کریپتو کده

پروتکل شنتو چیست؟ معرفی Shentu و توکن CTK

یکی از انگیزه‌های اصلی برای توسعه شبکه‌های بلاکچینی در مقایسه با شبکه‌های توزیع‌شده سنتی، تمرکززدایی است. به‌منظور تحقق کامل این چشم‌انداز، نحوه بررسی امنیت و حسابرسی پلتفرم‌های بلاکچینی هم باید غیرمتمرکز باشد. زنجیره شنتو (Shentu Chain) یک پروتکل بلاکچینی است که امکان استفاده از فناوری‌های پیشرفته برای بازبینی (Audit) امنیتی قراردادهای هوشمند به‌صورت غیرمتمرکز را فراهم کرده است. این پروتکل بلاکچینی رمزارزی با نماد CTK دارد. در ادامه این مقاله از میهن بلاکچین به این می‌پردازیم که Shentu Chain چیست، چگونه کار می‌کند، چه خدماتی به کاربران ارائه می‌دهد و در ادامه به معرفی رمزارز CTK، نحوه خرید و نگهداری آن، نقشه راه پروژه، معرفی تیم توسعه‌دهنده و همکاری‌های این پروژه می‌پردازیم.

این مطلب در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

پروتکل شنتو چیست؟

پروتکل شنتو چیست
منبع: shentu.technology

سرتیک در آگوست سال ۲۰۲۱ نام زنجیره خود را از Certik Chain به Shentu Chain تغییر داد. اما ماجرای این تغییر برند چیست؟ من در گروه سرتیک درباره این تغییر برند و تفاوت شنتو و سرتیک با یکدیگر پرسیدم و ادمین گروه به من پاسخ داد که سرتیک و شنتو دو سازمان مختلف هستند که توسط یک تیم مشترک راه‌اندازی شد‌ه‌اند. اما سرتیک یک شرکت سرویس‌دهنده نرم‌افزارهای امنیتی و بازبینی است، در حالیکه شبکه شنتو از اوراکل‌های امنیتی، پروتکل شنتتو شلید و دیپ سی (زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند) برای تضمین امنیت بلاکچین در مراحل توسعه تا استقرار استفاده می‌کند. بنابراین Shentu Chain یک بلاک چین عمومی است و سرتیک از زیرساخت‌های این پروژه برای توسعه خدمات خود استفاده می‌کند. 

 شنتو یک شبکه بلاکچینی مبتنی بر الگوریتم گواه اثبات سهام وکالتی یا Delegated Proof of Stake (به‌اختصار DPoS) است. در این مدل مکانیزم اجماع، کاربران رمزارزهای خود را در نود خاصی از شبکه Stake یا سپرده‌گذاری می‌کنند. آن نود خاص به‌عنوان نماینده این سهام‌گذاران انتخاب می‌شود و از جانب آن‌ها امنیت شبکه را تامین خواهد کرد. شبکه‌های مبتنی بر DPoS نسبت به بلاکچین‌های مبتنی بر گواه اثبات کار (PoW) و گواه اثبات سهام (PoS)، مقیاس‌پذیرتر هستند و می‌توانند تراکنش‌های بیشتری را در ثانیه پردازش کنند.

هدف پروتکل شنتو چیست؟

استادان دانشگاه ییل (Yale) و کلمبیا در سال ۲۰۱۸ به‌دنبال راه چاره‌ای برای تامین امنیت پروتکل‌های بلاکچینی بودند و به این نتیجه رسیدند که بهترین روش برای این کار، استفاده از فناوری هوش مصنوعی به‌منظور ایمن‌سازی، نظارت بر شبکه‌های بلاکچینی و قراردادهای هوشمند است. هدف Shentu Chain ایجاد زیرساختی برای عملکرد امن زنجیره‌های بلاکچینی و برنامه‌های غیرمتمرکز است.

پروتکل شنتو چطور کار می‌کند؟

شنتو چین (Shentu Chain) از چندین لایه امنیتی برای بررسی و حسابرسی پروتکل‌های بلاکچینی و قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. از جمله این لایه‌ها می‌توان به اوراکل امنیتی (Security Oracle)، شنتو شیلد (ShentuShield)، زبان برنامه‌نویسی دیپ‌سی (DeepSEA) و ماشین مجازی شنتو (Shentu Certified Virtual Machine) اشاره کرد. در ادامه به بررسی هر کدام از این لایه‌ها می‌پردازیم.

اوراکل امنیتی (Security Oracle)

اوراکل‌های امنیتی (Security Oracle) عملکردی مشابه سایر اوراکل‌های اکوسیستم دیفای دارند. اوراکل‌های امنیتی توسط شبکه‌ای از اپراتورهای غیرمتمرکز ایجاد می‌شوند که از فناوری‌های پیشرو برای ارزیابی صحت و تایید قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند. در ازای ارسال داده‌های آماری صحیح و بروزرسانی پیوسته، اپراتورهای اوراکل توکن ctk را پاداش می‌گیرند. از ویژگی‌های Security Oracle‌های شنتو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت سازگاری و تعامل با هر نوع پروتکل بلاکچینی
 • ادغام با قراردادهای هوشمند برای جلوگیری از وقوع حملات مخرب و از دست رفتن دارایی‌های دیجیتال

شنتو شیلد (ShentuShield)

ShentuShield یک سرویس عضویت غیرمتمرکز است که امکان بازپرداخت رمزارزهای هک شده یا از دست رفته را فراهم می‌کند. فرآیند تصمیم‌گیری برای بازپرداخت توسط اعضای شنتو شیلد انجام می‌شود که می‌تواند متشکل از حامیان کریپتو، اعضای جامعه کریپتو یا پروتکل‌های بلاکچینی باشد. اعضا به ۲ صورت می‌توانند در این سرویس مشارکت کنند:

 • ارائه‌دهندگان وثیقه (Collateral Providers)
 • خریداران شیلد یا محافظ (Shield Purchasers)

خریداران محافظ، سرمایه‌ای را در استخرهای به‌عنوان تضمینی برای بازپرداخت دارایی‌های خود ذخیره می‌کنند و کارمزد آن را به CTK می‌پردازند. این کارمزد به‌صورت مستقیم به ارائه‌دهندگان وثیقه تعلق می‌گیرد.

زبان برنامه‌نویسی دیپ‌سی (DeepSEA)

DeepSEA یک زبان برنامه‌نویسی امن و کامپایلری سازگار با ماشین مجازی اتریوم و ماشین مجازی شنتو دارند. توسعه‌دهندگان دیپ‌سی برای تامین امنیت زبان برنامه‌نویسی از بنیاد اتریوم، IBM-Columbia و Qtum کمک هزینه تحقیقاتی دریافت کرده‌اند. از ویژگی‌های کدنویسی با دیپ سی می‌توان به تولید اثبات ریاضی به‌صورت خودکار برای تایید همسویی میان توابع و کد اشاره کرد.

ماشین مجازی شنتو 

ماشین مجازی شنتو یا Shentu Virtual Machine (به اختصار CVM) کاملاً با ماشین مجازی اتریوم سازگار است و طراحی شده تا عملکردی مشابه بروزترین و پیشروترین ماشین‌های مجازی داشته باشد. CVM منجر می‌شود تا قراردادهای هوشمند بتوانند متناسب با میزان تحمل ریسک خود با یکدیگر تعامل کنند. به علاوه، این ماشین مجازی از Sandbox قراردادهای هوشمند که محیطی امن برای اجرای اسمارت کانترکت‌هاست پشتیبانی کرده و موجب می‌شود که Smart Contractهایی که هنوز ایمن نشده‌اند، از بقیه سیستم جدا شوند.

خدمات پروتکل سرتیک چیست؟

خدمات Certik چیست؟
منبع: Certik.org

خدمات سرتیک را نمی‌توان از لایه‌های زیرساخت بلاکچین Shentu Chain جدا دانست. اما این شرکت بلاکچینی با کمک زیرساخت‌های شنتو چین ابزارها، محصولات و آزمون‌هایی را به‌منظور ایجاد تاییدیه امنیتی توسعه داده است. از جمله این ابزارهای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسکای نت (Skynet)

Skynet مجموعه‌ای از آزمون‌های امنیتی است که از فناوری‌های خودکار برای بررسی قراردادهای هوشمند در برابر طیف وسیعی از آسیب‌ها استفاده می‌کند. اسکای نت به هر قرارداد هوشمند امتیازی می‌دهد که نمایانگر پتانسیل خطر برای هک و سو عملکرد کد است.

در حال حاضر هر قرارداد هوشمند به وسیله ۵ المان امنیتی با اسکن سریع (Quickscan) به دو صورت پویا و استاتیک آزموده می‌شود. ناگفته نماند که با توجه به میزان پیچیدگی و دشواری اسمارت کانترکت‌ها، تکمیل این عملیات ممکن است تا ۶ ساعت هم طول بکشد؛ چون به حجم عظیمی از منابع محاسباتی نیاز دارد. از جمله استانداردهای صنعتی – امنیتی سرتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

وایت لیست اولیه / پویا

امتیازات Whitelist اولیه بر اساس گواهینامه‌های صادر شده در Certik Chain داده می‌شود. هر چقدر یک قرارداد هوشمند گواهینامه‌های بیشتری داشته باشد، امتیاز هم بالاتر است. از جمله این گواهینامه‌ها می‌توان به حسابرسی (Audit)، تاییدیه سورس کد و تاییدیه کامپایلر شاره کرد.

بلک لیست اولیه / پویا

امتیازات بر اساس سیستم‌های نظارتی نظیر شبکه‌های اجتماعی (توییتر و تلگرام)، پایگاه‌های داده مبارزه با پولشویی، تشخیص معاملات غیر عادی تعلق می‌گیرد.

کیفیت اولیه / پویا

امتیازات بر اساس جنبه‌های کیفی قرارداد هوشمند داده می‌شود. از جمله معیارهای این شیوه امتیازدهی می‌توان به متن‌باز بودن یا نبودن، فعالیت کاربران، داکیومنت‌ها و ناشناس بودن تیم اشاره کرد.

تجزیه و تحلیل بایت کد اولیه / استاتیک

امتیازات براساس ابزارهای تجزیه و تحلیل استاتیک که خطاها را در بایت کد (Byte Code) تشخیص می‌دهند، داده می‌شود. هر چقدر امتیاز کمتر باشد به این معنی است که ورودی‌های ضعیف بیشتری شناسایی شده‌اند.

آنالیز سورس کد اولیه / استاتیک

تعیین امتیاز براساس ابزارهای آنالیز استاتیک که خطاها را در کد منبع تشخیص می‌دهند. هر چقدر امتیاز کمتر باشد، به این معنی است که ورودی‌های ضعیف بیشتری شناسایی شده‌اند. از جمله فناوری‌های مورد استفاده می‌توان به تاییدیه‌های رسمی و آزمون‌های فازی اشاره کرد.

دیپ ولت

کیف پول دیپ ولت (DeepWallet) از طریق مرورگرهای وب قابل دسترسی است. کاربران با استفاده از این کیف پول می‌توانند موجودی توکن خود را مشاهده کنند، پاداش‌‌های خود را دریافت کنند و رمزارزهای خود را سواپ کنند. علاوه‌بر این، امکانات پیشرفته‌ای همچون واگذاری سهام و اجرای قراردادهای هوشمند نیز در این ولت فراهم شده است.

بازبینی امنیت (Security Audit)

پلتفرم بازبینی امنیت، مسئول آزمودن قراردادهای هوشمند از نظر آسیب‌پذیری و ارائه گزارش درباره آن‌هاست. این پلتفرم یک گزارش حاوی آسیب‌پذیری و طبقه‌بندی براساس شدت (حیاتی، بالا، متوسط، پایین و جهت بررسی) و راه‌های بهبود ارائه می‌دهد. 

اسکای تریس (SkyTrace)

محصول اسکای تریس به منظور نظارت بر امنیت آنچین و داده قراردادهای هوشمند طراحی شده است. با استفاده از این محصول می‌توانید فعالیت و عملکرد آنچین اپلیکیشن یا سلامت نقدینگی پروتکل خود را بررسی کنید. 

تست نفوذ (Penetration Testing)

یکی دیگر از خدمات سرتیک شبیه‌سازی حمله عمیق برای افشای پیچیده‌ترین راه‌های نفوذ در کیف پول‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز است. در طول تست نفوذ سرتیک برنامه شما ۶ مرحله کشف، آزمایش، گزارش، یافته‌ها، اصلاح و آزمایش مجدد را طی می‌کند. 

آشنایی با رمزارز CTK

توکن ctk چیست
منبع: techstory.in

 یا CTK توکنی بر بستر شبکه هوشمند بایننس است که با استاندارد BEP-20 نوشته شده. ارز دیجیتال CTK را می‌توان نوعی توکن کاربردی و حاکمیتی در شنتو چین دانست که برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • پرداخت هزینه گس برای پردازش قراردادهای هوشمند
 • استیکینگ یا سپرده‌گذاری به‌منظور پیشبرد اجماع شبکه
 • پرداخت پاداش در ازای مشارکت در تامین امنیت شبکه اوراکل
 • وثیقه و بازپرداخت وثیقه در ShentuShield
 • رای‌گیری انجمن به‌منظور حکمرانی غیرمتمرکز شبکه

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمزارز ۱۱۲,۴۱۱,۷۵۵.۰۵ واحد بوده که از این میزان ۸۵۲۶۱۹۹۲۹.۲۵ واحد CTK در بازار در گردش است. این رمزارز در حال حاضر رتبه ۳۱۱ را در میان همه ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار توکن این پروژه ۷۵۲۴۸۵۰۶ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۳۱۹۴۰۴۵ دلار است. قیمت Shentu در ۳۰ شهریور امسال ۰.۸۸ دلار است. رمزارز CTK در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۹ با کمترین قیمت ۰.۷۰ دلار و در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۳.۹۴ دلار معامله شده است.

نقشه راه پروژه شنتو

ستون‌های اصلی اکوسیستم Shentu از چندین مولفه تشکیل شده‌اند که هر کدام در عین پیوستگی به یکدیگر عملکرد مستقلی دارند. هدف اصلی توانمندسازی پروژه‌های کریپتویی به نحوی است که اعتماد مردم را جلب کنند. در ادامه فهرستی از به‌روزرسانی‌های بالقوه و احتمالی Shentu Chain را با یکدیگر مرور می‌کنیم:

 • اوراکل امنیتی شنتو (Shentu Security Oracle): آپدیت سیستم‌های مجازات و حل اختلاف بین نودها به صورت غیرمتمرکز
 • شنتو شیلد (ShentuShield): تبیین فاکتورهای تعیین ابعاد استخر شیلد
 • ماشین مجازی شنتو (CVM): معرفی ابزارهای اثبات و پشتیبانی‌های سخت‌افزاری بیشتر
 • زبان برنامه‌نویسی دیپ سی (DeepSEA): سازگاری کامل با ماشین مجازی اتریوم و شواهد بیشتر جهت بررسی صحت اجرای کامپایلر

معرفی تیم توسعه‌دهنده Shentu

معرفی تیم توسعه‌دهنده Certik
منبع: blockworks.co

همانطور که قبلا اشاره کردیم سرتیک و شنتو توسط یک تیم مشترک به نام بنیاد سرتیک راه‌اندازی شده‌اند. بنیاد سرتیک (Certik Foundation) یک سازمان غیرانتفاعی و تحقیقاتی است که ماموریت خود را ایجاد اعتماد مردم به شبکه‌های بلاکچینی می‌داند. با پیشبرد و بروزرسانی نرم‌افزارهایی که امنیت‌ آن‌ها قابل اثبات است، بنیاد امیدوار است که بتواند استانداردهای امنیتی را در اکوسیستم بلاکچین افزایش دهد.

پروفسور ژونگ شائو (Zhong Shao) هم‌بنیان‌گذار بنیاد سرتیک است. او استاد و رییس گروه علوم کامپیوتر دانشگاه ییل است. شائو دکترای علوم کامپیوتر خود را از دانشگاه پرینستون و در حوزه امنیت سایبری دریافت کرده است.

یکی دیگر از هم‌بنیان‌گذاران بنیاد سرتیک، پروفسور رونگویی گو (Ronghui Gu) است. او استادیار گروه علوم کامپیوتر در دانشگاه کلمبیاست. رونگویی گو دکترای علوم کامپیوتر خود را از دانشگاه ییل دریافت کرده است.

توکن CTK را از کجا بخریم؟

CTK در تعدادی از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز متعددی لیست شده است. از جمله صرافی‌های متمرکزی که می‌توانید سرتیک را از آن‌ها بخرید می‌توان به بایننس، زی تی (ZT)، گیت (Gate.io)، فینکس، هات کوین گلوبال (Hotcoin Global) اشاره کرد. رمزارز سرتیک در صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ (PancakeSwap) نیز فهرست شده است.

کیف پول مناسب برای ذخیره‌سازی CTK چیست؟

برای نگهداری رمزارز CTK باید از کیف پول‌های مناسب توکن‌های BEP-20 استفاده کنید. از جمله این کیف پول‌ها می‌توان به متامسک، کیف پول شبکه بایننس، تراست ولت، کیف پول مث (Math) و سیف پل اشاره کرد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پروتکل Shentu Chain چیست؟

 شنتو چین (Shentu Chain) یک پروتکل بلاکچینی است که در گذشته با نام سرتیک (Certik) شناخته می‌شد. این پروتکل زیرساخت‌های تامین امنیت پروژه‌های بلاکچینی مانند زبان برنامه‌نویسی، ماشین مجازی و اوراکل‌های امنیتی را فراهم می‌کند. 

 • توکن سرتیک (CTK) چیست؟

ارز دیجیتال سرتیک (CTK) یک رمزارز BEP20 در بستر شبکه بایننس اسمارت چین است. از کاربردهای آن پرداخت هزینه گس، پاداش‌دهی به کاربران و شرکت در رای‌گیری حاکمیتی است. 

 • پلتفرم سرتیک چیست؟

سرتیک یک شرکت پیشرو در بررسی امنیت بلاکچین و بازبینی قراردادهای هوشمند است. این شرکت خدمات متعددی در قالب آزمون‌های امنیتی و نظارت بر داده‌های برنامه‌های غیرمتمرکز دارد. 

جمع‌بندی

شنتو چین (Shentu Chain) یک پروتکل بلاکچینی است که زیرساخت‌های لازم برای بازبینی و بررسی امنیتی پلتفرم‌های بلاکچینی را فراهم می‌کند. شنتو چین از لایه‌های امنیتی همچون اوراکل، سرتیک شیلد و ماشین مجازی سرتیک برای بازبینی قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. این پروژه که در گذشته سرتیک نام داشته در آگوست ۲۰۲۱ نام خود را به شنتو (Shentu) تغییر داده است. در این مقاله به این پرداختیم که پروتکل شنتو چیست، چه اهدافی دارد، چگونه کار می‌کند و چه خدماتی را به کاربران ارائه می‌دهد و در ادامه به معرفی رمزارز CTK، نحوه خرید و نگهداری آن، نقشه راه پروژه، معرفی تیم توسعه‌دهنده و همکاری‌های این پروژه را بررسی کردیم.

منبع
certik.orgshentu.technology

سپیده برون

از زمانی که یادم هست مشغول نوشتن بودم؛ یک روز داستان، روز بعد فوتبال و گیم، روز دیگر دیجیتال‌ مارکتینگ و IT و الان هم کریپتوکارنسی و بلاکچین. به نظرم کریپتو همان روایت تک‌خطی از رشته‌ای است که همیشه دنبالش بودم؛ کار هیجان‌انگیزی که نه تنها همیشه حرف تازه‌ای برای رو کردن دارد، بلکه پا در کفش بقیه رشته‌ها هم می‌کند و تنها وقتی می‌خوابد که نابود شود. من به بازی کردن، سردرآوردن از خم و چم تکنولوژی، باز هم بازی کردن، اخبار قانون‌گذاری و اقتصاد آزاد و غیر متمرکز علاقمندم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا