متوسط ایردراپ

ایردراپ بزرگ شبکه Blast نزدیک است؛ چطور از این فرصت استفاده کنیم؟

اگر منتظر شکار یک ایردراپ بزرگ هستید، از همین الان دست‌به‌کار شوید. شبکه بلست ( Blast) که در یک بازه کوتاه ارزش کل قفل‌شده بالایی را به‌دست آورده است، قصد دارد در آینده‌ای نزدیک توکن‌های رایگان خودش را میان کاربران اولیه توزیع کند. هر چه فعالیت‌های بیشتری را در پروژه‌های مختلف اکوسیستم بلست انجام دهید، امتیازهای شما بیشتر می‌شوند و شانس دریافت ایردراپ را بالا می‌برید. با میهن بلاکچین همراه باشید تا با شبکه بلست بیشتر آشنا شویم، ببینیم چرا این شبکه مورد توجه کامیونیتی کریپتو قرارگرفته است و چطور باید برای دریافت ایردراپ شبکه Blast آماده شویم.

نکات کلیدی

📌 بلست یک راهکار لایه ۲ است که مهم‌ترین ویژگی آن، مدل بازده بومی و افزایش نرخ بهره نسبت به سایر شبکه‌های لایه ۲ است.
📌 شبکه Blast توانسته در یک مدت کوتاه، ارزش کل قفل شده‌ای حدود ۲ میلیارد دلار را به‌دست بیاورد.
📌 بلست توسط پکمن، بنیانگذار مارکت‌پلیس NFT بلر، ایجاد شده است.
📌 قرار است مین‌نت بلست تا اواخر ماه فوریه راه‌اندازی شود و ایردراپ شبکه Blast هم در ماه می برگزار خواهد شد.
 📌 فعالیت‌های لازم برای دریافت امتیاز بلست شامل استفاده از بریج بلست و انجام تسک‌های رایگان در پروژه‌های مختلف اکوسیستم Blast می‌شود.

شبکه Blast چیست؟

شبکه لایه ۲ بلست (Blast) چیست
منبع: Blast.io

شبکه بلست (Blast) یک راهکار لایه ۲ از نوع رول‌آپ آپتیمیستیک است. از ویژگی‌های این شبکه می‌توانیم به هزینه گس پائین، محیط بهینه برای توسعه‌دهندگان و سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) اشاره کنیم. مهم‌ترین مزیت شبکه بلست مدل بازده بومی آن است که از پروتکل‌های استیکینگ اتریوم و دارایی‌های دنیای واقعی (RWA) به‌دست می‌آید. در حقیقت، شبکه سود حاصل از پروتکل‌های غیرمتمرکز را به‌طور خودکار به کاربران بلست بازمی‌گرداند. درحالی‌که نرخ بهره پیش‌فرض در سایر شبکه‌های لایه دوم ٪۰ است؛ بلست برای اتر (ETH) ٪۴ و برای استیبل‌کوین‌ها ٪۵ سود پرداخت می‌کند. به‌هر حال آنچه که شبکه Blast را در کانون توجه فعالان کریپتو قرار داده است، برگزاری ایردراپ آن در آینده‌ای نزدیک، سابقه درخشان بنیانگذار بلست در ایردراپ قبلی و ارزش کل قفل‌شده (TVL) بالای بلست در یک بازه نسبتا کوتاه است. در بخش‌های بعدی به هر کدام از این موارد می‌پردازیم.

بنیانگذار و تیم توسعه‌دهنده شبکه Blast

پکمن بنیانگذار شبکه Blast و Blur
منبع: Coincu.Com

تایشون روکر (Tieshun Roquerre) با نام مستعار پکمن (Pacman) از زمان راه‌اندازی مارکت‌پلیس بلر (Blur) به شهرت رسید. بلر یک بازار NFT در شبکه اتریوم است که در حال حاضر ارزش بازار آن بیش از ۱ میلیارد دلار است. ایردراپ بلر، یکی از بزرگ‌ترین ایردراپ‌های تاریخ اتریوم بود و به همین دلیل هر پروژه یا ایردراپی که توسط سازندگان Blur هدایت شود، ارزش توجه دارد. سایر اعضای تیم بلست هم فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های مطرحی مانند MIT و Yale هستند که سابقه فعالیت روی بزرگ‌ترین پروتکل‌های دیفای و وب ۳ در شبکه اتریوم و سولانا را در کارنامه حرفه‌ای خود ثبت کرده‌اند.

طبق داده‌های سایت دیفای لاما (Defillama) در حال حاضر، ارزش کل قفل‌شده شبکه بلست نزدیک به ۲ میلیارد دلار است. همچنین تعداد کل کاربران شبکه نیز حدود ۱۵۰ هزار نفر است.

جذب سرمایه و حامیان بلست

جذب سرمایه شبکه Blast
منبع: twitter.com

بنا به داده‌های سایت کرانچ بیس (Crunchbase) شبکه بلست با برگزاری دو دوره جذب سرمایه در تاریخ‌های ۲۱ و ۲۷ نوامبر ۲۰۲۳ (۳۰ آبان و ۶ آذر) مجموعا ۲۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. شرکت‌های پارادایم (Paradigm)، استاندارد کریپتو (StandardCrypto) و (eGirl Capital) از حامیان اصلی بلست هستند.

تاریخ برگزاری ایردراپ Blast

ایردراپ Blast
منبع: blast.io

طبق اطلاعات موجود در وبسایت رسمی بلست، ٪۵۰ از توکن‌های ایردراپ میان توسعه‌دهندگان (برنده‌های کمپین Big Bang و دپ‌های ایجاد شده روی مین‌نت) و ٪۵۰ درصد باقی‌مانده میان اعضای اولیه اکوسیستم Blast توزیع می‌شود. در حال حاضر تست‌نت بلست فعال است و قرار است مین‌نت آن تا اواخر فوریه (اواسط اسفند) راه‌اندازی شود. ایردراپ بلست نیز در ماه می ۲۰۲۴ (اردیبهشت ۱۴۰۳) برگزار خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر علاوه بر سایت بلست می‌توانید به اکانت توییتر و دیسکورد آن مراجعه کنید.

چطور می‌توانیم ایردراپ Blast را دریافت کنیم؟

فعالیت‌های لازم برای واجدشرایط شدن در ایردراپ Blast را می‌توانیم به دو بخش پولی و رایگان تقسیم کنیم. انجام تسک‌های بخش اول شامل بریج اتر از مین‌نت اتریوم به شبکه لایه ۲ بلست است که در این صورت علاوه‌بر دریافت سود سپرده‌گذاری و امتیاز بلست می‌توانید از گردونه شانس هم استفاده کنید. توجه داشته باشید که این فعالیت مستلزم سپرده‌گذاری اتر است و دارایی‌هایتان فعلا قابل برداشت نیستند؛ بنابراین ممکن است برای شما صرفه اقتصادی نداشته باشد. به‌هر‌حال در صورت تمایل، برای انجام این تسک به کد دعوت نیاز دارید. کدها یک‌بار مصرف هستند و می‌توانید آن‌ها را از سایر افراد در پلتفرم‌های مختلف مانند توییتر و پست‌های مدیوم بیابید. شایان ذکر است که شما هم بعد از ورود به سایت می‌توانید با ارسال کد دعوت‌ خود برای دیگران، ۱۶٪ از امتیاز فرد و ۸٪ از امتیاز زیرمجموعه آن را کسب کنید. برای استفاده از بریج بلست، مراحل را به ترتیب زیر انجام دهید:

۱. وارد سایت بلست شوید.

۲. به بخش “Airdrop” بروید.

۳. روی گزینه “Connect Wallet” کلیک کنید.

۴. در کادر نمایش‌داده شده، کد دعوت خود را وارد کنید.

۵. در صورتی که کد دعوت قابل‌قبول باشد، می‌توانید در صفحه‌ای مشابه تصویر زیر توکن اتر را به شبکه بلست بریج کنید. توجه داشته باشید که میزان و مدت زمان واریز اتر در محاسبه امتیازهای بلست تاثیر دارند.

دریافت امتیاز Blast با بریج اتر
منبع: blast.io

برای انجام تسک‌های رایگان در بخش‌های مختلف اکوسیستم بلست مانند دکس‌ها، پلتفرم‌های وام‌دهی و NFTها باید تست‌نت Blast Sepolia را به کیف پول خود اضافه کنید و توکن‌های تستی اتر سپولیا را داشته باشید. در ادامه روش انجام آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

اضافه‌ کردن شبکه بلست سپولیا به متامسک

اولین گام برای انجام تسک‌های رایگان ایردراپ بلست، اضافه کردن شبکه بلست سپولیا به یکی از کیف‌ پول‌های سازگار با EVM مانند متامسک است. برای این کار مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

۱. در آدرس “Testnet.Blastscan.io” وارد اکسپلورر تست‌نت بلست شوید.

۲. به انتهای صفحه بروید و روی گزینه “Add Blast Testnet Sepolia Network” کلیک کنید.

۳. اکنون پیام افزودن شبکه را که در ولت متامسک نمایش داده می‌شود، تایید کنید.

اضافه کردن شبکه Blast Sepolia به متامسک به صورت دستی

۱. افزونه مرورگر متامسک را باز کنید.

۲. با کلیک روی منوی کشویی در بالای صفحه، گزینه “Add Network” را انتخاب کنید.

۳. در صفحه جدید به انتهای صفحه اسکرول و گزینه “Add a network manually” را انتخاب کنید.

۴. اطلاعات جدول را به صورت زیر کامل کنید:

اضافه کردن شبکه سپولیا بلست به متامسک
منبع: Metamask

۵. در نهایت روی “Save” کلیک کنید. حالا می‌توانید از منوی کشویی انتخاب شبکه به تست‌نت Blast متصل شوید.

روش دریافت و انتقال اتر سپولیا به تست‌نت بلست سپولیا

برای انجام تسک‌هایی مانند بریج و ترید در تست‌نت Blast به توکن‌های تستی اتر سپولیا نیاز دارید. می‌توانید از طریق سایت‌هایی مانند سپولیا فاست “Sepoliafaucet.com” یا سایر سایت‌های مشابه اقدام کنید. آدرس ولت متامسک را در کادر کپی کنید، تیک من ربات نیستم را بزنید و روی گزینه “Send Me ETH” کلیک کنید. در این مرحله مقدار مشخصی اتر سپولیا به ولت شما منتقل می‌شود.

معرفی پروژه‌های اکوسیستم Blast

پروژه‌های اکوسیستم بلست
منبع: Twitter.Com

مین‌نت بلست قرار است به‌ زودی راه‌اندازی شود و به همین دلیل پروژه‌های اکوسیستم بلست حسابی مورد توجه جامعه کریپتو قرار گرفته‌اند. این اکوسیستم شامل مجموعه‌ گسترده‌ای از پروژه‌ها در بخش‌های مختلف مانند دکس‌ها، پلتفرم‌های وام‌دهی، قراردادهای دائمی، NFTها، سوشال‌فای، گیمفای و غیره است. در ادامه با چند پروژه اکوسیستم Blast بیشتر آشنا می‌شویم.

تراسترفای (ThrusterFi)

تراسترفای (ThrusterFi) یک صرافی غیرمتمرکز روی شبکه لایه ۲ بلست است که توسط تیمی باتجربه هدایت می‌شود. تراستر قصد دارد با استفاده از ویژگی‌های شبکه بلست، راه‌حل‌های نقدینگی سفارشی، رابط و تجربه کاربری بهتری را در اختیار تریدرها، تامین‌کنندگان نقدینگی (LP) و توسعه‌دهندگان قراردهد. محصولات دکس تراستر عبارتند از:

  • Thruster AMMs: تراستر از انواع مختلفی از بازارسازهای خودکار از جمله نقدینگی متمرکز و استیبل سواپ پشتیبانی می‌کند.
  • Thruster Launch: تراستر لانچ مجموعه‌ای از ابزارهای متن باز برای راه‌اندازی مستقیم توکن در پایگاه کاربری تراستر و اکوسیستم بلست است.
  • Thruster Treasure: یک سیستم قرعه‌کشی برای تقسیم جوایز هفتگی استخرها بین تریدرها و تامین‌کنندگان نقدینگی است.

تراسترفای در مرحله تست‌نت است و با راه‌اندازی مین‌نت بلست، کار خودش را شروع می‌کند. اگر تمایل دارید یکی از کاربران اولیه دکس تراستر باشید، می‌توانید با کد دعوت وارد تست نت تراستر فاینس شوید و فعالیت‌های تستی را انجام دهید.

جویس فایننس (Juice Finance)

دریافت امتیاز بلست از juicefinance
منبع: juicefinance

جویس فایننس (Juice Finance) یک پلتفرم مارجین کراس روی شبکه بلست است که با استفاده از اهرم‌ها شرایط را برای کسب سود بیشتر فراهم کرده است و امتیاز بلست کاربر را هم چند برابر می‌کند. 

 وام‌گیرندگان می‌توانند با وثیقه‌گذاری توکن اتر در جویس فایننس، ۲ تا ۳ برابر توکن USDB وام بگیرند.در واقع کاربر با افزایش اهرم وام‌ها می‌تواند سرمایه‌گذاری بیشتری در اکوسیستم Blast داشته باشد و درآمد بالاتری به‌دست بیاورد.

از طرف دیگر وام‌دهندگان می‌توانند با سپرده‌گذاری توکن USDB علاوه بر دریافت سود، شانس خود را برای دریافت ایردراپ Blast در بخش تامین‌کنندگان نقدینگی امتحان کنند.

نسخه بتای جویس فایننس قرار است به‌زودی راه‌اندازی شود. اگر تمایل دارید از کاربران اولیه باشید و امتیازهای زیادی را به دست‌بیاورید، بهترین کار این است که به دیسکورد جویس فایننس بپیوندید و منتظر فرصتی برای دریافت کد دعوت باشید. همچنین دنبال کردن اکانت توییتر و ری‌توییت پست‌ها می‌تواند شانس شما را در دریافت امتیازهای بلست بالا ببرد. 

بیس‌لاین (Baseline)

دریافت ایردراپ بلست با تسک های بیس‌لاین

بیس‌لاین مارکت (BaselineMarkets) یک موتور توکنومیکس خودکار برای توکن‌های ERC-20 است. این پروتکل با استفاده از یک مدل عرضه پویا و یک استراتژی بازارساز پایه، شرایط را برای نقدینگی دائمی آنچین توکن‌های ERC-20 فراهم می‌کند. بیس‌لاین برای اثبت این ادعا، توکن بومی YES را منتشر می‌کند. به محض استقرار پروتکل روی شبکه بلست، تمام توکن‌ها به‌طور خودکار به استخر نقدینگی نسخه سوم یونی سواپ (Uniswap V3) منتقل می‌شوند تا با حفظ ٪۱۰۰ عرضه درون زنجیره، ارزش آن‌ها را به طور دائم حفظ کند. می‌توانید با پیوستن به توییتر بیس‌لاین مارکت و دیسکورد‌ در میان کاربران اولیه این پلتفرم قرار بگیرید.

بلستوپینز (Blastopians)

بلستوپینز (Blastopians) یک مجموعه NFT تصاویر نمایه روی شبکه Blast است. اگر معتقد هستید که شبکه بلست آینده درخشانی دارد، تعامل با پلتفرم‌های NFT این اکوسیستم سکوی موفقیت شما خواهد بود؛ زیرا تاریخ نشان می‌دهد که با راه‌اندازی مین‌نت، NFTهای شبکه به شدت پامپ می‌شوند.

نکته مثبت دیگر این است که با استیک NFTهای بلستوپینز می‌توانید امتیاز Blast را به دست بیاورید. این مجموعه شامل ۵۰۰ قطعه NFT است که مینت آن‌ها بعد از راه‌اندازی مین‌نت بلست در دو مرحله انجام می‌شود:

  • مرحله لیست مجاز (Allowlist): در این مرحله ولت‌های Allowlist می‌توانند حداکثر ۲ قطعه مینت کنند و برای هر NFT باید ۰.۰۳ اتر هزینه بپردازند. همچنین ولت‌های Creedlist می‌توانند مجموعا ۵ قطعه NFT (۴ قطعه هرکدام با مبلغ ۰.۰۲ اتر و یک قطعه به صورت رایگان) مینت کنند.
  • مرحله عمومی (Public): در این فاز هر کاربر می‌تواند حداکثر ۲ قطعه و هر NFT را با مبلغ ۰.۰۴ اتر مینت کند.

لازم به یادآوری است که برای مینت NFTها به اتر بومی بلست نیاز دارید. برای این کار همان‌طور که در ابتدای مطلب توضیح دادیم باید توکن اتر را از مین‌نت اتریوم به شبکه بلست بریج کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از پست‌های مدیوم کمک بگیرید یا به توییتر بلستوپینز و دیسکورد آن بپیوندید. 

دریافت امتیاز Blast در پروژه‌های مختلف اکوسیستم

در جدول زیر تعدادی از پروژه‌های اکوسیستم بلست در بخش‌های مختلف را مشاهده می‌کنید. می‌توانید برای کسب امتیاز بیشتر و بالابردن شانس دریافت ایردراپ بلست به آن‌ها سر بزنید و تسک‌های مربوطه را در کمپین گلکسی بلست انجام دهید. فعالیت‌ها اکثرا آسان هستند و شامل بازدید از وبسایت رسمی و مدیوم پروژه، دنبال‌کردن شبکه‌های اجتماعی، لایک و بازنشر پست‌ها، بریج، سواپ و ترید در شبکه‌های تستی می‌شوند.

دکسگیمفایزیرساختوام‌دهیNFT
Ring ProtocolMetaverse_HQPythNetworkZest_BlastDefusion
BlastedBurgerCitiesBarRilleProtocolManeki_ProtocolcspepeNFT
HyperBlastDexPOATMoonBlast pumpx
BlastSwap.xyz Blastnsdomains  
InterportFi Blastway  
قراردادهای دائمیییلد فارمینگسوشال فایمیم‌هاهوش مصنوعی
EasyXdefiBlastar_fiHypeRoomBlast_Dogepnyxai
particle_tradezap   
AllsparkFinanceBoost   

جمع‌بندی

شبکه بلست (Blast) یک راهکار لایه ۲ است که هدف آن افزایش سرعت تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های گس است. اما مهم‌ترین دلیل متمایز شدن این شبکه، کسب TVL حدودا ۲ میلیارد دلاری در یک بازه کوتاه بعد از راه‌اندازی بریج بلست است. به‌علاوه دست‌ودلبازی پکمن در ایردراپ بلر، باعث شده است تا این شبکه و پروژه‌های مختلف اکوسیستم بلست مورد توجه جامعه کریپتو قرار بگیرند. نظر شما در مورد این پروژه چیست؟ چقدر به دریافت ایردراپ شبکه Blast امیدوار هستید؟

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ

چطور ایردراپ بلست را دریافت کنیم؟

برای بالابردن شانس خود در دریافت ایردراپ Blast می‌توانید از طریق بریج اتر به شبکه بلست یا انجام تسک‌های رایگان پروژه‌های اکوسیستم، امتیازهای بلست بیشتری به‌دست بیاورید.

ایردراپ Blast چه زمانی برگزار می‌شود؟

قرار است نیمی از توکن‌های رایگان بلست در ماه می (اردیبهشت ۱۴۰۳) میان کاربران اولیه واجد شرایط توزیع شود. ۵۰٪ باقی‌مانده به تامین‌کنندگان نقدینگی و توسعه‌دهندگان تعلق می‌گیرد. 

منبع
mihanblockchain.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا