کریپتو کده

معرفی کامل پلتفرم Art Blocks؛ آشنایی با اولین پروژه NFT هنر مولد!

هنر مولد نوعی کریپتوآرت است که از دهه‌ها پیش وجود داشته است. اما با این حال، این هنر با صنعت فیلم جان تازه‌ای به خود گرفت. آرت بلاکس (Art Blocks) اولین پلتفرم NFT است که ایده تولید محتوای هنری در زمان مورد نیاز را در بلاکچین ارائه می‌دهد. این پروژه گامی عظیم در بازار توکن‌های بی‌همتا است و جدید بودن این پلتفرم، همهمه زیادی در صنعت به وجود آورده است. حال سوال اینجاست که این پلتفرم چگونه کار می‌کند و آیا ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر؟ در ادامه مقاله به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

اگر در حوزه NFT مبتدی هستید، ممکن است برخی از این شرایط گیج کننده باشند. اما نگران نباشید، مفاهیمی مانند هنر مولد برای همه جدید است. در ادامه به طور کامل  توضیح می‌دهیم که Art Blocks چیست، پلتفرم‌های هنر مولد چگونه کار می‌کنند و چگونه آخرین ایردرآپ‌های NFT را بدست آوریم.

قبل از ورود به بحث Art Blocks، باید بدانید که NFT چیست. NFT‌ها که مخفف توکن‌های غیرقابل تعویض هستند، مجموعه‌های دیجیتالی منحصر به فردی هستند که توسط بلاکچین‌هایی مانند اتریوم منتشر شده و در آن زندگی می‌کنند. برای  آشنایی بیشتر با توکن‌های بی‌همتا، به مقاله زیر مراجعه کنید.

تاریخچه‌ای مختصر در مورد Art Blocks

پلتفرم Art Blocks

اِریک کالدرن (Erick Calderon) معروف به Snowfro در نوامبر (آبان) ۲۰۲۰ این پروژه را ایجاد کرد. به گفته اریک، ایده این پروژه به تجربه شخصی‌اش از پروژه Cryptopunks در سال ۲۰۱۷ برمی‌گردد.

در آن زمان اریک به دلیل داشتن زمینه فنی قوی و اینکه قراردادهای هوشمند چگونه کار می‌کنند، قادر بود با دستکاری سیستم، دارایی‌های منتخب و کمیاب را بدست آورد که همان زامبی‌ها بودند. Snowfro خواست تا با استفاده از هنر مولد سیستمی را خلق کند که هیچکس قادر به پیش بینی و دستکاری نوع دقیق دارایی که به دست خواهد آورد،‌ نشود.

وی همچنین می‌خواست ویژگی آثار را در قالب کد رمزگذاری کند، چراکه به اعتقاد وی این ویژگی اعتبار زیادی به دارایی‌ها می‌دهد. همین الگوریتم تولید آثار بود که وی را برای ساخت Art Blocks ترغیب کرد. Snowfro، یکی از اولین گردآوری کننده‌های CryptoPunks، در این فکر بود که آیا بلاکچین‌ها ممکن است روزی به خلق هنر کمک کنند؟ علاوه بر این، او آینده‌ای را تصور می‌کرد که در آن کل فرآیند خلاقیت یک هنرمند بصورت درون زنجیره‌ای اتفاق می‌افتاد.

چند سال پس از رشد کریپتوپانکس، اِریک بخشی از مجموعه خود را برای تامین بودجه ایجاد پلتفرم Art Blocks فروخت. تمرکز اصلی پلتفرم Art Blocks هنر مولد است، معروف به هنر ایجاد شده توسط یک اسکریپت رایانه‌ای که توسط هنرمند برنامه ریزی شده است.

جدید بودن این ایده باعث جذابیت آن برای کاربران شده است. اگرچه Art Blocks یک پلتفرم جدید است، از اوایل آگوست ۲۰۲۱ (مرداد)، بیش از ۱۰۰ میلیون دلار فروش، بین ۹۰۰۰ معامله‌گر را تجربه کرد. چندین عامل در رشد سریع این پروژه دخیل بود. شامل انتشار کلکسیون Fidenza توسط طراح معروف Tyler Hobbs و اشتیاق به بازارهای NFT.

پلتفرم Art Blocks چیست؟

پلتفرم Art Blocks  چیست

پلتفرم Art Blocks یک پلتفرم مبتنی بر شبکه اتریوم است که اثرهای هنری منحصر به فرد، قابل برنامه نویسی و در زمان نیاز را برای مجموعه داران (کلکسیونرها) سراسر جهان ارائه می‌دهد. این کار را با استفاده از ایردرآپ‌های NFT انجام می‌دهد، فرآیندی که طی آن کاربر یک NFT را تولید می‌کند، در حالیکه از قبل نمی‌تواند نتیجه نهایی اثر را پیش بینی و دستکاری کند.

پلتفرم آرت بلاکس به هنرمندان این اجازه را می‌دهد تا الگوریتم‌های خود را که باعث تولید اقسام مختلف کارهای هنری با سبک‌های مختلف می‌شود را در پلتفرم آپلود کرده و کف قیمت هر شیء هنری و حداکثر تعداد آثار هنری در هر مجموعه را مشخص کنند. 

در تاریخ NFTها، آثار هنری که ویژگی‌های آنها به صورت تصادفی ایجاد شده باشد، بسیار زیاد است. به عنوان مثال، می‌توان به کریپتوپانکس اشاره کرد. از ۱۰,۰۰۰ کریپتوپانکس موجود، هر کدام ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. برای ایجاد منحصر به فردی برای هر کریپتوپانک، سازندگان یک موتور الگوریتمی مولد ایجاد کردند که به طور تصادفی ویژگی‌های آن را به هر پانک اختصاص می‌داد.

اما Art Blocks فقط هنرهای مولد را به نمایش نمی‌گذارد و نمی‌فروشد. بلکه خود این پلتفرم میزبان اسکریپت مولد هنرمند است که به مجموعه‌داران اجازه می‌دهد تا با اسکریپت تعامل داشته و خروجی‌های منحصر به فرد تولید کنند. خروجی اسکریپت (کد مولد)، همان اثر هنری است، پر از متغیرهای تصادفی که آن را از همه خروجی‌های دیگر با همان اسکریپت متمایز می‌کند.

به طور خلاصه، وقتی یک کلکسیونر یک اثر هنری را در Art Blocks ایجاد می‌کند، در حال ایجاد یک توکن در بلاکچین اتریوم است. این توکن منحصر به فرد است (زیرا NFT است) و حاوی یک seed است که این seed خروجی هنری را با تخصیص متغیرهایی مانند رنگ، شکل و سایر ویژگی‌های کمیاب تعیین می‌کند.

پلتفرم Art Blocks چگونه کار می‌کند؟

اگر کاربری یک اثر هنری را دوست داشته باشد، این امکان را دارد که بتواند برای خود از آن ایجاد کند. اول، یک رشته تصادفی هگزادسیمال به عنوان seed، تولید می‌شود که هر کاراکتر در این رشته بیانگر یک ویژگی از اثر هنری است.

برای مثال،‌ یک کاربر ممکن است نسخه قرمز رنگ اثر هنری را دریافت کند و دیگری ممکن است همان اثر هنری را دریافت کند اما کمی آبی‌تر (بر اساس رنگ‌هایی که در رشته تصادفی تولید شده‌اند). حتی شکل نهایی نیز می‌تواند متفاوت باشد. مثلا، می‌تواند یک عکس ثابت، عکس پویا (تعاملی)، یا یک مدل سه بعدی باشد.

این نوع عدم قطعیت در تولید NFTها، باعث می‌شود که هر مجموعه‌دار (کلکسیونر) شانس این را داشته باشد که آثاری را به وجود آورد که به نوبه خود منحصر به فرد باشند که این برای کابران جذاب است. کاربران برای تولید این توکن‌های غیر قابل تعویض، نیاز دارند که به کیف پول متامسک خود متصل شوند.

بعد از ایجاد شدن توکن، اثر هنری در قالب استاندارد ERC-721 در شبکه اتریوم در دسترس خواهد بود. این استاندارد به کاربران اجازه می‌دهد توکن خود را به راحتی در بازارهایی مانند OpenSea معامله کنند.

در فرآیند فروش اولیه، Art Blocks کمسیون ‍۱۰ درصدی از ایجاد آثار هنری را دریافت می‌کند و بقیه به هنرمند می‌رسد. برای فروش‌های ثانویه مانند فروش در پلتفرم OpenSea، آرت بلاکس فقط ۲.۵ درصد به عنوان کارمزد دریافت می‎کند و هنرمند ۵ درصد به عنوان امتیاز  را کسب خواهد کرد. این یک ویژگی عالی برای هنرمندان است، چراکه آنها می‌توانند به صورت متوالی از معاملات اثر هنری خود کسب درآمد کنند که در دنیای هنر امروزی چنین امکانی وجود ندارد.

نحوه کار Art Blocks به این صورت است که دارای سه لایه برای پروژه‌های NFT است که در ادامه به بررسی این سه قسمت می‌پردازیم.

Art Blocks گلچین شده

Art Blocks شامل یک مجموعه اثر هنری دیجیتالی معروف به Art Blocks Curated یا هنر گلچین شده است. این فرآیند شامل ارسال آثار هنری توسط هنرمندان، انتخاب آنها توسط هیئتی از متولیان و در نهایت انتشار آن است. این نوع آثار هنری اغلب از سوی هنرمندان مشهور که نوآوری و زیبایی بیشتری در کارهای خود دارند، به وجود می‌آیند.

هنر گلچین شده، بالاترین سطح پلتفرم برای NFT‌های هنر مولد است. هنرمندانی که توسط تیم پلتفرم آرت بلاکس در سطح گلچین شده انتخاب شده‌اند، آزادی عمل دارند تا ایردرآپ NFT را که بخشی از مجموعه رسمی Art Blocks محسوب می‌شود، ایجاد کنند.

مجموعه Chromie Squiggle 3784  

در تصویر فوق، شما به Chromie Squiggle شماره ۳۷۸۴ نگاه می‌کنید که در ماه آگوست (مرداد) به قیمت ۷۵۰ اتر فروخته شد. امروزه ارزان‌ترین Chromie Squiggle در بازار OpenSea حدود ۱۱ ETH قیمت دارد.

به طور مشابه، مجموعه Ringers در بازارهای ثانویه NFT از رتبه بالایی برخوردار است. Ringerها روشهای نامحدودی برای پیچیدن یک رشته در اطراف مجموعه‌ای از گیره‌ها هستند. Ringer شماره ۸۷۹ به صندوق رمزارز Three Arrows با مبلغ ۱۸۰۰ اتر فروخته شد و این ارزشمندترین فروش بازار ثانویه از آثار هنری Art Blocks است.

مجموعه ringer #879

به عنوان یک امتیاز اضافی برای هنرمندانی که پروژه آنها انتخاب شده، این است که می‌توانند پروژه‌های جدیدی را در قسمت Artist Playground ارسال کنند. اگرچه این پروژه‌ها قسمتی از کلکسیون رسمی هنرهای سرپرستی شده نیستند، اما از آنجا که این هنرمندان قبلا پروژ‌هایی انتخاب شده داشته‌اند، می‌توانند به عنوان آثار هنری قابل جستجو استفاده شوند.

پلی‌گراند هنرمندان

هر هنرمندی که در مجموعه رسمی گلچین شده، ایردرآپ NFT ایجاد کند، می‌تواند مجموعه‌ای را در پلی‌گراند هنرمندان (Artist Playground) ایجاد کند.

به خاطر تجربی بودن، تعداد کمی می‌توانند با مجموعه ساعت‌های بیگانه Schvembldr رقابت کنند. ساعت‌های بیگانه مجموعه ای از ۳۶۲ توکن NFT هستند که تصور می‌شود، فرازمینی‌ها در حال تماشای ساعت کهکشانی خود است.

Alien Clock at Art Blocks

Beatboxes توسط Zeblocks، یکی دیگر از پروژه‌های سطح پلی‌گراند است که مرزهای NFTهای هنری مولد را پیش می‌برد. مانند ساعت‌های بیگانه، Beatboxes یک تجربه است. آنها از بلاکچین اتریوم برای ایجاد اتاقهای دیداری و بصری منحصر به فرد واقعیت مجازی استفاده می‌کنند که در آن می‌توانید راه بروید و به موسیقی گوش دهید.

بخش تولیدی آرت بلاکس

آخرین و مهمترین سطح، بخش تولیدی آرت بلاکس (Art Blocks Factory) است. اگر هنرمندی نمی‌خواهد منتظر پذیرش در مجموعه Curated بماند، می‌تواند اقدام به راه‌اندازی در Factory کند.

Dino Pals مجموعه‌ای شامل ۱۰۰ توکن NFT از دایناسورهای بچه‌گانه ماقبل تاریخ است. اسکریپت Hideo ویژگی‌های تصادفی مانند گونه‌ها، رنگ، ابروها و زمینه را مشخص می‌کند. داینوپالس شماره ۴۱ دارای یک گونه نادر است، به همین دلیل صاحب آن ۳۷۵ اتر برای آن پرداخت کرد.

مجموعه Dino Pals

در حقیقت، Dino Pals بیشترین حجم فروش سطح Factory را به خود اختصاص داده است. در ماه آگوست (مرداد)، فروش این سطح به ۱۶ میلیون دلار در یک روز رسید.

اخیرا، پول اینترنتی جعلی توسط استیو پیکلنی (Steve Pikelny) شروع به رشد کرده است. این مجموعه به ۱۰۰۰ توکن بی‌همتا محدود می‌شود و ویژگی‌هایی از جمله نام، طرح و نشان را برای ایجاد ارزهای دیجیتالی جذاب و تصادفی فراهم می‌کند. فروش این مجموعه NFT در حال افزایش است، چراکه برخی از آنها تا ۱۵ اتر فروخته می‌شوند.

مثال‌هایی از کلکسیون‌های معروف پلتفرم آرت بلاکس

اولین کلکسیونی که در پلتفرم Art Blocks ایجاد شد، Chromie Squiggle بود. این اثر به عنوان تست پلتفرم توسط موسس پروژه، Erick، ایجاد شد.

این NFTها در بازار ثانویه به قیمت حدودی ۰.۱۲ اتر فروخته شدند. این آثار در حال حاضر برای ایجاد کردن در دسترس نیستند، اما می‌توانند در بازار ثانویه OpenSea خریداری شوند.

مجموعه Chomie Squiggle #6

اثر هنری دیگر توسط هنرمند معروف Tyler Hobbs ایجاد شد. Tyler در نوامبر ۲۰۲۱ کلکسیون Fidenza را در آرت بلاکس ایجاد کرد که توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کرد. طبق گفته Tyler، فیدنزا با هسته ساختاری انعطاف پذیر که تنوع زیادی به آثار به وجود آمده می‌دهد، یک الگوریتم مولد همه‌کاره تا به امروز است.

فیدنزا براساس نوعی الگوریتم خاص کار می‌کند که باعث می‌شود منحنی‌ها غیر قابل پیش بینی بوده و همدیگر را قطع یا همپوشانی نکنند. این ویژگی‌ها باعث زیبایی خاص این آثار می‌شود. این مجموعه هنچنین به جای استفاده از خطوط، از مربع‌های خم و ضخیم استفاده می‌کند که در هم پیچیده‌اند. همچنین آثار هنری این مجموعه، طبق الگوریتم احتمالاتی از پیش طراحی شده، از پالت رنگ‌های متنوع استفاده می‌کنند.

انواع مختلف آثار هنری که می‌تواند ایجاد شود، از جنبه‌های مختلفی شامل مقیاس که به سایز و ضخامت مربع‌ها اشاره دارد و آشفتگی اثر که به میزان در هم تندیگی آثار اشاره دارد. آثار این مجموعه به قیمت‌های شگفت انگیزی قیمت گذاری شده‌اند. به عنوان مثال، شماره ۵۵۳ این مجموعه به قیمت ۴۰۰۰۰ دلار فروخته شد.

چرا پلتفرم Art Blocks با بقیه متفاوت است؟

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های این پروژه با پلتفرم‌های دیگر این است که در پلتفرم‌های دیگر NFT، دارایی دیجیتال معمولا در IPFS، به عنوان یک فایل سیستم همتابه‌همتا، ذخیره می‌شود، در حالیکه در Art Blocks ویژگی آثار هنری که توسط الگوریتم تولید شده، در قالب کد رمزنگاری شده است.

مزیت این روش این است که اثر هنری پایاتر خواهد بود، چراکه ویژگی‌های کیفی اثر ذخیره شده و در هر زمان قابل پردازش است. این حالت را مقایسه کنید با NFTهای در قالب فایل گیف که اگر صفحه نمایش کاربر به عنوان مثال 16K باشد، این گیف برای نمایش باید نمونه گیری شود.

آینده پلتفرم آرت بلاکس

این پروژه امیدوار است وارد عرصه بازی‌ها شود. Snowfro این ایده را در قالب توکن غیر قابل تعویض به عنوان گواهی برای شرکت در بازی‌های آنلاین، ارائه کرد. زمانیکه کاربر با ادامه بازی به یک سطح مشخص رسید، می‌تواند به اکانت خود دسترسی داشته و NFT خود را به فروش برساند. این ایده در حال حاضر در بازی‌ها استفاده می‌شود، اما با استفاده از توکن‌های بی‌همتا پیاده‌سازی این ایده آسان‌تر خواهد بود.

این پلتفرم کاربردهای جالب دیگری می‌تواند داشته باشد، مثلا می‌توان از NFTها به عنوان وثیقه در سیستم‌های وام‌دهی استفاده کرد. به این صورت که وام گیرنده در صورت عدم پرداخت وام، دسترسی به توکن خود را از دست خواهد داد.

کاربرد دیگر این است که به جای معامله کل یک NFT بتوان آن را به تکه‌هایی تقسیم کرده و آنها را خرید و فروش کرد. این مهم از طریق سرویس‌های ثالثی نظیر Fractional.art امکان پذیر است.

در مصاحبه‌ای با Snowfro، از وی پرسیده شد که آیا قصد ایجاد توکن بومی برای پلتفرم را دارد یا خیر. به گفته وی، Art Blocks فعلا قصد ایجاد توکن بومی را ندارد. اما با توجه به تغییرات سریع پلتفرم‌ها، امکان ایجاد توکن بومی در آینده محتمل است.

نحوه دریافت ایردرآپ‌های پلتفرم Art Blocks

همانطور که احتمالا متوجه شدید، این پروژه به صاحبان خوش شانس کمک کرده است تا ثروت فراوانی کسب کنند. اما به غیر از ثروت، برخی از مردم در واقع از این هنر استفاده می‌کنند. بنابراین، واقعا ارزش دارد که در ایردرآپ‌های NFTهای این پروژه شرکت کنید.

مشکل این است که ایردرآپ‌های پلتفرم Art Blocks فوق العاده رقابتی هستند. در کل، تولید یک توکن در این پلتفرم تنها به این معنی است که بدانید چه زمانی یک مجموعه در حال ایردرآپ است و بودجه کافی در کیف پول متامسک شما برای پوشش هزینه های بالای گس وجود دارد.

  • کیف پول متامسک را نصب کنید.
  • به متامسک خود متصل شوید، سپس از پروژه‌های باز در Art Blocks دیدن کنید.
  • اگر پروژه باز است و امکان مینت کردن از مجموعه وجود دارد، دکمه خرید را مشاهده خواهید کرد.
  • پس از خرید با استفاده از اتر، پلتفرم Art Blocks آثار هنری مولد منحصر به فرد شما را در کیف پول شما تولید می‌کند.

باز هم ترفند این است که دقیقا بدانید چه زمانی ایردرآپ اتفاق می‌افتد. بهترین راه برای پی بردن به این مهم این است که Art Blocks را در توییتر دنبال کنید و به سرور دیسکورد پلتفرم بپیوندید.

جمع بندی

اگر به دنیای NFTها علاقه‌مند هستید، استفاده از پلتفرم Art Blocks را دستور کار خود قرار دهید. از این لینک می‌توانید به پلتفرم دسترسی داشته باشید. این پلتفرم به جای NFT محض، از الگوریتم‌های هنر مولد برای تولید ویژگی‌های آثار استفاده می‌کند. پلتفرم آرت‌بلاکس، جذابیت‌های فراوانی نظیر مالکیت سلسله مراتبی را ارائه می‌دهد، به این صورت که با ایجاد NFT از فروش‌های ثانویه آن نیز کسب درآمد می‌کنید. فرقی ندارد که هنرمند هستید یا فقط قصد خرید و فروش این توکن‌ها را دارید، این پلتفرم کاربرد و مزایای بیشماری برایتان به ارمغان خواهد آورد.

منبع
shrimpy academyportalcripto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا