اخبار خارجی

سازمان ملل: مشکلات رمز ارزها برای کشورهایی با اقتصاد ضعیف، بیشتر است

آژانس ملل متحد معتقد است به دلیل اینکه رمزارزها و استیبل‌کوین‌ها ثبات ندارند مشکلات متعددی را برای اقتصاد به وجود می‌آورند. این اثرگذاری روی کشورهای در حال توسعه به دلیل ساختار ضعیف‌تر اقتصاد آن‌ها شدیدتر است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتوپوتیتو، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (UNCTAD)، یک رکن فرعی مجمع عمومی سازمان ملل متحد می‌گوید اثرگذاری رمزارزها باید در کشورهای درحال توسعه محدود شود. به گفته این آژانس، دارایی‌های دیجیتال محصولات مالی ناپایدار هستند که می‌توانند مشکلات بیشتری را برای اقتصادهای از هم پاشیده ایجاد کنند.

در بحبوحه بحران پولی جهانی، بسیاری از ساکنان کشورهای نوظهور تصمیم گرفتند ارزهای فیات خود که در حال بی ارزش شدن بودند به استیبل کوین تبدیل کنند. با این حال، UNCTAD هشدار داد چنین توکن‌هایی نیز خطراتی دارند و افراد باید از آن‌ها اجتناب کنند.

نظرسنجی‌های متعدد تخمین زده‌اند رمزارزها در کشورهای پرجمعیتی که با تورم بالا، بحران مالی یا حتی درگیری‌های نظامی دست و پنجه نرم می‌کنند، رایج‌تر هستند. UNCTAD در یکی از اعلامیه‌های اخیر خود ادعا کرد پذیرش دارایی‌های دیجیتال در کشور اوکراین بالاترین مقدار پذیرش بین سایر کشورها را دارد.

در اوکراین تقریبا ۱۳٪ از ساکنان بخشی از ثروت خود را به ارزهای دیجیتال اختصاص داده‌اند. با کمال تعجب، رتبه دوم متعلق به رقیب نظامی اوکراین یعنی روسیه (۱۱.۹٪) است.

این آژانس معتقد است سرمایه‌گذاری در بیت کوین یا آلت کوین‌ها می‌تواند استراتژی اشتباهی باشد، به ویژه برای شهروندان اقتصادهای نوظهور. چرا که این نوع دارایی‌ها نوسان بسیار زیادی دارند.
UNCTAD گفت:

اگر رمزارزها به یک وسیله پرداخت گسترده تبدیل شوند و حتی به طور غیررسمی جایگزین ارزهای داخلی شوند، این می‌تواند حاکمیت پولی کشورها را به خطر بیندازد.

به طور طعنه‌آمیزی، آژانس سازمان ملل متحد استدلال کرد «هر چیزی که می‌درخشد طلا نیست» و به سرمایه گذاران هشدار داد از چنین دارایی‌های جذاب اما خطرناک دوری کنند.

  • چرا سازمان ملل توصیه می‌کند کشورهای در حال توسعه باید از رمزارزها دوری کنند؟

(UNCTAD)، یک رکن فرعی مجمع عمومی سازمان ملل متحد می‌گوید اثرگذاری رمزارزها باید در کشورهای درحال توسعه محدود شود. به گفته این آژانس، دارایی‌های دیجیتال محصولات مالی ناپایدار هستند که می‌توانند مشکلات بیشتری را برای اقتصادهای از هم پاشیده ایجاد کنند.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا