کریپتو کده

پلتفرم بلر چیست؟ آشنایی با بازار و ارز دیجیتال BLUR

این روزها همه جا صحبت از دومین ایردراپ بزرگ پلتفرم Blur است؛ بازاری که در مدت کوتاهی حجم معاملات آن از بازار اوپن سی (Opensea) پیشی گرفت و در حال حاضر بزرگترین بازار NFT از نظر حجم معاملات است. بلر یک پلتفرم معاملاتی حرفه‌ای برای ترید توکن‌های بی‌همتا است. در این مقاله از میهن بلاکچین به این سوالات پاسخ می‌دهیم که پلتفرم بلر چیست، چطور کار می‌کند، ارز دیجیتال BLUR چیست و چه کاربردی دارد. همچنین مقایسه‌ای میان این بازار NFT و سایر بازارهای مطرح موجود خواهیم داشت تا بهتر از جایگاه فعلی بلر آگاه شویم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
نکات کلیدی

📌 بلر یک بازار غیرمتمرکز NFT و رقیب اصلی اوپن سی است.
📌 این پلتفرم هیچ کارمزدی برای خریداران و فروشندگان NFT اعمال نمی‌کند. خریداران تنها باید ۰.۵٪ حق امتیاز خالق اثر را پرداخت کنند.
📌 پلتفرم بلر شامل یک تجمیع‌کننده و ابزارهای پیشرفته برای معامله توکن‌های بی‌همتاست.
📌 ارز دیجیتال BLUR، توکن بومی این پلتفرم است که بخش زیادی از عرضه کل آن به جامعه کاربری اختصاص یافته است.
📌 بلر در اولین ایردراپ خود ۳۶۰ میلیون توکن BLUR را بین کاربران توزیع کرد. دومین ایردراپ آن نیز در ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان) انجام شد.

بازار بلر چیست؟ 

پلتفرم بلر چیست - ارز دیجیتال BLUR
منبع: asiacryptotoday

بلر (Blur) یک بازار NFT غیرمتمرکز و بدون کارمزد بر بستر شبکه اتریوم است. مارکت‌پلیس بلر در اکتبر ۲۰۲۲ (مهر ۱۴۰۱) راه‌اندازی شده است و مجموعه‌ای از ابزارهای پیشرفته را برای معامله توکن‌های بی‌همتا به کاربران ارائه می‌دهد. بلر یک بازار NFT ساده نیست؛ بلکه یک پلتفرم جامع است که یک مارکت‌پلیسNFT، یک اگریگیتور و مجموعه‌ای از ابزارهای معاملاتی پیشرفته را با هم دارد.

 بلر ادعا می‌کند که سریع‌ترین بازار NFT برای تریدرهای پیشرفته است و سرعت خرید چند NFT به‌صورت هم‌زمان در آن (Sweep) در مقایسه با بازارهای دیگر ۱۰ برابر بیشتر است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بازار Blur این است که کارمزد تراکنش ندارد.

بلر در بهمن ۱۴۰۱ یک ایردراپ بزرگ برای کاربران برگزار کرد. در این مرحله ۳۶۰ میلیون توکن BLUR در قالب بسته‌های حمایتی یا Care Package بین کاربران توزیع شد. این ایردراپ به کاربرانی تعلق گرفت که در طول ۶ ماه قبل از ایردراپ، در پلتفرم بلر معامله کرده بودند. بسته‌های این ایردراپ ۴ نوع بودند (به ترتیب ارزش):

  • Mythical (باارزش‌ترین)
  • Legendary
  • Rare
  • Uncommon
بسته‌های حمایتی بلر - Care Packages
منبع: forbes.com

درجه ارزش و نادر بودن بسته‌ها بر اساس کارهایی است که کاربران در طول  ایردراپ‌های بلر انجام داده‌اند؛ مثل حجم معاملات کاربر و لیست کردن NFTهای بلوچیپ در مقایسه با NFTهای عادی. این بسته‌ها، تعداد توکن‌های دریافتی کاربر از ایردراپ را مشخص می‌کردند.

دومین مرحله ایردراپ بلر نیز در ۲۹ آبان ۱۴۰۲ انجام شد. در ایردراپ دوم ۳۰۰ میلیون توکن BLUR (معادل ۱۴۶ میلیون دلار) توزیع شد. بیشترین سهم این مرحله به یک کاربر با آدرس “hanwe.eth” (آدرس سرویس نام اتریوم) رسیده است. این کاربر ۲۲ میلیون توکن BLUR (تقریبا ۱۱.۲ میلیون دلار) دریافت کرده است.

جایگاه فعلی Blur و مقایسه آن با سایر بازارهای NFT

طبق داده‌های سایت دپ رادار، در حال حاضر پلتفرم بلر بزرگترین بازار NFT از نظر حجم معاملات است و بالاتر از بازارهای OKX و اوپن سی قرار گرفته است. در زمان نگارش این مطلب (۹ آذر ۱۴۰۲) حجم کل معاملات بلر به ۱۷.۸ میلیون دلار رسیده است و تعداد تریدرهای آن نزدیک ۴.۶ هزار نفر است.

رتبه‌بندی بازارهای NFT - دپ رادار
منبع: dappradar

حجم معاملات بلر به طور چشمگیری رشد کرده است و اکنون در مقایسه با بازارهای NFT اوکی اکس و اوپن سی بسیار بیشتر است؛ جایی‌که حجم معاملات OKX تقریبا ۴.۵ میلیون دلار و حجم معاملات اوپن سی ۲.۸ میلیون دلار است. تعداد کاربران بلر تقریبا ۱,۲۰۰ نفر از اوکی اکس بیشتر است؛ اما در مقایسه با اوپن سی (بیش از ۱۵ هزار نفر) کاربران بسیار کمتری دارد.

بد نیست سری هم به سایر آمارها بزنیم. طبق داده‌های سایت Dune، بلر در هفته گذشته عملکرد بهتری نسبت به بازارهای دیگر داشته و حجم و تعداد معاملات آن نسبت به اوپن سی و سایر بازارهای NFT بیشتر بوده است.

سهم بازارهای NFT از لحاظ حجم و تعداد معاملات
منبع: Dune

نمودار سمت چپ سهم بازار هر پلتفرم از لحاظ حجم معاملات و نمودار سمت راست سهم بازار آن‌ها از لحاظ تعداد معامله‌های انجام‌شده را در هفته گذشته نشان می‌دهد. در هر دو نمودار بخش نارنجی مربوط به Blur و بخش آبی مربوط به اوپن سی است.

نمودار بالا، مربوط به هفته گذشته است و داده‌های این صفحه دائما به‌روزرسانی می‌شود؛ در نتیجه، این آمار و ارقام صرفا مربوط به وضعیت فعلی این پلتفرم‌ها است و در آینده، با فروکش کردن تب ایردراپ بلر، ممکن است شاهد تغییر این داده‌ها باشیم.

نمودار زیر از Dune نیز حجم معاملات هفتگی بازارهای NFT را در طی ۲ سال اخیر نشان می‌دهد:

حجم معاملات هفتگی بازارهای NFT در طول ۲ سال گذشته
منبع: Dune

بخش نارنجی مربوط به بلر و بخش آبی مربوط به بازار اوپن سی است. طبق نمودار، از زمان آغاز کار پلتفرم بلر (اکتبر ۲۰۲۲)، حجم معاملات اوپن سی کاهش یافته و بیشترین سهم حجم معاملات هفتگی به بلر اختصاص یافته است. همین مسئله است که از بلر یک رقیب جدی برای اوپن سی ساخته است و باید دید در ادامه چه اتفاقی خواهد افتاد.

هدف BLUR چیست؟

هدف بلر این است که یک بازار NFT منصفانه و کاملا کاربرمحور را به تریدرها و کلکسیونرها ارائه دهد. ایده اصلی بلر این است که حوزه ترید NFTها و جامعه کاربری آن را گسترش دهد. ایردراپ بزرگ بلر نیز به همین منظور برگزار شد تا به کاربران اولیه و ارائه‌دهندگان نقدینگی پاداش دهد.

نحوه کار با پلتفرم بلر

کار با این مارکت‌پلیس ساده است. برای کار با بازار Blur، ابتدا باید کیف پول خود را از قسمت Connect Wallet در گوشه بالای صفحه به پلتفرم وصل کنید.

نحوه کار با پلتفرم بلر
منبع: Blur

پس از وصل کردن کیف پول، می‌توانید از قسمت Collections مجموعه‌های NFT موجود در پلتفرم را ببینید و آن‌ها را خرید و فروش کنید. بلر یک بازار بدون کارمزد است؛ یعنی برای خرید و فروش NFT هیچ کارمزدی نمی‌گیرد. تنها ۰.۵٪ حق امتیاز در قالب توکن ‌BLUR به صاحب اثر تعلق می‌گیرد.

در حال حاضر یک فرایند رسمی برای لیست کردن کالکشن‌های NFT در بلر وجود ندارد. برای لیست کردن مجموعه توکن‌های خود در این بازار، باید در کانال دیسکورد بلر عضو شوید و درخواست خود را با جزئیات کامل در بخش feedback ثبت کنید.

امکانات و ویژگی‌های BLUR

سازوکار خاص بلر تریدرهای NFT را تشویق می‌کند تا حق امتیاز (Royalty) خالقان توکن‌ها را رعایت کنند. برای مثال، در ایردراپ توکن BLUR، کاربرانی که حق امتیاز را رعایت کرده بودند در مقایسه با کاربران دیگر توکن‌های بسیار بیشتری دریافت کردند. بلر کارمزد معاملات را هم برای خریداران و هم برای فروشندگان حذف کرد. این یک قدم بزرگ در حوزه NFT بود و باعث شد که چند بازار دیگر مثل اوپن سی نیز از بلر پیروی کنند.

بلر اخیرا یک پلتفرم وام‌دهی NFT به اسم بلند (Blend) راه‌اندازی کرده است تا نقدینگی و دسترسی به مجموعه‌های NFT را بهبود ببخشد. در Blend کاربران می‌توانند با یک پیش‌پرداخت جزئی، NFT‌های گر‌ان‌قیمت را خریداری کنند و هزینه آن را بعدا بپردازند.

این پلتفرم یک اگریگیتور NFT نیز دارد. این اگریگیتور، NFTها را از بازارهای مختلف مثل Rarible ،‌SuperRare و اوپن سی جمع‌آوری کرده و به کاربران نشان می‌دهد. 

 سرمایه‌گذاران BLUR

طبق داده‌های سایت کرانچ بیس،‌ پلتفرم بلر در سال ۲۰۲۲ یک راند سرمایه‌گذاری به رهبری پارادایم (Paradigm) برگزار کرده است. در این راند سرمایه‌گذاری، بلر موفق شد که از سرمایه‌گذاران مختلف ۱۱ میلیون دلار سرمایه جذب کند. پارادایم یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) معروف در حوزه ارز دیجیتال است که در پروژه‌های مطرحی همچون کازمس، یونی سواپ و آپتیمیزم نیز سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین بلر به‌تازگی موفق به جذب ۴۰ میلیون دلار سرمایه دیگر شد که نامی از سرمایه‌گذاران آن افشا نشده است.

تیم پروژه بلر

تیم توسعه‌دهنده بلر ناشناس است و با نام‌های مستعار فعالیت می‌کنند. اطلاعات دقیقی از اعضای تیم بلر در دسترس نیست.

اخیرا یکی از بنیان‌گذاران بلر با لقب Pacman هویت خود را فاش کرد. او ۲۴ ساله است و تیشون روکر (Tieshun Roquerre) نام دارد. روکر از رشته MIT انصراف داده است. او در سال ۲۰۱۸ سرویس دامنه غیرمتمرکز نیم بیس (Namebase) را بنیان‌گذاری کرده بود. در حال حاضر مدیریت پلتفرم بلر برعهده پکمن است.

توکن BLUR چیست؟

ارز دیجیتال BLUR چیست
منبع: cryptoslate.com

توکن BLUR، ارز دیجیتال بومی بازار بلر و یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC20 است که در زمینه حاکمیت این پلتفرم استفاده می‌شود. اعضای جامعه کاربری با توکن‌های بلر به پروپوزال‌های بهبودی بلر (BIPs) رای می‌دهند. قدرت رای کاربران به میزان توکن‌هایی که هولد کرده‌اند، بستگی دارد. رای‌گیری‌ها و تصمیمات حاکمیتی از طریق دائو (DAO) مدیریت می‌شوند.

در زمان راه‌اندازی توکن بلر، ۳ میلیارد از آن مینت شد که طی بازه‌ای ۴ تا ۵ ساله در دسترس قرار خواهد گرفت. در حقیقت بلر سازوکاری مشابه با UNI را در این زمینه پیش گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توکنومیکس بلر، به این لینک مراجعه کنید. در زیر می‌توانید درصد تخصیص اولیه توکن‌های BLUR را مشاهده کنید:

  • ۵۱ درصد برای کامیونیتی؛ ۱,۵۳۰,۰۰۰,۰۰۰ توکن
  • ۲۹ درصد برای مشارکت‌کنندگان با آزادسازی چهارساله؛ ۸۶۷,۶۰۱,۸۸۸ توکن
  • ۱۹ درصد برای سرمایه‌گذاران با آزادسازی چهارساله؛ ۵۶۵,۶۳۳,۸۲۶ توکن
  • ۱ درصد برای مشاوران با آزادسازی چهار تا پنج‌ساله؛ ۳۶,۷۶۴,۲۸۶ توکن

در زمان نگارش این مقاله (۹ آذر)، قیمت توکن BLUR حدود ۰.۴۹ دلار، ارزش کل بازار آن حدود ۵۴۷ میلیون دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن نزدیک به ۱۱۴ میلیون دلار است. تاکنون بیشترین قیمت این توکن ۵.۰۲ دلار (۲۵ بهمن ۱۴۰۱) و کمترین قیمت آن ۰.۱۵ دلار (۲۰ مهر ۱۴۰۲) بوده است. این توکن فعلا در رتبه ۹۴ جدول ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. 

توکن Blur را از کجا بخریم و در چه کیف پول‌هایی نگهداری کنیم؟

توکن BLUR را می‌توانید از صرافی‌های متمرکز بایننس، کوین بیس، کراکن، کوکوین و بیت فینکس و از صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ، سوشی سواپ، پنکیک سواپ و خریداری کنید.

از آنجایی که BLUR یک توکن اتریومی و مبتنی بر استاندارد ERC20 است، می‌توانید آن را در کیف پول‌هایی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند، نگهداری کنید؛ مثل متامسک، اتمیک، تراست ولت و سایر کیف پول‌های معتبر.

جمع‌بندی

 بلر (BLUR) یک بازار NFT غیرمتمرکز و بدون کارمزد است که مجموعه کاملی از ابزارهای ترید NFT را در اختیار معامله‌گرها قرار می‌دهد. در مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی، حجم معاملات بلر از اوپن سی (بزرگترین بازار NFT) نیز فراتر رفت. ارز دیجیتال BLUR، توکن بومی پلتفرم بلر است که در حاکمیت پلتفرم استفاده می‌شود. در این مقاله، پلتفرم Blur را به طور کامل بررسی کردیم و سعی کردیم به تعدادی از سوالات شما درباره آن پاسخ دهیم؛ از جمله اینکه بلر چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند. به‌نظرتان تب‌وتاب این بازار از بین می‌رود؟ آیا پس از ایردراپ نیز همچنان بلر می‌تواند اوپن‌سی را کنار بزند و نام خودش را مطرح کند؟ اگر نظر یا پیش‌بینی در مورد این مارکت‌پلیس و توکن آن دارید، با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
پلتفرم بلر چیست؟

بلر (Blur) یک بازار غیرمتمرکز NFT است که برای خرید و فروش توکن‌های بی‌همتا کارمزد دریافت نمی‌کند.

ارز دیجیتال BLUR چیست؟

ارز دیجیتال BLUR، توکن بومی بازار بلر است. با استفاده از این توکن، هولدرها به تصمیمات حاکمیتی جدید پلتفرم رای می‌دهند و قدرت رای آن‌ها به میزان توکن‌هایی که در اختیار دارند، بستگی دارد.

منبع
BybitDatawallet

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا