کریپتو کده

معرفی کامل پروتکل Alien Worlds و توکن TLM

پروتکل Alien worlds یک پروژه دیفای در حوزه توکن‌های غیر قابل تعویض است که رقابت‌ها و همکاری‌های اقتصادی بین بازیکنان را در این بازی شبیه سازی کرده است. این موضوع به واسطه ترغیب بازیکنان برای به دست آوردن تریلیوم یا همان توکن TLM محقق شده است. با استفاده از این توکن می‌توان سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز را کنترل کرد و به سایر امکانات بازی دسترسی پیدا کرد.

پروتکل Alien Worlds چیست؟

بازیکنان در متاورس Alien worlds، می‌توانند با استفاده از توکن‌های NFT به استخراج تریلیوم بپردازند، در جنگ‌ها شرکت کنند و ماموریت‌های مختلف بازی را تکمیل کنند. بر اساس استراتژی هر بازیکن، می‌توان این توکن‌های غیر قابل تعویض را خریداری کرد و یا آنها را به نحوی دیگر به دست آورد. علاوه بر آن، بازیکنان می‌توانند با شرکت در حاکمیت متاورس Alien Worlds، شورایی متشکل از ۶ سازمان خودمختار را انتخاب کنند و از این طریق، در تعیین ادامه مسیر بازی نقش داشته باشند.

برای ورود به این بازی می‌توانید به آدرس alienworlds.io مراجعه کنید. در روند این بازی، سیاره‌ها و بازیکنان برای به دست آوردن توکن TLM با یکدیگر رقابت می‌کنند. تریلیوم یا توکن TLM، توکن کاربردی و بومی متاورس Alien worlds است. کاربردهای این توکن به صورت زیر است:

حاکمیت سیاره‌ها: هولدرهای TLM می‌توانند با سپرده‌گذاری توکن‌های خود در سیاره انتخاب شده، در حاکمیت آن شرکت داشته باشند و پاداش‌های متنوعی دریافت کنند. سیاره‌ها همان سازمان‌های خودمختار (DAO) هستند.

سپرده‌گذاری: همچنین امکان سپرده‌گذاری یا استیکینگ این توکن در هر سیاره فراهم است تا به این طریق، بازیکنان در استخراج TLM و توکن‌های NFT شرکت کنند.

پول مخصوص بازی: تریلیوم، پول مخصوص بازی Alien worlds است که از آن برای خرید و ارتقا آیتم‌ها، شرکت در ماموریت‌ها و جنگ‌ها و سایر فعالیت‌های درون بازی استفاده می‌شود.

مشوق روند بازی: کاربران فعال می‌توانند در ازای بهبود اکوسیستم بازی و فعالیت‌های خود، توکن TLM دریافت کنند.

خرید NFT: کاربران می‌توانند با استفاده از این توکن، آیتم‌های درون بازی را که به صورت توکن NFT صادر می‌شوند خرید کنند، و با آن تریلیوم استخراج کنند و همچنین در جنگ‌ها و ماموریت‌ها شرکت کنند.

این پروژه در دو نوبت فروش خصوصی میزان ۲.۵ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده است.

برخی از اصطلاحات بازی Alien Worlds

Planet: سیاره‌ها زیربنای اصلی این بازی هستند. هر سیاره یک سازمان مستقل غیرمتمرکز توکنیزه شده است. در زمان راه‌اندازی این پروژه، ۶ سیاره اصلی وجود داشته است. سیاره‌های جدید تنها توسط فدراسیون قابل ایجاد شدن هستند که برای آنها قرارداد هوشمندی تعبیه می‌کند تا با استفاده از آن، بتوانند عملیات استخراج و بازی‌های متنوع را اجرا کنند. آنها روزانه مقدار مشخصی توکن تریلیوم دریافت می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که آن را چگونه بین بازیکنان تقسیم کنند.

Explorer: جستجوگرها همان بازیکنان هستند. جستجوگرها می‌توانند با سپرده‌گذاری TLM در هر سیاره، به یک عضو با حق رای جهت تصمیم‌گیری تبدیل شوند. این سپرده گذاری محدود به یک سیاره نخواهد بود.

Federation: فدراسیون متشکل از بنیان‌گذاران متاورس Alien Worlds یعنی گروه داکوکو است که در ادامه به معرفی آنها پرداخته‌ایم. این فدراسیون، NFTهای اصلی را عرضه می‌کند و به سیاره‌ها اجازه می‌دهد که به عضویت فدراسیون درآیند. علاوه بر آن توکن‌های تریلیوم جدید در قرارداد هوشمند “Federation” صادر می‌شود.

Land: زمین‌ها به یک سری توکن NFT گفته می‌شود که نماینده بخشی از یک سیاره در این بازی هستند. برای استخراج به زمین نیاز است. اگر صاحب زمین باشید می‌توانید خودتان استخراج کنید و یا از دیگران بابت استخراج در زمین شما، درآمد داشته باشید.

Tools: ابزارها نیز یک سری NFT هستند که با کمک آنها می‌توان در بخشی از زمین‌ها به استخراج توکن TLM پرداخت.

Weapon: سلاح‌ها توکن‌هایی NFT هستند که در جنگ‌ها از آنها استفاده می‌شود. سلاح‌ها امتیازهای متفاوت دفاعی و حمله دارند.

Minion: پیشکاران نیز توکن‌هایی از جنس NFT هستند که برای مبارزات از آنها استفاده می‌شود.

معرفی توکن حاکمیتی TLM

توکن TLM با استانداردهای ERC-20, BEP-20 و WAX ساخته شده است. عرضه نهایی آن ۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ است که در زمان نگارش این مقاله حدود ۵.۱۸۹ میلیارد از آن صادر شده است و ۹۱۴ میلیون از آن با قیمت ۰.۱۵ دلار در گردش قرار دارد.

برای استخراج توکن  TLM، به توکن‌های NFT مناسبی نیاز است. با سپرده‌گذاری این توکن، تریلیوم و توکن NFT به صورت پاداش به کاربران داده می‌شود.

برای انتقال توکن TLM در بین شبکه‌های اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و پروتکل WAX، می‌بایست از پلتفرم Porting TLM استفاده کرد.

توزیع توکن TLM بر اساس عرضه نهایی آن به صورت نمودار زیر است:

نمودار توزیع توکن تریلیوم TLM

عرضه توکن تریلیوم به صورت نمایش داده شده در نمودار زیر، تا اکتبر سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت. توجه داشته باشید که این نمودار با توجه به نرخ کاهشی عرضه آن رسم شده است و شامل توکن سوزی‌های TLM در دوره‌های مختلف نمی‌باشد. توزیع پاداش‌های مشارکت تا پایان ژانویه ۲۰۲۵ ادامه خواهد داشت.

نمودار توزیع توکن تریلیوم TLM بر اساس عرضه نهایی

قابلیت‌های فعلی توکن تریلیوم به صورت زیر است:

استخراج و سپرده‌گذاری

بازیکنان در متاورس Alien Worlds می‌توانند از توکن‌های NFT خود برای استخراج توکن تریلیوم TLM و اجاره یا خرید زمین‌هایشان استفاده کنند. به عنوان پاداش عملیات استخراج، تریلیوم و بعضی اوقات نیز توکن‌های NFT به کاربران اهدا خواهد شد. بازیکنان باید با در پیش گرفتن یک استراتژی درست، با استفاده از ابزارها و زمین‌هایشان، روند بازی را دنبال کنند.

شانس هر بازیکن برای به دست آوردن توکن NFT و TLM، به نوع زمین، ابزارها و تنظیماتی بستگی دارد که می‌توان درابتدای عملیات ماینینگ، آنها را به دلخواه تنظیم نمود.

رای دادن در سیاره‌های DAO

کاربران با سپرده‌گذاری توکن‌های TLM در سیاره‌های سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز DAO، حمایت خود را از آن سیاره نشان می‌دهند و از این رو ماموریت‌های بیشتری دریافت می‌کنند. علاوه بر آن، هر بازیکن به نسبت مقدار تریلیومی که در سیاره سپرده گذاری کرده است، در رای‌گیری‌های آن قدرت خواهد داشت. همچنین کاربران می‌توانند به عنوان عضو شورای یک یا چند سیاره انتخاب شوند.

زیرساخت‌های فنی پروتکل Alien Worlds

زیرساخت فنی پروتکل Alien Worlds و توکن تریلیوم TLM

پروتکل متاورس Alien Worlds روی سه شبکه اتریوم، بایننس اسمارت چین و WAX اجرا شده است و توکن تریلیوم TLM را روی هر سه شبکه راه‌اندازی کرده است. بلاکچین BSC از عملکرد سپرده‌گذاری (استیکینگ) ماموریت‌ها پشتیبانی می‌کند و این امکان را برای هولدرهای توکن تریلیوم با استاندارد BEP-20 فراهم می‌آورد.

توکن‌های NFT این پروژه توسط این دو شبکه پشتیبانی می‌شوند و داده‌های مرتبط با تصویر هر کدام از آنها، در سیستم توزیع فایل همتا به همتا (IPFS) ذخیره می‌شود. این ویژگی غیر متمرکز بودن داده‌های تصویر را ضمانت می‌کند و به برنامه‌های دیگر امکان اتصال به عملگرهای روی زنجیره را فراهم می‌سازد تا بتوانند فعالیت‌های زیر را به درستی پیاده سازی کنند:

  • امکان ایجاد مسابقات توسط کاربران بر اساس استخراج در پروتکل Alien worlds
  • اتصال سرورهای سایر بازی‌ها مانند Minecraft به روند بازی Alien Worlds و پاداش‌های آن.

جامعه طرفداران Alien worlds

جامعه طرفداران این پلتفرم در شبکه اجتماعی Discord با ۱۸ زبان رسمی دنیا فعال است. تیم این پروتکل درصدد توسعه استراتژی‌های خود در کشورهای انگلیسی زبان، چین، روسیه، ژاپن و ترکیه است. بومی‌سازی این بازی نیز از نقاط مورد توجه این تیم است.

یکی دیگر از برنامه‌های در دست اقدام، توافقاتی برای تبدیل آی‌پی‌های معتبر به توکن NFT است که این توکن‌ها دارای داستان در جریان بازی باشند و برای آنها عملکردهایی تعریف شده باشد.

معرفی تیم توسعه

در سایت Alien Worlds نام شرکت Dacoco GmBH به چشم می‌خورد. این شرکت سوئیسی در حوزه ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز  و پردازش داده فعالیت می‌کند که متاورس Alien Worlds نیز یکی از پروژه‌های آنها است.

در حساب کاربری لینکدین شرکت Dacoco تنها نام سه شخص به عنوان کارمندان این شرکت قید شده است. رابرت الن (Robrt Allen) به عنوان مدیر این مجموعه فعالیت دارد. ساروجینی مکنا (Sarojini McKenna) و میکاییل جیمز یتس (Michael James Yeates) مدیران اجرایی و هم‌بنیانگذاران این شرکت هستند.

با این حال در وبسایت این پلتفرم و در سایر شبکه‌های اجتماعی آن، برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان بازی و عناوین افراد نامبرده را به طور مشخص عنوان نکرده‌اند.

نقشه راه

نقشه راه پروژه TLM

تاکنون عملیات طراحی و ساخت پروتکل Alien Worlds به اتمام رسیده است. همچنین تریلیوم و توکن‌های NFT و قراردادهای هوشمند اولیه برای مکانیسم اصلی این متاورس طراحی و عرضه شده است. عرضه روزانه TLM و سپرده‌گذاری در سیاره‌ها در جریان قرار دارد. ویژگی میان زنجیره‌ای (Cross chain) این شبکه و پلتفرم انتقال توکن بین زنجیره‌های اتریوم و بایننس اسمارت چین نیز راه‌اندازی شده است. علاوه بر آن خرید و فروش توکن TLM در صرافی بایننس محقق شده است.

در آینده نزدیک، به روند داستان‌های بازی پرداخته خواهد شد. داستان‌هایی نظیر جنگ‌ها و ماموریت‌هایی در سیاره‌ها مانند بایننس، نمایش آیتم‌های صاحبان زمین‌ها در یک پنجره مخصوص و تجربه‌های منحصر به فرد از جمله این داستان‌ها هستند.

همچنین قرار است عملگرهای توکن‌های قهرمانان و پیشکاران بهبود پیدا کنند. امکان کشت زمین‌ها توسط صاحبان آنها فراهم شود و قابلیت همکاری NFT در متاورس Alien Worlds ارتقا پیدا کند.

جمع‌بندی

پروتکل Alien Worlds که به صورت یک بازی درآمده است در واقع یک پروژه امور مالی غیرمتمرکز است. بنابراین با شروع فعالیت در این بازی در واقع در حال سرمایه‌گذاری هستید. توکن تریلیوم که توکن حاکمیتی این پلتفرم است نقش اساسی در حاکمیت بازی و تعیین روند بازی ایفا می‌کند. بنابراین کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری حساب شده آن در سیاره‌ها و ماموریت‌های مختلف، به کسب سود بپردازند.

منبع
Binance researchalienworlds.io

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا