مبتدی مقالات

اندازه بازار NFT‌ها چقدر است؟

در سال‌های اخیر NFTها به سرعت به یکی از محبوب‌ترین و پرمخاطب‌ترین موضوعات در بازار کریپتو تبدیل شده‌اند. استقبال از این بازار به حدی زیاد است که بسیاری از دارندگان ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاران به این بازار روی‌ آورده‌اند و در تلاش‌اند تا مالکیت این دارایی‌های ارزشمند و کمیاب را از آن خود کنند. اما اندازه بازار NFT چقدر است؟ پاسخ به این سوال سخت است، زیرا NFTها می‌توانند انواع بسیار متفاوتی از دارایی‌ها را نشان دهند. اگر می‌خواهید بدانید مهم‌ترین بخش‌های بازار NFT را چه اقلامی تشکیل می‌دهند، با مطالعه این مقاله در میهن بلاکچین همراه ما باشید.

چه مواردی اندازه بازار NFT را تعیین می‌کند؟

اندازه بازار NFT چقدر است؟

بازار NFT موارد مختلفی را دربر می‌گیرد. مالکیت اوراق قرضه و املاک و مستغلات را می‌توان به عنوان NFT نشان داد، همانطور که می‌توان هنر، آیتم‌های درون بازی و موسیقی را NFT قلمداد کرد. تصویر زیر طبقه‌بندی گسترده‌ای از انواع مختلف NFTها را نشان می‌دهد.

طبقه‌بندی انواع مختلف NFT
طبقه‌بندی انواع مختلف NFT

در حالی که NFTهای اوراق بهادار به طور بالقوه قسمت بزرگی از بازار این دارایی‌ها را تشکیل می‌دهند، زیرساخت‌ها و مقررات مورد نیاز آن هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند. NFT‌های کلکسیونی امسال به بازاری چند میلیارد دلاری تبدیل شده‌اند که حجم معاملات آن‌ها اخیرا از ۱۰۰ میلیون دلار در روز گذشته است.

حجم روزانه OpenSea در بازار NFT
نمودار حجم معملات روزانه NFT‌ها در پلتفرم OpenSea

NFTهای کلکسیونی به چند دسته تقسیم می‌شوند. برای مثال، کریپتوپانک‌ها را می‌توان هم آثار هنری و هم آثار تاریخی در نظر گرفت. کریپتوپانک‌ها یکی از اولین مجموعه‌های NFT بودند، که در بستر شبکه اتریوم ساخته شدند. شرکت ویزا اخیرا کریپتوپانکی را خریداری کرده و از آن به عنوان یک اثر تجارت مصنوعی تاریخی یاد می‌کند. یک NFT که فقط به عنوان هنر یا میم شروع به کار کرده، ممکن است بعدا به عنوان یک آیتم یا آواتار در یک بازی مورد استفاده قرار بگیرد. تصور کنید نسخه جدیدی از بازی Street Fighter را با توکن‌های بی‌همتای میمون‌های کسل (Bored Ape) بازی کنید.

nft خریداری شده توسط ویزا

روش اندازه‌گیری بازار NFT

یکی از راه‌های اندازه‌گیری بازار NFT، نگاه کردن به بازار NFT از پایین به بالا است. نگاهی به ارزش بازار فعلی عکس‌های برتر، کریپتوپانک، آرت بلاک و غیره و پیش‌بینی رشد آن‌ها می‌تواند، بزرگی بازار NFT را نشان دهد. پلتفرم نانسن (Nansen) که یک پلتفرم تجزیه و تحلیل داده‌های بلاک چینی است، ارزش بازار مجموعه‌های برتر در حوزه توکن‌های بی‌همتا را بیش از ۴ میلیارد دلار تخمین می‌زند.

در پیش‌بینی‌هایی که فقط بر اساس رشد فعلی بازار است، می‌تواند موارد زیادی در نظر گرفته نشود؛ زیرا زیربخش‌های خاصی (میم‌ها، آیتم مومنت بازی‌های ویدیویی و غیره) هنوز از در اندازه‌گیری حجم بازار لحاظ نشده‌اند. به عنوان مثال، دوج کوین که ارزش بازار آن ۴۰ میلیارد دلار است، می‌تواند به عنوان ظهور اولین NFT تکه تکه شده در نظر گرفته شود؛ اما فروش اولیه NFT‌های میم در بازار به زحمت توانسته به بیش از ۱۰ میلیون دلار برسد. انتظار می‌رود با پیدایش پروتکل‌های تقسیم‌کننده NFT‌ها این روند تسریع پیدا کند و سرمایه‌های بیشتری وارد حوزه توکن‌های بی‌همتا شود.

بررسی بازار NFT در 24 ساعت
حجم بازار توکن‌های بی‌همتا در ۲۴ ساعت

در رویکردی دیگر به عنوان رویکرد بالا به پایین، نگاه به بازارهای مختلف برای اقلام دنیای واقعی است که ویژگی‌های مشابهی دارند و به عنوان NFT‌های کلکسیونی به خواسته‌های انسانی مشابهی پاسخ می‌دهند. این ویژگی‌ها به ترکیبی از چیزهایی خلاصه می‌شود که:

 • مردم به آن نیازی ندارند
 • می‌تواند برای انعطاف‌پذیری استفاده شود
 • ارتباط فرهنگی یا تاریخی داشته باشد.

برخی از بازارهای دنیای واقعی که می‌توانند به عنوان مشابه عمل کنند و همتای کاملا دیجیتالی داشته باشند عبارتند از:

 • کالاهای لوکس (مد، اتومبیل، ساعت)
 • هنر
 • املاک و مستغلات گران قیمت
 • مصنوعات
 • سایر وسایل کلکسیونی (تمبر، یادگاری‌های ورزشی، سکه)

بازار کالاهای لوکس چقدر بزرگ است؟

بازار کالاهای لوکس nft

بیایید نگاهی به فهرستی از چند شرکت بیندازیم که بر اساس ارزش بازار مرتب شده‌اند:

۱. ۳۶۵ میلیارد دلار- گلدمن ساکس

۲. ۱۵۳ میلیارد دلار- LVMH

۳. ۱۳۳ میلیارد دلار- اوبر

۴. ۷۵ میلیارد دلار- والگرینز

۵. ۴۲ میلیارد دلار- هرمس

اعداد بیان شده درست است، اما جایگاه شرکت‌ها درست نیست. LVMH و هرمس به ترتیب شماره ۱ و ۲ هستند و گلدمن ساکس، اوبر، والگرینز در رتبه‌های ۳، ۴ و ۵ قرار دارند:

 • ۳۶۵ میلیارد دلار- LVMH
 • ۱۵۳ میلیارد دلار- هرمس
 • ۱۳۳ میلیارد دلار- گلدمن ساکس
 • ۷۵ میلیارد دلار- اوبر
 • ۴۲ میلیارد دلار- والگرینز

بازار هنر چطور؟ فروش ۵۰ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۰ برای بازار جهانی هنر گزارش شد. اما هنرهای غیردیجیتال اغلب گردش مالی ندارند. آثاری که خریداری می‌شوند اغلب در همان سال دوباره فروخته نمی‌شوند. بنابراین ۵۰ میلیارد دلار برابر با ارزش تمام آثار هنری نیست. اگر فقط روی یک هنرمند مثل پابلو پیکاسو تمرکز کنیم، «ارزش تخمینی بازار» تمام ۵۰۰۰۰ اثر او به ده‌ها میلیارد دلار می‌رسد؛ اگر آثار هنرمندان دیگر مثل مونه، رامبراند، پولاک و باسکیا را نیز در نظر بگیریم، ارزش این بازار چه‌قدر می‌شود؟

آیا بازار NFT اشباع شده است؟

برخی استدلال می‌کنند که بازار NFT‌ها اشباع شده است. به این دلیل که کریپتوپانک‌ها، آرت بلاک‌ها، میمون‌های کسل و آثار بسیار متنوع دیگر در این حوزه وجود دارد؛ اما در مقایسه با تعداد NFTهای متااسپیس، این مورد آن‌چنان هم چشمگیر نیست.

پاتک فیلیپ (patek philippe) یکی از برترین برندهای ساعت‌های لوکس محسوب می‌شود، که از سال ۱۸۰۰ فعالیت داشته است. آن‌ها سالانه بیش از ۶۰۰۰۰ ساعت تولید می‌کنند. تقریبا بیش از ۴۰۰۰ مدل ریچارد میلز، ۸۰۰۰ مدل لامبو، و بیش از ۱۰۰۰۰۰ مدل کیف هرمس سالانه تولید می‌شود. هر سال که می‌گذرد این اقلام کمیاب‌تر می‌شوند. عکس این مطلب برای مجموعه‌های محبوب NFT که تعداشان محدود است رخ می‌دهد، زیرا بسیار از آن‌ها به طور طبیعی با گذشت زمان از بین می‌روند.

به عنوان آخرین مورد که به اندازه بقیه موارد اهمیت دارد، بازار بازی‌های ویدیویی را در نظر بگیرید که گردش مالی آن در حال حاضر ۴۰ میلیارد دلار در سال تخمین زده می‌شود. این بازار در حال حاضر به صورت اولیه دیجیتال است و به نظر می‌رسد مدت زیادی طول نمی‌کشد تا توسعه‌دهندگان بازی‌ها این مدل را کنار گذاشته و شروع به فعالیت در بازارهای بزرگتری از طریق NFT کنند. تصور کنید با معرفی روش‌های مختلف برای کسب درآمد از طریق جریان‌های نقدی درون بازی‌ها، بازار NFT چقدر بزرگ‌تر خواهد شد.

جمع‌بندی

واقعا اندازه بازار NFT چقدر است؟ این بازار بسیار بزرگتر از آن چیزی است که بسیاری از ما تصور می‌کنیم. بازار NFT به دلیل آنکه می‌تواند دارایی‌های فیزیکی یا دیجیتال بسیاری، نظیر آثار هنری، عکس، نقاشی، کالاهای لوکس و کلکسیونی، املاک و دارایی‌های درون یک بازی را شامل شود، می تواند سرمایه‌های هنگفتی را به خود جذب کند. همچنین از آنجا که روزبه‌روز نیز شناخت از این بازار بیشتر می‌شود، سرمایه‌داران بیشتری به بازار NFT روی می‌آورند و اندازه بازار NFT هر روز بزرگ‌تر می‌شود. در این مقاله به این پرداختیم که اندازه بازار NFT در حال حاضر چقدر است، چگونه تعیین می‌شود و چه مواردی در آینده این بازار تاثیر‌گذار هستند. آیا شما تجربه سرمایه‌گذاری در بازار NFT را داشته‌اید؟ به نظر شما چه سبک از دارایی‌ها در بازار توکن‌های غیر‌مثلی ارزشمندترند؟

منبع
Mechanism

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا