متوسط سرمایه گذاری

معرفی شرکت سرمایه‌گذاری انیموکا برندز؛ در پورتفولیوی Animoca Brands چه خبر است؟

انیموکا برندز؛ این اسم یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر است که آنقدر اهمیت دارد که این مطلب را به خودش اختصاص داده است. اهمیتش در چیست؟ Animoca Brands و چند VC مطرح دیگر، منابع مالی موردنیاز پروژه‌ها را در اختیارشان قرار می‌دهند تا آنها بتوانند گام‌های تعیین‌شده در نقشه راه خود را بپیمایند. به بیان دیگر، وجود این شرکت‌ها به بقای استارتاپ‌‌ها کمک می‌کند. حالا چرا رفتم سراغ انیموکا برندز؟ چون یکی از شرکت‌هایی است که در پروژه‌های کریپتویی فراوانی سرمایه‌گذاری کرده و به عنوان یکی از ۴۰ شرکت برتر کریپتویی هم معرفی شده است. این‌بار در ادامه معرفی سرمایه‌گذارهای خطرپذیر بازار کریپتو، من در میهن بلاکچین به سراغ انیموکا برندز رفته‌ام و می‌خواهم نگاهی به این شرکت و سبد سرمایه‌گذاری‌اش بیندازم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

معرفی شرکت سرمایه‌گذاری انیموکا برندز

لوگوی شرکت انیموکا برندز
منبع: animocabrands.com

اولین قدم برای معرفی این شرکت، مصادف بود با مراجعه به سایت انیموکا برندز. همان ابتدای کار روی دکمه About Us کلیک کردم تا ببینم این شرکت در مورد خودش چه توضیحاتی ارائه کرده است. اول از همه به افتخاراتش اشاره کرده است؛ جایی که برنده Deloitte Tech Fast شده است. این، نام پروژه‌ای است که به معرفی شرکت‌های واقع در هنگ‌کنگ که رشد سریعی دارند، می‌پردازد. انیموکا برندز همچنین یکی از شرکت‌های فهرست Fortune 40 کریپتویی (لیست چهل شرکت برتر کریپتویی) و یکی از کمپانی‌های با رشد بالا در آسیا پاسیفیک ۲۰۲۳ است که این رویداد از طرف فایننشال تایمز برگزار شده است. انیموکا برندز در معرفی خودش، عنوان رهبر وب سه را برگزیده است؛ شرکتی که از بلاکچین برای دستیابی به حقوق دیجیتال در سراسر دنیا استفاده می‌کند.

سرمایه اولیه Animoca Brands چقدر بود؟

در بررسی شرکت‌های سرمایه‌گذاری یک مورد برای خود من جالب است؛ من دوست دارم بفهمم شرکتی که حالا دارد سرمایه سایر پروژه‌ها را تامین می‌کند، خودش چطور کارش را شروع کرده است. دوست دارم بدانم سرمایه اولیه‌اش را از کجا آورده است. برای پیدا کردن پاسخ سوالات این‌چنینی، سریع می‌روم به سراغ سایت محبوبم کرانچ‌ بیس. پس از جستجوی نام Animoca Brands وارد صفحه مخصوص این شرکت در سایت کرانچ بیس می‌شوم. در بخش Fnancials نوشته که این شرکت در جریان ۲۶ دور سرمایه‌گذاری، توانسته است مبلغ ۸۰۶.۷ میلیون دلار سرمایه جمع کند. متاسفانه سایت محبوبم پولکی است (!) و با حساب رایگان نمی‌شود جزئیات بیشتری را در مورد سرمایه‌پذیری‌های شرکت‌ها دید. فقط این را بدانید که ۹۰ سرمایه‌گذار که ۱۷ مورد آنها Lead هستند، پولشان را روی هم گذاشته‌اند تا این شرکت توسعه پیدا کند.

البته جای نگرانی نیست؛ برای دسترسی به جزئیات، می‌روم سراغ سایت کریپتورنک که معمولا وقتی به آن مراجعه می‌کنم، دست‌خالی برنخواهم گشت. مطابق اطلاعات این سایت، اولین جذب سرمایه انیموکا برندز مربوط به ۱۵ نوامبر ۲۰۱۱ است (۲۴ آبان ۱۳۹۰) که Intel Capital‌ و IDG Captal هردو به‌عنوان سرمایه‌گذار Lead در‌ آن مشارکت داشته‌اند. این جذب سرمایه در دور سرمایه‌گذاری سری آ به‌دست آمده است. پس از آن شرکت‌های مختلفی طی این سال‌ها به تامین سرمایه این شرکت کمک کرده‌اند و مبالغ متفاوتی را به انیموکا برندز اختصاص داده‌اند. در سایت کریپتورنک مجموع سرمایه جمع‌آوری‌شده کمی با اطلاعات مندرج در کرانچ بیس متفاوت است؛ جایی‌که مبلغ کل جذب‌شده برابر با ۸۲۵.۹ میلیون دلار است (مقایسه کنید با ۸۰۶.۷ میلیون دلار در کرانچ بیس).

معرفی تیم انیموکا برندز

از اطلاعات بخش قبلی فهمیدیم انیموکا برندز واقع در هنگ‌کنگ است. این را هم اضافه کنم که این شرکت در سال ۲۰۱۴ تاسیس‌ شده است. دو نفر به نام‌های یات سیو (Yat Siu) و دیوید کیم (David Kim) ‌در راه‌اندازی Animoca Brands مشارکت داشته‌اند. یات سیو هم‌بنیان‌گذار، مدیر اجرایی و مدیرعامل انیموکابرندز است. ظاهرا دیوید کیم الان دیگر با انیموکا برندز همکاری نمی‌کند؛ چون در میان اسامی اعضای این شرکت، اسمش به چشم نمی‌خورد. به جز Yat Siu دو نفر دیگر نیز در هیئت مدیره انیموکا برندز حضور دارند:

از جمله افراد دیگری که در این شرکت نقش‌های مهمی به عهده دارند، می‌شود به این نام‌ها اشاره کرد:

نگاهی به سرمایه‌گذاری‌ها و پورتفولیوی Animoca Brands

شاید این جذاب‌ترین بخش این مقاله باشد. به‌هرحال وقتی می‌رویم سراغ بررسی یک شرکت سرمایه‌گذاری، یکی از موضوعاتی که برایمان مهم است، پورتفولیوی آن شرکت است. با مراجعه به این لینک، می‌توانید پروژه‌هایی را که انیموکا برندز در آنها سرمایه‌گذاری کرده است، ببینید. در این صفحه پروژه‌ها به تفکیک حوزه‌شان مشخص شده‌اند. مثلا با انتخاب گزینه Blockchain Gaming پروژه‌هایی را خواهید دید که مربوط به بازی‌های بلاکچینی هستند.

سرمایه‌گذاری‌های انیموکا برندز
منبع: animocabrands.com

این اطلاعات را در سایت کریپتورنک هم می‌توانید مشاهده کنید. تصویر زیر برگرفته از همین سایت است:

پورتفولیوی Animoca Brands
منبع: cryptorank.io

این جدول شامل ۱۰ مورد از رمزارزهای سبد انیموکابرندز است که در آن نام‌هایی مانند متیک، SAND، ایپ، مانا و AXS به‌چشم می‌خورد. سایر پروژه‌های مطرح را نیز می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

هارمونی (ONE)کراکنلجر
استار اطلس (ATLAS)آرجنتشبکه پلی‌‌هدرا
سایبرکانکت (CYBER)یوگالبزایلین ورلدز (TLM)
تتان آرنا (THG)لیرزیرو (ZRO)بلاکتوپیا (BLOK)

بد نیست یک نکته را هم اینجا بازگو کنم. وقتی به فعالیت‌ها و روند تامین سرمایه از جانب VCها نگاه می‌کنیم، اطلاعات مهمی دستگیرمان می‌شود. این‌طور می‌توانیم بفهمیم مزه دهان سرمایه‌گذاران بزرگ چیست و نگاهشان به سمت کدام حوزه‌هاست. این امر در حقیقت ترندهای بازار را به‌نحوی نشانمان می‌دهد و باعث می‌شود از قافله عقب نمانیم؛ این مسئله باعث شده است ما سرمایه‌گذاران خطرپذیر را معرفی و پرتفولیوی آنها را بررسی کنیم. البته همین‌جا باید همان حرف همیشگی را دوباره تکرار کنم؛ این‌که اگر VCها در پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کردند، ما هم سریعا نرویم سمت آن پروژه. باید تحقیق کنیم و با توجه به میزان سرمایه و ریسک‌پذیری خودمان اقدام کنیم.

انیموکا برندز بیشتر در چه حوزه‌ای سرمایه‌گذاری کرده است؟

به‌جز وب‌سایت اصلی این شرکت، در همان سایت کرانچ بیس می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های انیموکابرندز را ببینید. در این سایت فقط می‌شود ۱۰ مورد آخر را دید؛ اما مزیتش این است که می‌توانید بفهمید این شرکت اخیرا در چه پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری کرده است. آپلند، فورج و Move.ai جدیدترین پروژه‌هایی هستند که انیموکابرندز سرمایه‌اش را به آنها اختصاص داده است. در هفدهمین گزارش جذب سرمایه پروژه‌های کریپتویی می‌توانید جزئیات بیشتری از آخرین سرمایه‌گذاری‌های انیموکابرندز بخوانید. البته همین اطلاعات را در سایتی مثل کریپتورنک هم می‌توانید ببینید؛ تازه با آب‌وتاب بیشتر. خودتان تصویر زیر را ببینید:

کتگوری سرمایه‌گذاری‌های انیموکا برندز
منبع: cryptorank.io

نمودار بالا نشان می‌دهد که انیموکابرندز به بازی‌های بلاکچینی علاقه بسیار زیادی دارد؛ به‌گونه‌ای که نزدیک به نصف سرمایه‌اش را به این حوزه اختصاص داده است. مطابق اطلاعات همین سایت، انیموکابرندز در تامین سرمایه ۲۷۸ پروژه مشارکت کرده است. این شرکت در ۲۵۷ پروژه نیز با سایر VCها به‌صورت مشترک تامین سرمایه کرده است.

در نمودار زیر هم می‌شود به اطلاعات خوبی دست پیدا کرد. می‌توان به‌وضوح دید که انیموکابرندز در سال ۲۰۲۳ فعالیت کم‌رنگی داشته است و در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ در پروژه‌های بیشتری مشارکت کرده است.

نمودار فعالیت انیموکا برندز
منبع: cryptorank.io

محصولات شرکت انیموکا برندز

شرکت Animoca Brands محصولاتی هم دارد که اینجا نگاهی به آنها می‌اندازیم. این محصولات را می‌توان در دو گروه پروژه‌های بلاکچینی و بازی‌ها دسته‌بندی کرد.

  • پروژه‌های بلاکچینی: انیموکا برندز پروژه‌های شخصی خودش را در فضای بلاکچین راه‌اندازی کرده است که از میان آنها می‌توان به Mocaverse ،Anichess ،Sandbox و Phantom Galaxies اشاره کرد.
  • بازی‌های دیگر: به‌جز محصولات بلاکچینی، انیموکابرندز بازی‌های دیگری هم ارائه کرده است که برخی از آنها عبارت‌اند از: Torque Burnout ،Torque Drift و Siegecraft Commander.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
انیموکا برندز چیست؟

یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر هنگ‌کنگی است که از سال ۲۰۱۴ فعالیت خود را آغاز کرده است و سرمایه لازم برای استارتاپ‌های کریپتویی را تامین می‌کند.

حوزه اصلی سرمایه‌گذاری Animoca Brands چیست؟

بازی‌های وب سه بیشترین سهم را در سبد انیموکابرندز دارند.

جمع‌بندی

شرکت Animoca Brands یک شرکت سرمایه‌گذاری هنگ‌کنگی است که دو شخص به نام‌های یات سیو و دیوید کیم در سال ۲۰۱۴ اقدام به تاسیس آن کردند. انیموکا برندز عمده سرمایه خود را به بازی‌های وب سه اختصاص داده است؛‌ به‌گونه‌ای که تاکنون ۴۷.۱ درصد از دارایی‌های خود را در پروژه‌های گیم‌فای سرمایه‌گذاری کرده است. از میان پروژه‌های مطرحی که انیموکابرندز در آنها سرمایه‌گذاری کرده است، می‌توان به سند، متیک و پالیگان اشاره کرد. به نظر شما آیا فعالیت انیموکابرندز در ماه‌های آینده پررنگ‌تر از قبل خواهد بود؟‌ آیا موج سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در سال ۲۰۲۲ را در پایان سال ۲۰۲۳ نیز شاهد خواهیم بود؟‌ من که منتظرم ببینم چه می‌شود و البته خوشحال می‌شوم اگر نظرتان را در مورد این مطلب و مسائل مرتبط با آن بنویسید.

انسیه آرزومندی

من قراره خودم رو توی چندتا جمله معرفی کنم؛ واقعا اگه می‌گفتن دل و روده‌ی اتریوم رو بریز بیرون، برام راحت‌تر بود. من خیلی اتفاقی وارد ارزهای دیجیتال شدم؛ به معنای واقعی کلمه اتفاقی. یعنی یکی از دوستام من رو به زور هل داد توی این حوزه و وقتی چشم باز کردم دیدم عاشقش شدم. دست تقدیر من رو کشوند سمت میهن بلاکچین و حالا اینجام. من انسیه هستم و مثل فامیلیم آرزومندم که بتونم هر چیزی رو که خودم ازش سر در آوردم، برای شما هم بنویسم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا