اخبار بلاکچین

بریج شبکه لایه ۲ جدید Blast فعال شد؛ ورود با کد دعوت امکان‌پذیر است

شبکه بلست (Blast) یک شبکه لایه ۲ اتریوم است که توسط بنیان‌گذار بازار NFT بلر (Blur) تاسیس شده است. ارزش کل قفل شده (TVL) این شبکه تنها چند ساعت پس از فعال شدن آن در اواخر روز دوشنبه، از ۳۰ میلیون دلار گذشت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین دسک، سرمایه‌گذاران بیش از ۳۰ میلیون دلار اتر و استیبل کوین را با استفاده از بریج Blast، آخرین شبکه لایه ۲ اتریوم، تنها چند ساعت پس از راه‌اندازی این پروژه در اواخر روز دوشنبه، به این شبکه انتقال دادند.

Blast یک رول‌آپ آپتیمیستیک است و ادعا می‌کند اولین شبکه لایه ۲ است که سود بومی را به صورت ETH و استیبل کوین‌ها از جمله USDC ،USDT و DAI ارائه می‌دهد، در استیکینگ ETH شرکت می‌کند و سود آن را با پاداش‌های اضافی به کاربران باز می‌گرداند.

طراحی منحصر به فرد Blast برای کاربران جذابیت دارد؛ افردی که به این شبکه دارایی (اتر و استیبل کوین) واریز کنند، به ازای دارایی منتقل‌شده سود دریافت کرده و امتیاز (Point) BLAST را دریافت می‌کنند.

تیم این پروژه روز سه‌شنبه در پستی اعلام کرد:

Blast به‌طور بومی در استیکینگ ETH شرکت می‌کند و سود استیکینگ به کاربران و Dappهای این شبکه لایه ۲ بازگردانده می‌شود. ما این شبکه لایه ۲ را از ابتدا طراحی کرده‌ایم تا اگر ۱ عدد ETH در کیف پول خود در Blast داشته باشید، با گذشت زمان، به طور خودکار به ۱.۰۴، ۱.۰۸ و ۱.۱۲ اتریوم افزایش می‌یابد.

در واقع، کاربران با واریز دارایی به Blast، نه‌تنها از سرمایه خود در برابر تورم محافظت می‌کنند، بلکه به‌طور فعال آن را افزایش می‌دهند. این نقطه تمایز این شبکه از سایر شبکه‌های لایه ۲ اتریوم است.

داده‌ها نشان می‌دهند از مجموع وجوه بریج‌شده، بیش از ۴۴ میلیون دلار اتر در پلتفرم لیدو (Lido) استیک شده است که تا ۴٪ سود سالانه آن خواهد بود. ۶ میلیون دلار دیگر در پلتفرم میکر (Maker) است و بخشی در حدود ۷۰۰٬۰۰۰ دلار به‌صورت استیبل کوین دای (DAI) موجود است.

کاربرانی که استیبل کوین‌ها را بریج می‌کنند، استیبل‌کوین تغییریافته Blast، به نام USDB را دریافت می‌کنند. سود USDB از پروتکل آنچین T-Bill میکر دائو (MakerDAO) تامین می‌شود. شنیده‌ها حاکی از آن است که سود استیبل کوین‌ها ۵٪ خواهد بود.

لازم به ذکر است، کاربران باید تا راه‌اندازی شبکه اصلی در ماه فوریه (بهمن) منتظر بمانند تا بتوانند دارایی‌ها را از این شبکه برداشت کرده یا در فعالیت‌های آنچین شرکت کنند. این شبکه لایه ۲ جدید در حال حاضر در مرحله دسترسی اولیه است که فقط از طریق کد دعوت قابل دسترسی است. کاربرانی که از طریق دعوت به آن دسترسی پیدا می‌کنند، امتیازهای (Point) Blast را دریافت می‌کنند و می‌توانند در ماه می ۲۰۲۴ (اردیبهشت ۱۴۰۳) از آن استفاده کنند.

Blast تاکنون ۲۰ میلیون دلار سرمایه از شرکت‌های بزرگی همچون VC Paradigm، eGirl Capital و Standard Crypto در کنار تعدادی از افراد برجسته مانند اندرو کانگ (Andrew Kang)، هاسو (Hasu) مشاور استراتژیک لیدو و لری سرماک (Larry Cermak) مدیر عامل The Block جمع‌آوری کرده است.

Blast توسط پکمن (Pacman)، یک توسعه‌دهنده با نام مستعار و یکی از بنیانگذاران مارکت پلیسNFT بلر (Blur) ساخته شده است. پکمن در پستی در پلتفرم X گفته است که بر توسعه هر دو پروژه نظارت خواهد کرد. وی همچنین برنامه‌هایی را برای راه‌اندازی اپلیکیشن‌های جدید NFT برای Blur با استفاده از فناوری و زیرساخت Blast به اشتراک گذاشته است.

قیمت توکن BLUR نیز در ۲۴ ساعت گذشته پس از راه‌اندازی Blast حدود ۱۲٪ افزایش یافت.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا