متوسط کیف پولدیفای

آموزش سپرده‌گذاری (Staking) توکن متیک با کیف پول متامسک

شبکه پالیگان با رفع مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم، سرعت انجام تراکنش در این شبکه را افزایش و کارمزدها را تا حد زیادی کاهش داده و از این جهت مورد توجه بسیاری از فعالان این حوزه قرار گرفته است. با سپرده‌گذاری یا Staking رمز ارز Matic، ارز دیجیتال شبکه پالیگان، می‌توان پاداش استیکینگ توکن متیک را بدست آورد. در این مقاله، نحوه سپرده‌گذاری این توکن با استفاده از کیف پول متامسک را آموزش می‌دهیم.

توسعه‌دهندگان شبکه پالیگان که قبلاً به اسم شبکه متیک شناخته میشد، راهکاری برای مقیاس‌پذیری اتریوم و ایجاد اینترنت بلاک چین‌ها ارائه داده‌اند. اکوسیستم ایجادشده بر بستر پلتفرم پالیگان قادر خواهد بود تا شبکه اتریوم را چندین برابر سریعتر کند، هزینه تراکنش‌ها را کاهش دهد و آن را ایمن‌تر سازد. دارندگان توکن متیک (MATIC) می‌توانند توکن‌های خود را در این شبکه سپرده‌گذاری کنند و پاداش staking دریافت کنند. این کار به کیف پول‌های متامسک و توکن متیک نیاز دارد. در این مقاله به بررسی نحوه سهام گذاری توکن متیک با استفاده از افزونه کیف پول متامسک می‌پردازیم.

سپرده‌گذاری Matic با کیف پول متامسک

برای سپرده‌گذاری توکن متیک به موارد زیر نیاز داریم:

۱- کیف پول متیک: یک کیف پول ارز دیجیتال برای مدیریت توکن متیک با رابط کاربری ساده و جامع. این کیف پول شامل مرورگری است که در آن، کاربران می‌توانند تراکنش‌ها را رصد و پیگیری کنند و به محاسبه پاداش‌ها بپردازند.

۲- کیف پول متامسک: یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های آنلاین برای اتریوم و توکن‌های ERC-20 است. نصب، آماده‌سازی و استفاده از کیف پول متامسک بسیار آسان است. متامسک اخیرا پشتیبانی از شبکه بایننس اسمارت چین را نیز به سرویس‌های خود افزوده است. این کیف پول از مرورگرهای کروم، فایرفاکس، بریو و اج پشتیبانی می‌کند.

مرحله اول – اتصال به کیف پول متامسک

برای شروع سپرده‌گذاری متیک، وارد سایت wallet.polygon.technology شده و با انتخاب گزینه Polygon Wallet، کیف پول متامسک را انتخاب کنید. هرچند شبکه پالیگان، دو روش اتصال دیگر به غیر از متامسک ارائه می‌دهد که عبارتند از WalletConnect و Walletlink که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. ما در این مقاله اتصال از طریق متامسک را توضیح می‌دهیم. پس کیف پول متامسک را انتخاب کنید.

اتصال به کیف پول متامسک 1

رمز عبور کیف پول متامسک خود را وارد کرده و سپس بر روی گزینه آنلاک (Unlock) کلیک کنید.

2 سپرده‌گذاری توکن متیک از طریق متامسک

حسابی که در آن توکن متیک ذخیره کرده‌اید یا حسابی که می‌خواهید برای سهام گذاری استفاده کنید را انتخاب و سپس بر روی Next کلیک کنید.

نکته: کیف پول متامسک به شما امکان می‌دهد تا چندین حساب برای مدیریت اتر و توکن‌های ERC-20 داشته باشید. این موضوع هنگامی کارآمد است که بخواهید از حساب‌های مختلف برای اهداف گوناگونی نظیر استیکینگ، مبادله، ذخیره‌سازی و غیره استفاده  کنید.

3 سپرده‌گذاری توکن متیک از طریق متامسک

اکنون بر روی اتصال (Connect) کلیک کنید.

نکته مهم: به منظور اتصال به کیف پول متیک، باید شبکه اصلی اتریوم را انتخاب کنید. سایر شبکه‌ها ممکن است عملکرد مناسبی نداشته باشند. در نتیجه، باید دارایی‌های خود را به آدرسی در شبکه اصلی انتقال دهید که این امر، شامل کارمزد اضافه دیگری است.

4 سپرده‌گذاری توکن متیک از طریق متامسک

در آخر، باید درخواست کیف پول متیک را امضا و تایید کنید تا بر روی تراکنش‌های کیف پول متامسک تاثیرگذار باشد. تنها کافی است بر روی Sign کلیک کنید.

5 سهام گذاری توکن متیک از طریق متامسک

اتصال با کیف پول برقرار شده است. اکنون سراغ انجام مراحل سپرده‌گذاری در شبکه پالیگان می‌رویم.

مرحله دوم – سپرده‌گذاری توکن متیک

در این مرحله، باید یکی از نودهای شبکه را انتخاب کنید که توکن‌های خود را به او واگذار می‌کنید و یا وکالت می‌دهید. این نودهای اعتبارسنج امنیت شبکه را تضمین می‌کنند و تراکنش‌ها را به بلاک و بلاک‌ها را به بلاک چین اضافه می‌کنند. فقط اعتبارسنج‌ها می‌توانند رمزارزها را مستقیما در شبکه Stake کنند. کاربران می‌توانند با پرداخت کمیسیون به اعتبارسنج‌ها، توکن‌های خود را سپرده‌گذاری کنند.

پس از اتصال متامسک، برای سهام گذاری در کیف پول متیک به کنترل پنل متامسک وارد می‌شوید. بر روی دکمه Apps و سپس سپرده‌گذاری (Staking) را انتخاب کنید.

6  سپرده‌گذاری توکن متیک از طریق متامسک

نوار جستجو به شما کمک می‌کند تا نود مدنظر خود را سریعا پیدا کنید. یکی از نودهای معتبر و قابل اطمینان را انتخاب کنید. برای انتخاب این نودها باید کمی تحقیق کرده تا میزان اعتبار آن و تاریخچه رفتار این نود در شبکه پالیگان را بررسی کنید. یکی دیگر از نکات مهم، توجه به میزان کارمزد نودهاست.

اسم نود را در نوار جستجو وارد کنید و بر روی Delegate کلیک کنید. کنار اسم این نود، اطلاعات مفیدی نظیر تعداد توکن‌های سپرده‌گذاری شده، مدت فعالیت، مقدار کمیسیون و سایر موارد نشان داده می‌شود. تصویر زیر اطلاعات یکی از این نودها را نشان می‌دهد. انتخاب این نود صرفا برای آموزش سپرده‌گذاری است و دلیلی بر بهتر بودن این نود نیست.

7  سهام گذاری توکن متیک از طریق متامسک

پس از انتخاب نود مورد نظر خود، پنجره‌ای همراه با اطلاعاتی درباره آن نود نشان داده می‌شود. در این پنجره مقدار کمیسیون مورد نیاز برای تراکنش اتر را مشاهده خواهید کرد. مقدار توکن متیک برای استیکینگ را وارد کرده و سپس Continue را کلیک کنید.

نکته: هزینه تمام تراکنش‌ها در شبکه اتریوم فقط با اتر پرداخت می‌شود. بررسی کنید که مقدار کافی اتر در کیف پول خود داشته باشید تا هزینه تراکنش را پرداخت کنید. در غیر این صورت، مقدار کافی اتر به کیف پول خود انتقال دهید تا بتوانید به سپرده‌گذاری بپردازید.

استیکینگ متیک

در مرحله بعد به کیف پول خود اجازه دهید تا تراکنش انجام را به شبکه ارسال کند. در پنجره پاپ‌آپ افزونه متامسک بر روی Confirm کلیک کنید.

ارسال تراکنش در شبکه پالیگان

صبر کنید تا تراکنش تایید شود. تایید تراکنش ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

تایید تراکنش در شبکه اتریوم

به منظور پایان تکمیل تراکنش و سپرده‌گذاری توکن متیک و دریافت پاداش، باید کد ووچر در کیف پول متیک بخرید و کارمزد گس پرداخت کنید. بر روی خرید ووچر (Buy Voucher) کلیک کنید.

خرید ووچر در شبکه پالیگان

قیمت و سقف کارمزد گس را مشخص کرده و مجددا تراکنش را تایید کنید. قیمت لحظه‌ای گس را می‌توانید در وبسایت اتراسکن (Etherscan) مشاهده کنید. 

تعیین میزان گس در شبکه اتریوم

پس از انجام این کار، مجددا باید منتظر تایید تراکنش باشید. این انتظار به تراکم شبکه اتریوم و میزان تراکنش‌های ارسال شده این زمان انجام تراکنش شما بستگی دارد.

انتظار برای تکمیل مراحل انجام تراکنش

واگذاری توکن متیک به پایان رسید. اکنون شما موفق به سپرده‌گذاری رمز ارز Matic خود شده و در ازای این کار پاداش دریافت خواهید کرد. شما می‌توانید این پاداش را برداشت کرده و یا آن را مجددا سرمایه‌گذاری کنید.

تکمیل فرآیند سپرده‌گذاری متیک

چگونه می‌توان توکن‌های بیشتری سپرده‌گذاری کرد؟

به داشبورد استیکینگ در کیف پول متیک باز گردید و سپس مطابق تصویر زیر بر روی حساب من (My Account) کلیک کنید.

چگونه می‌توان توکن‌های بیشتری سپرده‌گذاری کرد؟

در این قسمت، واگذاری‌های فعال شما نشان داده می‌شود.

از فهرست موجود، نود مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر روی سپرده‌گذاری بیشتر (Stake more) کلیک کنید. سپس از دستورالعمل‌های گفته‌شده در این مقاله پیروی کنید.

واگذاری‌های فعال شما

چگونه پاداش خود را برداشت کنیم؟

حداقل برداشت پاداش، ۲ توکن متیک است. پس از آنکه مقدار پاداش به ۲ توکن Matic رسید می‌توان پاداش را از کیف پول برداشت کرد. این موضوع برای پاداش‌هایی که مجددا سرمایه‌گذاری شده‌اند نیز صادق است. اگر مقدار پاداش از ۲ توکن متیک کمتر باشد، نمی‌توانید آن را برداشت کنید. اما خروج از سهام گذاری در هر زمانی امکان‌پذیر است اما توجه کنید که در این مورد، پاداشی به شما تعلق نمی‌گیرد. برای برداشت پاداش‌ها، نود فعال در داشبورد کیف پول متیک را انتخاب کرده و سپس بر روی برداشت پاداش (Withdraw Reward) کلیک کنید.

چگونه پاداش خود را برداشت کنیم؟

سپس تایید کنید که می‌خواهید توکن‌های موجود در کیف پول را برداشت کنید. 

تایید برداشت توکن‌های موجود

قیمت و سقف کارمزد گس را مشخص کنید و سپس تراکنش را در کیف پول متامسک تایید کنید.

مشخص کردن قیمت و سقف کارمزد گس

اگر فرایند برداشت موفقیت‌آمیز باشد، پیام زیر را در کیف پول متیک مشاهده خواهید کرد.

فرایند برداشت موفقیت‌آمیز

اگر می‌خواهید فرایند واگذاری را متوقف کنید، بر روی Unbond کلیک کنید. لطفاً به این موضوع توجه کنید که دوره خروج از سپرده‌گذاری شبکه متیک، ۸۰ چک‌پوینت طول می‌کشد. این مدت برای واگذاری و واگذاری مجدد صادق است و بر روی پاداش‌ها اعمال نمی‌شود.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
از چه کیف پول‌هایی برای استیک متیک می‌توان استفاده کرد؟

برای استیک متیک سه گزینه متامسک، WalletConnect و Walletlink در دسترس است.

حداقل میزان پاداش فابل برداشت چقدر است؟

برای برداشت پاداش‌های شما باید حداقل به ۲ متیک برسد.

سخن پایانی

در این مقاله با نحوه سپرده‌گذاری توکن متیک در شبکه پالیگان و دریافت سود استیکینگ این شبکه آشنا شدید. اکنون می‌دانید که چگونه به واگذاری و سپرده‌گذاری توکن Matic پرداخته، آن را از استیکینگ خارج کنید و با اتصال به کیف پول متامسک، پاداش خود را دریافت کنید. فراموش نکنید که برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها باید مقدار کافی اتر در کیف پول خود داشته باشید. شبکه Polygon در یک سال اخیر مورد توجه فعالان و پروژه‌های مطرح بازار قرار گرفته است و از این جهت، با استیکینگ رمز ارز متیک می‌توان علاوه بر بهره‌مندی از سود استیکینگ، از افزایش قیمت آن در بلند مدت نیز سود بیشتری بدست آورد.

منبع
medium

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا