متوسط کریپتو پدیا

استاندارد BEP-721 چیست؟ با استاندارد NFT بایننس اسمارت چین آشنا شوید

BEP-721 یک استاندارد توکن در بایننس اسمارت چین (BSC) است که امکان ایجاد توکن‌های بی‌همتا (NFT) را فراهم می‌کند. BEP-721، نسخه گسترش‌یافته‌ای از استاندارد ERC-721 اتریوم بوده و به طور کامل با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است. در این مقاله ابتدا یک معرفی کلی از شبکه Binance Smart Chain خواهیم داشت و سپس به معرفی BEP-721، توابع این استاندارد و پیش‌نیازهای ساخت یک توکن BEP721 می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بایننس اسمارت چین (BSC) چیست؟

بایننس اسمارت چین (BSC) چیست؟ - استاندارد BEP-721

بایننس اسمارت چین آخرین شبکه بلاکچینی صرافی بایننس است که اجرای برنامه‌های کاربردی مبتنی بر قراردادهای هوشمند را امکان‌پذیر می‌کند. BSC به موازت بایننس چین (BC)، شبکه بلاکچینی سابق بایننس اجرا می‌شود و با همکاری با یکدیگر، این امکان برای کاربران فراهم می‌شود تا از بهترین ویژگی‌های هر دو شبکه، یعنی ظرفیت بالای تراکنش‌های BC و همچنین قابلیت‌های مرتبط با قرارداد هوشمند BSC استفاده کنند. با استفاده از بایننس اسمارت چین، هر کسی به سادگی می‌تواند توکن خود را توسعه داده و راه‌اندازی کند.

اما بایننس اسمارت چین چه مزایایی نسبت به سایر بلاکچین‌ها دارد؟

 • فرایند تراکنش‌ها در بایننس اسمارت چین در مقایسه با سایر شبکه‌های بلاکچینی بسیار سریع‌تر است.
 • بسیار مقیاس‌پذیر و مستقل است؛ به این معنی که حتی اگر بایننس چین فعالیت خود را متوقف کند، بایننس اسمارت چین به کار خود ادامه خواهد داد.
 • هر کسی می‌تواند به‌راحتی در این شبکه، قراردادهای هوشمند و توکن‌ها را توسعه داده و راه‌اندازی کند.

استاندارد BEP-721 چیست؟

استاندارد BEP-721 چیست؟

شبکه اتریوم، اولین شبکه‌ای بود که استانداردی را برای توکن‌های یکتا ایجاد کرد. استاندارد توکنی ERC-721 نمادی برای مالکیت NFTهاست؛ همانند املاک، مستغلات یا کلکسیون‌ها که در آن هر توکن، ارزش مجزایی دارد.

با افزایش هیجانات پیرامون توکن‌های غیرمثلی، دامنه اکوسیستم‌های متنوعی که مبتنی بر این توکن‌ها به وجود آمدند نیز افزایش یافت. به‌تبع با افزایش فعالیت‌ها در شبکه اتریوم و شلوغی شبکه، کارمزدها به‌شدت افزایش یافت و زمان پردازش تراکنش‌ها نیز بسیار طولانی شد؛ به‌طوری‌که عملکرد بسیاری از این اکوسیستم‌ها محدود و بسیاری از پروتکل‌های دیفای غیرقابل استفاده شد.

BEP-721 نسخه گسترش‌یافته‌ای از استاندارد ERC-721 اتریوم است، که در اواخر سال ۲۰۲۰ ایجاد شده است. هر توکن NFT در نوع خود بی‌همتاست و نمی‌توان آن را با توکن دیگری شبیه به خودش مبادله کرد؛ به همین خاطر به آنها توکن‌های غیرمثلی یا غیرقابل‌معاوضه گفته می‌شود.

از استاندارد BEP721 می‌توان برای توکنیزه کردن مالکیت داده‌ها و اختصاص هویتی منحصربه‌فرد به آنها استفاده کرد؛ ویژگی که این توکن‌ها را از سایر توکن‌های مبتنی بر استاندارد BEP-20 متمایز می‌کند.

توسعه‌دهندگان ممکن است از استاندارد BEP-20 برای ساخت و عرضه بسیاری از توکن‌های یکسان و یک‌شکل در یک قرارداد هوشمند استفاده کنند. با این حال، استاندارد BEP-721، یک شناسه (ID) منحصربه‌فرد به هر توکن اختصاص می‌دهد که ممکن است از آنها برای نشان دادن اشیا غیرقابل‌معاوضه به دلیل منجصر به فرد بودنشان استفاده شوند.

بیشتر پلتفرم‌های NFT و دیفای، به ویژه بایننس اسمارت چین، از خریداران می‌خواهند تا کیف پول دیجیتالی داشته باشند و با استفاده از ارزهای دیجیتال، هزینه خرید این دارایی‌ها و یا خدمات را پرداخت کنند. بنابراین درصورتی‌که کیف پول دیجیتالی چون متامسک ندارید، باید آن را ایجاد کرده تا به‌راحتی بتوانید با پروژه‌های بایننس اسمارت چین تعامل داشته باشید.

علاوه بر این، انتقال توکن‌های مبتنی بر استاندارد BEP-721 همانند سایر توکن‌های BSC، هزینه‌بر است و برای انجام آن نیاز است تا بایننس کوین (BNB) به‌عنوان کارمزد تراکنش پرداخت شود؛ بنابراین، لازم است هنگام انجام چنین معاملاتی، مقداری BNB در کیف پول وجود داشته باشد.

توکن‌های BEP-721 را می‌توان در پلتفرم‌های جاگرورلد (Juggerworld)، بیکری سواپ (BakerySwap) یا بایننس ان‌اف‌تی مارکت پلیس (Binance NFT Marketplace) تولید کرد.

به‌طورکلی، از توکن‌های BEP-721 برای نمایش موارد زیر استفاده می‌شود:

 • اثر هنری دیجیتالی و فیزیکی
 • کلکسیون‌ها
 • آیتم‌های بازی‌ها
 • املاک و دارایی‌های فیزیکی
 • بلیط بخت‌آزمایی

توابع استاندارد توکنی BEP-721 برای ساخت NFT

توابع استاندارد توکنی BEP-721 برای ساخت NFT - استاندارد BEP-721

BEP-721 فهرستی از توابع دارد که نحوه تعامل توکن با بایننس اسمارت چین را کنترل می‌کند. برخی از این موارد نسبتاً معمول هستند و در استاندارد BEP-20 نیز وجود دارند:

 • Name: نام توکن BEP-721 را مشخص می‌کند و توسط سایر قراردادها با آن نام شناسایی می‌شود.
 • Symbol: نامی کوتاه‌تر برای توکن بوده و چیزی شبیه به نماد سهام‌ها در بازارهای مالی است.
 • BalanceOf: موجودی توکن یک آدرس خاص را نشان می‌دهد.
 • TotalSupply: تعداد کل توکن‌های ایجاد شده را مشخص می‌کند.

علاوه بر این، مجموعه از توابع پایه‌ای مالکیتی وجود دارند که برخی از آنها اختیاری است. یکی از این توابع که ویژگی منحصربه‌فردی برای NFTها محسوب می‌شود، تابع فراداده یا tokenMetadata است. این تابع، این امکان را برای فراداده‌ها (Metadata) فراهم می‌کند تا در توکنی که برای پیوند دادن به یک اثر هنری یا ویژگی کلکسیونی دیگر NFT استفاده می‌شود، گنجانده شود.

به‌عنوان‌مثال، هر کریپتوپانک (CryptoPunk) یک فراداده‌ای دارد که یک پانک خاص را در میان ده هزار عدد پانک مشخص می‌کند. اگرچه کریپتوپانکس از استاندارد توکنی BEP-721 استفاده نمی‌کند، اما استفاده آنها از فراداده یکسان است.

پیش‌نیازهای ساخت یک توکن BEP-721

برای ساخت یک توکن BEP-721 در شبکه BSC، باید با یک شرکت توسعه‌دهنده توکن معروف همکاری کنید؛ این بدان دلیل است که پیش از ورود به فرآیند توسعه، موارد زیادی وجود دارند که بایستی مدنظر قرار داده شوند.

بیایید تا جزئیات ساخت یک توکن را با یکدیگر مرور کنیم:

 • مالک توکن: هر توکن صاحبی خواهد داشت. مالک این قدرت را خواهد داشت که توکن‌های جدید را مینت (تولید) کند و همچنین می‌تواند از مینت توکن‌ها جلوگیری کند.
 • محدودیت مینت توکن: در ابتدا بایستی تعداد توکن‌ها مشخص شود؛ مطلبی که به‌عنوان محدودیت Mint توکن شناخته می‌شود. پس از رسیدن به حداکثر میزان تعیین‌شده، دیگر صدور توکن‌ها ادامه پیدا نخواهد کرد.
 • توکن‌های قابل مینت: قابل مینت بودن (Mintable) چیزی جز صدور توکن‌ها نیست. تا زمانی که به محدودیت نرسیده باشید، فرآیند صادر کردن توکن می‌تواند ادامه داشته باشد.
 • توکن‌های قابل سوزاندن: این فرآیند از بین بردن توکن‌ها است. اگر بخواهید تعداد توکن‌های خود را در بازار به حداقل برسانید، این نوع توکن‌ها می‌توانند سوزانده شوند.
 • لیست سیاه توکن‌ها: توکن‌ها نیز در لیست سیاه قرار خواهند گرفت. اگر توکن‌ها یا سایتی که این توکن‌ها را تولید می‌کنند، مخرب به نظر برسند، توکن‌ها در لیست سیاه قرار خواهند گرفت.

جمع‌بندی

BEP-721، استاندارد توکنی شبکه بلاکچینی بایننس اسمارت چین (BSC) است که امکان تولید توکن‌های غیرمثلی (NFT) را فراهم می‌کند. این استاندارد، در حقیقت نسخه گسترش‌یافته استاندارد ERC-721 اتریوم است. همانند هر نوع استاندارد توکنی دیگر، استاندارد BEP-721 نیز توابعی دارد که در ساخت توکن بایستی از آنها استفاده کرد. شایان ذکر است شما می‌توانید توکن‌های BEP-721 مخصوص به خودتان را در پلتفرم‌هایی چون Juggerworld، BakerySwap یا Binance NFT Marketplace ایجاد کنید. در این مقاله ابتدا یک معرفی کلی از شبکه Binance Smart Chain داشتیم و سپس به معرفی BEP-721، توابع این استاندارد و پیش‌نیازهای ساخت یک توکن BEP721 پرداختیم.

منبع
coinmarketcapacademy.binancesecuritytokenizer

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا