متوسط کیف پولویدیو

آموزش کار با پلتفرم Zerion؛ ابزاری کامل برای مدیریت دارایی‌ها + ویدیو

زریان (Zerion) یا زریون یک ابزار سرمایه‌گذاری، مدیریت دارایی‌ها و کیف پول هوشمند است که به افراد اجازه مدیریت دارایی‌های خود را می‌دهد. در این پلتفرم شما می‌توانید پورتفولیو یا سبد سرمایه‌گذاری بسازید، توکن‌های شبکه‌های مختلف را بریج و سواپ کنید، وام بدهید و وام بگیرید. همچنین در Zerion صدها برنامه غیرمتمرکز (Dapp) لیست شده‌اند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. این پلتفرم شبیه به زپر (Zapper) است که لینک ویدیوی آموزش آن را در پایین همین پاراگراف قرار داده‌ایم. در این ویدیو به آموزش کار با پلتفرم Zerion می‌پردازیم و بخش‌های مختلف آن را توضیح می‌دهیم. در انتها نیز به نحوه مینت کردن توکن‌های NFT مخصوص زریان به نام Zerion DNA می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

آموزش کار با پلتفرم Zerion

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

موضوعاتی که در ویدیو مطرح شد:

 • مقدمه (از ۰۰:۰۰ تا ۰۰:۴۵)
 • ورود به سایت Zerion.io و توضیحات (از ۰۰:۴۶ تا ۰۱:۵۹)
 • ورود به اپلیکیشن زریان و اتصال کیف پول (از ۰۲:۰۰ تا ۰۲:۳۴)
 • توضیح بخش Overview (از ۰۲:۳۵ تا ۰۹:۳۳)
 • توضیح قسمت Explore و Favorites (از ۰۹:۳۴ تا ۱۲:۵۶)
 • معرفی بخش Send (از ۱۲:۵۷ تا ۱۴:۳۱)
 • معرفی قسمت Swap (از ۱۴:۳۲ تا ۱۵:۲۸)
 • توضیح بخش Bridge (از ۱۵:۲۹ تا ۱۷:۲۱)
 • معرفی گزینه Save (از ۱۷:۲۲ تا ۱۸:۴۲)
 • توضیح بخش Borrow (از ۱۲:۴۱ تا ۱۹:۳۳)
 • معرفی بخش Settings (از ۱۹:۳۴ تا ۱۹:۵۶)
 • نحوه Claim کردن توکن‌های بی‌همتای Zerion DNA (از ۱۹:۵۷ تا ۲۱:۲۰)
 • آموزش اپلیکیشن کیف پول Zerion Smart Wallet برای مینت کردن NFTهای زریان (از ۲۱:۲۱ تا ۲۷:۱۲)
 • توضیح NFTهای زریان (از ۲۷:۱۳ تا ۲۹:۰۷)
 • باز کردن NFT در اوپن سی (از ۲۹:۱۰ تا ۳۱:۵۷)
 • توضیحات تکمیلی و جمع‌بندی (از ۳۱:۵۸ تا آخر)

Zerion در اصل یک پلتفرم مدیریت دارایی‌هاست. شما می‌توانید در زریان کیف پول‌های خود را اضافه کنید و پورتفولیوی خود را به همراه میزان سود یا ضرر خود در تایم‌فریم‌های مختلف مشاهده کنید. با این که ابزارهای Portfolio مختلفی در فضای کریپتو وجود دارد، اما زریان تنها پورتفو ارائه نمی‌دهد؛ شما می‌توانید به‌صورت یکپارچه، ارسال و دریافت رمزارز داشته باشید، آنها را سواپ کنید، بریج کنید، وام بدهید و وام دریافت کنید. این پلتفرم از شبکه‌های اتریوم، آربیتروم،‌ آرورا، آوالانچ، بایننس اسمارت چین، فانتوم، Gnosis، آپتیمیزم و پالیگان پشتیبانی می‌کند و می‌توانید دارایی‌های این بلاکچین‌ها را به‌طور یکجا مشاهده کنید.

ورود به پلتفرم زریان

برای استفاده از این سرویس‌ها، ابتدا وارد سایت زریان شوید و سپس روی Zerion Web App کلیک کنید تا وارد پلتفرم شوید.

ورود به پلتفرم zerion
منبع: Zerion.io

سپس کیف پول خود را انتخاب کنید. گزینه Zerion Wallet کیف پول مخصوص پلتفرم زریان است و برای موبایل موجود است. این کیف پول را در ادامه معرفی خواهیم کرد. در پایین صفحه (کادر قرمز) نیز می‌توانید آدرس یک کیف پول دیگر (مثلا نهنگ‌ها) را وارد کنید و پورتفوی آن را دنبال کنید.

اتصال کیف پول به zerion
منبع: Zerion.io

معرفی بخش Overview

پس از اتصال کیف پول، وارد داشبورد زریان می‌شوید. اکنون می‌توانید پورتفوی خود را دنبال کنید. همچنین در سمت چپ، امکانات و سرویس‌های Zerion را می‌بینید و می‌توانید از آنها استفاده کنید. بخش اول Overview است، که می‌توانید کیف پول‌های خود را کانکت کنید و دارایی‌های داخل آنها را از اینجا دنبال کنید.

همچنین اطلاعات مختلفی از جمله میزان رمزارزها و NFTها در شبکه‌های مختلف، میزان گس بلاکچین‌های مختلف، نمایش دارایی‌ها با ارزهای فیات، بیت کوین یا اتر، خرید رمزارز با کارت‌های اعتباری و درگاه‌های پرداخت (برای ایرانی‌ها قابل استفاده نیست)، نمودار افزایش و کاهش قیمت ارزهای دیجیتال موجود در ولت‌ها، تاریخچه ارسال و دریافت کریپتو (در حال حاضر تنها برای شبکه اتریوم موجود است) را می‌توانید مشاهده کنید.

ورود به داشبورد زریان
منبع: Zerion.io

اگر روی فلش کنار آدرس خود کلیک کنید نیز تنظیماتی مانند تغییر آواتار و تغییر نام کیف پول را می‌توانید انجام دهید و کد QR آدرس خود را نیز دریافت کنید.

تنظیمات آواتار و تغییر نام کیف پول زریان
منبع: Zerion.io

معرفی قسمت Explore

در این قسمت شما می‌توانید برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) روی شبکه‌های مختلف را مشاهده و از آنها استفاده کنید. همچنین این دپ‌ها دسته‌بندی و تفکیک شده‌اند و حتی می‌توانید با تگ آنها را پیدا کنید. به‌علاوه، بخش‌هایی به نام Top Gainers، Top Losers، مارکت و Pools نیز در اینجا وجود دارد که در ویدیو، آنها را به‌طور کامل توضیح داده‌ایم.

معرفی قسمت Explore
منبع: Zerion.io

معرفی بخش‌های Favorites ، Send و Swap

در بخش Favorites شما می‌توانید ارزهای مورد نظر خود را دنبال کنید. می‌توانید با زدن دکمه ستاره (که در کنار کریپتوها قرار دارد)، ارز مدنظر را در بخش Favorites قرار دهید و به‌راحتی میزان تغییرات قیمتی آنها را مشاهده کنید.

اضافه کردن توکن به قسمت favorites
منبع: Zerion.io

شما می‌توانید از قسمت Send، ارزهای دیجیتال و NFTها را به آدرس‌های مختلف ارسال کنید. فقط دقت کنید که تمام شبکه‌هایی که در پلتفرم زریان پشتیبانی می‌شوند، با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار هستند. بنابراین نباید این توکن‌ها را به شبکه‌های غیرسازگار با Ethereum Virtual Machine مانند بیت کوین ارسال کنید؛ زیرا دیگر قابل بازیابی نخواهند بود و آنها را برای همیشه از دست خواهید داد.

بخش ارسال و دریافت رمزارزها و nftها
منبع: Zerion.io

در بخش سواپ نیز می‌توانید توکن‌های مختلف یک شبکه را به یکدیگر تبدیل کنید. این قسمت درست مانند یک دکس یا صرافی غیرمتمرکز عمل می‌کند. تنها کافی است شبکه مورد نظر را انتخاب کنید، توکن‌ها را تعیین کنید و دکمه Swap را بزنید تا این تبدیل انجام شود. دقت کنید که برای سواپ کردن، شما باید کوین شبکه مدنظرتان را داشته باشید؛ برای مثال اگر می‌خواهید توکن‌های شبکه BSC را سواپ کنید، باید مقداری کوین BNB برای کارمزد شبکه داشته باشید.

بخش سواپ zerion
منبع: Zerion.io

معرفی بخش Bridge

بریج یا پل بلاکچینی امکان نسبتا جدیدی در دنیای دیفای است، که امکان تبدیل کوین‌ها و توکن‌های یک شبکه به شبکه دیگر را فراهم می‌کند. کسانی که از شبکه‌ها و پلتفرم‌های مختلف Defi استفاده می‌کنند، از بریج‌ها زیاد استفاده می‌کنند.

این امکان در پلتفرم Zerion فراهم شده و شما می‌توانید ارزهایی که توسط این پلتفرم پشتیبانی می‌شوند را به شبکه‌های دیگر تبدیل کنید. تنها کافی است شبکه‌ها و توکن‌های مبدا و مقصد را تعیین کنید. برای استفاده از بریج نیز شما باید کوین شبکه مبدا را برای پرداخت فی داشته باشید.

بخش بریج زریان
منبع: Zerion.io

معرفی بخش‌های Save و Borrow

این دو بخش مربوط به وام‌دهی و وام‌گیری کریپتو است؛ البته در حال حاضر این قسمت‌ها تنها برای شبکه اتریوم موجود هستند. از بخش Save می‌توانید رمزارزهای مختلف را در پلتفرم کامپوند (Compound) که یکی از بهترین پروتکل‌های وام‌دهی است، قرار دهید و وام‌گیرندگان نیز از دارایی‌های شما وام دریافت کنند. در ازای واریز رمزارزهای خود در بخش وامدهی، شما مقداری درصد سود سالیانه دریافت می‌کنید.

بخش وامدهی یا save زریان
منبع: Zerion.io

از قسمت Borrow نیز می‌توانید با قرار دادن وثیقه، وام دریافت کنید؛ معمولا نسبت وثیقه به وام ۶۶ درصد است. یعنی به ازای ۱۰۰ دلار وثیقه، شما می‌توانید ۶۶ دلار وام بگیرید. البته این درصدها ممکن است کمی تغییر نیز داشته باشند. نکته دیگری که اینجا وجود دارد، نرخ بهره است؛ شما هر مقدار که وام دریافت کنید، باید آن را با مقداری APR یا نرخ بهره بازگردانید. پس طبیعتا هر چه این درصد پایین‌تر باشد، به نفع وام‌گیرندگان است. برای مثال در تصویر زیر میکر را می‌بینیم که وام را با بهره ۰.۵ درصد ارائه می‌دهد.

بخش وام گیری یا borrow زریان
منبع: Zerion.io

کیف پول Zerion Smart Wallet

اسمارت ولت Zerion یک کیف پول غیرحضانتی است؛ بدین معنی که شما عبارات بازیابی یا سیدها را در اختیار دارید و دارایی‌های شما نزد خودتان باقی می‌مانند.

این کیف پول امکانات زیادی دارد که در ادامه معرفی می‌کنیم:

 • امکان ارسال و دریافت کریپتو و NFT.
 • ساخت پورتفولیو.
 • استفاده از Dappها مختلف.
 • امکان دنبال کردن آدرس‌های مختلف، کالکشن‌های NFT و ENSها.
 • نگهداری دارایی‌های مختلف چندین شبکه.

نکته: در حال حاضر امکان بریج کردن،‌ وام‌دهی و وام‌گیری در اسمارت ولت زریان وجود ندارد.

نحوه مینت کردن توکن‌های یکتای Zerion DNA

برای مینت کردن این NFTها شما باید ابتدا کیف پول اسمارت ولت زریان را دانلود و نصب کنید. این ولت تنها برای اندروید و IOS عرضه شده است. برای دانلود این کیف پول به این لینک مراجعه کنید و سپس نسخه سازگار با گوشی خود را دانلود کنید.

سپس اسمارت ولت Zerion را در موبایل خود باز کنید و یک کیف پول جدید بسازید. برای این کار، در صفحه اصلی روی علامت کیف پول در بالا سمت راست بزنید.

ساخت کیف پول zerion smart wallet
منبع: Zerion.io

سپس Create Zerion Wallet را انتخاب کنید.

ساخت کیف پول zerion smart wallet
منبع: Zerion.io

در صفحه بعد Zerion Wallets را انتخاب کنید.

ساخت کیف پول zerion smart wallet
منبع: Zerion.io

روی Create New Backup Option کلیک کنید.

ساخت کیف پول zerion smart wallet
منبع: Zerion.io

اکنون زریان در حال ساخت یک کیف پول جدید برای شماست. ابتدا روی Ok, Let’s Go بزنید و کمی صبر کنید تا آدرس ساخته شود. در انتها روی Finish بزنید.

ساخت کیف پول zerion smart wallet
منبع: Zerion.io

در این صفحه روی Backup بزنید تا سیدهای شما نمایش داده شود. آنها را به دقت و به ترتیب بنویسید. در ادامه، چند بار از شما کلمات به‌صورت تصادفی پرسیده می‌شود و باید آنها را به‌درستی انتخاب کنید.

ساخت کیف پول zerion smart wallet
منبع: Zerion.io

برای این که NFTهای DNA زریان را مینت کنید،‌ در همان صفحه اول روی کیف پول خود بزنید تا وارد آن شوید.

انتخاب آدرس کیف پول برای مینت کردن nftهای زریان
منبع: Zerion.io

سپس تب NFT را انتخاب کنید و روی Claim Your Zerion DNA بزنید.

 مینت کردن nftهای زریان
منبع: Zerion.io

در اینجا نوشته شده که هزینه مینت کردن این توکن بی‌همتا ۷.۶۳ دلار به صورت Fast است. می‌توانید Gwei را کاهش دهید تا هزینه شما کاهش یابد؛ اما باید زمان بیشتری منتظر تایید تراکنش بمانید. روی Claim کلیک کنید.

 مینت کردن nftهای زریان
منبع: Zerion.io

شما باید مقداری اتر به این آدرس خود انتقال دهید. برای این کار روی Transfer ETH بزنید.

انتقال اتر به آدرس کیف پول زریان
منبع: Zerion.io

می‌توانید کیف پول اتریوم خود را ابتدا در اینجا ایمپورت کنید تا با انتخاب آن، به راحتی اتر را به این آدرس انتقال دهید و یا می‌توانید به صفحه اصلی کیف پول بازگشته، آدرس خود را کپی کنید و از کیف پول دیگر خود،‌ اتر را به این آدرس ارسال کنید.

انتقال اتر به آدرس کیف پول زریان
منبع: Zerion.io

زمانی که اتر به آدرس کیف پول Zerion شما انتقال یافت، می‌توانید با انتخاب گزینه Send With Zerion توکن یکتای خود را مینت کنید. پس از مینت شدن، در همان صفحه NFTs آن را مشاهده خواهید کرد.

 مینت کردن nftهای زریان
منبع: Zerion.io

این NFTها داینامیک یا متغیر هستند؛ بدین معنا که نسبت به میزان دارایی، شبکه، تعداد تراکنش‌ها و غیره، ظاهر این توکن تغییر می‌کند. در واقع این NFT فعالیت آن‌چین شما را نشان می‌دهد.

۶ ویژگی مختلف روی تغییر این توکن‌ها تاثیر می‌گذارند، که سه مورد از آنها قابل پیش بینی یا یک‌طرفه هستند و سه مورد دیگر نیز باعث تغییرات (کم و زیاد شدن لباس و موها) می‌شود.

موارد قابل پیش‌بینی:

 • میزان گس مصرف شده.
 • تعداد تراکنش‌ها.
 • مقدار زمانی که شما NFT خود را در کیف پول زریان نگهداری می‌کنید.

این موارد قابل پیش‌بینی هستند، زیرا تنها افزایش می‌یابند و یک‌طرفه هستند؛ مثلا تعداد تراکنش‌های یک آدرس نمی‌تواند کم شود و افزایش می‌یابد.

موارد متغیر:

 • تعداد توکن‌ها.
 • موجودی کیف پول.
 • موجودی شبکه.

این موارد می‌توانند کاهش و افزایش یابند. به همین دلیل به آنها متغیر گفته می‌شود.

رنگ موها و لباس‌های این NFTها برای هر شبکه متفاوت است. شبکه آربیتروم آبی کمرنگ، آرورا سبز کمرنگ، آوالانچ قرمز کمرنگ، BSC زرد، اتریوم آبی، فانتوم آبی پررنگ، ناسیس سبز پررنگ، لوپرینگ آبی آسمانی، آپتیمیزم قرمز پررنگ، پالیگان بنفش و سولانا نیز سبزآبی هستند.

متغیرهای zerion dna
منبع: Zerion.io

موهای NFT مربوط به تعداد تراکنش‌هاست. هرچه تراکنش‌های بیشتری با آدرس اسمارت ولت خود ارسال کنید، موهای این توکن پرپشت‌تر می‌شود.

متغیرهای zerion dna
منبع: Zerion.io

لباس‌ها مربوط به میزان دارایی شماست.

متغیرهای zerion dna
منبع: Zerion.io

بدن توکن نسبت به قدمت آن شفاف‌تر می‌شود. یعنی هرچه سن NFT شما بیشتر باشد، بدن آن شفاف‌تر می‌شود.

متغیرهای zerion dna
منبع: Zerion.io

اضافه شدن علامت‌ها روی بدن NFT، مربوط به تعداد توکن‌های مختلف شماست. مثلا اگر ۱۰ تا ۲۰ توکن مختلف در کیف پول خود نگه دارید، سطح شما ۳ خواهد بود.

متغیرهای zerion dna
منبع: Zerion.io

پس‌زمینه NFT نیز مربوط به میزان گس پرداختی شماست.

متغیرهای zerion dna
منبع: Zerion.io

این NFTها قابل خرید و فروش در بازارهایی مانند OpenSea هستند. همچنین هرچه سطح موارد بالا برای توکن شما بالاتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ (FAQ)
 • پلتفرم Zerion چیست؟

زریان یا زریون یک ابزار سرمایه‌گذاری، مدیریت دارایی‌ها و کیف پول است، که با استفاده از آن می‌توانید ارسال و دریافت رمزارز روی چندین شبکه مختلف داشته باشید، ارزهای شبکه‌های مختلف رو سواپ و بریج کنید، از Dappهای مختلف استفاده کنید و وام دهید و وام دریافت کنید.

 • آیا استفاده از زریان نیاز به ثبت نام یا احراز هویت دارد؟

خیر به هیچ‌کدام از این موارد نیازی نیست؛ تنها کاری که باید انجام دهید، اتصال کیف پول شما به پلتفرم است.

جمع‌بندی

زریان یک ابزار مفید برای دنبال کردن پورتفولیو و کیف پول‌های شماست. شما می‌توانید به‌راحتی در سایت و اپ زریان اطلاعات مختلف را مشاهده کنید و از امکانات آن مانند سواپ، بریج، وام‌دهی و وام‌گیری استفاده کنید. همچنین می‌توانید از صدها Dapp که روی شبکه‌های مختلف قرار دارند نیز به‌راحتی و در یک جا استفاده کنید. در این ویدیو به آموزش کار با پلتفرم Zerion پرداختیم و بخش‌های مختلف آن را توضیح دادیم. در انتها نیز کیف پول Smart زریان را معرفی کردیم و نحوه مینت کردن NFTهای DNA این پلتفرم را آموزش دادیم. نظر شما درباره پلتفرم Zerion چیست؟‌ آیا زریان ابزار مناسبی برای مدیریت دارایی‌هاست؟ به نظر شما کاربردهای NFTهای DNA زریان چیست؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا