متوسط سرمایه گذاری

گزارش جذب سرمایه ۲۷ شهریور تا ۲ مهر؛ a16z، بالاجی و سامسونگ روی چه پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری کردند؟

در حالی‌که وارد پاییز شدیم، به نظر می‌رسد که می‌توان چشم‌انتظار یک بهار کریپتویی بود؛ جایی که اگر مقایسه‌ای میان آمار و داده‌های جذب سرمایه این هفته با هفته‌های گذشته داشته باشیم، می‌توان تغییرات را به‌وضوح دید. در این گزارش می‌خواهیم نگاهی به پروژه‌هایی بیندازیم که در هفته گذشته موفق به جذب سرمایه شده‌اند. پنج پروژه برتر را با جزئیات بیشتری بررسی می‌کنیم و سایر پروژه‌ها را در جدول انتهایی از نظر می‌گذارنیم. این سیزدهمین شماره از گزارش‌های هفتگی جذب سرمایه کریپتویی است. برای دسترسی به شماره‌های قبلی منتشرشده در میهن بلاکچین، می‌توانید لینک زیر را دنبال کنید.

توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ یا جذب سرمایه سنگین، ضامن موفقیت یک پروژه نیست و تعداد کمی از پروژه‌هایی که در گزارش می‌بینید، به موفقیت می‌رسند و برای سرمایه‌گذاران سودآور هستند.

گزارش جذب سرمایه پروژه‌های کریپتویی (۲۷ شهریور تا ۲ مهر)

گزارش جذب سرمایه پروژه‌های کریپتویی

در این هفته شاهد آن بودیم که پروژه‌ها سرمایه‌های نسبتا بیشتری را در مقایسه با هفته‌های پیشین جذب کردند؛ البته نمی‌توان این مسئله را یک نشانه قطعی برای افزایش فعالیت VCها دانست. با این‌همه می‌توان امیدوار بود که رشد میزان سرمایه‌گذاری بتواند تکانی به بازار بدهد و نگاه‌ سرمایه‌گذاران بیشتری را به این سمت بکشاند؛ اتفاقی که در نهایت می‌تواند منجر به شکوفایی و بلوغ بازار ارزهای دیجیتال شود. برویم و ببینیم در هفته‌ای که گذشت، چه پروژه‌هایی موفق به تامین سرمایه‌های مورد نیاز خود شدند و کدام سرمایه‌گذاران یا در فرایند جذب سرمایه مشارکت داشته‌اند.

۱. کُر ساینتیفیک (Core Scientific)؛ ۵۳ میلیون دلار

این پروژه تمرکز خود را روی افزایش امنیت و قدرتمندسازی بیت کوین گذاشته است. بخشی از فعالیت Core Scientific‌ در زمینه زیرساخت بلاکچینی و میزبانی دارایی‌های دیجیتال است و بخش دیگر فعالیت‌های این شرکت به ماینینگ اختصاص دارد.

این شرکت پیش از این نیز مبلغ ۱۶۸ میلیون دلار را جذب کرده بود و حالا شرکت Bitmain مبلغ ۵۳ میلیون دلار به Core Scientific اختصاص داده است. البته در صفحه اختصاصی این پروژه در کرانچ بیس،‌ این مبلغ ۵۳.۹ میلیون دلار اعلام شده است. در متن اطلاعیه جذب سرمایه آمده است که این سرمایه‌گذاری بخشی از توافق بزرگی است که شامل تامین ۲۷ هزار ماینر شرکت Bitmain است.

۲. پروف آو پلی (Proof of Play)؛ ۳۳ میلیون دلار

پروف آو پلی هم یک استودیوی بازی‌سازی است و هم یک شرکت بلاکچینی که تمرکزش را روی ایجاد بازی‌های آنچین گذاشته است. این کمپانی به دنبال آن است که مالکیت دارایی‌های کاربران را به عهده خودشان بگذارد و به کمک نوآوری و تجربه‌های انحصاری بازی‌سازی، در اکوسیستم گیمینگ وب ۳ به پیشرفت‌های قابل‌توجهی دست پیدا کند.

در اطلاعیه جذب سرمایه ۳۳ میلیون دلاری Proof of Play، اسم شرکت a16z به عنوان سرمایه‌گذار اصلی به چشم می‌خورد. آلکمی و بالاجی نیز دو سرمایه‌گذار دیگری هستند که نامشان در میان فهرست تامین‌کنندگان سرمایه این پروژه، خودنمایی می‌کند.

۳. باستین (Bastion)؛ ۲۵ میلیون دلار

باستین پلتفرمی است که از آن می‌توان به عنوان نقطه اتصال وب ۲ و وب ۳ یاد کرد. این پیوند باعث می‌شود کسب‌وکارهای مختلف در مسائلی نظیر پرداخت، سرگرمی، ارتباطات و خدمات مرتبط با فروش پیشرفت کنند. این اتفاق هم به نفع صاحبان مشاغل است و هم به سود مشتریان این کسب‌وکارهاست. این پروژه همچنین یک کیف پول حضانتی نیز دارد که امکان مدیریت دارایی‌های دیجیتال در آن وجود دارد.

رسالت Bastion این است که شرکت‌های سنتی را (با تکیه بر قدرت نسل سوم وب) به دنیای ارزهای دیجیتال پیوند بدهد و هم‌زمان به چالش‌های قانون‌گذاری در صنعت کریپتو نیز توجه داشته باشد. اینجا هم ردپای اندریسن هورویتز در جذب سرمایه ۲۵ میلیون دلاری باستین به چشم می‌خورد.

۴. مش (Mesh)؛ ۲۲ میلیون دلار

مش یا همان Front Finance سابق، پلتفرمی است که در زمینه امور مالی و انجام مواردی نظیر نقل و انتقال و مدیریت دارایی‌های دیجیتال فعالیت می‌کند. این پروژه یک راهکار مستقیم انتقال از کیف پول به کیف پول دارد که نیازی به ذخیره اطلاعات شخصی و هویتی کاربران ندارد. شبکه مش کمک می‌کند که نیازهای مالی خود را مستقیما از داخل پلتفرم خودش برطرف کنید و از مراجعه به سایر پلتفرم‌‌ها بی‌نیاز شوید.

پروژه Mesh‌ اکنون در دور A توانسته است ۲۲ میلیون جذب سرمایه داشته باشد. این پروژه پیش‌تر در مرحله Seed هم ۱۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده بود. Money Forward سرمایه‌گذار اصلی پروژه است و گلکسی در کنار سامسونگ نکست، دیگر VCهای این پروژه را تشکیل می‌دهند.

۵. فیوز (Fuze)؛ ۱۴ میلیون دلار

فیوز فایننس پلتفرمی است برای مدیریت دارایی‌های دیجیتال. این پلتفرم ویژگی‌ها و خدمات گسترده‌ای را به کاربران خود ارائه می‌دهد. از جمله این موارد می‌توان به کیف پول، پرداخت با فیات، تبدیل کریپتو به فیات، معامله و هم‌چنین سرمایه‌گذاری کریپتویی اشاره کرد. در وب‌سایت این پروژه به این مسئله اشاره شده است که خدمات فیوز با تمرکز ویژه‌ای بر منطقه خاورمیانه برنامه‌ریزی شده است. فیوز توانسته است ۱۴ میلیون دلار سرمایه جذب کند که Further Ventures به عنوان سرمایه‌گذار سرمایه‌گذار Lead در این پروژه مشارکت داشته است.

۶. سایر پروژه‌ها

در جدول زیر می‌توانید اسامی سایر پروژه‌هایی را که در هفته گذشته موفق به جذب سرمایه شده‌اند، مشاهده کنید. می‌بینید که خدمات بلاکچینی و زیرساخت هم‌چنان دو حوزه‌ای هستند که مورد علاقه VCها قرار گرفته‌اند و احتمالا در هفته‌های آینده نیز شاهد همین روند خواهیم بود.

پروژهسرمایه جذب‌شدهحوزه فعالیتراندسرمایه‌گذار
Jiritsu Network۱۰.۲ میلیون دلارزیرساختUnknownSusquehanna International Group – Gumi Cryptos – Republic Capital
Dcs Card Centre۱۰ میلیون دلارپرداختStrategicForesight Ventures
CoinScan۶.۳۰ میلیون دلارخدمات بلاکچینیUnknownTectona – Shalom Meckenzie – Mor Wiezer
Essential۵.۱۵ میلیون دلارخدمات بلاکچینیSeedMaven 11 Capital – Robot Ventures – Batuhan Dasgin – Skip Protocol
Afterparty۵ میلیون دلارNFTUnknownBlockchange Ventures – Acrew Capital – Tamarack Global – Act One Ventures
GRVT۵ میلیون دلاردیفایSeedDelphi Digital – CMS Holdings – Susquehanna International Group – Hack VC
Freatic۳.۶۰ میلیون دلارخدمات بلاکچینیSeedA16z – Robot Ventures – Archetype Ventures Anagram Crypto – Not3Lau Capital
Bubblemaps۳.۲۰ میلیون دلارخدمات بلاکچینیSeedINCE Capital – Stake Capital Group – v3ntures – Momentum 6
Orb Technology۲.۳۰ میلیون دلارشبکه اجتماعیPre-seedSandeep Nailwal – Stani Kulechov – Foresight Ventures – Superscrypt – Aave – Founders, inc
BeWater۱ میلیون دلارشبکه اجتماعیAngelOKX Ventures – ABCDE – Contentos – ScalingX – Galaxy Mercury Asia – Blake Go
Chamberنامشخصخدمات بلاکچینیUnknownUnion Square Ventures
Onramp MoneyنامشخصزیرساختStrategicAlgorand Foundation
Northern Data Groupنامشخصخدمات بلاکچینیStrategicTether

نگاهی آماری به گزارش جذب سرمایه

مجموع سرمایه جذب‌شده در هفته منتهی به ۲۶ شهریور، تقریبا ۱۱۵ میلیون دلار بود و در هفته قبلش (یعنی هفته منتهی به ۱۹ شهریور) نیز مجموع مبالغ جذب‌شده در حدود ۱۱۲ میلیون دلار بود. از طرف دیگر در هفته منتهی به ۲ مهر این رقم به ۱۹۸.۷۵ میلیون دلار رسید. با همین مقایسه جزئی می‌توان کمی به روند جذب سرمایه‌ها امیدوارتر شد. شرکت سرمایه‌گذاری اندریسن هورویتز این هفته با سرمایه‌گذاری در سه پروژه، نسبت به رقبای مطرح خود جلوتر بود. هم‌چنین شرکت Robot Ventures نیز در سه پروژه سرمایه‌گذاری کرد و از این منظر نامش را می‌توان در کنار a16z قرار داد.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
پروژه‌های برتری که در بازه ۲۷ تا ۲ مهر موفق به جذب سرمایه شده‌اند، کدام‌اند؟

پروژه‌ Core Scientific با جذب ۵۳ میلیون دلار و Proof of Play با جذب مبلغ ۳۳ میلیون دلار، دو پروژه برتر هفته گذشته بودند.

در هفته گذشته کدام سرمایه‌گذاران خطرپذیر اقدام به تامین مالی پروژه‌ها کرده‌اند؟

اندریسن هورویتز، بالاجی، گلکسی، سامسونگ نکست و Robot Ventures از جمله سرمایه‌گذاران مطرح در هفته پیش بودند.

جمع‌بندی

با توجه به آماری که در این گزارش مشاهده کردیم، می‌توان رونق نسبی جذب سرمایه پروژه‌های ارز دیجیتال را مشاهده کرد. چند هفته‌ای می‌شد که پروژه‌هایی با جذب سرمایه نسبتا بالا را شاهد نبودیم؛ اما در هفته گذشته، پروژه Core Scientific با جذب مبلغ ۵۳ میلیون دلار از جانب یک VC توانست رکوردشکنی کند. به نظر شما آیا می‌توان امیدوار بود که پروژه‌های کریپتویی در هفته‌های آتی بتوانند سرمایه‌های بیشتری جذب کنند؟ فعالیت سرمایه‌گذاران را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟‌ آیا به بولران نزدیک هستیم یا هم‌چنان عدم فعالیت VCها می‌تواند حاکی از رنج بودن بازار باشد؟ اگر نظری در این خصوص دارید، با ثبت آن ما و سایر خوانندگان میهن بلاکچین را مطلع کنید.

منبع
میهن بلاکچین

انسیه آرزومندی

من قراره خودم رو توی چندتا جمله معرفی کنم؛ واقعا اگه می‌گفتن دل و روده‌ی اتریوم رو بریز بیرون، برام راحت‌تر بود. من خیلی اتفاقی وارد ارزهای دیجیتال شدم؛ به معنای واقعی کلمه اتفاقی. یعنی یکی از دوستام من رو به زور هل داد توی این حوزه و وقتی چشم باز کردم دیدم عاشقش شدم. دست تقدیر من رو کشوند سمت میهن بلاکچین و حالا اینجام. من انسیه هستم و مثل فامیلیم آرزومندم که بتونم هر چیزی رو که خودم ازش سر در آوردم، برای شما هم بنویسم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا