کریپتو کده

شبکه بیس چیست؟ معرفی راهکار لایه دوم صرافی Coinbase + نگاهی به ایردراپ احتمالی Base

راهکارهای لایه دو به دلیل کاهش کارمزد تراکنش‌های اتریوم، محبوبیت فراوانی پیدا کرده‌اند. شبکه بیس (BASE) که با استفاده از رولاپ کار می‌کند، یک L2 است که توسط صرافی کوین بیس به تازگی معرفی شده است. هدف از ایجاد این زنجیره جدید، جذب کاربران به دنیای WEB3 است. عدم تمرکز و افزایش مقیاس پذیری، از جمله ویژگی‌هایی است که بیس روی آنها تمرکز ویژه‌ای دارد. مسئله‌ای که باعث جذابیت این پروتکل می‌شود، زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال ایردراپ پروتکل BASE است. همین مسئله دلیل خوبی است که بخواهید بدانید، شبکه بیس چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. همچنین آشنایی با نقشه راه و سازوکار این شبکه نیز، از جمله مواردی است که در این مقاله از میهن بلاکچین به آن خواهیم پرداخت. 

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
نکات کلیدی مقاله:

🔹 شبکه بیس، یک راهکار لایه دو متعلق به صرافی کوین بیس است.
🔹 Base در همکاری با آپتیمیزم و استفاده از رولاپ‌های آپتیمیستیک، به دنبال کاهش هزینه‌ها و افزایش مقیاس‌پذیری است.
🔹 راهکار لایه دو بیس، هنوز توکنی ندارد و دست‌اندرکاران شبکه اعلام کرده‌اند که فعلا برنامه‌ای برای انتشار توکن ندارند.
🔹 احتمال دارد این شبکه نیز مانند همتایان خود (آربیتروم و آپتیمیزم)، در نهایت اقدام به ایردراپ کند. هیچ قطعیتی در این خصوص وجود ندارد.
🔹 با انجام برخی کارهای ساده مثل بریج زدن و استفاده از سرویس‌های تست‌نت شبکه Base، می‌توانید شانس خود را برای دریافت ایردراپ احتمالی بیس افزایش دهید.
دقت کنید که این راهکار لایه دو را با Base Protocol‌ و توکن BASE اشتباه نگیرید.

شبکه بیس چیست؟

منبع: base.org

شبکه بیس یک زنجیره لایه دو اتریوم است که علاوه بر کم‌هزینه بودن برای کاربران، توسعه‌دهندگان هم به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند. این پروژه محصولی است که کوین بیس آن را پرورش داده و به دنبال آن است که دسترسی آن را به شکل عمومی پیاده کند. راهکار لایه دوم بیس، در تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۲۳ (۴ اسفند ۱۴۰۱) به صورت تستی (Testnet) با نام Base Goerli راه‌اندازی شد.

بیس متن باز و سازگار با ماشین مجازی اتریوم است که با آپتیمیزم همکاری کرده و همین مسئله می‌تواند به جذابیت این پلتفرم کمک کند. با استفاده از این شبکه می‌توانید به ساخت بازی، پل بلاکچینی، کیف پول ارز دیجیتال، استیبل کوین، NFT، صرافی غیرمتمرکز و پروتکل‌های وام دهی بپردازید. همچنین امکان بریج زدن میان ارزهای لایه یک و لایه دو نیز در این پروتکل فراهم است. معماری رولاپ در شبکه Base موجب کاهش هزینه‌ کاربران تا ۱۰ برابر نیز می‌شود.

هدف راهکار بیس این است که به یک شبکه بومی آنچین برای محصولات، کاربران و دارایی‌های کوین بیس تبدیل شود. همچنین هدف دیگر این است که توسعه‌دهندگان بتوانند از ابزارهای توسعه کوین بیس برای توسعه و پیشبرد اهداف خود در این شبکه بهره‌مند شوند. سازندگان این شبکه به دنبال ایجاد یک سوپرچین (Superchain) ماژولار و استاندارد هستند و به همین خاطر با آپتیمیزم همکاری خود را آغاز کرده‌اند. در بخش‌های بعدی در مورد سوپرچین بیشتر توضیح می‌دهیم.

پروتکل بیس چطور کار می‌کند؟

مشابه سایر لایه دوها، بیس نیز یک زنجیره جداگانه است که امنیت خود را از اتریوم می‌گیرد. این مسئله مقیاس‌پذیری اتریوم را با ایجاد محیطی کم‌هزینه مقدور می‌کند که باعث ورود کاربران جدید به این بستر می‌شود. بیس با استفاده از پشته اوپن سورس آپتیمیزم با نام OP Stack ایجاد شده است. OP Stack‌ یک پشته استاندارد توسعه آپتیمیزم است که به توسعه و قدرتمندی Optimism کمک می‌کند و توسط Optimism Collective نگهداری می‌شود. ساخت Base روی این پشته، به آن معناست که بیس از یک ساختار ویژه به نام رولاپ آپتیمیستیک بهره می‌برد.

رولاپ‌های آپتیمیستیک یا خوش‌بینانه، تراکنش‌ها را خارج از اتریوم اجرا و داده‌های تراکنش را به شبکه اصلی اتریوم ارسال می‌کنند. رولاپ‌های Optimistic از آن جهت خوشبینانه نامیده می‌شوند که به صورت پیشفرض، تراکنش‌های ارسالی به اتریوم را معتبر در نظر می‌گیرند. در مواردی که تراکنش‌ها به درستی محاسبه و اجرا نشده باشند، رولاپ‌ها از گواه اثبات تقلب (Fraud Proof) استفاده می‌کنند. 

معرفی امکانات، ابزارها و سرویس‌های Base 

شبکه بیس امکانات زیادی برای کاربران فراهم می‌کند که در این بخش به چند مورد از‌ آنها اشاره می‌کنیم.

 • مرورگرهای بلاکچینی: مرورگر Blockscout برای رصد و ردیابی تراکنش‌های Base Goerli قابل استفاده است. همچنین از یک مرورگر اتراسکن هم می‌توانید برای جستجوی آدرس‌ها، تراکنش‌ها یا توکن‌های بیس روی شبکه گوئرلی استفاده کنید.
 • فاست‌ (Faucet): از آنجا که هنوز شبکه اصلی بیس راه‌اندازی نشده و فقط شبکه تستی آن فعال است، امکان دریافت فاست اتر برای استفاده از بیس گوئرلی از طریق کیف پول کوین بیس و Quicknode وجود دارد. فاست‌ها ارزهای دیجیتال رایگانی هستند که به ویژه برای فعالیت روی شبکه‌های تستی بسیار کاربرد دارند.
 • پل بلاکچینی: بریج بیس به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید اتریوم را از شبکه تستی Goerli اتریوم به شبکه بیس گوئرلی (و برعکس) منتقل کنید.
 • اوراکل‌: چین لینک و Pyth Network داده‌های قیمتی جفت‌ارزهای مختلف را از بازارهای واقعی جمع‌آوری و در اختیار بیس قرار می‌دهند. 
 • ToolChain: تولچین‌ها  تمام پروتکل‌های خدمت‌رسانی،‌ نرم‌افزار و سخت‌افزارهای لازم برای توسعه قراردادهای هوشمند را در اختیار شبکه بیس قرار می‌دهند. Foundry یکی از این موارد است و Hardhat‌ و thirdweb CLI نیز دو ابزار دیگری هستند که برای ایجاد پروژه‌های جدید روی شبکه بیس، به کار می‌آیند.
 • کتابخانه‌ها: کتابخانه‌های جاوااسکریپت ethers.js، web3.js و thirdweb SDK به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد با شبکه‌های بلاکچینی سازگار با EVM تعامل برقرار کنند.

نقشه راه شبکه Base

تیم سازنده بیس مسیر خود را در سال ۲۰۲۳ مشخص کرده است. هدف شبکه Base در این سال، پیشرفت و ارتقا از رولاپ‌های سطح صفر (طبق تعریف ویتالیک) به رولاپ‌های سطح یک است. این کار قرار است با تمرکز و توجه ویژه در فاکتورهای «عدم نیاز به اعتماد» و «غیرمتمرکزسازی» انجام شود. برای رسیدن به این امر مهم،‌ تیم بیس با OP Labs و Optimism Collective‌ همکاری می‌کند تا به موارد زیر دست پیدا کند:

 • راه‌اندازی دست‌کم یک اثبات‌کننده خطا (Fault Prover) برای OP Stack که امنیت شبکه اصلی آپتیمیزم و بیس را با بهره‌مندی از مجموعه‌ای از اعتبارسنج‌ها تامین کند.
 • قابلیت ارتقای غیرمتمرکز قراردادهای هوشمند شبکه آپتیمیزم و بیس؛ در وهله اول برای یک شورای امنیت با سطحی از عدم تمرکز که توسط هیچ نهاد واحدی کنترل نشود.
 • راه‌اندازی نسخه اولیه سوپرچین که می‌تواند منجر به تراکنش‌هایی برای بیس، آپتیمیزم و هر رولاپ OP Stack شود. این کار باعث می‌شود هر شخصی در اکوسیستم بیس، امکان همکاری و مشارکت داشته باشد.
 • در سال ۲۰۲۴ هم برنامه‌ریزی برای پیاده‌سازی رولاپ‌های سطح دو در دستور کار قرار دارد. 

همکاری‌های شبکه Base

در طول این مقاله چندین بار به همکاری بیس با آپتیمیزم اشاره کردیم. این تعامل منجر به ایجاد چیزی خواهد شد که Optimism آن را ابرزنجیره یا همان سوپر چین (Superchain) می‌نامد. آپتیمیزم به دنبال آن است که شبکه‌ای یکپارچه از زنجیره‌های مختلف بسازد و به همین خاطر نام ابرزنجیره را انتخاب کرده است. در این مسیر، آپتیمیزم با موج پذیرش جدیدی مواجه خواهد شد. هدف از این کار این است که Optimism به پلتفرمی برای زنجیره‌ها تبدیل شود. 

ایردراپ احتمالی بیس

زمانی که در فروردین ۱۴۰۲ ایردراپ آربیتروم انجام شد، بسیاری از کاربران جامعه ارز دیجیتال عیدی واقعی خود را از این شبکه گرفتند و لایه دوها بیش از قبل به چشم آمدند. بیس نیز به عنوان یکی دیگر از راهکارهای لایه دوم، این احتمال را دارد که مثل همین آربیتروم و آپتیمیزم (که قبلا ایردراپ داده است)، جوایز شگفت‌انگیزی به کاربران خود دهد. نکته جالب اینکه هم آربیتروم و هم آپتیمیزم از ابتدا برنامه‌ای برای انتشار توکن نداشتند؛ درست مانند بیس. 

هرچند هیچ خبری مبنی بر ایردراپ بیس اعلام نشده است، اما برای اینکه شانس خود را برای دریافت این ایردراپ احتمالی افزایش دهید، می‌توانید روی Testnet این پروژه فعالیت کنید. برای انجام این عملیات، شبکه Base Goerli را  در کیف پول‌هایی مثل متامسک اضافه کنید. این شبکه به صورت پیش‌فرض در کیف پول کوین بیس مشخص شده است. برای اضافه کردن شبکه به صورت دستی،‌ به اطلاعات زیر نیاز خواهید داشت:

Network Name: Base Gorli
RPC Endpoint: https://goerli.base.org
Chain ID: 84531
Currency Symbol: ETH
Block Explorer: https://goerli.basescan.org

برای هرگونه فعالیت روی این شبکه تستی، به فاست نیاز دارید که می‌توانید از این سایت،‌ برای دریافت آن اقدام کنید. همچنین از طریق اکستنشن مرورگر کیف پول کوین بیس هم می‌توانید مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings > Developer Setting > Base Gorli > Request Testnet ETH

پس از این کار به آدرس بریج شبکه بیس بروید و با اتصال کیف پول خود، مقداری اتر را از تست‌نت گوئرلی اتریوم به تست‌نت گوئرلی بیس منتقل کنید. اگر به دنبال شانس بیشتری هستید، عملیات بریج را به شبکه‌های دیگر هم انجام بدهید. به عنوان مثال در این لینک، با اتصال کیف پول خود می‌توانید به انتقال دارایی‌ روی شبکه‌های دیگر بپردازید. از طریق این لینک هم می‌توانید با انجام وظایفی که مشخص شده است،‌ شانس خود را برای دریافت ایردراپ بیشتر کنید. باز هم تاکید می‌کنیم همه‌چیز احتمالی است و هیچ قطعیتی وجود ندارد. به منظور اطلاع از اخبار این شبکه، می‌توانید دیسکورد و توییتر بیس را دنبال کنید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ
 • شبکه بیس چیست؟
  یک شبکه لایه دو است که روی اتریوم راه‌اندازی شده و به عنوان یک راهکار لایه دو توسط صرافی کوین‌بیس رشد و پرورش یافته است.
 • آیا Base توکن دارد؟
  توسعه‌دهندگان کوین بیس همواره این مسئله را اعلام می‌کنند که شبکه بیس، قصد راه‌اندازی توکن مجزا و جدیدی ندارد. 

جمع‌بندی

صرافی آمریکایی کوین بیس، در ماه فوریه ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱)، از شبکه لایه دو خود با نام Base رونمایی کرد. این شبکه که اکنون نسخه تستی آن فعال است، در همکاری با آپتیمیزم به دنبال افزایش مقیاس‌پذیری و کاهش هزینه تراکنش‌ها از طریق راهکار رولاپ است. تب و تب ایردراپ‌ها از آغاز امسال به شبکه Base هم رسیده است و حالا اخبار زیادی در مورد ایردراپ احتمالی این شبکه به گوش می‌رسد. مطابق اطلاعات منتشرشده از جانب تیم کوین بیس، قرار نیست این شبکه توکن جدیدی داشته باشد. با این‌همه با انجام عملیاتی مانند بریج و واریز و برداشت در این شبکه، می‌توانید در لیست برندگان این ایردراپ احتمالی قرار بگیرید. نظر شما درباره شبکه بیس چیست؟ آیا این راهکار لایه دو می‌تواند به موفقیت موردنظرش دست پیدا کند؟ در مورد ایردراپ بیس چه نظری دارید؟ به نظرتان امکان دارد با یکی از بزرگ‌ترین ایردراپ‌های این چند وقت اخیر روبرو شویم؟ 

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا