اخبار بلاکچین

نقش ورلد کوین در رقابت شبکه‌های لایه ۲ اتریوم؛ تعداد تراکنش‌های روزانه آپتیمیزم از آربیتروم پیشی گرفت

هیجانات ناشی از پروژه ورلدکوین (Worldcoin) و راه‌اندازی این پروژه در شبکه اصلی آپتیمیزم باعث شد تراکنش‌های روزانه این شبکه برای اولین بار در شش ماه گذشته از آربیتروم پیشی بگیرد. در مجموع، فعالیت‌ در شبکه آپتیمیزم افزایش یافته است که یکی از دلایل این افزایش پروژه ورلدکوین است.

به نقل از کوین دسک و بر اساس داده‌های دون آنالیتیکس (Dune Analytics)، آپتیمیزم (Optimism) شبکه لایه ۲ اتریوم برای اولین بار در شش ماه گذشته از نظر تعداد تراکنش‌های روزانه از رقیب خود آربیتروم (Arbitrum) سبقت گرفته است.

هر دو این شبکه‌ها، شبکه‌های لایه‌ ۲ اتریوم هستند که از فناوری رول‌آپ Optimistic استفاده می‌کنند که تراکنش‌ها را قبل از ارسال به اتریوم فشرده و دسته‌بندی کرده و به طور بالقوه کارمزد تراکنش‌ها را کاهش می‌دهند.

حجم تراکنش‌های آپتیمیزم از ماه ژانویه کاهش یافته بود. با این حال، در ۲۵ جولای (۳ مرداد) با راه‌اندازی پروژه ورلدکوین در شبکه اصلی آپتیمیزم، این راهکار لایه ۲ موفق شد از نظر تراکنش‌های روزانه جایگاه اول را به دست آورد. همان طور که پیش از این گزارش دادیم پروژه ورلد کوین توسط سم آلتمن (Sam Altman) بنیانگذار چت‌ جی‌پی‌تی (Chat GPT) بر بستر بلاکچین آپتیمیزم راه‌اندازی شده است.

آپتیمیزم در ماه ژوئن (خرداد) ارتقای بدراک (Bedrock) را به منظور کاهش کارمزد تراکنش‌ها اجرا کرد که منجر به ۶۷٪ افزایش در حجم تراکنش‌ها شد. با این حال، داده‌های آرتمیس (Artemis) نشان می‌دهد این افزایش برای سبقت گرفتن از آربیتروم در آن زمان کافی نبود.

از ۲۳ تا ۲۶ جولای (۱ تا ۴ مرداد)، تراکنش‌های آپتیمیزم بیشتر شد و از ۴۹۰٬۵۰۰ به ۸۰۹٬۰۷۰ رسید که نزدیک به ۶۵٪ افزایش داشت و این راهکار لایه ۲ را به رتبه اول در رقابت با آربیتروم رساند. دو روز پایانی این دوره مصادف با راه‌اندازی توکن ورلد کوین بر بستر آپتیمیزم بود و این افزایش را می‌توان به عرضه توکن ورلدکوین (WLD) نسبت داد. در ۲۵ جولای (۳ مرداد)، همزمان با راه‌اندازی ورلدکوین، آپتیمیزم در مجموع ۸۴۴٬۲۹۰ تراکنش را در مقایسه با مجموع ۶۳۰٬۵۳۴ تراکنش آربیتروم به ثبت رساند.

افزایش اخیر فعالیت آپتیمیزم ممکن است تحت تاثیر شبکه بیس (Base) کوین بیس نیز باشد که قرار است در آینده راه‌اندازی شود و توسعه‌دهندگان آن می‌گویند به عنوان بخشی از یک «سوپرچین (Superchain)» به آپتیمیزم متصل خواهد شد.

بخش دیگری از فعالیت‌های آپتیمیزم را می‌توان به صرافی غیرمتمرکز ولودروم (Velodrome) نسبت داد که ماه گذشته نسخه دوم خود را راه‌اندازی کرد. بر اساس داده‌های دیفای لاما (DefiLlama) ، ارزش کل قفل شده (TVL) در Velodrome در ماه گذشته ۳۹٪ افزایش یافته و به ۲۵۸ میلیون دلار رسیده است.

با وجود برنده شدن در رقابت از نظر حجم تراکنش، آپتیمیزم هنوز از نظر سرمایه‌ای که در قراردادهایش قفل شده است، که ارزش کل قفل شده (TVL) نامیده می‌شود، از آربیتروم بسیار عقب است. بر اساس داده‌های دیفای لاما (DefiLlama)، آپتیمیزم تنها ۹۲۳ میلیون دلار TVL دارد، در حالی که TVL آربیتروم بیش از ۲ میلیارد دلار است. به علاوه، همچنان تعداد کیف پول‌های فعال روزانه آپتیمیزم (۵۱٬۰۶۲) در مقایسه با آربیتروم (۶۳٬۸۹۳) کمتر است.

پروژه ورلد کوین در زمان راه‌اندازی موجی از انتقادات را به ویژه از سوی ویتالیک بوترین برانگیخت و همچنین قرار است از سوی رگولاتورهای حفاظت داده مورد بازرسی قرار گیرد. یکی از این اقدامات توسط رگولاتور حفظ حریم خصوصی فرانسه انجام می‌شود که از قرار معلوم قصد دارد این پروژه را برای «اقدامات مشکوک» بررسی کند.

ورلدکوین اکنون پس از ایردراپ به کاربرانی که در ازای اسکن چشم‌هایشان در مکان‌های منتخب در سراسر جهان پاداش گرفتند، بیش از ۲۵۰٬۰۰۰ هولدر دارد.

قیمت توکن آپتیمیزم (OP) نیز در ۲۴ ساعت گذشته ۴.۵٪ افزایش یافته است که به نظر می‌رسد این افزایش قیمت برای جلوگیری از فشار فروش قریب‌الوقوع ناشی از آنلاک شدن این توکن در روز یکشنبه (۸ مرداد) است.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا