متوسط مقالات

اتریوم دنیا را به سوی آینده‌ای روشن‌تر هدایت می‌کند!

برای درک بهتر این موضوع که چرا اتریوم (Ethereum) یکی از عناصر تغییر دنیای امروزی به حساب می‌آید، بیایید ویژگی‌های برجسته این پلتفرم را در شبکه آن مورد بررسی قرار دهیم. به قطع می‌توان قرارداد هوشمند این پلتفرم را یکی از مزایای آن به حساب آورد. به عقیده بسیاری از مردم، اقتصاد مربوط به حوزه کریپتو فضای بسیار کوچکی را در جهان پوشش می‌دهد و تغییرات بزرگی که در این زمینه اتفاق می‌افتند هنوز هم تا حد بسیار کمی چشمگیر به حساب می‌آیند.

من به شخصه با این دیدگاه مخالف هستم؛ به ویژه زمانی که این موضوع با اتریوم و قراردادهای هوشمند آن ارتباط داشته باشد. چرا؟ چون اگر با کمی دقت بیشتر به این موضوع نگاه کنید به راحتی می‌توانید ببینید که اتریوم تا به امروز پیشرفت زیادی داشته و قدرت آن به شکل حیرت انگیزی در حال افزایش است. همچنین راه حل‌ها و خدمات ارائه شده اتریوم در بسیاری از موارد بی‌سابقه هستند.

پلتفرم قراردادهای هوشمند این حوزه نوع جدیدی از زیرساخت عمومی به حساب می‌آید و حداقل برای من اینطور به نظر می‌رسد که اکوسیستم این بستر تا حد قابل کفایتی توسعه یافته است. در سال‌های پیش‌رو نیز پذیرش عمومی زیرساخت‌های مورد بحث، غیرقابل اجتناب است.

با توجه به مطالبی که تا به اینجا گفتیم اگر واقعا اتریوم مفید است، با گذر زمان نیز مزایای آن و منفعت رساندن آن به بشر افزایش می‌یابد. بیایید برای درک بهتر مزایا و خدماتی که اتریوم به ما ارائه می‌کند ویژگی‌های برجسته آن را مورد بررسی قرار دهیم.

اتریوم ، خدمات امور مالی برای همه

اتریوم ۲.۰ پولکادوت بلاک چین شاردینگ مقیاس پذیری

با داشتن یک آدرس اتریوم هر کسی در دنیا می‌تواند منابع مالی خود را پس انداز و یا سرمایه گذاری کند و یا حتی منابع مالی را از دیگران قرض بگیرد همچنین با شخص دیگری که در هر کجای دنیا آدرس اتریوم دارد نیز می‌تواند معامله کند.

بهترین قسمت این روند و جریان کاری چیست؟ تمام این فعالیت‌ها به جای این که توسط یک شرکت متمرکز که خواسته‌ها و مقررات مختص خود را دارد حمایت شوند، توسط بلاک چین غیرمتمرکز به انجام می‌رسند. در حقیقت اگر بخواهیم مثالی برای روشن شدن موضوع بزنیم می‌توانیم به پی پال اشاره کنیم که همیشه قادر است به هر دلیلی حساب کاربری شما را دچار اختلال کند اما اتریوم قادر به انجام چنین کاری نیست.

بر همین اساس اتریوم دنیایی پیوسته‌تر را به ما پیشکش می‌کند و یک سیستم قدرتمند مالی جایگزین که در بطن خود دارای استقلال است را برای ما به ارمغان می‌آورد.

صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال شما را مجبور به احراز هویت می‌کنند و منابع مالی شما را تحت نظر دارند. یک صرافی غیرمتمرکز هیچ یک از این اعمال را انجام نمی‌دهد و همین موضوع، دلیل اساسی استقبال بی‌سابقه مردم از صرافی‌های غیرمتمرکز اتریوم از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون است.

این فرایند با سرعت زیادی در حال پیشرفت بوده و به زودی قرار است تا با در نظر داشتن المان زمان، عملیات ترید بدون نیاز به تاییدیه به انجام برسند و رشد اخیر بخش صرافی‌های غیرمتمرکز یا همان DEX گواهی بر این موضوع است. به گفته Hyden Adams خالق Uniswap، در طول ماه June امسال یعنی سال ۲۰۲۰، ظرفیت Uniswap نسبت به کل سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است.

علاوه بر این، صرافی‌های غیرمتمرکز اتریوم در هر لحظه خدمات کارآمدتر و ارزان قیمت‌تری ارائه می‌کنند و به همین دلیل چنین صرافی‌هایی در حال مقابله کردن با صرافی‌های متمرکز همتای خود هستند.

تعاونی‌های دیجیتال

اتریوم قرارداد هوشمند برنامه غیر متمرکز توکن

به لطف ظهور فضای مهم سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز یا همان DAO در کنار اتریوم، در طول یک سال و نیم گذشته تعاونی‌های دیجیتال پتانسیل و ظرفیت بیشتری را به دست آورده‌اند.

سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز یا DAOهایی نیز وجود دارند که وظیفه هماهنگی کل اعضای جامعه متعلق به این حوزه را بر عهده دارند مثل Moloch DAO و MetaCartel. در زمینه سرمایه گذاری پرخطر نیز سازمان‌هایی مثل The LAO و MetaCartel Ventures فعالیت دارند. در حوزه ورزش‌های الکترونیک نیز می‌توان به MetaClan اشاره کرد. Raid Guild نیز در شاخه‌های مربوط به خدمات تخصصی از نمونه‌های متعدد این سازمان‌ها به حساب می‌آید.

این گروه‌ها در حقیقت پیشگامان اولیه‌ای بوده که نمایانگر نوع جدیدی از هماهنگی گروهی هستند.

پرداخت‌های ارزان قیمت بین‌المللی

دنیای امور مالی سنتی هیچ کم و کاستی در روند متداول پرداخت‌ها ندارد. با این وجود باید گفت که این روش‌ها متمرکز بوده، مختص نواحی بومی تحت پوشش و از علاوه بر اینها نیازمند افراد واسطه و هزینه‌های مربوط به آن در طول به انجام رساندن کل روند این فرایند هستند.

در نتیجه روند پرداخت‌های سنتی بسیار هزینه‌بر هستند. اگر شما بخواهید مبلغ چند صد هزار دلار را توسط پی پال ارسال کنید، باید منتظر این باشید که غول بخش پرداخت‌ها قسمت غیرمعمولی از مجموع مبلغ شما را به همراه هزینه‌های مربوط به انتقالات ببلعد.

این دقیقا در تقابل با اتریوم است که می‌تواند انتقالات و پرداخت‌های ۵ دلاری و یا حتی ۵ میلیارد دلاری را در ازای مبلغ ناچیز چند سنت در هر کجای دنیا به انجام برساند. علاوه بر این، با پیشرفت هرچه بیشتر تکنولوژی اکوسیستم اتریوم، هزینه مورد نیاز معاملات این پلتفرم نیز ارزان قیمت‌تر می‌شوند.

نوآوری‌های منابع مالی متن باز

تلاش‌های صورت گرفته در حوزه منابع مالی متن باز پیش از اینکه اتریوم وجود داشته باشد یک مشکل به حساب می‌آمدند. اما پلتفرم اتریوم موجب تغییر دیدگاه‌ها و برخاستن فعالیت‌های پیشگام این حوزه مثل Gitcoin Grants از خاک شد. همین امر می‌تواند دیدگاه جهانیان را نسبت به منابع مالی متن باز در سال‌های پیش رو تغییر دهد.

برای مثال می‌توان گفت که Gitcoin Grants به منابع مالی چهاربر که در اصل یک مکانیسم اهدایی است متکی بوده و به روند منابع اهدا شده در راستای اخلاقیات دموکراتیک کمک می‌کند. خدمات غیرمتمرکز از برجسته‌ترین ویژگی‌های پروژه‌های اتریوم در راستای دریافت بیشتر منابع مالی است و بدون شک محبوبیت آن به صورت روز افزون افزایش می‌یابد.

فرایند متعلق به پول اجتماعی آسان‌تر شده است

اتریوم توکن ساختن برای هر چیزی را آسان‌تر کرده است. این واقعیت موجب ظهور مقوله پول اجتماعی شده و این همان زمینه‌ای است که در آن اشخاص و سازندگان می‌توانند روند توکن‌های شخصی را اجرا کنند و محتوای این فرایند را بهتر از هر زمان دیگری به صورت پولی در بیاورند. همچنین این امر به هواداران اجازه می‌دهد تا به ذینفعان دارنده سهام تبدیل شوند.

در این حوزه، رول یا نقش افراد یا همان استاندارد جدید در زمینه پول اجتماعی، یکی از اولین نوآوری‌های این بخش به حساب می‌آید. این نقش‌ها به پذیرش بسیار سریع پول اجتماعی کمک می‌کنند و باید انتظار این را داشت که با رشد بیشتر اقتصاد کریپتو افراد بیشتری به این فضا جذب شوند.

تجهیزات دیجیتال

به لطف اتریوم، تجهیزات قابل جمع آوری امروزه قابل برنامه ریزی نیز هستند. همین قابلیت موجب شکوفایی اکوسیستم نوظهور تجهیزات قابل جمع آوری جدیدی در حوزه پلتفرم قراردادهای هوشمند شده است. زمانی بود که نقدینگی بسیار کمی در بستر تجهیزات قابل جمع آوری وجود داشت و امروزه این تجهیزات در پلتفرم اتریوم از نقدینگی خوبی برخوردارند.

این تجهیزات قابل جمع آوری یا NFTها برای توکن‌های غیرقابل تغییر به پول در پلتفرم اتریوم به شکل کریپتو پانک‌ها و کریپتو کیتی‌ها در سال ۲۰۱۷ ظاهر شدند.

تنها گذر چند سال کافیست تا پروژه‌های نوظهور این تجهیزات قابل جمع آوری برای همیشه در بستر بلاک چین اتریوم در حال اجرا باشند و تمام آنها کاملا منحصر به فرد، نادر و غیرقابل سرقت هستند. عصر جدیدی از تجهیزات قابل جمع آوری دیجیتال پیش روی ماست.

بازارهای واقعیت مجازی مستغلات

اتریوم قرارداد هوشمند برنامه غیر متمرکز توکن

اتریوم حاشیه امن فضاهای قابل ملاحظه واقعیت مجازی نیز هست. فعالان حاضر در این حیطه شامل Cryptovoxels، Decentraland، The Sandbox و غیره می‌شود. این مراکز فعالیت، به سرعت در حال رشد هستند.

جالب توجه‌ترین موضوع این است که این بسترها هم اکنون نیز در حال میزبانی کردن رویدادهای واقعیت مجازی یا در اصطلاح VR، نمایش NFTهای هنرمندان، نمایشگاه‌های بازی و غیره هستند و تمامی این ویژگی‌ها موجب هجوم اخیر افراد به سوی بازار مستغلات واقعیت مجازی اتریوم شده است. سازندگان و توسعه دهندگان فعال با توجه به زمینه‌هایی که ذکر کردیم راه‌های جدیدی از سرمایه گذاری را در پیش گرفته‌اند.

حقوق امتیازات اتوماسیون شده هنرمندان

بازارهای رو به رشد هنر دیجیتال اتریوم در حقیقت جواهرات درخشنده این پلتفرم و جزء امتیازات اولیه آن به حساب می‌آیند و به سابقه همیشگی اتریوم، ویژگی قابل ملاحظه‌ای که ارائه می‌کنند. پرداخت‌های اتوماسیون شده حق امتیاز برای هنرمندان در راستای فروش ثانویه است.

حالا از همه اینها که بگذریم، چرا چنین اموری تا این حد بزرگ به حساب می‌آیند؟ دلیل اهمیت این موضوع این است که هیچ موجودیت آنالوگی در دنیای هنر سنتی وجود ندارد و هنرمندان به صورت معمول هیچ وقت برای فروش ثانویه هیچ حق امتیازی دریافت نمی‌کنند و تکمیل روند پرداخت‌های مربوط به گالری هفته‌ها طول می‌کشند.

اتریوم قرارداد هوشمند برنامه غیر متمرکز توکن

در پلتفرم اتریوم در هر زمانی که NFT یک هنرمند به فروش می‌رسد، یک قرارداد هوشمند می‌تواند به صورت اتوماتیک بخشی از مبلغ پرداخت را برای سازنده قرارداد ارسال کند. برای مثال با توجه به نرخ ۱۰ درصدی حق امتیاز، یک هنرمند به اندازه ۰.۱ اتر دریافت می‌کند. این قابلیتی بسیار بزرگ برای ایجاد کنندگان قراردادهای هوشمند به حساب می‌آید و من انتظار دارم که در آینده این قابلیت محبوبیت زیادی در میان مردم پیدا کند.

بازی کنید و از مزایای گیمینگ برخوردار شوید

در حال حاضر اتریوم عملکردی بسیار موفق در این راستا دارد و دلیل آن ارائه این امکان به کاربران است که می‌توانند جریان کسب درآمد نوینی را به دست بیاورند.

به ویژه این که روند بازی برای کسب درآمد، در ماه‌های اخیر در پلتفرم اتریوم راه اندازی شده و کل این ماجرا همسو با جایزه دادن و قدرت بخشیدن به بازیکنان است. همچنین بخشی به نام Axie Infinity وجود دارد که در آن شما می‌توانید با ملحق شدن به هر یک از نبردها، توکن‌های (Small Love Potion (SLP یا همان اکسیرهای کوچک عشق دریافت کنید که بعدا می‌توانید آنها را بفروشید. فضای دیگری نیز در همین وادی وجود دارد که نام آن Gods Unchained بوده و شما در این بازی کارتی می‌توانید با فروختن کارت‌هایی که به دست آورده‌اید به منافع مختلفی دست پیدا کنید.

سرمایه متعلق به تکنولوژی بلاک چین Cutting-Edge

یکی دیگر از دلایل مهمی که نشان می‌دهد صرف نظر کردن از ورود به بخشی از محیط اتریوم در دهه آینده کاری غلط است چه می‌تواند باشد؟ این پلتفرم هم‌اکنون مهد بسیاری از راه حل‌های متعلق به نسل آینده در کل فضای رقابتی بلاک چین است.

برای مثال می‌توان اکوسیستم محیط تکنولوژی Oracle را مورد بررسی قرار داد که شامل بخش‌های Chainlink، Augur، Maker می‌شود و در حال حاضر در صدر پلتفرم اتریوم می‌درخشد. اگر کمی فراتر از این مبحث برویم و راه حل‌های مقیاس پذیری سطح دوم مثل Fuel، Loopring، StarEx را مورد بررسی قرار دهیم، متوجه می‌شویم که این راه حل‌ها بیشتر از هر فضای دیگری در حال بنا کردن بنیان خود بر پایه اتریوم هستند. علاوه بر این، لایه زیرساختی اتریوم در نهایت پس از این که این پلتفرم قابلیت شاردینگ را در Ethereum 2.0 به دست آورد، قدرت  و ظرفیت مقیاس پذیری خود را در سطح پیشرفته‌ای ارتقا می‌دهد.

نتیجه گیری

اتریوم در آستانه ۵ ساله شدن است و همه چیزهای جذاب این حیطه تازه در حال آغاز شدن در این پلتفرم هستند. اگر تمام موضوعات مورد بحث ما تنها در مدت زمان نیم دهه به وقوع پیوسته‌اند، تصور کنید که در دهه آینده چه قابلیت‌هایی به این پلتفرم افزوده می‌شود؟

اتفاقات زیادی از همین حالا تا آن زمان رخ می‌دهند و اتریوم در رقابت با سایر پلتفرم‌های حاضر در این عرصه هیچ چیزی کم ندارد؛ اما با این وجود باز هم دلایل زیادی برای هیجان زده بودن در مورد مسیری که به سوی آن رهسپار هستیم وجود دارد.

William M. Peaster یکی از نویسندگان و ویراستارهای متخصص در حوزه اتریوم، Dai و نوسانات بیت کوین در حوزه اقتصاد مربوط به کریپتو است. مقالات او در Blockonomi، Binance Academy، Bitsonline و غیره برای عموم منتشر می‌شود. او از دنبال کردن اخبار مربوط به قراردادهای هوشمند، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز یا همان DAOها، برنامه‌های غیرمتمرکز یا همان dAppها و Lightning Network لذت می‌برد.

منبع
Blockonomioracle

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا