مقالات

آیا مرگ ICO ها فرا رسیده است؟

آخرین آمارها در خصوص عرضه اولیه پول (ICO) بیان می‌کند که روزهای طلایی جذب سرمایه مدت هاست که گذشته است. طبق خبرگزاری حوزه دارایی های دیجیتال دیار (Diar)، در ماه نوامبر کمترین جذب سرمایه ICO ها در سال ۲۰۱۸ ثبت شده است. ماه گذشته در حوزه ICOها ۶۵ میلیون دلار سرمایه جذب شده است که نسبت به بهترین عملکرد سال جاری یعنی ماه فوریه با جذب سرمایه ۲.۶ میلیارد دلاری شاهد تفاوت فاحشی می‌باشیم. این رقم هم چنین بخش بسیار کوچکی از ۱۲.۲ میلیارد دلار سرمایه جذب شده در سال جاری و در حوزه صدور ICO ها می‌باشد.

قبل از ماه نوامبر، بدترین عملکرد در اختیار ماه سپتامبر با ۱۸۰ میلیون دلار جذب سرمایه بوده است که تقریبا ۳ برابر میزان سرمایه جذب شده در ICO های ماه قبل است‌.

موانع قانونی

کاهش سرمایه ICO ها زمانی رخ داده است که در بازار ارز دیجیتال شاهد رکود هستیم. این موضوع هم چنین با افزایش سختگیری های قانونی در بعضی از کشورها نظیر آمریکا مصادف شده است.

اواسط سال جاری، جی کلیتون رییس هیات مدیره کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا بیان کرد که ICO ها نقش اوراق بهادار دارند. از آن زمان چندین صادر کننده ICO پس از نقض قوانین مرتبط با اوراق بهادار، مورد غضب SEC قرار گرفتند.

ماه گذشته دو استارت آپ بلاک چین به نام های ایرفاکس (Airfox) و پاراگون (Paragon) مجبور به پرداخت ۲۵۰ هزار دلار جریمه شدند. این پرداخت جریمه به دلیل عدم موفقیت در ثبت توکن های این ICO ها به عنوان اوراق بهادار بود. این امر باعث شد سرمایه گذاران در این دو ICO به صادرکنندگان درخواست برگشت سرمایه دهند و باعث ورشکستگی این دو شرکت شوند.

کمیسیون SEC در مصاحبه با CCN گزارش داد:

این حکم به صورت جداگانه جرایم ۲۵۰ هزار دلاری را به شرکت های مورد نظر تحمیل می‌کند تا جبران خسارات سرمایه گذاران متضرری باشد که در ICO های غیرقانونی، توکن خریداری کردند. شرکت های ایرفاکس و پاراگون هم چنین توکن های خود را طبق بند ۱۹۳۴ بورس اوراق بهادار به عنوان اوراق بهادار ثبت خواهند کرد و به مدت حداقل یکسال، گزارش های دوره ای به این کمیسیون ارائه خواهند داد.

نقض قانون ایالتی

اوایل ماه جاری، کمیسیون SEC جریمه ۵۰ هزار دلاری برای شرکت مشاوران کوین آلفا (CoinAlpha) برای توزیع اوراق بهادار ثبت نشده در نظر گرفت.

طبق گزارش CCN، این شرکت با ثبت نکردن کسب و کار خود، قوانین ایالتی را نقض کرده بود. به علاوه، درخواست معافیت از دریافت مجوز توزیع نیز توسط شرکت ارائه شده بود اما مفاد مورد نیاز برای تایید این معافیت رعایت نشده بود.

افراد مشهوری که ICO ها را تایید می‌کنند نیز از زیر دست کمیسیون SEC نتوانستند عبور کنند. ماه گذشته، این کمیسیون یکی از تهیه کنندگان موزیک به اسم دی جی خالد (DJ Khaled) و قهرمان بوکس فلوید میودر جونیور (Floyd Mayweather Jr) را برای تبلیغ غیرقانونی ICO ها جریمه کرد. سرانجام توافقی با این دو فرد مشهور صورت گرفت که طی آن این دو فرد در مجموع ۷۶۷۵۰۰ دلار جریمه شدند و تعهد دادند که تا چند سال هیچگونه اوراق بهاداری را تبلیغ نکنند.

منبع
ccn

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا