‌پردازند و تمام رمزارزهای دیگر نیز از بیت کوین پیروی می‌کنند.

تحلیل کروگر در توییتر بسیار جالب و قابل تامل است. او جوانب زیادی را در نظر گرفته است. از این رو توضیحات کاملتر او در خصوص تصمیمات اخیر فدرال رزرو بر قیمت بیت کوین و بازار کریپتو در ادامه بیان شده است. او در توییتر نوشت سیر پیش‌بینی‌های فدرال رزرو بدین شرح بوده است:

  • انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ هیچگونه افزایش نرخ بهره وجود نداشته باشد (کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در ماه ژوئن ۲۰۲۱)
  • انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ افزایش اندکی در نرخ بهره صورت بگیرد و اعلام شد که طرح کاهش تسهیل کمی (Quantitative Easing) آغاز شود (کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در ماه سپتامبر ۲۰۲۱)
  • اعلام روند کند کاهش تسهیل کمی (کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در ماه نوامبر ۲۰۲۱)
  • انتظار افزایش سه نوبتی نرخ بهره به علاوه تسریع کاهش تسهیل کمی (کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در ماه دسامبر ۲۰۲۱)
  • بحث در خصوص تسریع عادی‌سازی ترازنامه برای سال ۲۰۲۲ (کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در ماه دسامبر، در صورت جلسه‌ای که هفته پیش منتشر شده، عنوان شده است)

بدین ترتیب، کمتر از ۶ ماه، موضع فدرال رزرو از عدم افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ به افزایش سه نوبتی آن، تسریع کاهش طرح تسهیل کمی و گفتگو درباره عادی‌سازی ترازنامه تغییر کرد. تسریع عادی‌سازی، نکته به شدت نزولی برای بازار است. عادی‌سازی ترازنامه به چه معنا است؟
عادی‌سازی ترازنامه به معنای معکوس‌سازی خرید دارایی‌ها تحت طرح تسهیل کمی است. به این موضوع Quantitative Tightening نیز گفته می‌شود. تحت این شرایط، فدرال رزرو، از تزریق ۱۲۰ میلیارد دلار به اقتصاد، به کاهش ۸۰ میلیارد دلار از اقتصاد تغییر موضع می‌دهد. این یعنی اختلافی ۲۰۰ میلیارد دلاری در ماه.

اختلاف ۲۰۰ میلیارد دلار در ماه چه تاثیری بر روی بازار کریپتو می‌گذارد؟

پاسخ این سوال، ساده است. رمزارزها در دورترین نقطه منحنی ریسک قرار دارند. همانطور که سیاست پولی به شدت سهل‌انگارانه به نفع رمزارزها بود، سیاست پولی سختگیرانه نیز به ضرر این حوزه است، زیرا پول به سمت دارایی‌های ایمن‌تر می‌رود.
هنگامی که از طریق افزایش موجودی، بهره پروژه‌های دیفای نیز افزایش یابد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
قیمت‌ها کاهش می‌یابند.
هنگامی که این پروژه‌ها، موجودی خود را بسوزانند چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
قیمت‌ها افزایش می‌یابند.
با تغییر موضع فدرال رزرو از افزایش موجودی به سوزاندن موجودی، ارزش دلار افزایش می‌یابد و ارزش سایر موارد در جهت مخالف با دلار، کاهش می‌یابد. به نظرم شرایط زیر رخ دهد:
۱- جهش طی چند روز آتی
۲- کاهش یا افزایش قیمت بر اساس اطلاعات مرتبط با نرخ تورم در گزارش چهارشنبه
۳- حفظ حالت تدافعی تا پایان سه ماهه اول
۴- خرید در ماه می و خروج از بازار؟ پیش بینی اینکه دقیقا چه زمانی به استراتژی صعودی کامل تغییر وضعیت دهیم غیرممکن است. باید صبور باشیم.

پیش‌بینی زمان شروع روند صعودی غیرممکن است

کروگر در ادامه توییت خود اذعان داشت قیمت بیت کوین هم‌اکنون کاهش بسیار زیادی نسبت به رکورد خود داشته است و اکنون از نظر تکنیکال در شرایط اشباع فروش قرار دارد. اگر CPI کاهش ناگهانی داشته باشد، انتظار می‌رود که قیمت (بیت کوین) برای مدتی مورد توجه قرار بگیرد و به ترند تبدیل شود.
اگر CPI افزایش ناگهانی داشته باشد، قیمت بیت کوین به کانال ۳۰,۰۰۰ دلار وارد می‌شود و Tradfi (امور مالی سنتی) تضمین می‌کند که این اتفاق رخ خواهد داد. سرانجام تورم نیز به ۳ دلیل کاهش خواهد یافت: سیاست پولی سختگیرانه‌تر، کاهش گلوگاه‌های عرضه، نیروهای ضدتورمی بلندمدت.

سوال پایانی این است که آیا بازار کریپتو می‌تواند فدرال رزرو و اقدامات ضدتورمی آن را نادیده بگیرد؟ بعید میدانم. در هر دو شرایط نزولی و صعودی بهتر است با فدرال رزرو مبارزه نکنیم. اگر فدرال رزرو موضع تهاجمی و مخالف اتخاذ کند با مشکل مواجه می‌شویم.

اولین افزایش نرخ بهره در ماه مارس ۲۰۲۲

فدرال رزرو از ماه مارس ۲۰۲۰ تاکنون، ماهانه در حال خرید ۸۰ میلیارد دلار اوراق قرضه دولتی و ۴۰ میلیارد دلار اوراق بهادار دارای رهن است. در این بین، بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره خود را نزدیک به صفر حفظ کرده است، در نتیجه وام‌دهی به افراد و کسب‌وکارها ارزانتر می‌شود.

اما آسیب و تاثیر جانبی سیاست پولی نامناسب، نرخ تورم بیشتری است که در ماه نوامبر ۲۰۲۱ به ۶.۸٪ یعنی بالاترین میزان طی ۴ دهه اخیر رسیده است.

نمودار قیمت بیت کوین و عادی‌سازی ترازنامه فدرال
نمودار قیمت بیت کوین و ترازنامه فدرال

بنابراین اکنون فدرال رزرو که مدعی بود افزایش شاخص مصرف‌کننده موقتی است، موضع خود را از عدم افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ به افزایش سه نوبتی نرخ بهره در راستای عادی‌سازی ترازنامه خود تغییر داده است.

لئو گروهوسکی (Leo Grohowski) مدیر ارشد سرمایه‌گذاری شرکت مدیریت سرمایه BNY Mellon گفته است:

این موضوع پیچیده‌تر از آن چیزی است که انتظار داشتیم و تغییر موضع فدرال رزرو، تعجب‌برانگیز بوده است.

وی افزود:

اکثر حاضرین در بازار نرخ بهره بالاتر و سیاست پولی ضعیف‌تر و نامناسب‌تری را انتظار داشتند، اما هنگامی که سرمایه‌های فدرال رزرو را بررسی می‌کنیم با احتمال ۹۰٪ افزایش نرخ بهره در ماه مارس مواجه می‌شویم. این مقدار در روز اول سال جدید ۶۳٪ بود.

بازار خرسی ضعیف‌تر

مایک مک‌گلون استراتژیست ارشد کالا در بلومبرگ، قیمت ۴۰,۰۰۰ دلار را سطح حمایتی مهمی در بازار بیت کوین خوانده است. به علاوه، وی پیش‌بینی کرده است که بازار رمزارزها سرانجام از فاز نزولی خود خارج می‌شود زیرا جهان در حال دیجیتالی شدن است و بیت کوین همانند یک وثیقه دیده می‌شود.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

این اظهارنظر هنگامی بیان شده است که قیمت بیت کوین از رکورد ۶۹,۰۰۰ دلاری خود در تاریخ ۸ نوامبر بیش از ۴۰٪ کاهش یافته است. طبق گفته اریک اروین (Eric Ervin) مدیر ارشد اجرایی شرکت Blockforce Capital، این کاهش قیمت سرمایه‌گذاران جدید را از بازار خارج کرده است و فقط دارندگان بلندمدت در بازار باقی مانده‌اند. وی گفت این موضوع می‌تواند آغاز بازار خرسی ضعیف‌تر باشد. اروین افزود که چنین اصلاح قیمتی برای سرمایه‌گذاران رمزارز کاملا عادی است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا