متوسط آموزشیسیستم‌های کسب درآمد

آموزش ساخت توکن و لیست کردن آن در صرافی‌های غیرمتمرکز + ویدیو

بازار رمزارزها به سرعت در حال رشد و بزرگ شدن است. هر روز شاهد اضافه شدن کوین‌ها و توکن‌های جدیدی به بازار هستیم. ولی آیا واقعا ساختن رمزارز به‌راحتی امکان‌پذیر است؟ تا حالا به ساخت توکن خود فکر کرده‌اید؟ یا تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که توکن خودتان را در اکسچنج‌ها لیست کنید و کسب و کار خودتان را داشته باشید؟ در ویدیو و مقاله زیر آموزش ساخت توکن و لیست کردن آن در یک صرافی غیرمتمرکز خواهیم پرداخت. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۱۲ تیر ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

آموزش ساخت توکن

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

همانطور که در مقدمه گفته شد، هر روز شاهد اضافه شدن کوین‌ها و توکن‌های جدیدی به بازار رمزارزها هستیم. بسیاری از رمزارزها متن‌باز هستند و کدهای برنامه‌نویسی آنها در دسترس است. شما می‌توانید از این کدها برای راه‌اندازی رمزارز خودتان استفاده کنید. بلاکچین‌های اتریوم، سولانا، ایاس، ترون، بایننس اسمارت چین و… بستری برای میزبانی از رمزارزهای مختلف راه‌اندازی کرده‌اند و استانداردهایی برای این رمزارزها(مثل ERC20 ، BEP20 و …) در نظر گرفته‌اند. افرادی که به دنبال راه‌اندازی رمزارز هستند، باید این استانداردها را در کدنویسی رمزارز خود رعایت کنند.

استفاده از کدهای متن باز

یکی از هنرهای برنامه‌نویسی این است که شما از کدهای موجود یا کدهایی که قبلا نوشته شده، به بهترین شکل استفاده کنید و در وقت و هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. شرکت‌ها، موسسات و تیم‌های مختلف برنامه‌نویسی در حوزه بلاکچین و رمزارزها فعالیت می‌کنند و بخشی از کدهای برنامه‌نویسی خود را به صورت متن‌باز و رایگان منتشر می‌کنند. یکی از آنها OpenZeppelin است که ارائه‌کننده خدمات برنامه‌نویسی است و در پروژه‌های بسیاری نقش‌آفرینی داشته است.

ما در این آموزش، از یکی از کدهای آماده که برای ساخت توکن با استاندارد ERC20 منتشر شده است، استفاده می‌کنیم. البته در این آموزش ما بر بستر بلاکچین بایننس اسمارت چین توکن را راه اندازی می‌کنیم و در واقع استاندارد BEP20 مورد استفاده قرار گرفته است ولی با توجه به اینکه این دو شبکه شباهت دارند، استانداردها هم شبیه یکدیگر هستند.

در تصویر زیر کد ساده توکن با استاندارد ERC20 را مشاهده می‌کنید. شما می‌توانید به مراجعه به این لینک به این کد دسترسی داشته باشید. 

کد ساده ساخت توکن
منبع: openzeppelin.com

معرفی ریمیکس (Remix)

ریمیکس یک محیط توسعه نرم‌افزار تحت مرورگر است. این سرویس امکانات بسیاری در اختیار برنامه‌نویس‌های زبان سالیدیتی قرار می‌دهد و ما در این آموزش برای ثبت قرارداد هوشمند توکن از آن استفاده می‌کنیم. 

محیط توسعه نرم افزار تحت وب
منبع: remix.ethereum.org

معرفی مورالیس

مورالیس ارائه‌کننده ابزاری است که برنامه نویسان به کمک آن می‌توانند برنامه‌های خود را به بلاکچین‌های مختلف مثل اتریوم، آوالانچ، فانتوم، بایننس اسمارت چین و … متصل کنند. در واقع برای متصل شدن به شبکه‌های بلاکچین، شما باید به یک نود متصل شوید و در این آموزش ما از نود مورالیس برای متصل شدن به تست نت بایننس اسمارت چین استفاده کردیم.

نحوه به‌دست آوردن رمزارز برای استفاده در شبکه‌های تست نت

ما در این آموزش به دنبال راه‌اندازی توکن بر بستر شبکه تستی بلاکچین بایننس اسمارت چین هستیم. تمام مواردی که در آموزش گفته شده را می‌توانید در شبکه اصلی بایننس اسمارت چین پیاده‌سازی کنید. برای ثبت کردن قرارداد هوشمند و تعامل داشتن با شبکه تست نت بایننس اسمارت چین، نیاز به کوین BNB داریم. برای به دست آوردن BNB در شبکه تست نت BSC به این لینک مراجعه کنید.

BNB شبکه تست نت
منبع: testnet.binance.org

ثبت قرارداد هوشمند توکن در بلاکچین

در محیط ریمیکس بر روی contracts راست کلیک کنید و New File ایجاد کنید و نام آن را Token.sol قرار دهید. کد برنامه‌نویسی که در بالا ذکر شد را به این فایل منتقل کنید.

کد توکن در ریمیکس
منبع: remix.ethereum.org

نام مورد نظر خود برای توکن را انتخاب کرده و به جای عبارت “Token” قرار دهید. همچنین نماد مورد نظر خود را به جای “TKN” قرار دهید. در حال حاضر این کد برای شما یک میلیون توکن با نام و نمادی که ثبت کردید، ایجاد می‌کند. برای تغییر تعداد توکن می‌توانید به جای عدد یک میلیون، عدد مورد نظر خودتان را ثبت کنید.

کامپایل توکن در ریمیکس
منبع: remix.ethereum.org

در بخش کامپایلر، ورژنی که در خط اول کد قرار داده شده را انتخاب کنید. بر روی Compile Token.sol کلیک کنید و منتظر بمانید تا تیک سبز رنگ در نوار سمت چپ نمایان شود. در صورتی که با خطا مواجه شدید، در کامنت‌های این پست مطرح کنید.

راه اندازی توکن در بلاکچین
منبع: remix.ethereum.org

در بخش ENVIRONMENT گزینه Injected Web3 را انتخاب کنید. بر روی گزینه Deploy کلیک کنید. تراکنش را از طریق متامسک انجام دهید. بعد از ثبت شدن تراکنش در شبکه، به همان مقداری که در نظر گرفته بودید، توکن ساخته شده و در کیف پول شما اضافه می‌شود. در صورتی که توکن را در متامسک مشاهده نکردید، باید اطلاعات آن را از طریق مرورگر بلاکچین پیدا کنید و در متامسک، خودتان اطلاعات را اضافه کنید.

اضافه کردن توکن در متامسک
منبع: metamask

آموزش لیست کردن توکن در اکسچنج غیر متمرکز 

بعد از راه‌اندازی توکن، شما می‌توانید آن را در اکسچنج‌های غیر متمرکز لیست کنید. بعد از لیست شدن، هر کسی می‌تواند توکن شما را از طریق آن اکسچنج غیرمتمرکز خریداری کند.

برای لیست کردن توکن در اکسچنج غیرمتمرکز مثل پنکیک سواپ، در نوار سمت چپ به بخش Liquidity بروید و بعد روی Add Liquidity کلیک کنید.

پنکیک سواپ اضافه کردن توکن
منبع: pancake.kiemtienonline360

در صفحه زیر باید زوج مورد نظر خود که می‌خواهید نقدینگی آن را تامین کنید، انتخاب کنید.

اضافه کردن نقدینگی
منبع: pancake.kiemtienonline360

بر روی Select a currency کلیک کنید و آدرس قرارداد هوشمند خود را در آن درج کنید.

اضافه کردن توکن به پنکیک
منبع: pancake.kiemtienonline360

برای اضافه کردن نقدینگی باید BNB و توکن خود را به عنوان زوج قابل‌معامله به پنکیک سواپ معرفی کنید و با مشخص کردن BNB و توکن مورد نظر خود، نسبت تبدیل آن ها به یکدیگر را مشخص کنید.

بعد از اضافه شدن نقدینگی، می‌توانید توکن خود را معامله کنید.

البته دقت کنید که پنکیک سواپ روی شبکه تست نت توسط تیم اصلی آن، راه‌اندازی نشده است ولی برنامه‌نویس‌های دیگر آن را بر بستر شبکه تست نت بایننس اسمارت چین راه‌اندازی کرده‌اند و ما در این آموزش از یکی از آن ها استفاده کردیم. شما می‌توانید از طریق این لینک به آن دسترسی داشته باشید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • چگونه توکن بسازیم؟

دیگر ساخت توکن یک فرایند پیچیده و پر‌هزینه نیست. تمامی افراد می‌توانند با داشتن دانش فنی متوسط در حوزه کریپتو به راحتی توکن‌های خود را ایجاد کنند. برای ساخت یک توکن کافیست، از کدهایی که قبلا توسط برنامه‌نویس‌ها به صورت آماده وجود دارند، استفاده و توکن خود را با ویژگی‌های دلخواهتان ایجاد کنید. در این مقاله به طور کامل نحوه ساخت توکن توضیح داده شده است.

  • چگونه توکن خود را در صرافی‌های غیرمتمرکز لیست کنیم؟

پس از راه‌اندازی و ایجاد یک توکن، کاربران می‌توانند آن را به راحتی در صرافی‌های غیر‌متمرکز لیست کنند. برای لیست کردن یک توکن در یک دکس مانند پنکیک سواپ، کافی است یک استخر نقدینگی با استفاده از توکن خود و یک توکن دیگر ایجاد کنید. پس از لیست شدن، تمامی افراد می‌توانند توکن شما را از طریق آن صرافی غیر‌متمرکز خریداری کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله، آموزش ساخت توکن و لیست کردن آن در صرافی غیرمتمرکز را به‌صورت ویدیویی برای شما تهیه کردیم. با دیدن این ویدئو شما می‌توانید توکن خود را در شبکه‌های بلاکچین اتریوم و بایننس اسمارت چین راه‌اندازی کنید. اگر درباره آموزش ارائه شده در این مطلب سوال یا ابهامی داشتید، حتما از طریق بخش کامنت‌ها آن را مطرح کنید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

43 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا