متوسط سرمایه گذاری

معرفی و بررسی سبد شرکت سرمایه‌گذاری کوین بیس ونچرز (Coinbase Ventures)

کوین بیس به عنوان یک صرافی متمرکز در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند. این صرافی یک نهاد سرمایه‌گذاری به نام کوین بیس ونچرز دارد که وجوه موردنیاز پروژه‌های مختلف کریپتویی را تامین می‌کند. Coinbase Ventures در کنار بایننس لبز و a16z از جمله بزرگان فعال در سرمایه‌گذاری پروژه‌های کریپتویی هستند. آشنایی با این شرکت‌ها و بررسی پرتفولیوی آنها از جمله مواردی است که برای برخی از کاربران میهن بلاکچین جذابیت دارد. از این رو در این مطلب می‌خواهیم ضمن معرفی شرکت کوین بیس ونچرز، سوابق سرمایه‌گذاری این VC را بررسی کنیم و ببینیم در کدام حوزه‌ها بیشتر فعالیت و سرمایه‌گذاری دارد.

نکات کلیدی مقاله:
👈کوین بیس ونچرز یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر است که به تامین مالی پروژه‌های کریپتویی می‌پردازد.
👈شرکت Coinbase Ventures که بازوی سرمایه‌گذاری صرافی کوین بیس است، در حوزه‌های گیم، زیرساخت و NFT سرمایه‌گذاری می‌کند.
👈در پورتفولیوی کوین بیس ونچرز پروژه‌های مطرحی نظیر آربیتروم، آپتیمیزم، اتراسکن، مساری و لیرزیرو وجود دارد.
👈Coinbase Ventures تقریبا در ۳۳۰ پروژه سرمایه‌گذاری کرده است.

معرفی شرکت Coinbase Ventures

آشنایی با شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر کوین بیس ونچرز
منبع: ‌coinbase.com/ventures

کوین بیس ونچرز که بازوی سرمایه‌گذاری خطرپذیر صرافی کوین بیس است و تحت نظر این نهاد فعالیت می‌کند، یکی از VCهای مطرحی است که اگر گزارش هفتگی جذب سرمایه‌ پروژه‌های کریپتویی را در میهن بلاکچین دنبال کرده باشید، حتما پیش‌تر به نام آن برخورد کرده‌اید. مطابق اطلاعات مندرج در وب‌سایت کرانچ بیس، کوین‌بیس ونچرز در سال ۲۰۱۸ تاسیس شده است.

کوین بیس ونچرز خود در ۶ آوریل سال ۲۰۱۸ (۱۷ فروردین ۱۳۹۷)، مبلغ ۱۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. در سایت کرانچ بیس تعداد پروژه‌هایی که Coinbase Ventures در آنها سرمایه‌گذاری کرده است، برابر با ۳۳۸ مورد است که در ۲۲ مورد آنها، به عنوان سرمایه‌گذار Lead بوده است؛ اما این رقم در سایت کریپتورنک برابر ۳۳۰ مورد و در سایت کریپتو فاندریزینگ ۳۳۴ مورد است که معمولا چنین اختلافی در مورد سایر VCها نیز وجود دارد. در وب‌سایت رسمی پروژه نیز اشاره‌ای به رقم دقیق سرمایه‌گذاری‌ها نشده است و صرفا پورتفولیوی این شرکت را می‌توان دید و بررسی کرد.

شرکت سرمایه‌گذاری کوین بیس ونچرز در راستای هدف صرافی کوین بیس به وجود آمده است؛ یعنی فراهم کردن آزادی اقتصادی بیشتر در دنیا. این شرکت در پروژه‌هایی که در مراحل اولیه توسعه خود هستند سرمایه‌گذاری می‌کند تا از این طریق اهداف خود را پیش ببرد.

معرفی تیم کوین بیس ونچرز

اعضای تیم Coinbase Ventures مشخص نیستند و در منابع موجود، از برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong) به عنوان بنیان‌گذار نام برده شده است. آرمسترانگ در واقع همان Co-Funder کوین بیس است و احتمالا در راه‌اندازی بازوی سرمایه‌گذاری نیز همین شخص موثر بوده است. یک نکته جالب در این میان به چشم می‌خورد و آن هم نام دو عضو هیئت مدیره است که خود بنیان‌گذار شرکت‌های سرمایه‌گذاری دیگری هستند:

 • فرد ارسام (Fred Ehrsam): عضو هیئت مدیره کوین بیس و هم‌بنیان‌گذار شرکت سرمایه‌گذاری پارادایم (او یکی از بنیان‌گذاران اولیه شرکت کوین بیس بوده است.)
 • مارک اندریسن (Marc Andreessen): عضو هیئت مدیره کوین بیس و هم‌بنیان‌گذار شرکت سرمایه‌گذاری اندریسن هورویتز

هم‌چنین از میان سایر اعضای تیم کوین بیس که احتمالا در کوین بیس ونچرز نیز نقش دارند، می‌توان به اسامی زیر اشاره کرد:

کوین بیس ونچرز بیشتر در کدام حوزه سرمایه‌گذاری کرده است؟

با بررسی پرتفولیوی Coinbase Ventures می‌توان نتیجه‌گیری کرد که این شرکت بیشترین سرمایه‌گذاری خود را به حوزه خدمات بلاکچین اختصاص داده است؛ به طوری‌که ۳۲.۴ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌هایش به این حوزه اختصاص دارد. همچنین پروژه‌های دیفای نیز موردعلاقه این شرکت هستند و کوین بیس ونچرز ۲۶ درصد از دارایی خود را در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کرده است. امور مالی متمرکز یا همان CeFi نیز هدف بعدی این شرکت است. نمودار زیر درصدهای مرتبط با هر حوزه را نشان می‌دهد.

منبع: cryptorank.io

می‌بینید که زیرساخت بلاکچین، NFT، شبکه‌های اجتماعی، گیم‌فای و استیبل کوین‌ها نیز در سبد سرمایه‌گذاری Coinbase Ventures سهمی را به خود اختصاص داده‌اند. موارد دیگر نظیر زیرساخت وب سه، پروتکل‌های لایه یک، تکنولوژی متاورس و ابزارهای توسعه نیز گزینه‌های دیگری هستند که این VC در پروژه‌های مرتبط با آنها سرمایه‌گذاری می‌کند.

کوین بیس ونچرز در ۳۳۰ پروژه با ۱۵۹۰ سرمایه‌گذار خطرپذیر دیگر به صورت مشترک همکاری کرده است. در زیر می‌توانید مسیر سرمایه‌گذاری این شرکت را دنبال کنید.

ردیابی سرمایه‌گذاری‌های Coinbase Ventures
منبع: cryptorank.io

می‌بینید که بیشترین تعداد سرمایه‌گذاری‌های شرکت Coinbase Ventures مربوط به مارس ۲۰۲۲ است؛‌ جایی که این شرکت در این بازه زمانی در ۲۳ پروژه سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین تعداد سرمایه‌گذاری‌های کوین بیس ونچرز در ماه‌های اخیر چنگی به دل نمی‌زند؛ البته این موضوع در میان سایر VCها نیز به چشم می‌خورد که دلیل آن وضعیت نامشخص و ناپایدار بازار است. در ماه سپتامبر نیز کوین بیس ونچرز تنها در تامین سرمایه ۲ پروژه به نام‌های Socket و Mountain Protocol USD مشارکت داشته است.

نگاهی به پورتفولیوی Coinbase Ventures

سبد سرمایه‌گذاری کوین بیس ونچرز
منبع: coinbase.com/ventures

سبد سرمایه‌گذاری کوین بیس ونچرز پر از پروژه‌های مطرح است. موارد مشهوری نظیر پالیگان، یونی سواپ، اپتوس، آربیتروم و اوپن سی از جمله پروژه‌هایی هستند که Coinbase Ventures در تامین سرمایه آنها مشارکت داشته است. در جدول زیر می‌توانید سایر پروژه‌های پرتفولیوی کوین بیس ونچرز را ببینید. هم‌چنین اگر مشتاق هستید که به فهرست کامل سرمایه‌گذاری‌های این شرکت دسترسی داشته باشید، از طریق این لینک می‌توانید به خواسته خود دست پیدا کنید.

آلکمی (Alchemy)الئو (Aleo)الوویال (Alluvial)آئودیوس (Audius)اکسلار (Axelar)ازتک (Aztec)
بلاک نیتیو (Blocknative)زی‌کی سینک (zkSync)بریو (Brave)سلستیا (Celestia)زریان (Zerion)سرتیک (Certik)
سانتریفیوژ (Centrifuge)کامپاند (Compound)دی بنک (DeBank)دان آنالیتیکز (Dune Analytics)آیگن لیر (EigenLayer)اتر اسکن (Etherscan)
ناسیس سیف (Gnosis Safe)هاپ پروتکل (Hop Protocol)ایمیوتبل ایکس (ImmutableX)لیرزیرو (LayerZero)زپر (Zapper)مون بیم (Moonbeam)
نانسن (Nansen)نیر (Near)اوپن زپلین (OpenZeppelin)پکسوس (Paxos)رریبل (Rarible)سی (Sei)
ساوند (Sound.xyz)استارک ور (Starkware)سینتتیکس (Synthetix)اومی (Umee)ورلدکوین (World Coin)یوگالبز (Yuga Labs)

یکی از جدیدترین سرمایه‌گذاری‌های این شرکت به‌عنوان Lead Investor مربوط به راکت پول است که در آگوست ۲۰۲۳ انجام شده است و البته مبلغ جمع‌آوری شده آن مشخص نیست. همچنین این شرکت در پروژه FTX نیز مبلغ ۹۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ سرمایه‌گذاری کرده است. یوگا لبز نیز ۴۵۰ میلیون دلار از سرمایه کوین بیس ونچرز را به خود اختصاص داده است و پکسوس و سویی نیز هر یک ۳۰۰ میلیون از دارایی‌های این VC را از آن خود کرده‌اند.

چند مورد از آخرین پروژه‌هایی را که کوین بیس ونچرز در آنها سرمایه‌گذاری کرده است، می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

 • فرست میت (FirstMate)؛ ۲۸ آگوست ۲۰۲۳
 • راکت پول (Rocket Pool)؛ ۱۰ آگوست ۲۰۲۳
 • سیمبال (Cymbal)؛ ۱۹ جولای ۲۰۲۳
 • آوسام کیو ای (AwesomeQA)؛ ۱۱ جولای ۲۰۲۳
 • کانکست (Connext)؛ ۱۴ ژوئن ۲۰۲۳
 • موریک پروتکل (Maverick Protocol)؛ ۱۲ ژوئن ۲۰۲۳
 • اتوپیا لبز (Utopia Labs)؛ ۱ ژوئن ۲۰۲۳
 • دماکس لبز (Demox Labs)؛ ۱ ژوئن ۲۰۲۳
 • انوما (Anoma)؛ ۳۱ می ۲۰۲۳
 • پیور (PYOR)؛ ۱۸ می ۲۰۲۳

اگر می‌خواهید در مورد سرمایه‌گذاری‌های Coinbase Ventures بیشتر بدانید و جزئیات بیشتری دستگیرتان شود، مراجعه به سایت‌های کریپتو رنک یا کریپتوفاندریزینگ که بالاتر در همین مقاله به آنها لینک داده‌ایم، کمکتان خواهد کرد. آدرس وب‌سایت اصلی این VC نیز در ابتدای مقاله قید شده است که می‌توانید به آن مراجعه کنید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
کوین بیس ونچرز چیست؟

یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر است که به عنوان بازوی سرمایه‌گذاری صرافی کوین بیس فعالیت می‌کند. این شرکت که در سال ۲۰۱۸ تاسیس شده است، در تامین وجه پروژه‌های کریپتویی فعالیت دارد.

شرکت Coinbase Ventures در کدام پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کرده است؟

کوین بیس ونچرز در تامین وجه پروژه‌های بسیاری نقش داشته است که از میان آنها می‌توان به اپتوس، مساری، پالیگان، یونی سواپ، سینتتیکس و آپتیمیزم اشاره کرد.

جمع‌بندی

شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر Coinbase Ventures در سال ۲۰۱۸ تاسیس شد تا به عنوان بازوی سرمایه‌گذاری صرافی متمرکز کوین بیس فعالیت کند. این شرکت در پروژه‌های مطرحی نظیر آپتیمیزم و آربیتروم سرمایه‌گذاری کرده است و به عنوان یکی از برترین VCهای بازار شناخته می‌شود. این شرکت در حوزه‌های مختلفی نظیر وب سه، NFT، گیم و سرویس‌ها و زیرساخت بلاکچین فعالیت می‌کند و در تامین مبالغ موردنیاز برای توسعه پروژه‌های این حوزه‌ها نقش پررنگی دارد. اگر بخواهیم برترین VC‌های بازار را نام ببریم، شاید بتوانیم نام کوین بیس ونچرز را به عنوان یکی از گزینه‌های محتمل معرفی کنیم. آیا شما هم با این مسئله موافقید؟ به نظرتان چقدر می‌توان روی پروژه‌هایی که این شرکت در آنها سرمایه‌گذاری کرده است، حساب کرد؟

منبع
میهن بلاکچین

انسیه آرزومندی

من قراره خودم رو توی چندتا جمله معرفی کنم؛ واقعا اگه می‌گفتن دل و روده‌ی اتریوم رو بریز بیرون، برام راحت‌تر بود. من خیلی اتفاقی وارد ارزهای دیجیتال شدم؛ به معنای واقعی کلمه اتفاقی. یعنی یکی از دوستام من رو به زور هل داد توی این حوزه و وقتی چشم باز کردم دیدم عاشقش شدم. دست تقدیر من رو کشوند سمت میهن بلاکچین و حالا اینجام. من انسیه هستم و مثل فامیلیم آرزومندم که بتونم هر چیزی رو که خودم ازش سر در آوردم، برای شما هم بنویسم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا