اخبار بیت کوین

وضعیت قیمت بیت کوین در ماه جولای چگونه خواهد بود؟ آیا تاریخ تکرار می‌‌شود؟

در حالی که تشکیل الگوی سقف دوقلو در تایم فریم هفتگی بیت کوین، تحلیلگران را نگران کرده و پیش‌بینی‌هایی در مورد اصلاح بیشتر مطرح شده، کندل ماهانه قیمت بیت کوین به شکل نزولی و روی عدد ۶۲٬۷۷۲ دلار بسته شد. کندل هفتگی نیز به صورت کندل چکش بسته شد که خبر از مقاومت گاوها در برابر نزول می‌دهد. بیت کوین ۳ سال متوالی در ماه جولای عملکرد مثبتی داشته است اما در جولای ۲۰۲۳ این طور نبود. اکنون کدام یک از این الگوها برای این ارز دیجیتال تکرار خواهد شد؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، تاریخچه قیمت بیت کوین ماه نزولی ژوئن را دوباره تایید کرد، با این حال، علی رغم نگرانی‌های موجود آيا دلیلی برای خوش‌بینی وجود دارد تا ماه جولای مثبت به پایان برسد؟

دلایل نزول قیمت بیت کوین در ماه جولای

بسیاری از تحلیلگران معتقدند قیمت بیت کوین احتمالا در ماه جولای به دلیل بازپرداخت بدهی صرافی Mt. Gox با باد مخالف روبرو خواهد شد که می‌تواند منجر به ورود قیمت به کانال ۵۰٬۰۰۰ دلار شود.

Mt. Gox در حال بازگشایی ۹ میلیارد دلار بیت کوین

یکی از مهم‌ترین رویدادهای نزولی در بازار ارزهای دیجیتال در ماه ژوئن مربوط به بازپرداخت‌های طولانی‌مدت انتظار Mt. Gox بود.

Mt. Gox که زمانی بزرگترین صرافی بیت کوین بود، از اوایل جولای ۲۰۲۴، ۱۴۰٬۰۰۰ BTC به ارزش حدود ۹ میلیارد دلار را به طلبکاران خود بازپرداخت خواهد کرد. این بازپرداخت به دنبال یک دهه انتظار پس از فروپاشی این صرافی در سال ۲۰۱۴ است که منجر به از دست دادن بیش از ۸۵۰٬۰۰۰ BTC شد.

این توزیع قریب‌الوقوع نگرانی‌هایی را در مورد افزایش فشار فروش در بازار ایجاد کرده است، به طوری که تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند کاهش قابل توجهی در قیمت بیت کوین رخ دهد. چرا که عده‌ای از طلبکاران با توجه به ۱۶٬۰۰۰٪ افزایش قیمت بیت کوین از زمان هک شدن، احتمال دارد دست به فروش دارایی خود بزنند.

به عنوان مثال، تحلیلگران جی پی مورگان، به رهبری نیکولاس پانیگیرتزوگلو (Nikolaos Panigirtzoglou)، اشاره کرده‌اند با توجه به رفتار اخیر طلبکاران صرافی جمنای (Gemini) که احتمالا بخشی از ۲.۱۸ میلیارد دلار بیت کوین پرداخت شده از سوی این صرافی را نقد کرده‌اند، بخشی از طلبکاران Mt. Gox نیز این کار را خواهند کرد.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

تحلیلگری با نام مستعار دیجن کید (Degen Kid) پیش‌بینی کرده که قیمت بیت کوین در بحبوحه بازپرداخت Mt. Gox در ماه جولای به ۵۵٬۰۰۰ دلار کاهش یابد، اگرچه او هم نسبت به چشم‌انداز کلی بازار خوش‌بین است.

اندیکاتورهای آنچین به برداشت سود اشاره دارند

تعداد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران بیت کوین در سطوح فعلی قیمت در سود هستند و احتمالا معتقدند بازار ممکن است به اوج خود رسیده باشد.

به عنوان مثال، میانگین ۳۰ روزه نسبت سود تعدیلی مصرف‌شده بیت کوین (aSOPR) که سود و زیان کلی تراکنش‌های بیت کوین را ارزیابی می‌کند، از ماه می از ۱ به ۱.۰۳ افزایش یافته است.

قیمت بیت کوین در مقابل میانگین عملکرد ۳۰ روزه aSOPR
قیمت بیت کوین در مقابل میانگین عملکرد ۳۰ روزه aSOPR؛ منبع: Cryp

ارقام بالای ۱ نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بیشتری در حال فروش در سود هستند و مطابق شکل زیر با تشکیل سقف بازار در گذشته همزمان شده است.

یکی دیگر از معیارهای آنچین، سود و زیان خالص تحقق نیافته (NUPL)، نشان‌دهنده فرسودگی احتمالی روند صعود در بین خریداران بیت کوین است. NUPL به عنوان تفاوت بین ارزش بازار و ارزش تحقق یافته تقسیم بر ارزش بازار محاسبه می‌شود که نشان‌دهنده کل سود/ زیان در همه کوین‌ها به عنوان یک نسبت است.

قیمت بیت کوین در مقابل نمودار عملکرد ۳۰ روزه NUPL
قیمت بیت کوین در مقابل نمودار عملکرد ۳۰ روزه NUPL؛ منبع: CryptoQuant

زمانی که عدد شاخص NUPL بیت کوین بیش از ۰ باشد نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران در سود هستند و روند افزایشی این شاخص به این معنی است که سرمایه‌گذاران بیشتری در سود هستند. این حالت معمولا قبل از اصلاحات بازار انجام می‌شود و همان طور که در نمودار زیر مشخص است میانگین ۳۰ روزه NUPL در ۳۰ ژوئن (۱۰ تیر) در حدود ۰.۵۴ است.

دلایل صعود قیمت بیت کوین در ماه جولای

از ابتدای سال ۲۰۲۴ تاکنون، بیت کوین تنها در ماه آوریل و ژوئن عملکرد منفی داشته است. آیا این عملکرد در ماه جولای هم تکرار خواهد شد؟

در حالی که ماه ژانویه با ۰.۶۲٪ بسته شد، فوریه و مارس به ترتیب با ۴۳.۵۵٪ و ۱۶.۸۱٪ به پایان رسیدند. شایان ذکر است که با راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین، قیمت بیت کوین در ماه مارس به بالاترین حد خود یعنی ۷۳٬۷۵۰.۰۷ دلار رسید. اما روند صعودی در ماه آوریل با ۱۴.۷۶٪- کاهش به نزولی تغییر کرد.

علی مارتینز تحلیگر کریپتو می‌گوید:

از نظر تاریخی، زمانی که بیت‌کوین در ژوئن منفی بوده است، در ماه جولای به شدت بازگشت می‌کند. در واقع، بیت کوین میانگین بازدهی ۷.۹۸٪ و متوسط ​​بازدهی ۹.۶۰٪ را در این ماه نشان داده است.

بازده ماهانه بیت کوین
بازده ماهانه بیت کوین؛ منبع: CoinGlass

با این حال، ماه می شاهد جهش ۱۱.۰۱٪ بود، روندی که با افت قیمت در ماه ژوئن معکوس شده است. از سال ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین افت تاریخی بیشتری را ثبت کرده است. ماه ژوئن به خصوص برای بیت کوین صعودی نبوده است، زیرا ۴ سال از ۵ سال گذشته را منفی به پایان رسانده است.

علیرغم وضعیت نامنظم بیت کوین که بین حداقل ۵۸٬۵۵۸ دلار و بالاترین قیمت ۷۱٬۹۰۷ دلار در نوسان بوده، کارشناسان بازار همچنان مشتاق مسیر آینده آن هستند. برخلاف ژوئن گذشته که با ۱۱.۹۸٪+ به پایان رسید، جولای سال گذشته شاهد ۴.۰۴٪ افت BTC بودیم. اما ممکن است این ارز دیجیتال روند معکوس را انتخاب کند و کندلاین ماه را مثبت به پایان برساند.

در حال حاضر تعداد کمی از عوامل بنیادی (فاندامنتال) می‌توانند به انعطاف‌پذیری و رشد قیمت بیت کوین کمک کنند. در حال حاضر، ETFهای اسپات بیت کوین بزرگترین دلیلی هستند که شاید باعث شوند قیمت به سمت منطقه حمایت ۵۰٬۰۰۰ دلاری سقوط نکند.

قابل ذکر است، ETFهای اسپات بیت کوین تاکنون در این ماه در رابطه با جریان خروجی خود ضربه زیادی دیده‌اند. با این حال، محصولات ETF امید زیادی برای بهبود دارند. به این دلیل که بسیاری از سازمان‌های شرکتی به دنبال ورود به صحنه ارزهای دیجیتال هستند.

در صورت تحقق، ورودی شدید به این محصولات در ماه‌های آینده ممکن است به بازگشت قیمت بیت کوین به ATH قبلی کمک کند.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا