اخبار خارجی

ارز فیات محبوب تر از بیت کوین برای پولشویی در دارک نت!

تحقیق اخیری که توسط مساری منتشر شده است مشخص کرد که بیت کوین به هیچ وجه آنطور که بعضی از منتقدین ادعا می‌کنند، تهدید مالی نمی‌باشد. مساری بیان کرد که این تحقیق را در پاسخ به اظهار نظرات اخیر توسط استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا انجام داده اند.

اطلاعات چینالیسیس (Chainalysis) و دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرائم سازمان ملل نشان داده است که از ارزهای سنتی ۸۰۰ برابر بیشتر از بیت کوین برای پولشویی در دارک نت استفاده می‌شود. این نتایج، پولشویی ها از طریق بازارهای سنتی را به حساب نیاورده است.

messari

منوچین (Mnuchin) در مقابل سازمان ملل: حق با کدام است؟

آمارهای سازمان ملل کاملا مخالف با سخنان استیون منوچین است که با اغراق کردن، ارزهای دیجیتال را یک مشکل امنیت ملی خوانده بود. وی گفته بود:

ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین برای حمایت از میلیاردها دلار فعالیت های غیرقانونی نظیر جرائم سایبری، فرار از مالیات، اخاذی، باج افزار، فروش مواد مخدر و قاچاق انسان می‌باشد. بسیاری از افراد در صدد استفاده از ارزهای دیجیتال بوده اند تا بودجه اقدامات غیرقانونی خود را تامین کنند. این موضوع قطعا یک مساله امنیت ملی است.

اگر ارزهای دیجیتال واقعا مشکلی هم داشته باشند به دلایل مطرح شده توسط منوچین (Mnuchin) نیست. نتایج تحقیق مساری (Messari) نتایج گزارش یوروپل (Europol) به اسم “چرا هنوز پول نقد، سلطان بازار است؟” را مجددا تایید می‌کند.

در این گزارش، یوروپل (Europol) گزارش داده است که عملا تمام مجرمان در اقدامات خود از پول سنتی استفاده می‌کنند و بیت کوین و به طور کلی ارزهای دیجیتال، بین مجرمان آنچنان محبوب نیستند. در این گزارش آمده است: اگرچه تمام کسانی که از پول نقد استفاده می‌کنند مجرم نیستند اما تمام مجرمان در فرآیند پولشویی از پول نقد استفاده می‌کنند.

درحالی که برخی نگران سوء استفاده های احتمالی از ارزهای دیجیتال توسط مجرمان می‌باشد، به نظر می‌رسد این گزارش تا حدودی غیرمعمول است به طوری که در آن پدیده جدید یا خطر نوظهوری عنوان نمی‌شود. طرح های پولشویی که توسط مجریان قانون شناسایی شده است عمدتا هم چنان از روش های قدیمی و به ویژه از پول نقد استفاده می‌کنند.

مسأله امنیت ملی

این گزارش هم چنین مشخص کرده است که چگونه بیت کوین با ثبات تر از ارز فیات یا سنتی در نظر گرفته می‌شود. در دهه گذشته، میزان افزایش موجودی‌ ارز توسط بانک‌ مرکزی آمریکا، ۱۳,۶۶۴ درصد بیشتر از افزایش بیت کوین بوده است. شاید این مورد، دلیل منطقی تری برای توضیح نگرانی های منوچین باشد. غیرممکن بودن افزایش مصنوعی ذخایر، کلید حفظ سیاست های اقتصادی در سیستم مالی سنتی است.

منوچین در سخنان اخیر خود هشدار داد که کابینه دولت ترامپ به شدت به دنبال اعمال قوانین موجود برای جلوگیری از استفاده های غیرقانونی از ارزهای دیجیتال می‌باشد. در این خصوص، سیاست های استفاده ۸۰۰ برابری از ارزهای سنتی در فعالیت های مجرمانه هنوز مشخص و بازگو نشده است.

منبع
ccn

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا