متوسط سرمایه گذاری

معرفی شرکت سرمایه گذاری اندریسن هوروویتز؛ بررسی سبد ارز دیجیتال a16z

شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر یا همان VCها، یکی از المان‌‌های مهم تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال هستند. برای کاربران مهم است که چه VCهایی از یک پروژه حمایت کرده‌اند و جذب سرمایه به چه اندازه‌ای و در چه مرحله‌ای انجام شده است. زمانی می‌توان از این اطلاعات به خوبی استفاده کرد که شناخت نسبی از سرمایه‌گذاران داشته باشیم. به همین دلیل در این مقاله از میهن بلاکچین، به معرفی شرکت سرمایه گذاری a16z می‌پردازیم که یکی از تاثیرگذارترین VCهای کریپتویی است. همچنین تیم این پروژه و سبد سرمایه گذاری آن‌ نیز بررسی می‌شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
نکات کلیدی مقاله:
🔸 a16z یک شرکت سرمایه‌گذاری آمریکایی است که در حوزه‌های مختلفی از جمله کریپتو، فین‌تک و بازی سرمایه‌گذاری می‌کند.
🔸 حجم سرمایه تحت مدیریت این شرکت به ۳۵ میلیارد دلار می‌رسد.
🔸 اندریسن هوروویتز روی ۱۵۰ پروژه کریپتویی از جمله اتریوم، ریپل، سولانا، یونی‌سواپ و غیره سرمایه‌گذاری کرده است.
🔸 فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، کوین‌بیس، پینترست و گیت‌هاب را می‌توان معروف‌ترین سرمایه‌گذاری‌های این شرکت دانست.

معرفی شرکت سرمایه گذاری a16z

افتتاح شعبه جدید a16z در لندن

اندریسن هوروویتز که معمولا آن را با نام اختصاری a16z می‌بینیم، یکی از سرمایه‌گذارهای مطرح و بزرگ در پروژه‌های کریپویی است؛ البته به جز کریپتو در حوزه‌های دیگر هم سرمایه‌گذاری می‌کند. احتمالا بارها در مقالات کریپتوکده یا گزارش هفتگی جذب سرمایه میهن بلاکچین، نام این شرکت را در میان سرمایه‌گذاران یک پروژه دیده‌اید. نام a16z وزنه‌ای برای یک پروژه است و آن را به کانون توجه می‌برد.

این شرکت به کارآفرینان و پروسه شکل گرفتن شرکت‌ها احترام می‌گذارد و پایش را در کفش فاندرهای یک پروژه نمی‌کنند. آن‌ها همچنین یک شبکه بزرگ از کارشناسان و متخصصان در حوزه‌های مختلف از جمله بحث‌های فنی، اجرایی، بازاریابی و رسانه‌ای دارند که شرکت‌های تحت حمایت این VC می‌توانند برای رشد و توسعه بهتر از کمک آن‌ها استفاده کنند.

پس از چند سال سرمایه‌گذاری در کریپتو، اندریسن هوروویتز سال ۲۰۱۸ یک صندوق سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال ۳۰۰ میلیون دلاری تاسیس کرد. اگر می‌خواهید بدانید چرا به این شرکت a16z گفته می‌شود، باید به اسم کامل آن دقت کنید. a و z حروف اول و آخر Andreessen Horowitz هستند و ۱۶ تعداد سایر حروف بین آن‌ها است. 

سوابق و حوزه‌های سرمایه‌گذاری اندریسن هوروویتز

اندریسن هوروویتز سال ۲۰۰۹ در سیلیکون ولی آمریکا تاسیس شده است و در همه مراحل از سید گرفته تا راند آخر، در پروژه‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند. این شرکت اخیرا اولین دفتر خارج از آمریکا را در لندن افتتاح کرده است. طبق اطلاعات وبسایت a16z، دارایی تحت مدیریت آن‌ها حدودا ۳۵ میلیارد دلار است. حوزه‌هایی که این شرکت در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند، عبارتند از:

 • کریپتو
 • زیست‌شناسی و مراقبت‌های بهداشتی
 • فین‌تک (فناوری مالی)
 • بازی
 • شرکت‌های حامی منافع ملی
 • لیدرهای فرهنگی برای پیش بردن آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار به سمت تکنولوژی
 • شرکت‌های تکنولوژی جدیدی که روش کار، بازی، غذا خوردن، رفت و آمد،‌ یادگیری و معاشرت را از نو می‌سازند.
 • کسب‌وکارهایی که نوع بیزینس و مشارکت را متحول می‌کنند.
 • شرکت‌هایی که در نقطه عطف رشد هستند.

اندریسن هوروویتز در اوایل فعالیتش موفق شد طی سه سال، سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری را با سرمایه‌گذاری روی پروژه‌هایی نظیر فیسبوک، گیت‌هاب، پینترست،‌ توییتر و غیره به ۲.۷ میلیارد دلار تبدیل کند. طبق اطلاعات کرانچ‌بیس این شرکت تاکنون ۱۳۸۹ مورد سرمایه‌گذاری انجام داده است. به گزارش Fortune سه مورد از پرسودترین سرمایه‌گذاری‌های Andreessen Horowitz عبارتند از:

 • کوین‌بیس (Coinbase): در زمان اولین سرمایه‌گذاری a16z در سال ۲۰۱۳، ارزش این شرکت ۱۲۵ میلیون دلار و در نقطه خروج ۱۰۰ میلیارد دلار بوده است.
 • گیت‌هاب (Github): در زمان اولین سرمایه‌گذاری a16z در سال ۲۰۱۲،‌ ارزش این شرکت ۷۵۰ میلیون دلار و در نقطه خروج ۷.۵ میلیارد دلار بوده است.
 • اسلک (Slack): سال ۲۰۱۱ به میزان ۱۰.۶ میلیون دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری شد و ارزش آن در نقطه خروج ۱۹.۵ میلیارد دلار بوده است.

به جز مواردی که تا اینجا ذکر کردیم، اندریسن هوروویتز در پروژه‌های نام‌‌آشنای دیگری همچون airbnb، رابین‌هود و اینستاگرام هم سرمایه‌گذاری کرده و البته از آن‌ها خارج شده است.

تیم شرکت Andreessen Horowitz

بنیان گذاران a16z
منبع: coin98.net

مارک اندریسن (Marc Andreessen) و بن هوروویتز (Ben Horowitz) بنیان‌گذاران a16z هستند. از مارک اندریسن به عنوان یک افسانه یاد می‌شود؛ او یکی از هم‌بنیان‌گذاران Netscape بوده است و به عنوان پدر مرورگرهای وب مدرن شناخته می‌شود. مارک بیش از ۳۰ سال تجربه در مهندسی نرم‌افزار، کارآفرینی و سرمایه‌گذاری دارد.

بن هوروویتز هم کارش را به عنوان یک مهندس نرم‌افزار شروع کرده و در Netscape و Loudcloud با مارک همکار بوده است. در کنار بنیان‌گذارن، بیش از ۵۰۰ نفر دیگر در a16z مشغول به کار و در حوزه‌های مختلف دارای تخصص هستند. در این صفحه می‌توانید با اعضای این تیم آشنا شوید.

بررسی سبد ارز دیجیتال a16z

در این بخش فقط به سرمایه‌گذاری‌های a16z در حوزه کریپتو می‌پردازیم. این VC روی ۱۵۰ پروژه کریپتویی مختلف سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت در حوزه کریپتو کمتر در مراحل اولیه همچون Seed سرمایه‌گذاری کرده است و معمولا به دنبال پروژه‌هایی هستند که از این مراحل زنده بیرون آمده باشند. همچنین برای ایده‌های بزرگ ارزش قائل هستند و سرمایه‌گذاری‌های سنگینی انجام می‌دهند.

دو شرکت Coinbase Ventures و Polychain Capital همکاری نزدیکی با اندریسن هوروویتز دارند و در پروژه‌های مشترک زیادی به عنوان سرمایه‌گذار اصلی (Lead Investor) حضور دارند.

تعداد سرمایه‌گذاری‌های a16z
منبع: cryptorank.io

همانطور که در تصویر فوق می‌بینید،‌ بیشتر سرمایه‌گذاری‌های Andreessen Horowitz در سال ۲۰۲۲ انجام شده است.

حوزه‌‌های سرمایه‌گذاری اندرسون هوروویتز
منبع: cryptorank.io

این تصویر هم نشان می‌دهد پروژه‌هایی که زمینه فعالیتشان زیرساخت، خدمات بلاکچینی و بازی است، بیشتر مورد توجه a16z هستند. جدول زیر تعدادی از پروژه‌های مطرح کریپتویی است که این شرکت روی آنها سرمایه‌گذاری کرده است.

اتریومریپلسولاناآوالانچیونی سواپ
ICPلیدوآپتوسنیرآپتیمزم
میکردائواکسی اینفینیتیایپ‌کوینفلوکامپاند
آرویوسوییDYDXیوگا لبزالئو
ZKsyncاوپن‌سیLineraکوین‌بیسرابین هود
ازتکلیرزیرونانسندپرلبزSkyMavis
ورلدکوینفانتومChiaهلیومسلو

آخرین سرمایه‌گذاری‌های a16z نیز روی پروژه‌های زیر انجام شده است:

 • Sound.xyz
 • Mythical Games
 • Gensyn
 • Worldcoin
 • Story Protocol
 • Layerzero

برای دنبال کردن سرمایه‌گذاری‌های a16z علاوه بر کرانچ‌بیس، می‌توانید از سایت‌‌هایی مثل Cryptorank یا Crypto-Fundraising کمک بگیرید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
شرکت Andreessen Horowitz چیست؟

اندریسن هوروویتز که با نام a16z شناخته می‌‌شود، یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر آمریکایی است که سال ۲۰۰۹ توسط مارک اندریسن و بن هوروویتز تاسیس شده است.

کدام پروژه‌‌های معروف در سبد سرمایه‌گذاری a16z وجود داشته‌اند؟

اندریسن هوروویتز روی پروژه‌های معروف زیادی مثل اینستاگرام، فیسبوک، توییتر،‌پینترست، گیت‌هاب و کوین‌بیس سرمایه‌گذاری کرده است.

جمع‌بندی

یکی از بزرگترین و موفق‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال،‌ اندریسن هوروویتز است که نام آن را در میان سرمایه‌گذاران بیشتر پروژه‌های موفق و بزرگ می‌بینیم. این VC آمریکایی به جز کریپتو در حوزه‌های دیگری همچون فین‌تک، بازی و غیره هم سرمایه‌گذاری می‌کند. در این مقاله به معرفی شرکت سرمایه گذاری a16z پرداختیم و نگاهی به سوابق سرمایه‌گذاری این شرکت در حوزه‌های مختلف و به صورت دقیق‌تر کریپتوکارنسی انداختیم. نظر شما در مورد Andreessen Horowitz چیست؟ آیا سرمایه‌گذاری‌های این VC را دنبال می‌کنید؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا