متوسط سرمایه گذاری

گزارش جذب سرمایه ۲۹ آبان تا ۵ آذر؛ تصاحب کوین‌دسک و صدرنشینی Blur با ۴۰ میلیون دلار

سرمایه‌گذاران این هفته روی ۱۵ پروژه مرتبط با ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کردند که رقم ۶ مورد از آن‌ها افشا نشده است؛ اتفاقا در بین این ۶ پروژه نام‌های قابل توجهی همچون رسانه معروف کوین دسک هم به چشم می‌خورد. بیشترین سرمایه را هم Blur جذب کرده که رشد توکن آن هم در هفته گذشته چشمگیر بوده است. در بیست‌ودومین شماره از گزارش‌های هفتگی جذب سرمایه میهن بلاکچین، ۵ پروژه برتر هفته گذشته را از نظر میزان جذب سرمایه بررسی و اشاره‌ای هم به نکات قابل توجه سایر پروژه‌ها می‌کنیم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ یا جذب سرمایه سنگین، ضامن موفقیت یک پروژه نیست و تعداد کمی از پروژه‌هایی که در گزارش می‌بینید، به موفقیت می‌رسند و برای سرمایه‌گذاران سودآور هستند.

گزارش جذب سرمایه پروژه‌های کریپتویی (۲۹ آبان تا ۵ آذر)

گزارش‌های جذب سرمایه می‌توانند یک راهنما و نشانه برای پیدا کردن پروژه‌های جدید در مراحل اولیه باشند. بیشتر پروژه‌هایی که در این گزارش‌ها می‌بینید هنوز توکنشان هم لانچ نشده است و آنقدر جذابیت داشته‌اند که یک VC روی آنها ریسک و سرمایه‌گذاری کرده است. می‌توانید ایده، محصول و تیم این پروژه‌ها را بررسی کنید و اگر به نظر شما ارزشمند بودند، آنها را در واچ‌لیست خود قرار دهید.

۹ پروژه هفته گذشته در مجموع حدودا ۱۱۰ میلیون دلار سرمایه جذب کردند و رقم جذب سرمایه ۶ پروژه دیگر افشا نشده است. همچنان پروژه‌هایی که روی ارائه خدمات بلاکچینی مختلف تمرکز دارند،‌ بیشتر توجه سرمایه‌گذاران را جذب می‌کنند. بین ۶ پروژه‌ای که رقم آن‌ها افشا نشده است هم کوین‌دسک خودنمایی می‌کند و احتمالا برای تصاحب آن هزینه زیادی پرداخت شده است.

۱. بلر (Blur)؛ ۴۰ میلیون دلار

بلر (Blur) یک مارکت‌پلیس NFT است که از زمان راه‌اندازی سروصدای زیادی پیرامون آن وجود داشته است. حجم معاملات این بازار از اپن سی هم بیشتر شده است. مرحله دوم ایردراپ Blur هفته گذشته برگزار و توکن آن در بایننس هم لیست شد. توکن بلر در هفته گذشته با ۷۳ درصد رشد، عملکرد خوبی داشته و در مرکز توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است.

این پروژه قبلا در مرحله Seed مبلغ ۱۱ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران به رهبری Paradigm جذب کرده بود. در مورد مرحله جدید جذب سرمایه آن تنها مبلغ مشخص است و راند و سرمایه‌گذاران آن افشا نشده است. این مبلغ برای توسعه اکوسیستم Blur هزینه می‌شود.

۲. بلست (Blast)؛ ۲۰ میلیون دلار

بلست شبکه لایه دوم جدید اتریوم است که توسط بنیان‌گذار ‌Blur تاسیس شده است. بریج این شبکه هفته گذشته فعال شد و ارزش کل قفل شده (TVL) آن طی ۵ روز به بیش از ۵۰۰ میلیون دلار رسید؛ البته نقدهایی هم به این پروژه وارد است. برای ورود به آن حتما باید کد دعوت داشته باشید و فعلا اجازه برداشت هم به شما داده نمی‌شود. این پروژه در هفته گذشته ۲۰ میلیون دلار از سرمایه‌گذارانی همچون Paradigm و Standard Crypto جذب کرد.

۳. پریوی (Privy)؛ ۱۸ میلیون دلار

پریوی را می‌توان یک ابزار ساده برای احراز هویت در دنیای وب ۳ دانست. پریوی به کاربران پروژه‌های وب ۳ که از آن استفاده می‌کنند، این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به کیف پول و به کمک ایمیل،‌ شماره موبایل یا حتی اکانت شبکه‌های اجتماعی وارد پروژه مورد نظرشان شوند. این پروژه قبلا در مرحله سید ۸.۳ میلیون دلار سرمایه جذب کرده بود و هفته گذشته در مرحله SERIES A موفق به جذب ۱۸ میلیون دلار دیگر شد. سرمایه‌گذاران بزرگی همچون Paradigm و Sequoia Capital از این پروژه حمایت می‌کنند.

۴. ماتریکس (Matr1x)؛ ۱۰ میلیون دلار

ماتریکس یک پلتفرم متاورسی است که به دنبال ساخت بازی‌های با کیفیت در استودیو خودش یا با همکاری سایر استودیوها است. اولین بازی این مجموعه Matr1x FIRE است که اولین بازی موبایلی تیراندازی اول شخص (FPS) در وب ۳ محسوب می‌شود. این پروژه راند SERIES A را در سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار و ۱۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد. آن‌ها هفته گذشته در تمدید همین راند موفق به جذب ۱۰ میلیون دلار دیگر شدند.

۵. پانوپتیک (Panoptic)؛ ۷ میلیون دلار

پانوپتیک با جذب سرمایه ۷ میلیون دلاری در جایگاه پنجم پروژه‌های هفته گذشته قرار گرفت. این پروژه یک پروتکل معاملات آپشن بدون اوراکل روی شبکه اتریوم و اولین پروتکل آپشن بدون نیاز به مجوز است. پروتکل Panoptic شامل مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند روی اتریوم است که مینت، ترید و بازارسازی آپشن‌های put و call را مدیریت می‌کنند. این پروژه یک مرحله Seed دیگر هم در دسامبر ۲۰۲۲ برگزار و ۴.۵ میلیون دلار جذب کرده بود. کوین بیس ونچرز و یونی‌سواپ از جمله سرمایه‌گذاران آن مرحله بودند.

۶. سایر پروژه‌ها

در جدول زیر ۱۰ پروژه دیگری را مشاهده می‌کنید که آنها هم در بازه ۲۹ آبان تا ۵ آذر سرمایه جذب کرده‌اند. در بین آنها کوین دسک و De.Fi شناخته‌شده‌تر هستند. از بین سرمایه‌گذارهای بزرگ هم انیموکا برندز وجود دارد که روی Poglin سرمایه‌گذاری کرده است. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد،‌ راند جذب سرمایه M&A برای کوین دسک و Zash است. ما قبلا در مقاله‌ای در مورد راندهای سرمایه‌گذاری و اهمیت آنها توضیح داده‌ایم،‌ اما M&A در آن وجود ندارد.

راند M&A مخفف Merger and acquisition و به معنای ادغام و تملیک است. در این مرحله یک شرکت با تخصیص سرمایه و به منظور رشد و گسترش فعالیت، یا شرکت دیگری را می‌خرد و آن را تصاحب می‌کند، یا با آن ادغام شده و شرکت جدیدی را می‌سازد. بودجه‌ای که برای این اقدام تخصیص داده می‌شود هم با سایز هر دو شرکت ارتباط مستقیم دارد.

با توجه به اطلاعات منتشرشده، کوین‌دسک توسط صرافی ارز دیجیتال Bullish تصاحب شده است. همچنین پروژه Zash که Api‌ داده‌های مربوط به NFTها را ارائه می‌کند، زیرمجموعه‌ای از وبسایت معروف کوین‌گکو شده است.

پروژهسرمایه جذب‌شدهحوزه فعالیتراندسرمایه‌گذار
CoinDeskUnknownرسانهM&ABullish
De.FiUnknownدیفایSeedMEXC
OKX Ventures
HTX Ventures
HOF Capital
PoglinUnknownبازیUnknownAnimoca Brands
ZealUnknownخدمات بلاکچینیSeedGalaxy
Framework Ventures
Variant
Northzone
ZashUnknownخدمات بلاکچینیM&ACoinGecko Ventures
VistaraUnknownخدمات بلاکچینیPre SeedD1 Ventures
f.actor
Vamient Capital
Public Works
OMTrade۶ میلیون دلارCeFiSeedFind Satoshi Lab
Folius Ventures
Incuba Alpha
Meteorite Labs
KSK Angel Fund
Saga۵ میلیون دلارخدمات بلاکچینیSeedPlaceholder Ventures
LongHash Ventures
Com2uS
Dispersion Capital
Red Beard Ventures
Tykhe Block Ventures
IntentX۲.۵ میلیون دلاردیفایSeedMagnus Capital
Prismatic Capital
Contango Digital Assets
Coral DeFi
Agnostic Fund
MS2 Capital
Castle Capital
Fence۱.۹۷ میلیون دلارخدمات بلاکچینیPre SeedSemantic Ventures
NxGen
Actyus
Crane Earth

جمع‌بندی

در گزارش‌های هفتگی جذب سرمایه می‌توانید با پروژه‌هایی آشنا شوید که توجه سرمایه‌گذاران را جلب کرده‌اند. معمولا پروژه‌ای موفق به تامین مالی می‌شود که پتانسیل و شرایط مثبتی برای رشد از خودش نشان دهد؛ بنابراین اطلاعات این گزارش‌ها می‌تواند شما را با پروژه‌هایی آشنا کند که شاید در آینده سودآوری بسیار خوبی داشته باشند. البته قبلا هم تاکید کرده‌ایم که بسیاری از این پروژه‌ها در مراحل اولیه هستند و حتی امکان نابودی آنها پیش از لانچ محصول نیز وجود دارد. نظر شما در مورد این گزارش‌ها چیست و چه پیشنهادی برای بهبود آن دارید؟

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
در هفته گذشته کدام شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟

هفته گذشته شرکت‌های بزرگی همچون کوین‌گکو، انیموکا برندز، سکویا،‌ Paradigm و HashKey Capital اقدام به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف کردند.

کدام پروژه‌ها بیشترین جذب سرمایه در هفته گذشته را داشتند؟

بازار NFT بلر و همچنین شبکه لایه ۲ Blast به ترتیب با ۴۰ و ۲۰ میلیون دلار،‌ بیش از سایر پروژه‌ها سرمایه جذب کردند.

منبع
میهن بلاکچین

آرش زارع زاده

عمران خوندم، ارشد گرفتم و مشغول به کار شدم؛ اما وقتی فهمیدم بیت کوین چیه، اهداف و زیرساختش برام خیلی جذاب شد. در نتیجه مسیرو عوض کردم. برام جالبه اونایی که عمران میخونن، معمولا علاقه و گرایش خاصی به سرمایه‌گذاری پیدا میکنن. منم سرمایه‌گذاری تو کریپتو رو یه فرصت ایده‌آل دیدم؛ پس اطلاعاتم رو بالا بردم و در کنار سرمایه‌گذاری، شروع کردم به تولید محتوای آموزشی. کلا همیشه دنبال این هستم که چطور میشه بهتر سرمایه‌گذای کرد. بعد از دو سال برگزاری دوره‌های مختلف، همکاری من به عنوان کارشناس بخش محتوای آموزشی با میهن بلاکچین شروع شد. در آخر بگم که BNB برام سودآورترین رمزارز بوده و به محتوای تصویری بیشتر از متنی علاقه دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا