مبتدی کریپتو پدیا

فاست ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

فاست ارز دیجیتال (Crypto faucet) یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توان ارز دیجیتال رایگان به‌دست آورد. سایت یا برنامه‌های مشخصی وجود دارد که در ازای انجام تسک‌های ساده به شما ارز دیجیتال پاداش می‌دهد. ترجمه تحت‌الفظی Faucet شیر‌ آب است و به این منظور استفاده می‌شود که پاداش‌های فاست‌ مثل قطره‌هایی هستند که از یک شیر چکه می‌کنند و در بلندمدت روی هم جمع می‌شوند. فاست‌ها معایبی هم دارند و اغلب پاداشی که از آن‌ها دریافت می‌شود، بسیار ناچیز است. در این مقاله از میهن بلاکچین می‌خواهیم بدانیم فاست ارز دیجیتال چیست و نحوه کار آن چگونه است.

فاست ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

فاست ارز دیجیتال چیست
منبع: analyticsinsight

اولین فاست ارز دیجیتال احتمالا یک فاست بیت کوین بود که در سال ۲۰۱۰ توسط گوین آندرسن (Gavin Andresen)، توسعه‌دهنده شبکه بیت کوین در آن زمان، ساخته شد. این فاست به هر کاربری که یک کپچای ساده را تکمیل می‌کرد، ۵ بیت کوین رایگان می‌داد. این فاست در کل ۱۹,۷۱۵ بیت کوین به کاربران پاداش داد و مالکیت اولیه بیت کوین را تا حد زیادی توزیع کرد. این فاست در آموزش کاربران اولیه بیت کوین موثر بود و به رشد سالم این ارز دیجیتال کمک کرد.

با توجه به افزایش قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر، امروزه هیچ فاستی به اندازه اولین فاست توکن رایگان نمی‌دهد. اما پروژه‌های نوظهور همواره باید کاربران جدید جذب کنند و افراد زیادی هستند که می‌خواهند درباره ارز دیجیتال آموزش ببینند. فاست‌های ارز دیجیتال می‌توانند نقش مهمی در برقراری ارتباط بین عرضه و تقاضا ایفا کنند.

می‌توانید فاست‌ها را نوعی کوپن‌ در نظر بگیرید که هنگام دانلود یک برنامه جدید یا هنگام ثبت‌نام در یک سرویس آنلاین به شما داده می‌شود. اما در فاست‌ ارز دیجیتال باید چند تسک را تکمیل کنید تا یک جایزه جزئی دریافت کنید. در نتیجه، استفاده از فاست برای کاربرانی که در دنیای ارز دیجیتال تازه‌وارد هستند مفید خواهد بود.

علاوه بر این ممکن است با فاست‌های تست پروژه‌های مختلف هم مواجه شوید. بسیاری از پروژه‌ها قبل از لانچ شبکه اصلی و در زمان تست، فاست‌هایی ایجاد می‌کنند و کاربرها می‌توانند با وارد کردن آدرسشان توکن تستی شبکه را دریافت کنند. این توکن‌ها هیچ ارزش واقعی ندارند و صرفا برای مشارکت در شبکه تستی آن پروژه کاربرد دارند. این امکان وجود دارد که این پروژه‌ها پس از راه‌اندازی مین‌نت، تعدادی از توکن‌هایشان را بین مشارکت‌کنندگان اولیه در تست‌نت ایردراپ کنند.

نحوه کار فاست ارز دیجیتال چگونه است؟

فاست‌های ارز دیجیتال معمولا ساده و کاربرپسند هستند. کاربر اول باید در سرویس ارز دیجیتال موردنظر خود ثبت‌نام کند. سایت‌ها و برنامه‌های فاست هم وجود دارند که در ازای انجام تسک‌های ساده به کاربران پاداش می‌دهند. در هر صورت برای دریافت پاداش، کاربر باید یک کیف پول ارز دیجیتال داشته باشد و گاها از او خواسته می‌شود که هویت خود را تایید کند.

تسک‌ها ممکن است شامل تماشای ویدیو، خواندن مقالات، مشاهده تبلیغات، بازی کردن و شرکت در نظرسنجی‌ها باشند. بعضی سرویس‌ها از کاربر می‌خواهند که افرادی را به آن معرفی کنند. این نوع تسک‌ها مشخص و واضح هستند و معمولا به راحتی انجام می‌شوند، اما بعضی اوقات ممکن است تسک‌ها وقت‌گیر باشند.

با تکمیل کردن تسک‌ها، کاربران مقدار بسیار کمی ارز دیجیتال پاداش می‌گیرند. با این حال اگه به‌صورت مدام از فاست‌ها استفاده کنید، در طول زمان پاداش‌ها جمع می‌شوند و شاید به یک مقدار قابل‌قبول برسند. در نظر داشته باشید بعضی از سایت‌ها و برنامه‌ها ممکن است برای برداشت پاداش‌ها محدودیت تعیین کنند (مثلا حداقل برداشت ۵ دلار).

انواع مختلف فاست ارز دیجیتال

انواع فاست ارز دیجیتال
منبع: assets-global

یک روش دسته‌بندی فاست‌ها، دسته‌بندی بر اساس نوع توکنی است که پاداش می‌دهند. برای مثال فاست‌هایی برای بیت کوین، اتریوم و بایننس کوین وجود دارد. مثلا از فاست بیت کوین کاربران می‌توانند واحدهای کوچکی از بیت کوین که ساتوشی نام دارند دریافت کنند. وب‌سایت‌های تجمیع‌کننده (Aggregator) فاست ارز دیجیتال نیز وجود دارند که فاست‌های موجود را بر اساس ارز دیجیتال موردنظر کاربر نمایش می‌دهند.

تفاوت فاست ارز دیجیتال با ایردراپ این است که پاداش ایردراپ‌ها بر اساس یک برنامه ازپیش‌تعیین‌شده توزیع می‌شود. این برنامه گاهی اوقات از قبل اطلاع‌رسانی می‌شود و در مواقعی نیز پس از انجام ایردراپ، درباره چگونگی توزیع آن توضیح می‌دهند. ایردراپ معمولا به کسانی داده می‌شود که هولدر توکن آن هستند، وظایف خاصی را انجام داده و از کیف پول خود برای تبلیغ پروژه استفاده می‌کنند یا جزء مشارکت‌کنندگان اولیه هستند.

فاست کریپتو با بانتی‌ (Bounty) هم تفاوت دارد. بانتی لیستی از تسک‌های پاداش‌دار است که توسط یک پروژه بلاکچینی منتشر می‌شود. بانتی روشی برای کمک گرفتن از جامعه کاربری است و هرکسی که تسک‌های مشخص آن را انجام دهد، پاداش یک‌باره دریافت می‌کند.

فاست ارز دیجیتال چه ریسک‌هایی دارد؟

هنگام استفاده از فاست‌ها باید بسیار مراقب باشید چون کلاهبرداری‌های زیادی بین آن‌ها وجود دارد. بعضی از وبسایت‌ها و برنامه‌ها ممکن است خود را به‌عنوان فاست رمزارز معرفی کنند و با انتقال بدافزار به کامپیوتر شما، باعث آسیب به دستگاه‌ و داده‌های موجود در آن شوند. همیشه بهتر است که خودتان تحقیق کنید (DYOR) و تنها به برندهای معتبر اعتماد کنید.

نکته منفی دیگر این است که شاید پاداش‌ها بسیار ناچیز یا تسک‌ها وقت‌گیر باشند و ارزش وقت‌گذاری را نداشته باشند. در برخی موارد، کاربران گزارش داده‌اند که برای ۱ هفته فعالیت مدام در فاست ارز دیجیتال کمتر از ۱ دلار پاداش گرفته‌اند. در نتیجه باید به‌دنبال فاست‌هایی باشید که شهرت بیشتری دارند و پاداش‌ آن‌ها به‌قدری باشد که ارزش زمان و تلاش شما را داشته باشد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • فاست ارز دیجیتال چیست؟
    فاست‌ها سایت‌ها یا برنامه‌هایی هستند که در ازای فعالیت‌هایی خاص به کاربران رمزارز پاداش می‌دهند. معمولا فاست‌ها با اهداف تبلیغاتی و آموزشی ایجاد می‌شوند و در گذشته پاداش آن‌ها تعداد قابل توجهی بیت کوین بود، اما امروز با توجه به شناخته‌شدن و ارزش بالای این رمزارز فاست‌ها پاداش زیادی نمی‌دهند.
  • آیا ارزش دارد برای فاست‌ها وقت بگذاریم؟
    این شما هستید که قبل از وقت گذاشتن روی یک Faucet، با بررسی کامل باید به این سوال پاسخ بدهید. امروزه پاداش فاست‌ها چندان زیاد نیستند، مثلا برای یک هفته فعالیت شاید کمتر از یک دلار به شما بدهند. علاوه بر این بعضی از آن‌ها تا پاداش شما به حد قابل توجهی نرسد، اجازه برداشت نمی‌دهند. ضمن اینکه سایت‌های زیادی با عنوان فاست و به قصد کلاهبرداری وجود دارند.

جمع‌بندی

فاست‌های ارز دیجیتال نسبت به روزهای اول بیت کوین که تسک‌ها ساده و پاداش‌ها زیاد بود، پیچیده‌تر و سخت‌تر شده‌اند و انواع مختلفی از فاست‌ها به‌وجود آمده است. به یاد داشته باشید که قبل از هرگونه فعالیت در فاست‌ها، حتما به خوبی تحقیق کنید. از وعده‌های بیش از حد عالی و وب‌سایت‌های مشکوک دوری کنید و تنها به برندهای معتبر و شناخته‌شده اعتماد کنید. اگر به‌طور صحیح و مداوم از فاست‌ها استفاده کنید، قطره‌های کوچک ارز دیجیتال جمع می‌شوند و شاید در نهایت به یک مقدار قابل‌قبول می‌رسند، مخصوصا اگر ارزش بازار توکن دریافت شده به مرور افزایش پیدا کند. در مقاله فوق توضیح دادیم که Crypto faucet یا فاست ارز دیجیتال چیست و نحوه کار آن چگونه است. آیا تا به حال برای فاست‌ها تلاش کرده‌اید؟ به نظر شما ارزشش را دارد که روی Faucet وقت بگذاریم؟

منبع
academy.binance

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا