متوسط کیف پول

کیف پول آرجنت (Argent) چیست؛ آموزش کار با کیف پول سازگار با اتریوم و zkSync

بازیابی بدون نیاز به عبارت بازیابی، کارمزد کمتر و آدرس‌های قابل خواندن برای انسان! این‌ها سه ویژگی منحصربه‌فرد کیف پول آرجنت هستند. کیف پول Argent اولین کیف پول قرارداد هوشمند برای اتریوم است که از زنجیره لایه دو zkSync پشتیبانی می‌کند. آرجنت نه‌تنها یک کیف پول غیرحضانتی است، بلکه دسترسی آسان به قابلیت‌های امنیتی مانند بازیابی بدون عبارت بازیابی و برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کند. در ادامه علاوه‌بر پرداختن به اینکه کیف پول آرجنت (Argent) چیست و چه امکاناتی دارد، به آموزش کار با کیف پول آرجنت هم خواهیم پرداخت. با میهن بلاکچین همراه باشید.

کیف پول آرجنت (Argent) چیست؟

 کیف پول آرجنت (Argent) چیست
منبع: smartcryptoincome.com

کیف پول آرجنت (Argent) یک ولت نرم‌افزاری و هوشمند است که امکان بهره‌وری از برنامه‌های وب ۳ و دیفای را برای کاربران شبکه اصلی اتریوم و لایه دوم اتریوم (zkSync) فراهم می‌کند. این کیف پول موبایلی در گوشی‌های اندروید و IOS قابلیت نصب دارد.

آرجنت یک شرکت انگلیسی است که دو کیف پول Argent و Argent X را عرضه کرده است. کیف پول آرجنت امکان ارتباط با دو لایه از شبکه اتریوم را فراهم می‌کند. لایه اول آن با شبکه اصلی اتریوم در تعامل است که آرجنت والت (Argent Vault) نام دارد. در این بخش می‌توانید توکن‌های لایه اول اتریوم را ذخیره کنید یا با برنامه‌های مبتنی بر این لایه تعامل داشته باشید. لایه دوم در بستر شبکه zkSync قرار گرفته است. کاربر از طریق یک رابط کاربری و اپلیکیشن آرجنت می‌تواند از هر دو شبکه استفاده کند.

از دیگر محصولات آرجنت می‌توان به آرجنت اکس (Argent X) یک کیف پول مبتنی بر مرورگر برای استارک نت اشاره کرد. البته شبکه استارک نت هم‌اکنون در مرحله تست آلفا قرار دارد.

آرجنت همانند هر کیف پول ارز دیجیتال دیگری امکان ذخیره، ارسال و دریافت رمزارز را به شما می‌دهد. همچنین امکان وام‌گیری، کسب سود و سرمایه‌گذاری از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را مانند MakerDAO ،Set Protocol، یونی سواپ، Pool Together و Kyber Network و غیره فراهم می‌کند. اما در بازار کیف پول‌ها این موارد مزایای رقابتی محسوب نمی‌شوند؛ پس ویژگی‌های منحصربه‌فرد کیف پول آرجنت (Argent) چیست؟

آرجنت یک کیف پول قرارداد هوشمند است. کیف پول قرارداد هوشمند پیشرفتی در امنیت و کاربری کیف پول‌های رمزنگاری است. آن‌ها ویژگی‌هایی همچون بازیابی بدون عبارات اولیه و مسدود کردن خودکار انتقال وجه به مخاطبین غیرقابل اعتماد را ارائه می‌کنند. اکثر کیف پول‌ها به طور سنتی دارای حساب‌های خارجی هستند و توسط کلید خصوصی کنترل می‌شوند. کیف پول‌های قرارداد هوشمند جایگزینی برای چنین کیف پول‌هایی هستند. این کیف پول‌ها بر بستر قرارداد هوشمند ساخته می‌شوند و عملکرد و اطمینان بیشتری فراهم می‌کنند.

امکانات کیف پول‌های مبتنی بر قرارداد هوشمند گسترده است. آن‌ها امکان برنامه‌ریزی در هر زمینه‌ای را فراهم می‌کنند. برخی از نمونه‌ها عبارتند از:

 • امنیت چندامضایی (Multisig security): آرجنت بر سیستم قیم یا سرپرست (Guardian) استوار است. سرپرست‌ها اشخاص ثالث قابل اطمینان همچون دوستان، خانواده یا کیف پول دوم هستند. این سیستم امکان بازیابی کیف پول از دستگاه‌های شخص ثالث، تعیین سقف انتقال و مسدودسازی آدرس‌های نامعتبر را فراهم می‌کند. در واقع به جای عبارت بازیابی از دستگاه‌ها و افراد مورد اعتماد خود استفاده می‌کنید و به آن‌ها اجازه دسترسی محدود برای انجام یک سری کارهای خاص را می‌دهید. این کار در یک قرارداد هوشمند از پیش تعریف شده است. کنترل کیف پول همیشه با شماست و می‌توانید هر وقت که خواستید گاردین جدید اضافه کرده یا حذف کنید.
 • محدودیت انتقال (Transfer limit): کاربران می‌توانند محدودیت‌های انتقال تعیین کنند تا در صورت به خطر افتادن کیف پول، هکرها نتوانند کیف پول را خالی کنند.
 • تایید آدرس‌ها (Approve addresses): با یک کیف پول قرارداد هوشمند، می‌توانید انتقال به آدرس‌های شناخته شده را تایید کنید.
 • مسدودسازی حساب‌ (Account freezing): در صورتی که تلفن همراه از دست برود یا مورد سرقت واقع شود، می‌توانید حساب خود را مسدود سازید.
 • فاقد کارمزد تراکنش (No Transaction Fees): آرجنت به عنوان پاداش به کاربران امکان تراکنش رایگان از طریق افزودن متا تراکنش را می‌دهد.
 • آدرس‌های قابل خواندن برای انسان (Human-Readable Addresses): آرجنت از سرویس نام اتریوم برای ثبت آدرس‌های قابل خواندن برای انسان استفاده می‌کند. در واقع به شما یک آدرس رایگان می‌دهد که می‌توانید با دیگران به اشتراک بگذارید.

لازم به ذکر است که این کیف پول توسط سرمایه‌گذاران بزرگی همچون پارادایم (Paradigm)، ایندکس ونچرز (Index Ventures) و Creandum حمایت می‌شود.

کیف پول آرجنت حضانتی است یا غیرحضانتی است؟

آرجنت یک کیف پول غیرحضانتی و متن‌باز است. دارایی‌های شما در بلاکچین ذخیره می‌شود و شما آن‌ها را از طریق اپلیکیشن آرجنت کنترل می‌کنید. کیف پول به دارایی‌های شما دسترسی ندارد. همچنین هیچکس (حتی تیم آرجنت) نمی‌تواند مانع از دسترسی شما به دارایی‌هایتان شود. در عوض، کیف پول حضانتی مانند یک بانک سنتی است که دارایی‌های شما را نگه می‌دارد و هر زمان می‌تواند دسترسی شما را مسدود کند.

رمزارزهای سازگار با کیف پول آرجنت

این ولت بر شبکه اتریوم و لایه دو تمرکز دارد و می‌توانید از طریق Argent Vault به ۲۴۰ توکن اتریومی مختلف دسترسی داشته باشید. این شامل توکن‌هایی همچون اتر، دای، USDC، BAT و Wrapped Bitcoin است. برای حساب مبتنی‌بر zkSync توکن‌های کمتری را می‌توانید انتخاب کنید؛ اما هر هفته تعداد بیشتری افزوده می‌شود.

آموزش کار با کیف پول آرجنت

مرحله اول دانلود و ساخت کیف پول جدید است. برای این کار با توجه به نوع سیستم عامل خود اپلیکیشن اندروید یا IOS آرجنت را دانلود کنید، سپس گزینه Create new wallet را انتخاب کرده و یک نام کاربری (username) ۵ تا ۳۰ کاراکتری برگزیده و روی Accept کلیک کنید.

انتخاب نام کاربری برای Argent
منبع: نرم‌افزار آرجنت

مرحله بعدی وارد کردن آدرس ایمیل و تایید آن ایمیل است. (باید به ایمیل خود مراجعه کرده و روی لینک ارسال شده کلیک کرده و سپس آن را تایید کنید.) یک نسخه کدگذاری شده از ایمیل شما در دیتابیس آرجنت ذخیره می‌شود.

وارد کردن آدرس ایمیل در آرجنت
منبع: نرم‌افزار آرجنت

نرم‌افزار به دلایل امنیتی از شما می‌خواهد که شماره تلفن خود را وارد کنید. یک کد برای شما پیامک می‌شود که باید آن را در اپلیکیشن وارد کنید. این کیف پول به دو دلیل از شما شماره تلفن می‌خواهد:

 • ارسال هشدار امنیتی
 • استفاده به عنوان روش پیش‌فرض برای ورود دو عاملی
شماره تلفن کیف پول argent
منبع: نرم‌افزار آرجنت

سپس یک پسورد انتخاب کنید. همچنین گزینه فعال‌سازی بیومتریک مانند تشخیص چهره و اثر انگشت هم وجود دارد.

برای فعالسازی Argent Vault باید مراحل زیر را طی کنید:

روی دکمه zksync (بالا – سمت چپ) کلیک کنید و روی علامت + بزنید.

فعالسازی شبکه اتریوم در Argent
منبع: نرم‌افزار آرجنت

سپس Continue را زده و Open Vault را انتخاب کنید. سپس وارد Argent Vault شوید.

آموزش کار با کیف پول آرجنت
منبع: نرم‌افزار آرجنت

به بخش Assets بروید و گزینه Receive را انتخاب کنید. هنگامی که برای اولین‌بار منوی Receive را باز می‌کنید، هشدار هزینه فعالسازی را مشاهده خواهید کرد. با زدن روی گزینه Deposit با مقدار کارمزد موافقت می‌کنید. پس از موافقت با هزینه فعالسازی به محض اینکه کیف پول شما وجه کافی داشته باشد، به صورت خودکار Argent Vault فعال می‌شود.

منبع: نرم‌افزار آرجنت

اما چرا باید هزینه فعالسازی حساب بپردازید؟ برخلاف سایر کیف پول‌ها، آرجنت یک کیف پول قرارداد هوشمند است. برای ایجاد حساب در قرارداد هوشمند باید هزینه شبکه اتریوم را بپردازید.

نحوه بازیابی کیف پول آرجنت

آموزش بازیابی کیف پول آرجنت
منبع: argent.xyz

دو گزینه برای بازیابی کیف پول موجود است:

•      بازیابی توسط سرپرست‌ها یا Guardians

•      بازیابی خارج زنجیره با کلید بازیابی رمزنگاری شده

بازیابی خارج زنجیره

اگر از موبایل جدید استفاده می‌کنید و به کیف پول خود دسترسی دارید یا قبلا کلید بازیابی رمزنگاری‌شده خود را ذخیره کرده‌اید، می‌توانید از این گزینه استفاده کنید. فرآیند کاملا خارج زنجیره انجام شده و شامل کارمزد نمی‌شود. فراموش نکنید که باید پیش از دست رفتن دستگاه فعلی این کار را انجام دهید. برای بازیابی خارج از زنجیره مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد اپلیکیشن شوید و روی Settings کلیک کنید. سپس Wallet Recovery را بزنید و با توجه به نوع سیستم‌عامل iCloud یا Google Drive را انتخاب کنید.
 • اپلیکیشن آرجنت را روی دستگاه جدید دانلود کنید.
 • وارد شوید و روی I have an Argent wallet بزنید.
 • آدرس ایمیل حساب کاربری خود را وارد کرده و سپس با توجه به نوع سیستم‌عامل iCloud یا Google Drive را انتخاب کنید.
 • احراز هویت دو مرحله‌ای را با استفاده از ایمیل و پیامک کامل کنید.
 • تکمیل این روند ۴۸ ساعت به طول می‌انجامد. در طول این پروسه شما امکان لغو بازیابی را خواهید داشت.

بازیابی از طریق سرپرست‌ها

سرپرست‌ها به ۳ شکل هستند:

 • افراد (مانند دوستان یا خانواده توسط اپلیکیشن آرجنت)
 • دستگاه‌ها (مثل کیف پول‌های سخت‌افزاری)
 • سرویس‌های شخص ثالث (مثل Argent Guard، ورود دو عاملی و در آینده سرویس‌های KYC شخص ثالث)

هر تعداد که بخواهید می‌توانید قیم داشته باشید یا هر زمان که بخواهید آن‌ها را اضافه یا کم کنید. اعمال این تغییرات ۳۶ ساعت به طول می‌انجامد. سرپرست‌ها به دارایی‌های شما دسترسی ندارند و هر زمان که بخواهید، می‌توانید آن‌ها را تغییر بدهید.

افزودن کیف پول لجر به عنوان Guardian

آرجنت از کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر نانو اس و لجر نانو اکس پشتیبانی می‌کند. پس از انتخاب لجر در گزینه‌های Guardian مراحل زیر را طی کنید:

 • لجر را به کامپیوتر وصل کرده و از طریق لجر لایو وارد اپلیکیشن اتریوم شوید. در اپلیکیشن آرجنت روی Connect کلیک کنید و در لجر confirm the connect request را بزنید.
 • سپس در صفحه امنیتی یک QR کد مشاهده خواهید کرد. وارد اپلیکیشن شوید و روی Add guardian کلیک و سپس Scan QR code را انتخاب کنید.
 • پس از اسکن شدن، کیف پول آدرس لجر شما را نمایش می‌دهد و در نهایت روی Add a guardian کلیک کنید. پس از ۳۶ ساعت لجر به عنوان سرپرست افزوده خواهد شد.

افزودن شخص ثالث به عنوان Guardian

افزودن شخص ثالث به عنوان Guardian
منبع: josipmisko.com
 • ابتدا Argent vault را باز کنید. سپس در بخش Security گزینه Guardians و Add guardian را انتخاب کرده و در نهایت Friends & Family را برگزینید. حال می‌توانید با اسکن کردن آدرس یک کیف پول Argent دیگر یا آدرس اتریومی یک کیف پول دیگر را به عنوان گاردین بیفزایید.
 • پس از افزودن، از آن شخص بخواهید که درخواست شما را تایید کند. برای تایید درخواست باید کارهای زیر را انجام دهد:
 • از بخش account switcher وارد Argent Vault شود و گزینه Wallet Recovery را انتخاب کند. سپس Review guardians و در نهایت Add guardian Who I protect و بعد از آن گزینه Yes را بزنید.

معایب کیف پول آرجنت

تکنولوژی پیشرفته و نوین مانند چاقوی دولبه است. ابزارهای بازیابی این کیف پول یکتا و جدید هستند؛ اما با توجه به مراحل طولانی ذخیره‌سازی و آشنایی کمتر افراد با آن، می‌تواند منجر به از دست رفتن بخشی از کاربران شود. محدودیت در تعداد شبکه‌های مورد پشتیبانی را می‌توان یکی دیگر از معایب آرجنت دانست.

از طرف دیگر شرکت آرجنت اطلاعاتی از قبیل منطقه زمانی، آدرس IP، دستگاه و مرورگری که از آن استفاده می‌کنید، تعاملات شما با اپلیکیشن (کلیک، اسکرول و اقدامات) و غیره را جمع‌آوری می‌کند. همچنین این شرکت داده‌های شما را در اختیار اشخاص ثالث همچون پیمانکاران، شرکای تجاری، تبلیغات و غیره و همچنین تیم تجزیه‌وتحلیل داده قرار می‌دهند. بنابراین مطالعه و بررسی صفحات حریم خصوصی و شرایط خدمات‌دهی آرجنت خالی از لطف نیست.

بررسی امنیت کیف پول آرجنت

 • کلید خصوصی به صورت امن در موبایل ذخیره می‌شود. اپلیکیشن آرجنت به مثابه مرکز کنترل حساب کاربری است. به بیان فنی موبایل شما Externally Owned Account را نگهداری می‌کند که توسط حساب قرارداد هوشمند در شبکه اتریوم کنترل می‌شود.
 • همچنین امکان بلاک کردن آدرس‌های نامعتبر و ساختن لیستی از آدرس‌های معتبر و ارسال تراکنش تنها در صورت تایید دو عاملی از جمله مزایای امنیتی کیف پول آرجنت هستند.
 • آرجنت متن‌باز است و به صورت مداوم بازبینی می‌شود و به مدت ۳ سال تحت آزمایش بوده است.

راه‌های تماس با پشتیبانی آرجنت

دفتر مرکزی آرجنت در لندن است و تیم آن به صورت ریموت با سراسر اروپا همکاری می‌کنند. از راه‌های ارتباطی با تیم آرجنت می‌توان به ایمیل (support@argent.xyz)، توییتر و دیسکورد اشاره کرد.

آیا شهروندان ایرانی می‌توانند از کیف پول Argent استفاده کنند؟

تاکنون مشکلی اساسی در خصوص عدم استفاده کاربران ایرانی گزارش نشده است. برای ساخت اکانت با شماره تلفن ایرانی به مشکل نخواهید خورد و می‌توانید همچنان از خدمات و امکانات این کیف پول استفاده کنید. در صفحه شرایط خدمات‌دهی این کیف پول نیز اشاره‌ای به تحریم‌های صندوق‌های خزانه‌داری ایالات متحده و کشورهای تحت تحریم نشده است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • کیف پول آرجنت چیست؟

آرجنت یک کیف پول اتریومی است که از تکنولوژی قرارداد هوشمند استفاده می‌کند. از این کیف پول می‌توانید برای نگهداری توکن‌های اتریومی و شبکه لایه دو zkSync استفاده کنید.

 • آیا می‌توان کیف پول آرجنت را به ArgentX متصل کرد؟

خیر. این دو از دو شبکه متفاوت استفاده می‌کنند و قابلیت انتقال دارایی به یکدیگر را ندارند.

 • آیا کیف پول آرجنت هیچ کارمزدی ندارد؟

با توجه به اینکه zkSync لایه دوم شبکه اتریوم است، کارمزد‌های آن بیش از ۱۰۰ برابر ارزان‌تر بوده و به صورت فوری تراکنش انجام می‌شود. اما این گونه نیست که هیچ کارمزدی نداشته باشد. شما در هر صورت باید کارمزد شبکه را بپردازید.

جمع‌بندی

آرجنت (Argent) یک کیف پول موبایلی و غیرحضانتی است و کنترل دارایی‌ها و کلیدهای خصوصی را به کاربران واگذار می‌کند. آرجنت در حال حاضر از شبکه اصلی اتریوم (لایه یک)، zkSync (لایه دو اتریوم) و استارک نت (لایه دو) پشتیبانی می‌کند. البته شبکه اصلی اتریوم و zkSync از یک رابط کاربری یکسان تحت عنوان Argent Wallet استفاده می‌کنند. کیف پول استارک نت Argent X نام دارد. در این مطلب به معرفی کیف پول آرجنت، مزایا و معایب و نحوه کار با Argent Wallet پرداختیم.

نظر شما درباره کیف پول آرجنت (Argent) چیست؟ لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
argent

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا