متوسط کریپتو پدیا

استاندارد BEP-1155 چیست؟ معرفی استاندارد ساخت NFT در بایننس اسمارت چین

از سال ۲۰۲۰ و پس از شروع موج توکن‌های بی‌همتا (NFT)، شبکه هوشمند بایننس هم مانند اتریوم به تولید NFT از طریق توسعه استانداردهای BEP-721 و BEP-1155 روی آورد. استاندارد توکن از آن عبارت‌هایی است که کاربران تازه‌وارد را سردرگم می‌کند؛ استانداردها در واقع شرایط و مشخصه‌هایی هستند که باید در نوشتن کد قرارداد هوشمند رعایت شوند تا توکن قادر به اجرای بهترین عملکرد خود در شبکه مدنظر باشد. مثلاً برای نوشتن یک توکن با استاندارد BEP721، توسعه‌دهندگان باید مشخصه‌های فنی این رمزارز را به زبان سالیدیتی در کد قرارداد هوشمند آن بنویسند. پیش از این استاندارد توکن نویسی بپ ۷۲۱ در شبکه BSC را بررسی کردیم. در این مقاله به این می‌پردازیم که استاندارد BEP-1155 چیست، چه کاربردی دارد و با bep721 چه تفاوتی دارد. با ما همراه باشید.

استاندارد BEP-1155 چیست؟

استاندارد BEP-1155 چیست

با افزایش محبوبیت توکن‌های غیرمثلی و عملکرد ضعیف شبکه اتریوم در پاسخگویی به نیاز کاربران، توسعه‌دهندگان به فکر توسعه اکوسیستم‌های جایگزین افتادند. به‌نظر می‌رسید که ترند سال ۲۰۲۰ به‌دلیل کارمزدهای گزاف شبکه اتریوم و تاخیر در پردازش تراکنش‌ها، منجر به کاهش عملکرد بسیاری از پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز (Defi) شده است. در همان زمان شبکه Binance Smart Chain از طریق ارائه کارمزدهای کم و پردازش فوری، به‌دنبال یافتن راه حلی برای رفع این مشکل بود. شبکه بایننس اسمارت چین اولین استاندارد تولید NFT خود یعنی BEP-721 را در اواخر سال ۲۰۲۰ عرضه کرد. کمی بعد در اوایل سال ۲۰۲۱، استاندارد BEP-1155 با هدف ایجاد یک فرمت انعطاف‌پذیر و رقابت از نظر عملکرد با استانداردهای شبکه اتریوم نظیر ERC-721 و ERC-1155 ایجاد شد.

BEP1155 نوعی استاندارد برای تولید توکن‌های NFT است. ان اف تی‌ها توکن‌هایی منحصربه‌فرد هستند که حق مالکیت یک شیء کلکسیونی یا حقیقی مانند املاک و مستغلات را به کاربران واگذار می‌کند. از توکن‌های بی‌همتا برای توکنیزه یا دیجیتالی کردن هر چیزی مثل هنر دیجیتال، قطعه موسیقی، آیتم‌های بازی‌های رایانه‌ای، بلیت رویدادهای مختلف و غیره می‌توان استفاده کرد.

در استاندارد BEP-1155 قابلیت تعویض‌پذیری توکن‌های BEP-20 با قابلیت تعویض ناپذیری توکن‌های BEP-721 ترکیب می‌شود. به‌عبارتی با مشخصه‌های فنی BEP-1155 می‌توانید قرارداد هوشمندی را پیاده‌سازی کنید که هم ویژگی‌های توکن‌های قابل تعویض و هم توکن‌های بی‌همتا در آن وجود داشته باشد. نکته قابل توجه درباره این استاندارد این است که با استفاده از بپ ۱۱۵۵ می‌توان مجموعه‌ای از ان‌اف‌تی‌های کپی شده ایجاد کرد. در بخش‌های بعدی مقاله بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

کاربردهای توکن استاندارد BEP-1155 چیست؟

کاربردهای توکن استاندارد BEP-1155 چیست؟

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، از این استاندارد برای تولید توکن‌های یکتا در شبکه BSC استفاده می‌شود؛ بنابراین کاربرد آن در تولید آیتم‌های دیجیتالی است. به‌عنوان یک هنرمند با توکنیزه کردن آثار خود، می‌توانید از منحصر‌به‌فرد بودن آن اطمینان حاصل کنید. تبدیل دارایی‌های دنیای واقعی به دارایی دیجیتال که به آن‌ها توکن گفته می‌شود، توکنیزه کردن (Tokenization) نام دارد. از توکن‌های BEP-1155 می‌توان NFTهایی ساخت که نماینده اقلام کلکسیونی و منحصربه‌فرد هستند.

تیم توسعه‌ MicroPets از استاندارد BEP1155 برای تولید NFT استفاده می‌کند. مایکروپتس یک پلتفرم طراحی و ساخت توکن بی‌همتا در بستر زنجیره هوشمند بایننس است که کاراکتر‌های میم مورد علاقه کاربران را در قالب حیوانات خانگی جمع‌آوری کرده و به NFT تبدیل می‌کند. کاربران می‌توانند این ان اف تی‌ها را ترید کرده یا سپرده‌گذاری (Stake) کنند. این تیم با به‌کار بردن این استاندارد در طراحی توکن‌های خود، این فرصت را برای کاربران فراهم کرده تا چندین کاراکتر را فقط در یک تراکنش خریداری کنند.

در چه پلتفرم‌هایی می‌توان توکن bep1155 ایجاد کرد؟

معرفی پلتفرم‌های تولید NFT شبکه هوشمند بایننس

رمزارزهای bep1155 را می‌توان روی پلتفرم‌های مختلفی از جمله بازار ان اف تی بایننس (Binance NFT Marketplace)، بیکری سواپ (BakerySwap) و جاگر ورلد (Juggerworld) ایجاد کرد. کاربران می‌توانند این توکن‌ها را بر اساس ارزش بازارشان معامله کنند. ارزش بازار NFTها را مواردی همچون کمیاب بودن یا کاربردی بودن توکن تعیین می‌کند. همانند سایر رمزارزهای موجود در شبکه هوشمند بایننس، هزینه گس انتقال توکن‌های بپ ۱۱۵۵ را هم باید با BNB بپردازید.

تفاوت استاندارد BEP-1155 با استاندارد BEP-721 چیست؟

تفاوت میان توکن‌های bep-1155 با توکن‌های bep-721 بیشتر هنگام صدور است. از بپ ۷۲۱ برای تولید آیتم‌های منحصربه‌فردی که فقط یکی از آن‌ها در جهان وجود دارد استفاده می‌شود؛ در حالی‌که از بپ ۱۱۵۵ برای تولید طراحی منحصربه‌فرد استفاده می‌شود. یعنی به‌وسیله bep1155 می‌توان چندین کپی از یک طرح منحصربه‌فرد را تولید کرد. این قابلیت بسیار برای تولید آیتم بازی‌های کارتی کاربردی است؛ چون شما نیاز به تولید کپی‌های متعدد از یک کاراکتر واحد برای فروش به بازیکن‌های مختلف دارید.

جمع‌بندی

استاندارد BEP-1155 چیست؟ بپ ۱۱۵۵ یک استاندارد برای طراحی توکن‌های بی‌همتا (NFT) در شبکه بلاکچینی بایننس اسمارت چین (BSC) است. این استاندارد بسیار شبیه BEP-721 است؛ با این تفاوت که امکان ساخت مجموعه‌ای از ان‌افی‌تی‌های شبیه به هم را فراهم می‌کند. این استانداردها مجموعه‌ای از توابع و مشخصه‌های فنی هستند که نحوه تعامل توکن با زنجیره هوشمند بایننس را کنترل می‌کنند. بپ۷۲۱ توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد که با استفاده از فرمت‌های انعطاف‌پذیر، گستره‌ای از توکن‌های بی‌همتای متعدد را تولید کنند.

منبع
docs.chainstackdocs.mediaeyenftantiersolutionsnft.pocmons

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا