مبتدی مقالات عمومی

مقایسه کوین مارکت کپ و کوین گکو؛ کدام پلتفرم امکانات بهتری ارائه می‌دهد؟

همانند بازار‌های مالی سنتی، صنعت ارزهای دیجیتال هم برای تجزیه‌وتحلیل وضعیت بازار به دادها متکی است. وبسایت‌هایی که به‌ جمع‌آوری داده‌هایی همچون حجم معاملاتی صرافی‌ها، ارزش بازار یک رمزارز، حجم معاملات در بازه‌های زمانی مختلف کمک می‌کنند در حال تبدیل شدن به منابع مهم اطلاعاتی هستند. در این میان دو پلتفرم ردیابی قیمت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) و کوین گکو (CoinGecko) به‌دلیل ارائه امکانات به‌روز، سرویس‌های متمایز و فیلترهای متنوع از سایر رقبا پیشی گرفته‌اند. در این مقاله به مقایسه کوین مارکت کپ و کوین گکو می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

معرفی مختصر کوین مارکت کپ و کوین گکو

مقایسه کوین مارکت کپ و کوین گکو

وبسایت کوین مارکت کپ که به اختصار به آن CMC هم گفته می‌شود در ماه مه سال ۲۰۱۳ توسط برندون چز (Brandon Chez) در آمریکا راه‌اندازی شد و به‌سرعت جایگاه خود را در میان طرفداران پیدا کرد. این پلتفرم مرجعی است که رسانه‌ها و موسسات مختلف برای مقایسه دارایی‌های رمزنگاری شده از آن استفاده می‌کنند و بارها اتفاق افتاده که سایت‌هایی همچون بلومبرگ و سایر رسانه‌های خبری مثل CNBC به اطلاعات آن استناد کنند. بنابر ادعای CMC حتی دولت آمریکا هم از داده‌های کوین مارکت کپ برای تحقیقات و گزارشات استفاده می‌کند. در آوریل سال ۲۰۲۰ کوین مارکت کپ توسط شرکت بایننس خریداری شد. اما طبق ادعای CMC، این پلتفرم خط مشی خود را داشته و همواره تلاش کرده تا به‌عنوان یک نهاد تجاری مستقل از بایننس به فعالیت خود ادامه دهد.

کوین گکو (CoinGecko) هم یک سال پس از تولد کوین مارکت کپ در سال ۲۰۱۴ توسط بابی اونگ (Bobby Ong) و تی ام لی (TM Lee) در سنگاپور راه‌اندازی شد. این وبسایت با دانشگاه هامبولت در برلین و دانشگاه وسترن در کانادا برای انجام تحقیقات در زمینه ارزهای دیجیتال همکاری کرده است.

به‌نظر می‌رسد که این دو پلتفرم رقیب، هدف یکسانی دارند و آن چیزی جز ارائه دقیق‌ترین و به‌روزترین اطلاعات درباره رمزارزها، صرافی‌ها و پروتکل‌های بلاکچینی نیست. اما در این راه خدمات مختلفی را ارائه می‌دهند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد. در ادامه مقاله به‌منظور مقایسه کوین مارکت کپ و کوین گکو به بررسی امکانات، معیارهای فهرست کردن رمزارز و صرافی در وبسایت‌ها و ایرادات فنی می‌پردازیم.  

نحوه فهرست کردن صرافی‌ها و رمزارزها

پلتفرم‌هایی همچون CMC و Coingecko روزانه صدها درخواست برای افزودن رمزارزها و صرافی‌ها به وبسایت خود دریافت می‌کنند. به دلیل محدودیت منابع باید فهرست بندی به‌صورت اصولی و براساس معیارها و دستورالعمل‌های تعیین شده انجام شود. به‌نظر می‌رسد این امتیازدهی به‌طور کلی بر اساس ۳ معیار میزان اعتبار، قابلیت تایید و روش‌شناسی (Methodology) انجام می‌شود. توسعه‌دهندگان و تیم پروژه باید با ارائه شواهد و مدارک اعتبار پروژه خود را اثبات کنند. سپس پلتفرم بررسی کند که آیا این اطلاعات و مدارک از منابع معتبر و مستقل قابل تایید هستند یا نه. در نهایت درخواست‌ها برای ثبت شدن باید با روش کار پلتفرم مطابقت داشته باشند. در ادامه معیارهای فهرست شدن را بررسی می‌کنیم. اما قبل از آن نگاهی به تعداد رمزارزها و صرافی‌های لیست شده در این دو وبسایت داشته باشیم:

 • حدود ۱۰۳۰۷ ارز دیجیتال در کوین کگو و ۱۳۵۱۲ رمزارز در کوین مارکت کپ فهرست شده‌اند.
 • تعداد صرافی‌های لیست شده در کوین مارکت کپ ۴۲۵ و در کوین گکو ۵۱۷ است.

فاکتورهای فهرست شدن در کوین مارکت کپ

لیست شدن رمزارزها و صرافیها در کوین مارکت کپ

لیست شدن ارزهای دیجیتال

 • از فناوری‌های رمزنگاری، الگوریتم اجماع، دفتر کل توزیع‌شده، تکنولوژی همتابه‌همتا یا قراردادهای هوشمند به منظور ذخیره ارزش استفاده کنند/ ابزار مبادله یا واحد محاسبه باشند یا کاربرد غیرمتمرکز داشته باشند.
 • باید یک وبسایت فعال و مرورگر بلاکچینی داشته باشند.
 • باید به‌صورت عمومی معامله شده باشند.
 • حداقل در یکی از صرافی‌های لیست شده در کوین مارکت کپ ترید شده باشند.

لیست شدن صرافی‌ها

 • یک وبسایت فعال داشته باشند که حجم معامله نوشته شده در آن با داده‌های API همخوانی داشته باشد.
 • باید خلاصه‌ای از آخرین داده‌های API که آخرین قیمت و حجم معامله هر دارایی را نشان می‌دهد را منتشر کنند.
 • باید حداقل ۶۰ روز فعالیت داشته باشند.
 • باید به معامله‌گران اجازه ثبت سفارشات خرید و فروش در دفتر سفارش را بدهند (دکس‌هایی که از دفتر سفارش استفاده نمی‌کنند بسته به مورد ارزیابی خواهند شد).
 • باید به کاربران اجازه دهند که همه جفت‌ارزهای بازار و داده‌های دفتر سفارش را بدون نیاز به ورود به وبسایت مشاهده کنند.
 • هر دارایی باید دارای URL مستقیم باشد (شامل نام کامل و لوگو).
 • یک نماینده از پروژه برای شفاف سازی حضور داشته باشد.
 • درخواست‌هایی که از ایمیل‌های دامنه سایت صرافی فرستاده می‌شوند در اولویت قرار خواهند گرفت.

فاکتورهای لیست شدن در کوین گکو

لیست شدن رمزارزها و صرافی‌ها در کوین گکو

لیست شدن ارزهای دیجیتال

 • یک وبسایت کاربردی و فعال که اطلاعات کافی درباره رمزارز داشته باشد. وبسایت‌هایی که اهداف، تیم یا پروفایل شبکه اجتماعی نداشته باشند معتبر نیستند.
 • وبسایت باید متعلق به پروژه و تیم باشد. وبسایت‌هایی که روی پلتفرم‌های ساخت وبسایت مثل Wix ایجاد شده‌اند، قابل قبول نیستند.
 • بلاک اکسپلورر فعال داشته باشند.
 • حداقل در یکی از صرافی‌های مورد قبول کوین گکو فهرست شده باشد.
 • پروژه‌هایی که فقط در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز خود سرویس، معامله می‌شوند ممکن است به دلایل امنیتی رد شوند.
 • برای محاسبه ارزش بازار، عرضه موجود باید به وضوح اعلام شود.

لیست شدن صرافی‌ها

 • یک وبسایت فعال با حجم معاملات واقعی که با داده‌های API مطابقت داشته باشد.
 • نماینده‌ای که تیم کوین گکو بتواند برای مسائل مختلف با آن‌ها ارتباط برقرار کند.
 • صفحه اطلاعات رمزارز که اطلاعاتی همچون نام، لوگو، وبسایت توکن، بلاک اکسپلورر را داشته باشد.

مقایسه کوین مارکت کپ و کوین گکو از نظر امکانات

مقایسه امکانات کوین مارکت کپ و کوین گکو

هر دو پلتفرم CMC و Coingecko تلاش می‌کنند تا علاوه‌بر ارائه بهترین امکانات برای سرویس‌ ردیابی قیمت، فیلترهای مختلف برای ارائه داده‌ها، رتبه‌بندی پروژه‌ها براساس نقدینگی، قیمت، حجم معاملات و سهم بازار به سایر جنبه‌های دنیای بلاکچین هم بپردازند. سرویس‌های آموزشی، سرگرمی، مرورگرهای بلاکچینی و سایر بخش‌ها را می‌توان از دیگر امکانات این وبسایت‌ها قلمداد کرد.

بررسی سرویس‌های آموزشی

کوین مارکت کپ یک بخش یادگیری شامل ویدئوهای آموزشی، واژه‌نامه، وبلاگ آلکساندریا و Earn دارد. پروژه Coinmarketcap Earn یکی از جدیدترین قابلیت‌های وبسایت است. کاربران با مشاهده ویدئوهای آموزشی درباره پروژه‌های مختلف و سپس با شرکت در یک کوئیز می‌توانند رمزارزی که درباره آن مطالعه کرده‌اند را دریافت کنند.

وبلاگ الکساندریا هم یکی از به‌روزترین مراجع آموزشی درباره تکنولوژی بلاکچین است که در آن به جدیدترین اخبار، محتوای آموزشی و پروژه‌های مختلف پرداخته می‌شود. سایت کوین گکو هم علاوه‌بر وبلاگ آموزشی یک بخشی به‌نام CoinGecko Buzz دارد که در آن مقالاتی درباره بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال منتشر می‌شود. اما CoinGecko در زمینه تولید پادکست آموزشی بسیار قوی عمل کرده است. در این پادکست که به‌صورت ۲ هفته یکبار پخش می‌شود هر بار با یکی از کارآفرینان و رهبران صنعت کریپتو گفتگو می‌شود. کوین گکو یک بخش Crypto Reports هم دارد که به‌صورت منظم و به‌تازگی هر سه ماه یکبار در آن با استفاده از داده‌های تحلیلی، بازار رمزارزها را مرور می‌کنند.

مقایسه API کوین مارکت کپ و کوین گکو

کوین گکو API رایگان را برای ادغام در وبسایت‌ها و وبلاگ‌های تجاری ارائه می‌دهد. اما API رایگان کوین مارکت کپ تنها برای کاربردهای شخصی است و برای پروژه‌های شخصی، استارتاپ‌ها و حرفه‌ای و تجاری باید هزینه پرداخت شود.

الماس کوین مارکت کپ و کندی‌های کوین گکو

این دو وبسایت به‌منظور جذب کاربران وفادار و سرگرمی به ارائه برنامه تشویقی و امتیازدهی به کاربران خود روی آورده‌اند. در برنامه الماس کوین مارکت کپ کاربران با جمع‌آوری الماس‌ها، امتیاز کسب کرده و می‌توانند از این امتیازات برای به‌دست آوردن آیتم‌هایی همچون توکن‌های بی‌همتا (NFT)، آواتارها، باز کردن جعبه مرموز (Mystery Box)، کوپن تخفیف استفاده کنند.  

وبسایت کوین گکو هم برنامه‌ای به‌نام Coingecko Candies دارد که عملکرد آن مشابه الماس کوین مارکت کپ است. با این تفاوت که امتیازات راحت‌تر و با سرعت بیشتری جمعآوری شده، جوایز ویژه نیز به کاربران تعلق می‌گیرد و پاداش‌های آن تنوع بیشتری دارند.

شاخص‌های کوین مارکت کپ

اندیکاتورهای کوین مارکت کپ (شاخص Crypto200 و Crypto200 ex BTC) مجموعه‌ای از شاخص‌های برجسته هستند که طراحی شده‌اند تا عملکرد ۲۰۰ رمزارز برتر را براساس ارزش بازار به دلار اندازه‌گیری می‌کنند.

ساخت پرتفولیو یا سبد سرمایه‌گذاری

کاربران می‌توانند با وارد کردن داده‌های خرید و فروش رمزارزهای خود در بخش Portfolio هر دو پلتفرم، تمام‌ دارایی‌های خود را به‌صورت یکجا و به‌راحتی مشاهده کنند.

رابط کاربری

یکی از موارد دیگر وضعیت رابط کاربری این دو پلتفرم است. نظر شخصی نویسنده این است که با توجه به اندازه و نوع فونت، محل قرارگیری ابزارها و سرعت بارگیری وبسایت توسعه‌دهندگان CMC برای تجربه کاربر اهمیت بیشتری قائل هستند.

مقایسه کوین مارکت کپ و کوین گکو از نظر ایرادات فنی

چندی پیش گزارشی مبنی بر هک شدن سایت CoinMarketCap منتشر شد که نشان می‌داد آدرس ایمیل حدود ۳.۱ میلیون (۳،۱۱۷،۵۴۸ آدرس) کاربر فاش شده است. هک شدن وبسایت‌ها و نقص امنیتی یکی از موارد پرتکرار در اینترنت است. اما با توجه به اینکه بیشتر کاربران از یک ایمیل و رمز عبور برای پلتفرم‌های مختلف استفاده می‌کنند و کوین مارکت هم اخیراً سرویسی برای تبادل توکن از طریق صرافی یونی سواپ راه‌اندازی کرده است، می‌توان این مورد را یک امتیاز منفی برای CMC در نظر گرفت.

جمع‌بندی

سایت‌های ردیابی قیمتی بسیاری همچون Cointracker، Messari و CryptoView وجود دارند که با کمک آن‌ها می‌توانید ارزهای دیجیتال مورد علاقه خود را دنبال کنید، از جدیدترین و ترندترین پروژه‌ها با خبر شوید و صرافی‌ها و پروتکل‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید. اما کوین مارکت کپ و کوین گکو به‌دلیل ارائه خدمات بروز و سرویس‌های متنوع‌تر کاربران بیشتری دارند.

انتخاب شما کوین مارکت کپ است یا کوین گکو؟ از کدام بیشتر استفاده می‌کنید؟ چرا؟

منبع
coinmarketcapcoingecko

سپیده برون

از زمانی که یادم هست مشغول نوشتن بودم؛ یک روز داستان، روز بعد فوتبال و گیم، روز دیگر دیجیتال‌ مارکتینگ و IT و الان هم کریپتوکارنسی و بلاکچین. به نظرم کریپتو همان روایت تک‌خطی از رشته‌ای است که همیشه دنبالش بودم؛ کار هیجان‌انگیزی که نه تنها همیشه حرف تازه‌ای برای رو کردن دارد، بلکه پا در کفش بقیه رشته‌ها هم می‌کند و تنها وقتی می‌خوابد که نابود شود. من به بازی کردن، سردرآوردن از خم و چم تکنولوژی، باز هم بازی کردن، اخبار قانون‌گذاری و اقتصاد آزاد و غیر متمرکز علاقمندم.

نوشته های مشابه

5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا