کریپتو کده

ورلد کوین (WorldCoin) چیست؟ آشنایی با پروژه جدید خالق ChatGPT و ارز دیجیتال WLD

اسم چت جی پی تی که می‌آید، گوش خیلی‌ها تیز می‌شود. پس بهتر است بدانید که بنیان‌گذار ChatGPT پروژه‌ای به اسم WorldCoin خلق کرده است. ورلدکوین پروژه‌ای کریپتویی است که به دنبال ایجاد شبکه‌ای مالی برای همه و احراز هویت دیجیتال است. این پروژه از Global Economy یا همان اقتصاد همگانی صحبت می‌کند و بنای کارش را بر این مسئله گذاشته است. اگر می‌خواهید دقیقا بدانید که ورلد کوین چیست، چه ویژگی‌هایی دارد و ارز دیجیتال WLD چیست، این مقاله میهن بلاکچین را مطالعه کنید و اگر سوالی داشتید، در قسمت نظرات بیان کنید. برویم و ببینیم در دنیای کریپتو چه خبر است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
نکات کلیدی مقاله

✔ ورلد کوین (worldCoin) پروژه‌ای است که به دنبال احراز هویت دیجیتال به صورت عمومی است.
✔ در این پروژه به کمک دستگاهی به نام Orb، از عنبیه افراد عکسبرداری می‌شود و خروجی تصویر، به صورت هش برای احراز هویت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
✔ این پروژه روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است.
✔ WorldCoin در تاریخ ۲ مرداد ۱۴۰۲، توکن‌ بومی خود را با نام WLD عرضه کرد.
✔ ورلدکوین به کمک دانش صفر، درصدد حفظ امنیت و حریم خصوصی افراد است.
این مطلب در تاریخ ۷ مرداد ۱۴۰۲ به‌روزرسانی شده است.

ورلد کوین چیست؟

آشنایی با پروژه ورلد کوین
منبع: theblock.co

پروژه WorldCoin پروتکلی است که دسترسی عموم مردم را به خدمات مالی و احراز هویت فراهم می‌کند. ورلدکوین می‌خواهد فارغ از پیشینه افراد، محدودیت‌های جغرافیایی یا وضعیت اقتصادی آنها گامی در تسریع انتقال به آینده اقتصادی بردارد. به زبان ساده ورلدکوین به دنبال آن است که مزایای این خدمات را به صورت یکسان برای تمام افراد جهان فراهم کند. هدف، هدف والایی است و باید دید اجرایی کردنش چقدر امکان‌پذیر است.

WorldCoin یک پروتکل متن باز است که افراد و جامعه توسعه‌دهندگان در سراسر دنیا از آن پشتیبانی می‌کنند. این افراد به دنبال آن هستند که این پروتکل را گسترش دهند و در این راه نقشی ایفا کنند. پروژه ورلدکوین اکنون در فاز بتا به سر می‌برد.

این پروژه به کمک یک دستگاه تصویربرداری به نام Orb، احراز هویت را انجام می‌دهد. عنبیه چشم افراد هم مثل اثر انگشتشان منحصربه‌فرد است. تصویر به صورت هش روی یک بلاکچین لایه دو ذخیره می‌شود و داده‌ها از حافظه Orb پاک می‌شود.

در ضمن باید به این مسئله هم اشاره کنیم که لوگوی شبکه WorldCoin به تازگی تغییر کرده است و از تصویری که در بالا دیدید، به شکل زیر تغییر کرده است:

لوگوی جدید ورلدکوین
منبع: worldcoin.org

در حقیقت ورلد کوین با تغییر لوگوی خود، به شعار «اقتصاد جهانی به همه تعلق دارد» رنگ و بوی تازه‌تری داده است. لوگوی جدید در واقع ترکیبی از اشکال زیر است:

منبع‌: worldcoin.org

هدف ورلد کوین چیست؟

الکس بلانیا CEO ورلدکوین در مصاحبه‌ای گفته است که هدف اولیه پروژه WorldCoin راه‌اندازی توکنی است که مالکیت آن تحت اختیار انسان‌ها باشد؛ یعنی شما صرفا به این دلیل که انسان هستید، توکن دریافت می‌کنید. به طور کلی این پروژه دو هدف عمده دارد. اولی دسترسی انسان‌ها به اقتصاد جهانی به صورت عادلانه و یکسان. هدف دوم هم همین مسئله احراز هویت بیومتریک است؛ آن هم در شرایطی که حریم خصوصی افراد همچنان حفظ می‌شود.

ورلد کوین از طریق هویت دیجیتال منحصر‌به‌فرد می‌تواند نقش مهمی در احراز هویت در دنیای آنلاینی ایفا کند که هوش مصنوعی هم به شکلی پیشرفته در آن رو به رشد است.

WorldCoin چطور کار می‌کند؟

آشنایی با دستگاه Orb
منبع: worldcoin.org

مهم‌ترین کار ورلدکوین این است که بتواند هویت منحصربه‌فرد و دیجیتالی افراد را تایید کند و سپس به آنها پاداش بدهد. به همین خاطر به سخت‌افزار ویژه‌ای به نام Orb نیاز دارد. ارب عنبیه افراد را اسکن می‌کند تا ثابت کند که اولا انسان هستند و ثانیا منحصربه‌فرد هستند . حالا چرا عنبیه؟ چون عنبیه الگوی متفاوتی در هر فرد دارد و نمی‌توانید دو فرد را پیدا کنید که عنبیه‌های یکسانی داشته باشند. پس ارب می‌تواند میان دو نفر تنها از طریق عنبیه‌های چشمشان تمایز قائل شود؛‌ بدون آنکه حتی نامی از آنها بداند.

پس از اینکه عملیات اسکن انجام شد، نتیجه به رشته‌ای از اعداد یا همان هش تبدیل می‌شود. هش تابعی است که شما یک ورودی به آن می‌دهید و خروجی را در قالب رشته‌ای از اعداد دریافت می‌کنید. حالا اگر هش را داشته باشید،‌ نمی‌توانید از این طریق به ورودی اصلی دسترسی پیدا کنید و این مسئله امنیت را افزایش می‌دهد. این دستگاه، هش خروجی از تصویر عنبیه را به همراه هش کلید عمومی کاربر به سرورهای ورلدکوین ارسال می‌کند. در نهایت یک آیدی به فرد اختصاص داده می‌شود که همان شناسه دیجیتالی جهانی است و در ورلدکوین با نام World ID‌ شناخته می‌شود.

اسکن عنبیه به کمک Orb
منبع: siliconangle.com

این دستگاه کمک می‌کند که از داده‌های بیومتریک هش ساخته شود. بلانیا توضیح می‌دهد که اگر تیم ورلدکوین بخواهد هویت افراد را ردیابی کند، به چیزی دسترسی ندارد. تنها فقط می‌تواند تعیین کند که شما یک انسان زنده هستید و حتی نمی‌داند شما کیستید و کجا زندگی می‌کنید.

پروژه ورلدکوین روی بلاکچین اتریوم ساخته شده و از تکنولوژی‌های لایه یک و دو برای بهبود کارایی خود بهره می‌برد. همچنین کیف پول World App روی بلاکچین پالیگان ساخته شده و البته قرار است به شبکه آپتیمیزم مهاجرت کند.

امنیت در WorldCoin

حریم خصوصی مسئله مهمی در بلاکچین است و ورلدکوین نیز به این مسئله آگاه است. در این پروژه از مکانیزم‌هایی مانند اثبات دانش صفر (ZKP) استفاده می‌شود. به این ترتیب به لحاظ ریاضی برقراری ارتباط میان استفاده از World ID و هویت واقعی کاربران ناممکن می‌شود.

در دنیای WorldCoin کاربر کنترل کامل اطلاعات و داده‌های شخصی را در اختیار دارد. مثلا همان‌طور که در تصویر زیر مشخص است، کاربر می‌تواند به سادگی درخواست حذف اطلاعات شخصی‌اش را تنها با طی چند گام در World App ثبت کند.

حریم شخصی در ورلدکوین
منبع: worldcoin.org

کاربران می‌توانند به کمک کیف پول World App و همچنین World ID به صورت کاملا ناشناس فعالیت کنند. برای ثبت نام کردن نیازی به اطلاعات شخصی نیست. نه ایمیلی، نه شماره تلفنی، نه پروفایل اجتماعی و نه حتی نامی از شما خواسته می‌شود.

هربار که کاربر از World ID‌ خود استفاده می‌کند، ZKPها به میدان می‌آیند تا ثابت کنند که کاربر یک انسان منحصر‌به‌فرد است. این یعنی هیچ شخص ثالثی نه World ID‌ را می‌داند و نه کلیدهای کیف پول کاربر را و هیچ‌کس قادر به ردیابی کاربران در برنامه‌ها نیست.

مسئله مهم دیگر این است که استفاده از دانش صفر، این را تضمین می‌کند که استفاده از شناسه جهانی، به داده‌های بیومتریک یا کدهای عنبیه چشم ارتباطی ندارد. وقتی می‌خواهید ثابت کنید که یک انسان منحصربه‌فرد هستید، باید بتوانید این کار را بدون افشای اطلاعاتی درباره خودتان انجام دهید. این همان خدمت بزرگی است که ZKPها به انسان می‌کنند.

نگاهی به جدول زیر بیندازید تا این مفاهیمی که از آن صحبت شد، بهتر برایتان جا بیافتد.

توضیحاتWorld AppThe OrbWorld ID
تعریفهویت خودمختار و کیف پول کریپتوییدستگاهی برای تایید اینکه کاربران انسان و منحصر‌به‌فرد هستند.پروتکل هویت دیجیتال با حفظ حریم خصوصی
کاربرد✔ساخت و ذخیره کلید خصوصی World ID کاربران
✔ساخت و ذخیره کلیدهای خصوصی برای کیف پول‌های کاربر
(باید در نظر داشت که عملکرد کیف پول کریپتویی و هویت کاربر از هم مستقل هستند.)
وقتی یک‌مرتبه تایید شود که کاربر واقعا انسانی منحصر‌به‌فرد است، این دستگاه شناسه جهانی کاربر را به صورت آنچین ثبت و ارسال می‌کند. این شناسه از کلید خصوصی و تصادفی World ID‌ گرفته می‌شود که در واقع مشابه شیوه‌ای است که کلید عمومی تولید می‌شود.اثبات انسان بودن (Prood-of-Personhood) که جزئی از پروتکل است و فهرستی عمومی از هویت‌های تاییدشده را نشان می‌دهد، به صورت آنچین منتشر می‌شود. این همان فهرست کلیدهای عمومی است.

از آنجایی که در این پروژه با بیومتریک سروکار داریم، باید بالاترین استاندارد برای حفظ حریم خصوصی فراهم شود. تصاویر در حافظه داخلی و محلی دستگاه Orb پردازش و سپس پاک می‌شوند. خروجی به شکل کدهایی است که به صورت عددی، بافت هر عنبیه را نشان می‌دهد. این دستگاه، هش خروجی از تصویر عنبیه را به همراه هش کلید عمومی کاربر به سرورهای ورلدکوین ارسال می‌کند.

ورلد کوین چه سرویس‌هایی دارد؟

افراد و سازمان‌هایی که از این پروژه حمایت می‌کنند، ابزارهایی را توسعه می‌دهند که به تسریع اهداف WorldCoin کمک می‌کند تا این پروژه ماموریتش را با موفقیت به پایان برساند. خدمات ورلدکوین را می‌توان این‌گونه دسته‌بندی کرد:

  • WorldID: هویت دیجیتالی که حریم شخصی را حفظ می‌کند. این سرویس برای آن طراحی شده است که بسیاری از چالش‌های مهم مبتنی بر احراز هویت را حل کند و بتواند شخصیت منحصربه‌فرد هر کدام از انسان‌ها را تایید و اثبات کند.
  • توکن ورلدکوین: رمزارز بومی شبکه ورلدکوین WLD‌ نام دارد که یک توکن ERC-20 روی بلاکچین‌های اتریوم و آپتیمیزم است.
  • WorldApp: یک کیف پول کاملا خودحضانتی که پرداخت‌ها، خریدها و نقل و انتقال‌ها را به صورت عمومی امکان‌پذیر می‌کند. این کار با استفاده از توکن WorldCoin، دارایی‌های دیجیتال، استیبل کوین‌ها و دارایی‌های سنتی انجام می‌شود.

معرفی ارز دیجیتال WLD

پروژه ورلدکوین در تاریخ ۲۴ جولای ۲۰۲۴ (۲ مرداد ۱۴۰۱) توکن بومی خود را با نام WLD لانچ کرد. این توکن کاربردی با استاندارد ERC-20 و روی شبکه اتریوم ایجاد شده و البته در شبکه آپتیمیزم نیز وجود دارد. از این توکن در کنار Wolrd ID در حاکمیت پروتکل استفاده می‌شود. هدف از ایجاد این توکن، شکل‌گیری بنیاد بزرگترین شبکه مالی و حفاظت از حریم شخصی و هویت افراد است.

عرضه اولیه WLD برابر با ۱۰ میلیارد توکن است. میزان تورم WLD نیز سالانه ۱.۵ درصد است. البته نرخ تورم را حاکمیت پروتکل تعیین کرده است و پیش‌فرض آن صفر درصد است. تورم در اولین فرصت پس از ۱۵ سال از لانچ توکن آغاز خواهد شد. مطابق اعلام تیم پروژه، این توکن به افرادی اعطا می‌شود که نرم‌افزار World App را دانلود کنند. برای دریافت پاداش هم باید به کمک دستگاه Orb احراز هویت شوند تا منحصر‌به‌فرد بودن و همچنین انسان بودن آنها محرز شود. در تصویر زیر می‌توانید تخصیص توکن WLD را مشاهده کنید:

نمودار تخصیص توکن WLD
منبع: worldcoin.org

مطابق این تصویر تخصیص توکن‌های WLD به شرح زیر است:

  • ۷۵ درصد سهم جامعه ورلدکوین
  • ۱۳.۵ درصد سهم سرمایه‌گذاران شرکت Tools for Humanity (TFH)
  • ۹.۸ درصد سهم تیم اولیه توسعه‌دهنده
  • ۱.۷ درصد به عنوان ذخیره شرکت TFH برای نیازهای آینده

در تصویر زیر نیز می‌توانید زمان‌بندی و حجم آزادسازی توکن‌های WLD را مشاهده کنید. اگر نیازمند اطلاعات بیشتری در مورد توکن ورلدکوین هستید، به این لینک مراجعه کنید که توکنومیکس WLD را به شکل مفصل شرح می‌دهد.

جدول زمان‌بندی آنلاک توکن ورلدکوین
منبع: worldcoin.org

به گزارش میهن بلاکچین و در زمان‌ به‌روزرسانی این مقاله در تاریخ ۴ مرداد ۱۴۰۲، قیمت توکن WLD برابر با ۲.۳۹ دلار است و ورلدکوین هم‌اکنون در جایگاه ۱۳۱ جدول ارزهای دیجیتال قرار دارد. بیشترین قیمت این رمزارز مربوط به زمان لانچ آن یعنی ۲ مرداد است که به ۳.۳ دلار رسید. کمترین قیمت آن نیز مربوط به همان تاریخ و در قیمت ۱.۶۶ دلار است. ارزش کل بازار رمزارز ورلدکوین برابر با ۲۶۲,۹۳۵,۸۹۲ دلار و حجم معاملات آن طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۴۸,۳۳۷,۵۶۸ دلار است. عرضه در گردش این توکن نیز برابر با ۱۱۰,۱۱۴,۳۲۱.۹۹ عدد است. اطلاعات آنچین این توکن را می‌توانید از طریق داشبورد دون آنالیتیکس مشاهده کنید.

توکن WLD را از کدام صرافی بخریم و در کدام کیف پول نگه داریم؟

برای خرید توکن WLD می‌توانید به صرافی‌های متمرکز بایننس، کوکوین، اوکی اکس، بای بیت، گیت، هیوبی، کوینکس و چند صرافی دیگر مراجعه کنید. همچنین دو صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ و یونی سواپ نیز گزینه‌های دیگری هستند که از طریق آنها می‌توانید اقدام به خرید رمزارز WLD‌ کنید.

برای نگهداری توکن WLD به کیف پول World App‌ نیاز دارید که برای دانلود آن می‌توانید روی این لینک کلیک کنید. همچنین می‌توانید از کیف پول‌های مطرحی مانند تراست ولت یا متامسک استفاده کنید. کیف پول‌هایی که از بلاکچین‌های اتریوم و آپتیمیزم و استاندارد ERC-20 پشتیبانی می‌کنند، قابلیت نگهداری از توکن WLD را هم دارند.

چطور از WorldCoin استفاده کنیم؟

شرکت در پروژه ورلد کوین
منبع: theblock.co

برای اینکه ببینیم چطور می‌شود با ورلدکوین کار کرد، سه گام پیش رو را با هم بررسی می‌کنیم.

مرحله اول. دانلود برنامه World App

پس از ساختن یک حساب کاربری در World App، کیف پولی خواهید داشت که به WLD، بیت کوین، اتریوم و بسیاری از ارزهای سنتی از جمله استیبل کوین‌ها دسترسی دارد. البته این را باید به خاطر سپرد که این کیف پول روی بلاکچین پالیگان است و رمزارزهای مذکور، به صورت رپد شده روی آن وجود دارند.

مرحله دوم: ثبت‌نام برای دریافت World ID

تا اینجا کار سختی نکردیم و فقط یک کیف پول دانلود و نصب کردیم. از اینجا به بعد ولی به چیزی به اسم ORB نیاز داریم. خب حالا ارب چیست؟ یک دستگاه تصویربرداری بیومتریک برای عکسبرداری از عنبیه چشم است. این‌طور می‌تواند منحصربه‌فرد بودن هر فرد را تشخیص دهد. پس ORB در پیاده‌سازی هویت دیجیتالی اهمیت زیادی دارد و دسترسی به اقتصاد جهانی را به صورت فراهم می‌کند. ورلدکوین به این دلیل از Orb‌ استفاده می‌کند که بتواند هویت و یکتایی افراد را در عین حفظ حریم خصوصی آنها، تایید و ثبت کند.

مرحله سوم: دریافت سهم کاربر از Worldcoin و سایر ارزهای دیجیتال

پس از اینکه احراز هویت دیجیتالی با موفقیت انجام شد، کاربر می‌تواند به کمک World ID، ایردراپ بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال را به دست بیاورد. پس از راه‌اندازی شبکه اصلی ورلد کوین، کاربران مناطقی که در آنها توکن WorldCoin ارائه می‌شود، می‌توانند سهم خود را از توکن‌های رایگان ورلدکوین مطالبه کنند.

وعده ایردراپ ورلدکوین به کاربران
منبع: worldcoin.org

یک نکته مهم در اینجا وجود دارد و آن این است که مطابق تصویر بالا، این پروژه وعده ایردراپ بیت کوین را داده است. در کیف پول World App بخشی به نام Learn to Earn وجود دارد که ۳ دلار بیت کوین رپدشده، ۳ دلار اتر رپدشده و ۳ دلار DAI‌ را به کاربر اهدا می‌کند. احتمالا منظور از جملات تصویر بالا، همین ۹ دلار است.

نقشه راه ورلد کوین

متاسفانه در وبسایت WorldCoin هیچ نقشه راهی وجود ندارد و نمی‌شود فهمید برنامه‌های این پروژه در روزهای آینده چیست. با این‌ همه از قسمت Announcement دیسکورد ورلد کوین می‌توانید به اخبار و وقایع این پروژه دسترسی داشته باشید. این‌طور می‌توانید از روند پیشرفت پروژه باخبر شوید و اگر اتفاقی بیافتد زود از آن مطلع شوید. بررسی توییتر WorldCoin هم راه دیگری است که از جزئیات و وقایع پروژه شما را مطلع کند.

اپراتورهای WorldCoin چه کسانی هستند؟

اپراتورهای ورلدکوین افرادی هستند که دستگاه‌های Orb‌ را در سراسر جهان اداره می‌کنند. آنها می‌توانند WorldCoin یا پول فیات را از طریق معرفی این پروژه به جوامع و کمک به افراد برای ثبت‌نام World ID به دست آورند. البته این افراد تحت استخدام بنیاد ورلدکوین نیستند و عملیات خود را به صورت مستقل و جداگانه انجام می‌دهند. پس طبیعی است که هزینه‌هایی که هم دریافت می‌کنند، برای خودشان است.

پس اگر می‌خواهید World ID‌ داشته باشید، می‌توانید در برنامه World App به دنبال اپراتورهایی بگردید که به محل زندگی شما نزدیک هستند.

شرکا و سرمایه‌گذارهای پروژه ورلدکوین

نخستین دوره جذب سرمایه‌گذار ورلد کوین در سال ۲۰۱۹ انجام شد. شرکت‌هایی مثل اندرسون هاروویتز، دیجیتال کارنسی گروپ (Digital Currency Group) و کوین بیس ونچرز (Coinbase Ventures) رهبری این جذب سرمایه را به عهده گرفتند. از میان نام‌هایی که در این سرمایه‌گذاری شرکت کردند، می‌شود به سم بنکمن فرید (Sam Bankman-Fried)، مدیرعامل سابق صرافی سقوط‌کرده FTX، و رید هافمن (Reid Hoffman)، بنیان‌گذار لینکدین اشاره کرد.

پروژه ورلد کوین توانسته سرمایه‌های قابل توجهی جذب کند. آخرین اخبار هم از جذب سرمایه ۱۱۵ میلیون دلاری در دور سوم خبر می‌دهد که به رهبری بلاکچین کپیتال انجام شده است.

آشنایی با تیم پروژه WorldCoin

سم آلتمن (Sam Altman) مدیرعامل OpenAI، پروژه ورلد کوین را بنیان‌گذاری کرده است. همچنین الکس بلانیا (Alex Blania) و البته مکس نوندسترن (Max Novendstern) هم در این پروژه او را همراهی کردند. Novendstern به مدت دو سال و یک ماه نقش مدیر اجرایی ورلدکوین را نیز به عهده داشت که در ژانویه ۲۰۲۱ از سمت خود کناره‌گیری کرد.

با توجه به اسم سم آلتمن، کاملا مشخص است که چرا این پروژه اینقدر در رسانه‌ها سروصدا به پا کرد. آلتمن پیش‌تر به عنوان رئیس شرکت Y Combinator فعالیت می‌کرد. این شرکت یک کمپانی تسریع‌کننده برای استارتاپ‌هاست که بیش از ۳,۰۰۰ پروژه را راه‌اندازی کرده است. معروف‌ترین‌هایش هم توییچ، ردیت و Air BNB هستند.

آخرین اخبار ورلد کوین (آپدیت مرداد ۱۴۰۲)

پروتکل ورلدکوین پس از لانچ توکن WLD، اقدام به انتشار گزارش آدیت این پروژه کرد و مدعی شد که بسیاری از ایرادات و مشکلات آن برطرف یا کم شده است. متن کامل این گزارش را می‌توانید از طریق این لینک مطالعه کنید. دو شرکت Nethermind و Least Authority با شروع آوریل ۲۰۲۳ اقدام به بررسی جداگانه پروتکل ورلدکوین کرده‌اند و نتایج بررسی آنها نشان از این مسئله دارد که Worldcoin بسیاری از مشکلات مربوط به امنیت پروتکل خود را مرتفع کرده و هم‌اکنون مشکل حادی در آن به چشم نمی‌خورد. به گزارش این دو شرکت، مواردی نظیر حمله DDoS یا سایر آسیب‌پذیری‌های واقع در کدهای پروتکل، برطرف شده‌اند.

شرکت Nethermind تمرکز خود را روی آدیت قراردادهای هوشمند پروتکل قرار داده است که شامل قراردادهای World ID، پل‌های وضعیت World ID، قراردادهای گرنت WLD و قراردادهای توکن ERC-20 هستند. از ۲۶ موردی که در جریان این بررسی کشف شد، ۲۴ مورد آن شناسایی و برطرف شد؛ یک مورد بهبود پیدا کرد و مورد دیگر در مرحله تشخیص است.

همچنین پس از عرضه WLD و بر اساس داده‌های دون آنالیتیکس، برای نخستین بار در شش ماه گذشته شاهد پیشی گرفتن تعداد تراکنش‌های آپتیمیزم از آربیتروم بودیم. حجم تراکنش‌های آپتیمیزم از ماه ژانویه کم شده بود؛ اما در ۳ مرداد و پس از راه‌اندازی WLD در شبکه آپتیمیزم، تراکنش‌های روزانه روی این شبکه به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد. برای مطالعه جزئیات این مسئله رو ی این لینک کلیک کنید.

در خصوص استقبال از این پروژه نیز سم آلتمن در صفحه توییتر خود ویدیویی از صف طویل کاربران برای احراز هویت منتشر کرده است که در این لینک می‌توانید آن را مشاهده کنید. 

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
ورلدکوین چیست؟

پروژه‌ای است که سم آلتمن (خالق چت جی‌پی‌تی) آن را راه‌اندازی کرده که به کمک یک دستگاه به نام Orb، از عنبیه عکس‌برداری می‌کند و از این طریق هویت دیجیتال هر فرد را تعیین می‌کند.

ارز دیجیتال WLD‌ چیست؟

رمزارز بومی شبکه ورلدکوین و یک توکن حاکمیتی است که با استاندارد ERC-20 روی بلاکچین اتریوم و شبکه آپتیمیزم لانچ شده است.

جمع‌بندی

احراز هویت دیجیتال مسئله تازه‌ای نیست؛ اما پس از غوغای هوش مصنوعی رنگ‌وبوی تازه‌ای به خود گرفته است. پروژه‌های مختلفی مثل لنز و ورلد کوین (WorldCoin) روی مسئله احراز هویت دست گذاشته‌اند و قصد دارند در این راه پیشرفت‌هایی کسب کنند. در WorldCoin کاربران به کمک دستگاهی به نام Orb احراز هویت می‌شوند. این دستگاه چیزی شبیه دستگاه‌هایی است که اثر انگشت انسان‌ها را ثبت می‌کند ولی در اینجا کارش این است که عنبیه افراد را اسکن و از این طریق یک شناسه برای هویت دیجیتالی آنها ایجاد می‌کند. این پروژه توکن WLD‌ را در تاریخ ۲ مرداد ۱۴۰۲ لانچ کرد. نظر شما در مورد پروژه ورلد کوین چیست؟ آیا از این فناوری‌ها استقبال می‌کنید یا گمان می‌کنید که این کار باعث به خطر افتادن حریم خصوصی‌تان می‌شود؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا