تحلیل تکنیکال

کاهش قیمت بیت کوین تا کجا ادامه خواهد داشت؟

طبق چندین سیگنال تکنیکال، قیمت بیت‌کوین ممکن است در هفته‌ها یا ماه‌های آتی به زیر ۵۰٬۰۰۰ دلار کاهش پیدا کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت بیت کوین در یک هفته گذشته بیش از ۴٪ کاهش یافته و در ۹ می (۲۰ اردیبهشت) به حدود ۶۰٬۶۳۰ دلار رسیده است. این به معنای ۱۶.۵٪ کاهش از سقف قیمتی خود در حدود ۷۲٬۸۳۵ دلار در ۱۴ مارس است.

نمودار هفتگی قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار هفتگی قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

کاهش قیمت بیت کوین در هفته‌های اخیر با پاسخ ناامیدکننده به بحث راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین و اتریوم در هنگ کنگ، ثابت ماندن نرخ بهره فدرال رزرو برای مدت طولانی و کاهش جریان ورودی به ETFهای اسپات بیت کوین در ایالات متحده همزمان شده است.

هدف ۵۴٬۰۰۰ دلاری الگوی کنج نزولی

اصلاح قیمت فعلی بیت کوین در داخل یک الگوی کنج کاهشی قابل مشاهده است که با مشخصه خطوط روند نزولی با نقطه تلاقی در ۵۴٬۰۰۰ دلار نمایش داده شده است. اگر قیمت بیت‌کوین همچنان در داخل محدوده این الگو نوسان پیدا کند، می‌تواند تا پایان ماه ژوئن به طرف سطح مذکور حرکت کند.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

جالب است که نوک الگوی کنج به میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه (موج آبی رنگ) نزدیک است که این سطح یک حمایت مضاعف برای صعود قیمت از این سطح ایجاد می‌کند.

همچنین الگوی کنج نزولی اینگونه عمل می‌کند که معمولا خط روند بالایی را می‌شکند و به اندازه حداکثر فاصله بین خط روند بالا و پایین، همانطور که در زیر نشان داده شده است، افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

با اعمال این اصل تکنیکال روی نمودار روزانه قیمت بیت‌کوین، نقطه هدف این الگو ۶۳٬۸۸۰ دلار، یعنی حدود ۴.۵٪ رشد از سطح فعلی خواهد بود.

احتمال کاهش قیمت تا محدوده ۴۰٬۰۰۰ دلار

پیتر برنت (Peter Brandt)، تریدر باتجربه ارز دیجیتال، انتظار دارد قیمت بیت کوین به ناحیه‌ای بین ۴۰٬۰۰۰ دلار تا ۵۰٬۰۰۰ دلار سقوط کند. وی به استناد یک الگوی مثلث نزولی که پس از شکست بیت‌کوین در بازپس‌گیری سقف قبلی خود یعنی ۶۹٬۰۰۰ دلار ایجاد شد، این پیش‌بینی را انجام داده است.

برنت با استناد به نمودار زیر استدلال می‌کند:

من در طول سال‌ها ده‌ها سقف را با نمودارهایی که شبیه به این مثلث نزولی بودند، دیده‌ام.

منبع: صفحه X برنت

برنت افزود:

یک واقعیت ساده باید در نظر گرفته شود… آن هم این است که بیت کوین علیرغم هاوینگ و ETFها از سقف‌های سه سال پیش فراتر نرفته است […] و شاید به بالای ۴۰٬۰۰۰ دلار کاهش پیدا کند، سپس روند صعودی از سر گرفته شود.

جالب است که دیدگاه نزولی برنت در مورد بیت‌کوین همان سناریوی بازگشت قیمت از الگوی مثلث نزولی است. طبق این الگوی مثلث، قیمت می‌تواند از خط روند پایین مثلث عبور کند و معادل حداکثر فاصله بین خطوط روند بالا و پایین این الگو کاهش یابد.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

تایید این سناریوی بازگشتی از مثلث نزولی، احتمال ۲۰٪ کاهش قیمت بیت کوین نسبت به سطوح فعلی به سمت سطح ۴۸٬۵۵۰ دلار و پیش‌بینی محدوده ۴۰٬۰۰۰ دلاری برنت را افزایش می‌دهد.

فراکتال سال ۲۰۲۱ نشان از کاهش بیشتر قیمت دارد

از نقطه نظر تکنیکال، اصلاح قیمت فعلی بیت کوین همراه با کاهش شاخص قدرت نسبی (RSI) در تایم فریم هفتگی از محدوده اشباع خرید آن رخ داده است. همچنین، شاخص قدرت نسبی به زیر یک خط روند صعودی چند ماهه، مشابه روندی که قبل از اصلاح قیمت شدید در سال ۲۰۲۱ بود، رسیده است.

نمودار هفتگی قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار هفتگی قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

در سال ۲۰۲۱، قیمت بیت کوین به سمت میانگین متحرک نمایی ۵۰ هفته‌ای (موج قرمز رنگ) کاهش یافت و اکنون احتمال تکرار همان سناریو در سال ۲۰۲۴ افزایش یافته است. این امر باعث می‌شود هدف نزولی بیت‌کوین تا ژوئن به حدود ۴۶٬۱۱۰ دلار برسد؛ مقداری که با سطح ۰.۶۱۸ فیبوناچی اصلاحی همخوانی دارد.

شکست قاطع به زیر میانگین متحرک نمایی ۵۰ هفته‌ای، خطر کاهش قیمت به سمت میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ هفته‌ای در حدود ۳۲٬۴۱۰ دلار خواهد داشت که حدود ۵۸٪ کاهش قیمت از سطوح فعلی را نشان می‌دهد.

تحلیل آنچین، سناریویی متفاوت

اگرچه بیت کوین اکنون در مسیر نزولی قرار گرفته اما تحلیلگران قیمت آن را تا ۲۶۵٬۰۰۰ دلار پیش بینی می‌کنند. اما ممکن است بیش از انتظار سرمایه‌گذاران طول بکشد.

به گفته کی یانگ یو (Ki Young Ju)، بنیان‌گذار و مدیر عامل کریپتوکوانت، بیت کوین می‌تواند به روند صعودی خود ادامه دهد، قیمت خود را به بالای ۲۶۰٬۰۰۰ دلار برساند و ارزش بازار آن سه برابر شود.

یانگ یو در پستی در ۸ می در X توضیح داد: 

فاندامنتال شبکه بیت کوین می‌تواند از نظریه ارزش بازار سه برابری در مقایسه با سقف چرخه قبلی پشتیبانی کند.

یانگ جو به نموداری اشاره داشت که قیمت بیت کوین و هش‌ریت مرتبط با نسبت ارزش بازار را مقایسه می‌کرد و نوسانات مداوم ارز دیجیتال و انعطاف‌پذیری شبکه بیت‌کوین را نشان داد.

این نمودار نشان می‌دهد که نسبت هش‌ریت بیت کوین به ارزش بازار در سال ۲۰۲۴ به میزان قابل توجهی افزایش یافته است که نشان‌دهنده افزایش احتمالی فعالیت بازار و علاقه سرمایه‌گذاران است.

نسبت هش‌ریت به ارزش بازار، رشد فعالیت استخراج را نسبت به ارزش بازار ارزیابی می‌کند.

یانگ یو معتقد است اگر این نسبت به رشد خود ادامه دهد، احتمالا بتواند قیمت بیت کوین را تا ۲۶۵٬۰۰۰ دلار حفظ کند.

نرخ هش‌ریت به ارزش بازار بیت کوین – منبع: کریپتو کوانت

جمع‌بندی

بیت کوین باید بالاتر از قیمت خرید هولدرهای کوتاه مدت خود یعنی ۵۹٬۵۰۰ دلار باقی بماند تا روند صعودی آن حفظ شود. تحلیلگران گلس‌نود نیز در گزارشی در 7 می (۱۸ اردیبهشت) گفتند که میانگین قیمت خرید هولدرهای کوتاه‌مدت همیشه به‌عنوان یک مانع محکم در طول روندهای نزولی عمل کرده و در طول روندهای صعودی از حمایت قوی برخوردار بوده است. این استدلال تا کنون در این هفته درست عمل کرده است.

در همین حال، برخی بر این باورند که باید یک کندل روزانه تعیین‌کننده بالاتر از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۶۵٬۷۰۰) بسته شود تا بیت کوین صعودی بماند. زمانی که سطح ۶۵-۶۶ هزار دلار شکسته شود، BTC ابتدا به ۷۳٬۵۰۰ دلار و سپس ۷۶٬۵۰۰ خواهد رفت و به احتمال زیاد قبل از تابستان شاهد ۸۵٬۲۰۰ دلار خواهیم بود.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا