کریپتو کده

متاورس Bloktopia چیست؟ معرفی جهان دیجیتال بلاک توپیا و توکن BLOK

جهان دیجیتال یا متاورس پیوندی میان دنیای واقعی و مجازی است. طبق تحقیقات شرکت Strategy Analytics، ارزش بازار متاورس در سال ۲۰۲۵ به ۲۸۰ میلیارد دلار خواهد رسید. شرکت‌های بزرگی همچون فیسبوک هم فرصت را غنیمت شمرده و قصد عرضه Metaverse خود را دارند. در این میان کمپانی‌های بازی‌سازی و سرگرمی نوپایی مثل بلاک توپیا (Bloktopia) از تکنولوژی جهان دیجیتال یا Metaverse برای ایجاد تجربه کاربری منحصربه‌فرد استفاده می‌کنند؛ اما بلاکتوپیا تنها محلی برای سرگرمی نیست، بلکه امکان کسب درآمد از طریق خرید املاک و تبلیغات را برای کاربران فراهم می‌کند. در این مقاله به این می‌پردازیم که متاورس Bloktopia چیست، چطور کار می‌کند، با توکن کاربردی Blok آشنا می‌شویم و در ادامه به بررسی نقشه راه، همکاری‌های پروژه، تیم توسعه‌دهنده، راه‌های خرید و نگهداری رمزارز بلاک توپیا می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

متاورس Bloktopia چیست؟

متاورس Bloktopia چیست

متاورس بلاکتوپیا یک آسمان‌خراش واقعیت مجازی است، که به‌ عنوان نمادی از ۲۱ میلیون بیت کوین در ۲۱ طبقه ساخته شده است. این آسمان‌خراش کریپتویی که بر روی شبکه پالیگان ایجاد شده، قصد دارد تجربه متفاوتی از واقعیت مجازی را برای جامعه کریپتو رقم بزند. ایده متاورس واقعیت مجازی Bloktopia، راه‌اندازی یک مرکز آموزشی-سرگرمی (Edutainment) برای همه کاربران در هر سطحی از دانش رمزنگاری است.

در بلاک توپیا ارزهای دیجیتال، تکنولوژی بلاک چین، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به‌منظور ساخت یک مرکز غیرمتمرکز برای کارآفرینان، سرمایه‌گذاران، بازیکن‌ها و توسعه‌دهندگان ترکیب شده‌اند. اقتصاد NFTمحور بلاکتوپیا، به کارآفرینان امکان تصاحب زمین (Land) و توسعه املاک و مستغلات مجازی را می‌دهد. فرصت‌های درآمدزایی از طریق تبلیغات و برگزاری رویدادها هم برای کاربران فراهم است.

بلاک توپیا چطور کار می‌کند؟

متاورس بلاکتوپیا هنوز به‌صورت کامل راه‌اندازی نشده، اما طبق لایت پیپر Bloktopia، یادگیری، درآمدزایی، بازی و خلق کردن، ۴ ستون اصلی این متاورس هستند. بلاکتوپیا را می‌توانید شبیه یک مرکز آموزشی بزرگ در نظر بگیرید، که کاربران می‌توانند در آن در زمینه فناوری بلاکچین و دنیای کریپتو آموزش ببینند.

از فرصت‌های درآمدزایی موجود در این متاورس، می‌توان به خرید املاک‌هایی تحت عنوان Bloks نام برد. مالکان می‌توانند این املاک را بفروشند، آن‌ها را برای مدتی طولانی یا برای برگزاری رویدادهای چند ساعته، به دیگر کاربران اجاره دهند. مکان‌های اولیه شامل طبقات ۱، ۶ و ۲۱ است که پورتال فروش زمین آن‌ها در آینده‌ای نه چندان دور باز می‌شود. امکان درآمدزایی منفعل، تبلیغات و کسب سود از طریق استیکینگ یا سپرده‌گذاری توکن BLOK هم فراهم است. سایت بلاک توپیا از ۶ استخر مختلف برای سپرده‌گذاری توکن بلاک و کسب درصد سود سالانه ۲۰ تا ۶۰ درصد رونمایی کرده است؛ البته در حال حاضر این استخرها فعال نیستند.

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، امکان تعامل با دیگر کاربران متاورس Bloktopia را فراهم می‌کند. کاربران می‌توانند در این جهان دیجیتال فارغ از هیاهوی دنیای واقعی استراحت کرده، سرگرم شوند و با دوستان خود بازی و معاشرت کنند.

پلتفرم بلاک توپیا ابزارهای ساخت‌وساز را هم در اختیار کاربران قرار می‌دهد؛ از ابزارهای ساده‌ای که برای خلق آثار هنری و برگزاری ایونت به‌کار می‌روند گرفته، تا کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) مخصوص کاربران حرفه‌ای برای ساخت بازی‌های جمعی و اپلیکیشن‌های کاربردی!

فرصت‌های درآمدزایی در بلاک توپیا

فرصت‌های درآمدزایی در بلاک توپیا

توکن مالکیت املاک و مستغلات در بلاکتوپیا، REBLOK نام دارد که نوعی توکن بی‌همتا (NFT) است. این املاک می‌توانند تنها یک مالک یا چندین مالک داشته باشند. توکن یکتای ADBLOK هم به‌منظور ایجاد جریان درآمد از طریق تبلیغات در متاورس بلاکتوپیا عرضه می‌شود.

بخشی از درآمد حاصل از تبلیغات به هولدرهای رمزارز بومی متاورس یعنی BLOK تعلق می‌گیرد. برندها، شرکت و اینفلوئنسرها می‌توانند از طریق بلاکتوپیا تبلیغ کرده و درآمدزایی کنند. REBLOK و ADBLOK را می‌توانید به‌وسیله رمزارز BLOK تهیه کنید. همه بلاک‌هایی که از فروش اولیه املاک به‌دست می‌آیند، به منظور کاهش موجودی کل توکن سوزانده می‌شوند.

آشنایی با رمزارز BLOK

توکن متاورس Bloktopia چیست

توکن بومی پلتفرم بلاکتوپیا BLOK نام دارد و به هودلرهای این توکن بلاکتوپیان (Bloktopians) گفته می‌شود؛ اما کاربرد رمزارز متاورس Bloktopia چیست؟ این رمزارز را می‌توان به مثابه پول نقد در متاورس دانست. بلاکوپیان‌‌ها می‌توانند از این توکن برای خرید کالاها و محصولات بازار بلاکتوپیا (Bloktopia Marketplace) استفاده کنند. طبق نقشه راه، این بازار در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی خواهد شد.

همچنین BLOK یک توکن کاربردی است که به دارندگان دسترسی به امکانات ویژه‌ای همچون مشارکت در پیش‌فروش و استیکینگ را می‌دهد. رمزارز بلاک کاربرد حاکمیتی نیز دارد؛ هولدرهای این توکن قادر به مشارکت در رای‌گیری و تصمیم‌گیری‌های متاورس Bloktopia هستند.  

به گزارش کوین مارکت کپ در حال حاضر عرضه کل رمزارز بلاک توپیا ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است، که از این مقدار حدود ۸,۳۴ میلیارد BLOK در گردش است. ارز دیجیتال بلاک در حال حاضر رتبه ۲۳۱ را در بین همه رمز ارزها دارد. ارزش کل بازار این توکن ۷۵۶,۶۸۷,۹۹۰ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۶۱,۱۸۱,۶۲۱ دلار است. قیمت Bloktopia در زمان نگارش این مقاله ۰.۰۹۲۴۴۳ دلار است.

بررسی نقشه راه متاورس Bloktopia

رودمپ کوتاه‌مدت پلتفرم بلاکتوپیا به شرح زیر است:

سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱

  • تایید ایده و امکان‌سنجی پروژه Bloktopia
  • تیم‌سازی
  • پیاده‌سازی و طراحی بلاکتوپیا
  • نهایی‌سازی لایت پیپر
  • طراحی NFTهای REBLOK و ADBLOK

سه ماهه سوم ۲۰۲۱

  • بازگشایی برای کاربران اولیه
  • صدور توکن
  • بازبینی امنیتی توکن
  • صدور توکن NFT املاک و مستغلات
  • راه‌اندازی مارکت‌پلیس یا بازار توکن‌های بی‌همتا
  • راه‌اندازی امکان استیکینگ
  • اولین فروش NFT املاک و مستغلات
  • دومین فروش NFT املاک و مستغلات
  • طرح‌ریزی سه‌بعدی و محیط
  • طرح کلی از نمونه اولیه
  • توسعه زیرساخت‌ها
  • توسعه رابط کاربری وب

معرفی تیم توسعه‌دهنده پروژه Bloktopia

معرفی تیم توسعه‌دهنده پروژه Bloktopia

بلاکتوپیا توسط راس توکلی (Ross Tavakoli) و پدی کرول (Paddy Carrol) راه‌اندازی شده است. راس از سال ۲۰۱۵ وارد فضای کریپتو شد. او پیش از تاسیس بلاکتوپیا ‌تجربه سرمایه‌گذاری خُرد را داشت. او هم‌اکنون به عنوان مدیرعامل وظیفه توسعه و گردآوری تیم متخصص را برعهده دارد.
بیشتر تجربه کاری پدی کرول هم در زمینه مارکتینگ است و با برندهای بزرگی همچون BT Group و Sky کار کرده است. او علاوه‌بر تعیین استراتژی‌های راهبردی مارکتینگ، مسئول پیشبرد فرصت‌های گسترده تبلیغاتی برای بلاکتوپیا است.
لیبی راثول (Libby Rothwel) مدیر بازرگانی مجموعه Bloktopia است. او بیش از ۱۵ سال سابقه کار در صنعت فیلم و ایجاد فرصت‌های همکاری تجاری را دارد. او اهمیت شبکه‌سازی و برگزاری ایونت‌های مجازی و حقیقی را به‌دلیل حضور در بزرگ‌ترین رویدادهای سینمایی جهان همچون جشنواره کن و AFM درک می‌کند.
سایمون بنسون (Simon Benson) مدیر ارشد فناوری مجموعه است و تجربه ۲۵ سال کار در حوزه توسعه همه‌جانبه را دارد. او پیش از ورود به بلاکتوپیا به‌عنوان مدیر تکنولوژی همه‌جانبه در شرکت سونی کار می‌کرد.

بررسی همکاری‌های پروژه بلاک توپیا

در ۴ آگوست ۲۰۲۱ توسعه‌دهندگان بلاکتوپیا خبر از همکاری با شبکه پالیگان را دادند. آن‌ها در واقع Polygon را به‌عنوان همکار استراتژیک و سرمایه‌گذار پروژه معرفی کردند. از دیگر همکارهای بلاکتوپیا می‌توان به Venly اشاره کرد؛ ونلی یک پلتفرم پیشرو برای توسعه‌دهندگان بازی‌های بلاکچینی است. همکاری با پلتفرم ونلی به‌منظور توسعه NFTهای ERC-721 و ERC-1155 است.

بلاکتوپیا برای بازبینی پروتکل‌های خود همکاری‌ای را با زوکیو (Zokyo) آغاز کرده است. زوکیو یک سرویس تامین امنیت است که با تامین امنیت شرکت‌های دیفای، محصولات NFT و دارایی‌های رمزنگاری شده را انجام می‌دهد.
سرمایه‌گذاران اصلی پروژه متاورس Bloktopia را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

معرفی سرمایه‌گذاران پروژه Bloktopia

توکن BLOK را از کجا بخریم؟

از بزرگ‌ترین بازارهای فروش توکن Blok می‌توان صرافی کوکوین و Gate را نام برد. صرافی متمرکز هوو (Hoo) نیز رمزارز این پروژه را لیست کرده است. اگر قصد خرید ارز دیجیتال Bloktopia از صرافی‌های غیرمتمرکز را دارید، می‌توانید به دکس کوییک سواپ (QuickSwap) مراجعه کنید.

رمزارز Blok را در چه کیف پول‌هایی نگهداری کنیم؟

رمزارز Blok را در چه کیف پول‌هایی نگهداری کنیم؟

یکی از محصولات متاورس بلاکتوپیا، کیف پولی است که طبق آخرین اعلام تیم توسعه‌دهنده در ۱ نوامبر ۲۰۲۱، بزودی عرضه خواهد شد. Blocktopia Wallet علاوه‌بر امکان ذخیره‌سازی توکن BLOK، عملکردی شبیه پاسپورت برای ورود به متاورس را دارد. می‌توانید با استفاده از ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی در بلاکتوپیا، ولت حساب کاربری ساخته و با تایید دومرحله‌ای آن را امن‌تر کنید. این کیف پول چند زنجیره‌ای از شبکه‌های پالیگان، بیت کوین، اتریوم و بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کند. همچنین می‌توانید NFTهایی با استاندارد ERC 1155 را هم در Blocktopia Wallet عرضه کنید.

هنوز سایر کیف پول‌های مورد پشتیبانی این پلتفرم معرفی نشده‌اند. اما با توجه به اینکه در حال حاضر امکان اتصال به استخرها از طریق متامسک امکان‌پذیر است، می‌توانید توکن BLOK را در کیف پول متامسک ذخیره‌سازی کنید.

جمع‌بندی

صنعت متاورس از طریق ادغام توکن‌های بی‌همتا و واقعیت مجازی راه خود را به دنیای بلاکچین باز کرده است. یکی از جدیدترین پلتفرم‌های جهان دیجیتال Bloktopia است. بلاک توپیا آسمان‌خراشی ۲۱ طبقه است که از واحدهایی به اسم Blok تشکیل شده است. این بلاک‌ها شبیه مغازه‌های داخل پاساژ هستند و به دو دسته ADBLOK (بلاک‌های تبلیغاتی) و REBLOK (بلاک‌های املاک) تقسیم می‌شوند. کاربران می‌توانند با استفاده از توکن بومی BLOK، این دو دسته بلاک را خریداری کرده و به‌عنوان توکن بی‌همتا نگهداری کنند. فرصت‌های درآمدزایی از طریق بلاک‌ها، امکانات آموزشی، تفریحی و سرگرمی از جمله سایر خدمات متاورس بلاکتوپیاست. در این مقاله به این پرداختیم که متاورس Bloktopia چیست، چطور کار می‌کند، چه امکاناتی را ارائه می‌دهد و توکن BLOK چیست و در ادامه، به بررسی رودمپ کوتاه‌مدت متاورس، تیم توسعه‌دهنده، همکاری‌های پروژه، نحوه خرید، فروش و نگهداری رمزارز بلاکتوپیا پرداختیم.

منبع
bloktopia

نوشته های مشابه

21 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا