متوسط کریپتو پدیا

سازمان های غیرمتمرکز چه هستند و چه مزایا و معایبی دارند؟

برای معرفی و بررسی سازمان های غیرمتمرکز می‌توان گفت، شرکت های ارز دیجیتال به شکل های متفاوتی فعالیت می‌کنند. بجای یک فرد در راس، هر فردی می تواند مشارکت داشته باشد. چرا آنها این کار را می‌کنند و آیا تاثیرگذار است؟

آیا تا به حال احساس کرده اید رییس‌تان به شما توجه نمی‌کند؟ این یکی از مشکلات رایج در کار است. نوع جدیدی از سازمان‌ها با ساختار مدیریتی جدید، در حال تغییر این موضوع هستند. سازمان‌های غیرمتمرکز به هر فرد این امکان را می‌دهد که در گفتگوها شرکت کند که باعث کار تیمی بیشتری شود. این سازمان‌ها موفق به خلق چیزهای جالب زیادی شده اند.

منظور از سازمان های غیرمتمرکز چیست؟

غیرمتمرکز

یک سازمان غیرمتمرکز، ساختار کسب و کاری است که در آن کنترل، بجای متمرکز بودن بر روی یک فرد در راس، در میان اعضای تیم پخش شده است. بیشتر ارزهای دیجیتال توسط سازمان های غیرمتمرکز ساخته شده و می شوند. آنها معمولا بصورت جهانی توزیع شده و از راه دور نیز فعالیت می کنند.

رمز ارزها معمولا به عنوان کد مرجع متن بازی بر روی پلتفرم توسعه‌ای به نام Github ساخته می شوند. اعضای تیم قادرند:

  • کدهای در دسترس عموم بنویسند
  • پیشنهاداتی برای توسعه پروژه ارائه دهند
  • در گفتگوهای موضاعات دیگر شرکت کنند

آیا می دانستید مایکروسافت، Github را در ژوئن سال ۲۰۱۸ خریداری کرد که باعث زیر سوال رفتن استقلال آن شد.

این سازمان ها چه مزایایی دارند؟

سازمان های غیرمتمرکز چندین مزیت دارند:

  • قدرت و نیروی انسانی بیشتر: هر کسی در سرتاسر جهان می تواند مشارکت کرده و کد اضافه کند.
  • ارزان تر هستند: توسعه دهندگان بسیاری در اوقات فراغتشان در توسع ارزهای دیجیتال شرکت می کنند، این بدان معناست که کوین ها می توانند بدون نیاز به مقادیر عظیمی سرمایه ساخته شوند.
  • مبتنی بر همکاری: رساندن صدای هر فردی به تمام جامعه، منجر به شکل گیری بحث و گفتگو و دید بیشتری در مورد یک طرح پیشنهادی می شود که باعث توسعه کوین می شود.

خوزه کابالر، مدیر فرهنگ سازمانی در ConsenSys می‌گوید:

سازمان های غیرمتمرکز، خودگردان هستند، که برای افراد ماجراجو و مستقل عالی است.

معایب این سازمان ها چه هستند؟

  • ساختار تخت: با عدم وجود یک مقام بالادستِ روشن یا زنجیره فرمان، سازمان های غیرمتمرکز به دلیل به طول انجامیدن تصمیم گیری، سرعت عملیاتی کمتری دارند.
  • مخالفت‌ها: زمانی که جامعه مخالفت شدیدی داشته باشد، می تواند باعث جدا شدن سازمان به دو بخش شود. این اتفاق در زمان جدایی بیت کوین کش از بیت کوین رخ داد.

حامیان بیت کوین کش می خواستند تا ظرفیت بلاک را به بیش از ۱ مگابایت افزایش دهند. این پیشنهاد به حدی با مخالفت روبرو شد که باعث جدایی جامعه به دو بخش شد.

سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) چیست؟

dao

DAO یک سازمان خودمختار و غیرمتمرکز است. کدنویسی در آن توسط یک سازمان غیرمتمرکز انجام می‌شود که نوعی مکانیزم کنترل و هدایت را فراهم می‌کند. از یک DAO می‌توان برای اختصاص خودکار پاداش بر اساس عوامل مشخصی استفاده کرد.

DAO یکی از اولین و بزرگترین مثال‌های یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز بود که توسط Slock.it بر روی شبکه اتریوم خلق شد. کد آن متن باز بود، یعنی هر کسی می توانست در آن مشارکت داشته باشد. DAO به هدف تامین سرمایه پروژه‌های ارزهای دیجیتال طراحی شده بود. یک اعلامیه منتشر می‌شد و هر کسی با توکن DAO می‌توانست برای تامین سرمایه به پروژه رای دهد. با این حال DAO هیچوقت به مرحله ی نهایی و انتشار نرسید.

DAO توانست ۱۲.۷ میلیون اتر بدست آورد که در آن زمان بیش از ۱۵۰ میلیون دلار ارزش داشت.

چه مشکلی پیش آمد؟

در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۶، یک هکر توانست با استفاده از چند خط کد، ۳.۶ میلیون اتر، معادل ۷۰ میلیون دلار را جابجا کند. با این حال این وجوه به یک “Child DAO” منتقل شده و به مدت ۲۸ روز غیرقابل حرکت شدند، که به جامعه اتریوم فرصتی برای یافتن یک راه حل می‌داد. آنها توانستند یک هارد فورک که اکنون با نام اتریوم شناخته می‌شود را ایجاد کرده و از فورک قدیمی که اتریوم کلاسیک بود، جدا شوند. طی این فورک، بلاک چین به شکلی نوشته شد که انگار این هک اصلا رخ نداده است، بدین معنی که بلاک چین دیگر قابل تغییر نبود.

استفان توآل، بنیان گذار Slock.it می‌گوید:

این اتفاق باعث جلب توجه و هوشیاری بسیاری حول این پلتفرم شد و تبدیل به بزرگترین پروژه تامین سرمایه عمومی در جهان شد که نیاز واضح به ساختاری غیرمتمرکز به این شکل را نشان می داد.

نتیجه‌گیری

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال به مبلغ بیش از ۴۴۰ میلیارد دلار رسیده است. این مقدار نشان دهنده ی اعتماد به نفسی  بالا در بازاری است که غالبا توسط سازمان های غیرمتمرکز ساخته شده است. آیا این بازار باعث تغییر نحوه فعالیت سازمان ها می‌شود؟ به زودی ممکن است در خانه کار کنید و بحثی درباره ی نحوه درست پیشرفت کسب و کارتان بدون نیاز به دستورهای یک رییس داشته باشید. وضعیت در این حالت به نظر بسیار بهتر می آید. به نظر شما سازمان های غیرمتمرکز در چه زمانی می‌توانند به طور کامل اجرایی شوند و یا اینکه این امر هرگز به وقوع نخواهد پیوست؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۹/۰۸/۱۸

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا