اخبار بلاکچیناخبار آلتکوین

هاردفورک «بدراک» آپتیمیزم تا دقایقی دیگر انجام می‌شود

به‌روزرسانی بدراک (Bedrock) قرار است امروز ساعت ۱۹:۳۰ در شبکه آپتیمیزم انجام شود. این آپدیت برای تبدیل شدن آپتیمیزم به یک سوپرچین در آینده طراحی شده است و باعث کاهش کارمزدهای شبکه و کاهش ۹۰٪ زمان موردنیاز برای تأیید واریزی‌ها می‌شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به‌ گزارش کوین‌دسک، شبکه لایه ۲ آپتیمیزم قرار است تا دقایقی دیگر به‌روزرسانی بدراک خود را اجرا کند. دورنمای آپتیمیزم این است که به هدف اصلی خود، یعنی تبدیل شدن به سوپرچینِ (Superchain) بلاکچین‌های سازگار و ترکیب‌پذیر نزدیک‌تر شود.

صرافی کوین بیس در اوایل سال ۲۰۲۳ اعلام کرد که قصد دارد شبکه بیس (Base) خود را با استفاده از استک شبکه آپتیمیزم بسازد. شرکت سرمایه‌گذاری اندرسون هاوارتز (Andreessen Horowitz) هم اعلام کرد که از نرم‌افزار مبتنی بر کلاینت این پروژه پشتیبانی خواهد کرد.

کارل فلورش (Karl Floersch)، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران «OP Labs» که توسعه آپتیمیزم را برعهده دارد، اعلام کرده است:

به‌روزرسانی بدراک به این دلیل نام‌گذاری شده است که پایه و اساس یک سوپرچین است. بدراک در زبان انگلیسی به معنای سنگ بستر است. سوپرچین چشم‌انداز بلندمدتی است که از زنجیره‌های OP ساخته می‌شود. این زنجیره‌ها همگی از استاندارد OP استک استفاده می‌کنند.

OP استک یک زیرساخت ماژولار منبع باز برای ساخت بلاکچین‌های مختلف است. سوپرچین هم شبکه‌ای از زنجیره‌های مختلف است که همگی با OP استک آپتیمیزم ساخته می‌شوند. سوپرچین در اصل این زنجیره‌های کوچک را با هم ترکیب می‌کند تا آن‌ها بتوانند در یک محیط مشخص، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
بدراک قصد دارد با اجرای «استراتژی فشرده‌سازی بهینه داده‌ها»، کارمزد خود را تا ۴۰٪ کاهش دهد و از سازماندهی مجدد (Reorg) پشتیبانی کند. سازماندهی مجدد زمانی رخ می‌دهد که یک بلاکچین ۲ بلاک را به‌صورت هم‌زمان تولید می‌کند و موقتاً یک بلاکچین تکراری ایجاد می‌نماید.

در حال حاضر زمان لازم برای تایید واریزی در شبکه آپتیمیزم برابر ۱۰ دقیقه است که قرار است در بدراک به ۱ دقیقه کاهش پیدا کند. با کاهش این پارامتر سازماندهی مجدد (Reorg) نیز در شبکه بهینه خواهد شد. در توضیح واریزی باید گفت که نوع خاصی از تراکنش‌ها در شبکه هستند که معمولا بین ۲ زنجیره اتفاق می‌افتند. به عنوان مثال زمانی که شما از یک بریج برای انتقال دارایی خود از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر استفاده می‌کنید، توکن در زنجیره مقصد که به کیف پول شما واریز می‌شود، Deposit یا واریزی نام دارد. پیش از بدراک زمان انجام این فرآیند ۱۰ دقیقه بود.

این به‌روزرسانی که گاهی اوقات از نظر فنی به‌عنوان هارد فورک اجرا می‌شود، بهبود اثبات مدولاری (proof modularity) را برای OP استک امکان‌پذیر می‌کند. همان‌طور که گفته شد، OP استیک یک جعبه ابزار منبع باز برای توسعه‌دهندگان است و با بهبود آن، این افراد می‌توانند محیط‌های قابل‌تنظیمی را در آپتیمیزم بسازند و تغییرات کد جدیدی را برای بهبود عملکرد نود معرفی کنند. بهبود اثبات مدولاری به این معنی است که بعد از این به‌روزرسانی، اثبات اعتبار و اثبات خطا هر ۲ می‌توانند با OP استک برای نودها استفاده شوند. اثبات اعتبار یا خطا ۲ روش موجود در تئوری ریاضی اثبات مدولاری هستند.

علاوه بر این، بدراک به انتقال آپتیمیزم به یک اکوسیستم چندکلاینتی کمک می‌کند؛ به این معنی که حداقل ۲ نسخه از نرم‌افزار برای تعامل با این شبکه وجود خواهد داشت. طبق گفته فلورش، آپتیمیزم اولین راهکار لایه ۲ اتریوم است که چنین ویژگی دارد.

از نرم‌افزار کلاینت برای اجرای بلاکچین استفاده می‌شود و بلاکچین‌های لایه ۱ مثل اتریوم برای کمک به حفظ امنیت شبکه از چند کلاینت استفاده می‌کنند. در این صورت اگر یک کلاینت با مشکلی مواجه شود، زنجیره‌ها می‌توانند برای اجرای بلاکچین به کلاینت دیگری تکیه کند.

به‌روزرسانی بدراک احتمالاً در ساعت ۱۹:۳۰ به وقت تهران روز سه‌شنبه انجام می‌شود و ۲ تا ۴ ساعت طول می‌کشد. سپرده‌گذاری‌ها و برداشت‌های این شبکه در طول به‌روزرسانی مذکور در دسترس نخواهد بود و موقتاً متوقف خواهد شد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا